Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στην Ελλάδα


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκτος απο kodi μπορω να χρησιμοοιω και popcorntime?

Aπ'οτι θυμαμαι ειχε μια ρυθμιση να αποθηκευεται η οχι η τανια.Για κοιταξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 6 μήνες μετά...

Πιστευω οτι η ανεργια στην Ελλαδα ειναι στα υψη οποτε ειναι αναλογο και λογικο η πειρατια να ειναι επισης στα υψη.Οταν καποιος παιρνει το μηνα(καποιος μπορει να μην δουλευει καθολου) 600 ευρω(αυτος εντωμεταξυ θεωρειται καλος μισθος  για την Ελλαδα :P)  και μενει μονος του και οχι με τους γονεις (οπως συνηθιζεται στην Ελλαδα πχ μεχρι τα 30-35 μαζι με γονεις ) αντιπετωπιζει νοικια,τροφες,προσωπικη υγιεινη,εισητηρια για τα μεσα μεταφορας(μην κοιτατε που στην Ελλαδα κανεις δεν τα επικυρωνει)  ή βενζινη για τους πιο <<λεφταδες>>   οποτε απο τα 600 αυτα ή και τα 1000 που θεωρειται τοπ μισθος τωρα για Ελλαδα μενουν τριχες κατσαρες.Οποτε πως να ικανοποιησει ο Ελληνας(και εγω μεσα) την αναγκη για ψυχαγωγια οταν λεφτα για μπαρ ή νυχτερινο κεντρο ή οτιδηποτε αλλο θελει ,δεν εχει.Στρεφεται στην πειρατια,στο gamato,xrysoi κλπ κλπ για μουσικη,ταινιες,παιχνιδια σειρες.Ειναι απολυτως λογικο και θεωρω πως οσοι λενε πισω απο τον υπολογιστη πως οχι και ειναι εγκλημα(το ξερω οτι ειναι)  και οτι ειναι κακο και μπλα μπλα μπλα ,δεν μενουν μονοι τους αλλα με τους γονεις τους ή τελοςπαντων δεν ειναι οικονομικα ανεξαρτητοι.Κατέμε πρωτα πρεπει καποιος να φυγει απο τους γονεις-θειους η οτι εχει και οταν μεινει μονος να ερθει να με βρει.Που ολες η αναγκες θα φενονται σαν γροθιες σε αγωνα μποξ της επιβιωσης...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 23/5/2018 στις 9:25 ΜΜ, jerry banana είπε

Πιστευω οτι η ανεργια στην Ελλαδα ειναι στα υψη οποτε ειναι αναλογο και λογικο η πειρατια να ειναι επισης στα υψη.Οταν καποιος παιρνει το μηνα(καποιος μπορει να μην δουλευει καθολου) 600 ευρω(αυτος εντωμεταξυ θεωρειται καλος μισθος  για την Ελλαδα :P)  και μενει μονος του και οχι με τους γονεις (οπως συνηθιζεται στην Ελλαδα πχ μεχρι τα 30-35 μαζι με γονεις ) αντιπετωπιζει νοικια,τροφες,προσωπικη υγιεινη,εισητηρια για τα μεσα μεταφορας(μην κοιτατε που στην Ελλαδα κανεις δεν τα επικυρωνει)  ή βενζινη για τους πιο <<λεφταδες>>   οποτε απο τα 600 αυτα ή και τα 1000 που θεωρειται τοπ μισθος τωρα για Ελλαδα μενουν τριχες κατσαρες.Οποτε πως να ικανοποιησει ο Ελληνας(και εγω μεσα) την αναγκη για ψυχαγωγια οταν λεφτα για μπαρ ή νυχτερινο κεντρο ή οτιδηποτε αλλο θελει ,δεν εχει.Στρεφεται στην πειρατια,στο gamato,xrysoi κλπ κλπ για μουσικη,ταινιες,παιχνιδια σειρες.Ειναι απολυτως λογικο και θεωρω πως οσοι λενε πισω απο τον υπολογιστη πως οχι και ειναι εγκλημα(το ξερω οτι ειναι)  και οτι ειναι κακο και μπλα μπλα μπλα ,δεν μενουν μονοι τους αλλα με τους γονεις τους ή τελοςπαντων δεν ειναι οικονομικα ανεξαρτητοι.Κατέμε πρωτα πρεπει καποιος να φυγει απο τους γονεις-θειους η οτι εχει και οταν μεινει μονος να ερθει να με βρει.Που ολες η αναγκες θα φενονται σαν γροθιες σε αγωνα μποξ της επιβιωσης...

Επεσα τυχαια πανω στο σχολιο σου και με βρισκει απολυτα σύμφωνο, κριμα που μονο αυτοι που ειναι μεσα στο χορό μπορουν να πιάσουν το νοημα σε οσα έγραψες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα νοοτροπίας πρώτα και μετά "δεν μου περισσεύουν χρήματα". Οι περισσότεροι και να είχαν χρήματα να ξοδεψουν πάλι πειρατικά θα τα κατέβαζαν. 

Γιατί έτσι. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2018 στις 9:25 ΜΜ, jerry banana είπε

Πιστευω οτι η ανεργια στην Ελλαδα ειναι στα υψη οποτε ειναι αναλογο και λογικο η πειρατια να ειναι επισης στα υψη.Οταν καποιος παιρνει το μηνα(καποιος μπορει να μην δουλευει καθολου) 600 ευρω(αυτος εντωμεταξυ θεωρειται καλος μισθος  για την Ελλαδα :P)  και μενει μονος του και οχι με τους γονεις (οπως συνηθιζεται στην Ελλαδα πχ μεχρι τα 30-35 μαζι με γονεις ) αντιπετωπιζει νοικια,τροφες,προσωπικη υγιεινη,εισητηρια για τα μεσα μεταφορας(μην κοιτατε που στην Ελλαδα κανεις δεν τα επικυρωνει)  ή βενζινη για τους πιο <<λεφταδες>>   οποτε απο τα 600 αυτα ή και τα 1000 που θεωρειται τοπ μισθος τωρα για Ελλαδα μενουν τριχες κατσαρες.Οποτε πως να ικανοποιησει ο Ελληνας(και εγω μεσα) την αναγκη για ψυχαγωγια οταν λεφτα για μπαρ ή νυχτερινο κεντρο ή οτιδηποτε αλλο θελει ,δεν εχει.Στρεφεται στην πειρατια,στο gamato,xrysoi κλπ κλπ για μουσικη,ταινιες,παιχνιδια σειρες.Ειναι απολυτως λογικο και θεωρω πως οσοι λενε πισω απο τον υπολογιστη πως οχι και ειναι εγκλημα(το ξερω οτι ειναι)  και οτι ειναι κακο και μπλα μπλα μπλα ,δεν μενουν μονοι τους αλλα με τους γονεις τους ή τελοςπαντων δεν ειναι οικονομικα ανεξαρτητοι.Κατέμε πρωτα πρεπει καποιος να φυγει απο τους γονεις-θειους η οτι εχει και οταν μεινει μονος να ερθει να με βρει.Που ολες η αναγκες θα φενονται σαν γροθιες σε αγωνα μποξ της επιβιωσης...

Οταν εχεις σοβαρα οικονομικα θεματα και θεματα επιβιωσης οικονομικα(κυριολεκτικα ομως)δεν σε ενδιαφερει αν θα παιξεις day one το τελευταιο παιχνιδι σπασμενο(που φυσικα θα θες και αναλογο pc)ή να δεις την τελευταια ταινια day one.

Και για σειρες πλεον με το Netflix δεν υπαρχει δικαιολογια(περαν μονο των σειρων που δεν δειχνει προφανως).

Εχω φιλους οι οποιοι μου κλαιγονται για τις τιμες των παιχνιδιων γενικα.

1)Κοψε το τσιγαρο που καπνιζεις μισο με 1 πακετο την ημερα,και θα δεις σε ενα χρονο ποσα χρηματα θα εχεις γλυτωσει(περαν απο την υγεια σου φυσικα)και θα δεις αν θα μπορεις να αγορασεις τοσα πραγματα.Η απαντηση ειναι γνωστη.''δεν μπορω''. Μια απο τα ιδια και για τις ιδιες τις ταινιες αν σκεφτουμε τις προσφορες απο village και Odeon για μισο εισ.

2)Αλλο παραδειγμα περαν του τσιγαρου ειναι τα ακριβα κινητα.Κανουν πολλοι παραπονα για να δικαιολογησουν την πειρατεια και μου ειναι με τα τελευταια samsung galay s,iphone και huawei ναυαρχιδες και παει λεγοντας. Ε τι περιμενεις μετα να σε παρει ο αλλος στα σοβαρα?

3)Οταν δεν μπορεις να διαθεσεις 5ευρω πχ για ενα παιχνιδ/ταινιαι,τοτε το πιο λογικο ειναι ουτε εξω να βγαινεις συχνα ή να μην τρως συχνα εξω/καφε/ποτο κλπ ή να μην κυκλοφορεις συχνα με το αυτοκινητο και παει λεγοντας.Προφανως αυτο στην πραξη δεν γινεται ουτε για αστειο,μιας και ο Ελληνας ανεκαθεν ηταν του εξω...

Το παραπανω που λες ειναι καλα στην θεωρια,αλλα στην πραξη προφανως ειναι απλα ψευτο δικαιολογιες.

Γιατι και πριν 10 χρονια(εκτος κρισης)παλι τα ιδια γινοταν και η νοοτροπια οπως αναφερθηκε ηταν ιδια.

Ο Ελληνας δεν εχει μαθει ουτε οικονομια να κανει(τα θελω ολα εδω και τωρα),ουτε να τα βαζει κατω ολα για να κανει σωστη κατανομη χρηματων(προγραμματισμος),ουτε τιποτα.

Αυτο το βλεπει καποιος ανετα οταν βλεπει τι χρηματα ξοδευουν αρκετοι φοιτητες ή φανταροι οταν βρισκονται σε επαρχια.

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Είναι θέμα νοοτροπίας πρώτα και μετά "δεν μου περισσεύουν χρήματα". Οι περισσότεροι και να είχαν χρήματα να ξοδεψουν πάλι πειρατικά θα τα κατέβαζαν. 

Γιατί έτσι. 

Γιατί έτσι ήταν πάντα για την ακρίβεια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα πλέον στην Ελλάδα έχει φθάσει σε άλλο επιπεδο. Κατ αρχην τα μισά τορεντ δε λειτουργούν ενώ σε άλλα "πειρατικά", πληρωνεις τον εκάστοτε σερβερ για να κατεβάσεις.

Αντι αυτων και της ταλαιπωρίας, βάζεις ένα netflix και ηρέμησες. 10 ευρώ το μήνα και ούτε πειρατίες, ούτε ταλαιπωρίες, ούτε τιποτα.

Οσο για το "δεν υπάρχουν χρηματα", με ξεπερνάει να πληρωνει κάποιος 60-70 ευρω το 2μηνο για να έχει τη 50άρα, και μια Α συνδρομη σε τράκερ, αλλά να του φαίνεται υπερβολικο το 10ρικο για να βλέπει νομιμα

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρωνω για πραματα που μπορω να εχω δωρεαν. 

Και εαν ξερω πως να το κανω με ασφαλεια στη τελικη, δεν θα με πουνε κλεφτη. Μαγκια του θα πουνε. 

Kali linux και μες το αμαξι κατω απο καποιου τη δυνατη συνδεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η πειρατεία και στην  Ελλάδα έχει μειωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό τα τελευταία 2 χρόνια.

Μετά το κλείσιμο πολλών torent πολλοί έχουν εγκαταλείψει το σπορ ενώ οι περισσότεροι από αυτούς που έχουν μείνει κατεβάζουν free από τα ξένα μεγάλα τορεντ τις τελευταίες ταινίες η τις καινούργιες σειρές.

Και αυτοί όμως με τον καιρό μειώνονται όχι ότι φοβούνται κάτι ή έχουν αναστολές απλά έτσι όπως έχουν καταντήσει οι ταινίες και οι σειρές τις κατεβάζεις και συνήθως βαριέσαι να τις δεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2018 στις 3:37 ΜΜ, Fulgore είπε

Οταν εχεις σοβαρα οικονομικα θεματα και θεματα επιβιωσης οικονομικα(κυριολεκτικα ομως)δεν σε ενδιαφερει αν θα παιξεις day one το τελευταιο παιχνιδι σπασμενο(που φυσικα θα θες και αναλογο pc)ή να δεις την τελευταια ταινια day one.

Και για σειρες πλεον με το Netflix δεν υπαρχει δικαιολογια(περαν μονο των σειρων που δεν δειχνει προφανως).

Εχω φιλους οι οποιοι μου κλαιγονται για τις τιμες των παιχνιδιων γενικα.

1)Κοψε το τσιγαρο που καπνιζεις μισο με 1 πακετο την ημερα,και θα δεις σε ενα χρονο ποσα χρηματα θα εχεις γλυτωσει(περαν απο την υγεια σου φυσικα)και θα δεις αν θα μπορεις να αγορασεις τοσα πραγματα.Η απαντηση ειναι γνωστη.''δεν μπορω''. Μια απο τα ιδια και για τις ιδιες τις ταινιες αν σκεφτουμε τις προσφορες απο village και Odeon για μισο εισ.

2)Αλλο παραδειγμα περαν του τσιγαρου ειναι τα ακριβα κινητα.Κανουν πολλοι παραπονα για να δικαιολογησουν την πειρατεια και μου ειναι με τα τελευταια samsung galay s,iphone και huawei ναυαρχιδες και παει λεγοντας. Ε τι περιμενεις μετα να σε παρει ο αλλος στα σοβαρα?

3)Οταν δεν μπορεις να διαθεσεις 5ευρω πχ για ενα παιχνιδ/ταινιαι,τοτε το πιο λογικο ειναι ουτε εξω να βγαινεις συχνα ή να μην τρως συχνα εξω/καφε/ποτο κλπ ή να μην κυκλοφορεις συχνα με το αυτοκινητο και παει λεγοντας.Προφανως αυτο στην πραξη δεν γινεται ουτε για αστειο,μιας και ο Ελληνας ανεκαθεν ηταν του εξω...

Το παραπανω που λες ειναι καλα στην θεωρια,αλλα στην πραξη προφανως ειναι απλα ψευτο δικαιολογιες.

Γιατι και πριν 10 χρονια(εκτος κρισης)παλι τα ιδια γινοταν και η νοοτροπια οπως αναφερθηκε ηταν ιδια.

Ο Ελληνας δεν εχει μαθει ουτε οικονομια να κανει(τα θελω ολα εδω και τωρα),ουτε να τα βαζει κατω ολα για να κανει σωστη κατανομη χρηματων(προγραμματισμος),ουτε τιποτα.

Αυτο το βλεπει καποιος ανετα οταν βλεπει τι χρηματα ξοδευουν αρκετοι φοιτητες ή φανταροι οταν βρισκονται σε επαρχια.

Δεν συμφωνω αλλα διαβασα την αποψη σου.Προσωπικα επειδη ετυχε να αναφερθεις σε 2 προσωπο ουτε βγαινω εξω,ουτε καπνιζω,ουτε πινω.Παρολαυτα μου ειναι παλι δυσκολο για τη ψυχαγωγια μου να δωσω χρηματα καθως μετα βιας καταφερνω λογαριασμους (Δεη κλπ) μιας που μενω μονος.Δοξα το Θεο δεν χρωσταω σε κανεναν,στην δουλεια μου ειμαι κυριος αλλα ετσι οπως μας τα εχουν κανει στην Ελλαδα ο μεροκαματιαρης πληρωνει τα κερατα του.Τωρα για τη ψυχαγωγια μου εφοσον δεν εχω λεφτα η λυση ειναι μονοδρομος.Τα υπολοιπα λεφτα μου φευγουν σε αποταμευσεις για το μελλον και εννοειται προσωπικη υγιεινη-καθημερινες αναγκες(τροφη κλλπ) .Να σημειωσω πως πληρωνω και νοικι στην ωρα του κλπ οποτε λεφτα εξτρα για ψυχαγωγικες δραστηριοτητες δεν μενει μια.Ειμαι 22 και μενω μονος.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 3:37 ΜΜ, Fulgore είπε

Οταν δεν μπορεις να διαθεσεις 5ευρω πχ για ενα παιχνιδ/ταινιαι,τοτε το πιο λογικο ειναι ουτε εξω να βγαινεις συχνα ή να μην τρως συχνα εξω/καφε/ποτο κλπ ή να μην κυκλοφορεις συχνα με το αυτοκινητο και παει λεγοντας.Προφανως αυτο στην πραξη δεν γινεται ουτε για αστειο,μιας και ο Ελληνας ανεκαθεν ηταν του εξω...

 

Αν και το "έξω" έχει περιοριστεί πάρα πολύ στην Ελλάδα, δε συμφωνώ ότι μπορεί να είναι μετρική για την οικονομική κατάσταση κάποιου στην Ελλάδα. Μπορεί το βράδυ να πιεί 3 ποτά με 20-30 ευρώ και την άλλη μέρα να τη βγάλει με 2 τοστ όλη μέρα. Αλλοπρόσαλλοι όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αν και το "έξω" έχει περιοριστεί πάρα πολύ στην Ελλάδα, δε συμφωνώ ότι μπορεί να είναι μετρική για την οικονομική κατάσταση κάποιου στην Ελλάδα. Μπορεί το βράδυ να πιεί 3 ποτά με 20-30 ευρώ και την άλλη μέρα να τη βγάλει με 2 τοστ όλη μέρα. Αλλοπρόσαλλοι όπως πάντα.

καλα ισχυει αυτο που λες προσωπικα δεν ειμαι τετοιος αλλα η καθημερινοτητα μου ειναι μακαρονι αλλα για τους λογους που προανεφερα και κυριως για τους μισθους που δινονται σε αυτη τη χωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jerry banana είπε

Δεν συμφωνω αλλα διαβασα την αποψη σου.Προσωπικα επειδη ετυχε να αναφερθεις σε 2 προσωπο ουτε βγαινω εξω,ουτε καπνιζω,ουτε πινω.Παρολαυτα μου ειναι παλι δυσκολο για τη ψυχαγωγια μου να δωσω χρηματα καθως μετα βιας καταφερνω λογαριασμους (Δεη κλπ) μιας που μενω μονος.Δοξα το Θεο δεν χρωσταω σε κανεναν,στην δουλεια μου ειμαι κυριος αλλα ετσι οπως μας τα εχουν κανει στην Ελλαδα ο μεροκαματιαρης πληρωνει τα κερατα του.Τωρα για τη ψυχαγωγια μου εφοσον δεν εχω λεφτα η λυση ειναι μονοδρομος.Τα υπολοιπα λεφτα μου φευγουν σε αποταμευσεις για το μελλον και εννοειται προσωπικη υγιεινη-καθημερινες αναγκες(τροφη κλλπ) .Να σημειωσω πως πληρωνω και νοικι στην ωρα του κλπ οποτε λεφτα εξτρα για ψυχαγωγικες δραστηριοτητες δεν μενει μια.Ειμαι 22 και μενω μονος.

Φιλε μου τα ειπαμε, οποιος ειναι εξω απ' το χωρο.. και προπαντων οποιοι εχουν εναν μπαμπα ή μια μαμά support στις οικονομικες δυσκολιες κατα 90% αυτα τα ατομα θα ειναι κατα της πειρατειας και μαλιστα θα τη πολεμουνε κιολας οχι κατα βαση επειδη υποστηριζουν την αποψη τους αλλα επειδη οι ιδιοι ειναι βολεμένοι και εχουν ανάγκη να "δειξουν-ξεχωρισουν" μεσα στο κοπαδι που λεγεται κοινωνια, χωρις να αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα, πιθανων καμια φορα αυτοι να ειναι και χειροτεροι απο αυτους που δεν εχουν support τη μαμα και το μπαμπα αλλα λεμε τωρα, απλως καλως ή κακως ειναι ετσι, κακως μαλλον, ολοι χορευουμε ωραια στην απεξω, οταν μπουμε μεσα και χορεψουμε στο ταψι και το σημαντικοτερο οταν αναλογιστουμε σε τι συνθηκες ζει η χωρα, ποσοι τρωνε απ τα σκουπιδια και σε τι κρατος ζουμε ισως εχουμε (εχουνε) διαφορετικη αποψη καποιοι, εξαιρουνται οι βολεμενοι και εκεινοι που πατησαν δεκαοχτω με λεφτα του μπαμπα και στρωμενη δουλεια να τους περιμενει χωρις να κουνησουν το δαχτυλακι τους, μιλαω για τους αυτοδημιουργητους, εκεινους με χερια σκληρα σαν γιαλοχαρτο που εφαγαν σκ...το και ξερουν πως βγαινουν τα φραγκα και ακομη και αν βγαζουν πολλα (ή λιγα) ξερουν ομως πως βγαινει το χαρτι οποτε αυτοι θα καταλαβουν γιατι μοχθησαν για να το βγαλουν σε αντιθεση με τους υπολοιπους.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...