Προς το περιεχόμενο

Grim Fandango Remastered Review (PS4)


erasmia394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι νεκρός, και τώρα; Πως ακριβώς φαντάζεσαι τη συνέχεια; Σαν το τέλος ή την αρχή ενός ταξιδιού; Κάποιος, έδωσε τη δική του εκδοχή μέσα από ένα εξελισσόμενο παιχνίδι περιπέτειας (adventure game).

Αν κοιτάξουμε δύο δεκαετίες πίσω στο τέλος μιας εποχής, συγκεκριμένα αυτής των adventure games και των puzzle, και την αρχή μιας νέας εποχής των σημερινών video games, το 1998, ο Αμερικανός Tim Schafer (creator)-εργαζόμενος τότε στην LucasArts- δημιούργησε το Grim Fandango. Το πρώτο adventure game από την LucasArts με 3D γραφικά στην GrimE μηχανή, (η δημιουργία τότε από την LucasArts της GrimE μηχανή με την χρήση της Sith και της Lua για τους χαρακτήρες), έδωσε την δυνατότητα στους χαρακτήρες να μην πεθαίνουν ή να ¨κολλάνε¨ (π.χ από λάθος χειρισμό του παίχτη).

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, κάποιοι μπορούν άνετα να το χαρακτηρίσουν και ως ταινία μιας και παρακολουθώντας τους ήρωες και την πλοκή να εξελίσσεται σύμφωνα με τους δικούς σου χειρισμούς, νιώθεις πως δημιουργείς ο ίδιος το δικό σου σενάριο.

Βγαλμένο μέσα από τη ζωή και τις παραδόσεις αρκετών φυλών με ενδιαφέροντες ποιοτικούς διαλόγους και σενάριο, με στοιχεία film noir, τους ήρωες να καπνίζουν ώστε να διατηρήσουν τις επιρροές του neo noir στοιχείου και του μαφιόζικου στυλ, με κλασικό χαμηλό φωτισμό, σαν αστυνομική ταινία βγαλμένη από το Hollywood με κυνισμό, ερωτικά κίνητρα καθώς και πολλά κωμικά στοιχεία σε κάθε διάλογο. Με πινελιές από Mexican folklore, συμπεριλαμβανομένων και θρησκευτικών στοιχείων των Aztec για τη μετά θάνατον ζωή με κυρίαρχο art deco 1930’s γεωμετρικό ύφος και χαρακτηριστικά κοστούμια ,το παιχνίδι μας ταξιδεύει σε μία άλλη χρονικά περίοδο με «ζωντανούς» χαρακτήρες των οποίων η προσωπικότητα είναι τόσο έντονη που σε βάθος λίγων ωρών βρίσκουν τρόπο να σε παρασύρουν μέσα στο παιχνίδι σε έναν πιστευτό κόσμο.

 

To Grim Fandango, με περισσότερες από δώδεκα ώρες παιχνιδιού, νίκησε στα βραβεία Gamespot 1998 απέναντι σε κλασικά παιχνίδια στρατηγικής πραγματικού χρόνου (real time) όπως το Star Craft και παιχνίδια δράσης πρώτου προσώπου όπως το Half Life. Παρόλο που το παιχνίδι δεν αποτέλεσε εμπορική ούτε οικονομική επιτυχία, υμνήθηκε από κριτικούς και fans ως ένα από τα καλύτερα του είδους.

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Grim Fandango Remastered

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικό review: http://www.byteme.gr/game-review/grim-fandango

 

Κατ' εμέ πρόκειται για αρπαχτή (ναι, έχω παίξει την original έκδοση). Για τους κατόχους κονσόλας όμως, αλλά και για όσους δεν είχαν ασχοληθεί με το αυθεντικό παιχνίδι, ίσως είναι μια καλή περίπτωση.

 

Αν το Grim Fandango βέβαια παίρνει 9/10, ένα ενδεχόμενο remaster του Longest Journey ή του Dreamfall θα έπρεπε να παίρνει πάνω από 200.

 

ps: αναφέρομαι σε αυτά τα δύο, γιατί μαζί με τα αρχικά Monkey Island και τα Syberia είναι μακράν τα αγαπημένα μου adventures. Για άλλους θρύλους όπως το Full Throttle και σία, δεν έχω προσωπική άποψη γιατί έτυχε να ασχοληθώ ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Monkey Island rules αλλά και το Grim Fantango είναι από τα πολύ καλά. Καλώς η κακώς στα παιχνίδια η βαθμολογία είναι κάτι πολύ υποκειμενικό οπότε αν δε συμφωνείτε καλύτερα να μείνετε στο κείμενο. Βασικά σκεφτόμαστε να μη δίνουμε καν βαθμολογία.

 

BΤW stay tuned γιατί από εδώ και πέρα θα έχουμε αρκετά game reviews :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι μια αρπαχτη αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια να παιξουν καινουρια pc και consoles, επομενως και νεοτεροι σε ηλικια gamers ενα καλο 90s παιχνιδι χωρις tutorials hints help και προταση μου να μην ανοιξουν walkthrought, ειναι δυσκολο αλλα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ξαναπαίξω, είμαι σίγουρος ότι θα χαθεί η μαγεία του παιχνιδιού που έζησα το '98. Οι παραγωγές Lukasarts είναι σχεδόν τόσο κλασσικές για την παιχνιδογραφία όσο ο Charlie Chaplin για την φιλμογραφία, δεν μπορεί να συγκριθεί με σύγχρονους τίτλους παρά μόνο ιστορικά. Το σχεδόν πάει στο ότι δυστυχώς αυτό το είδος παιχνιδιών βάλτωσε και για 10ετίες σέρνεται χωρίς να εξελιχθεί όπως τα υπόλοιπα είδη. Το renovation παιχνιδιού 17 χρόνων τονίζει την τραγική έλλειψη ισάξιων adventure σήμερα (με τις ελάχιστες εξαιρέσεις βεβαίως)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που έχει χαθεί η εξυπνάδα στην πλοκή των σημερινών adveture...με εξαίρεση λίγα όπως το Goodbye Deponia. Όμως επιβραβεύω την κίνηση για επανακυκλοφορία του Grim και θα ήθελα και ενα remake στο ξεχασμένο από πολλούς αλλά κορυφαίο Discworld.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν το Grim Fandango βέβαια παίρνει 9/10, ένα ενδεχόμενο remaster του Longest Journey ή του Dreamfall θα έπρεπε να παίρνει πάνω από 200.

Αυτό είναι ανάλογα με τα γούστα του καθενός. Κι εγώ προσωπικά προτιμώ το The Longest Journey κάπως παραπάνω από το Grim Fandango (ως ιστορία, χαρακτήρες και γρίφους), αλλά το The Longest Journey το βρίσκεις και το έβρισκες εύκολα τα τελευταία χρόνια και σε Steam και σε GOG, ενώ για το Grim Fandango έπρεπε να έχει κάποιος τα original δισκάκια και από ψηφιακή διανομή τίποτα. 

 

Επίσης πριν λίγους μήνες βγήκε (αν και δεν πολυακούστηκε) The Longest Journey *Remastered*, για iOS και αρχικά σε συγκεκριμένες περιοχές (Αυστραλία και Ν. Ζηλανδία) με προοπτικές να το μεταφέρουν και σε υπόλοιπες περιοχές. Δεν ήταν πολύ ενθουσιώδης η αποδοχή του από ό,τι διαβάζω. Οι αλλαγές/βελτιώσεις από το remaster είναι στο ίδιο μήκος κύματος αν όχι πολύ πιο περιορισμένες από ό,τι για το Grim Fandango.

 

Για το Dreamfall διαφωνώ. Ήταν ένα καλό adventure, με απαράδεκτο χειρισμό, περιορισμένο interaction, απαράδεκτα μισοτελειωμένο, και απαράδεκτο ως sequel του TLJ.

 

 

Αν και δε φαντάζομαι να έχει τρομερές απαιτήσεις, έχει κανείς πρόχειρα τα system requirements στο PC; Θέλω να δω αν θα παίζει στο laptopάκι

OS: Windows Vista or later

Processor: Intel® Core™ 2 Duo 2.4 GHz, AMD Athlon™ X2 2.8 GHz, or higher

Memory: 4 GB RAM

Graphics: ATI Radeon HD 4650 / NVIDIA GeForce GT 220 / Intel HD 4000 Graphics, or equivalent

Hard Drive: 6 GB available space

Sound Card: Windows Compatible Card

Additional Notes: GPU that supports OpenGL 3.3 or higher

 

OS: OS X Mavericks or later

Processor: Intel® Core™ 2 Duo 2.4 GHz, AMD Athlon™ X2 2.8 GHz, or higher

Memory: 4 GB of RAM

Graphics: ATI Radeon HD 4650 / NVIDIA GeForce GT 220 / Intel HD 4000 Graphics, or equivalent

Hard Drive: 6 GB available space

Additional Notes: GPU that supports OpenGL 3.3 or higher

 

OS: Ubuntu 14.04 LTS, fully updated

Processor: Intel® Core™ 2 Duo 2.4 GHz, AMD Athlon™ X2 2.8 GHz, or higher

Memory: 4 GB RAM

Graphics: ATI Radeon HD 4650 / NVIDIA GeForce GT 220 / Intel HD 4000 Graphics

Hard Drive: 6 GB available space

Additional Notes: GPU that supports OpenGL 3.3 or higher

 

Linux ATI/AMD Compatibility Notice: Grim Fandango REQUIRES the proprietary ATI/AMD graphic drivers. Open source ATI/AMD drivers are NOT supported.

Requires the following packages to be installed: libc6:i386, libasound2:i386, libasound2-data:i386, libasound2-plugins:i386 and dependencies.

 

Notice: this game comes with a 32-bit binary only

Από εδώ (και στο Steam τα ίδια είναι): http://www.gog.com/game/grim_fandango_remastered

 

Προσοχή ειδικά στις απαιτήσεις για την κάρτα γραφικών (και ειδικά laptop με Intel HD 3000 κάρτες -δεν θα μπορούν να τρέξουν το παιχνίδι- ενώ κάποιοι με HD 4000 είχαν επίσης πρόβλημα, ίσως επειδή δεν είχαν εγκαταστήσει manually τελευταίους drivers). Επίσης σε Linux το παιχνίδι δεν θα παίξει με τους open source drivers (και εδώ κάποιοι βρήκαν ένα workaround αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι). Τέλος, το παιχνίδι δεν υποστηρίζει Windows XP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικό review: http://www.byteme.gr/game-review/grim-fandango

 

Κατ' εμέ πρόκειται για αρπαχτή (ναι, έχω παίξει την original έκδοση). Για τους κατόχους κονσόλας όμως, αλλά και για όσους δεν είχαν ασχοληθεί με το αυθεντικό παιχνίδι, ίσως είναι μια καλή περίπτωση.

 

Αν το Grim Fandango βέβαια παίρνει 9/10, ένα ενδεχόμενο remaster του Longest Journey ή του Dreamfall θα έπρεπε να παίρνει πάνω από 200.

 

ps: αναφέρομαι σε αυτά τα δύο, γιατί μαζί με τα αρχικά Monkey Island και τα Syberia είναι μακράν τα αγαπημένα μου adventures. Για άλλους θρύλους όπως το Full Throttle και σία, δεν έχω προσωπική άποψη γιατί έτυχε να ασχοληθώ ελάχιστα.

Το Longest Journey είναι μοναδικό, το Syberia ασυναγώνιστο. Τι ωραία games. Τώρα φτιάχνω ένα παλιό PC για το μεταπτυχιακό μου (το δεύτερο παρακαλώ) και θα προσπαθήσω να βάλω κανά adventure game. Ειδικά το Syberia ρε παιδιά. Τι να πω για το Ορθόδοξο μοναστήρι; Πόσο αληθινό ακόμα και σήμερα. Tok tok αυτό λέω μόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για μένα TLJ  Syberia still life από τα κορυφαία.

Το grim να πω την αλήθεια αν και μου άρεσε ποτέ δεν ξετρελάθηκα.

Ίσως να ήταν και αυτός ο τρόπος χειρισμού που ποτέ δεν μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...