Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στην Ελλάδα


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό. Καμία σχέση όμως με το torrent, popcorn time και τα λοιπά. Στο torrent και popcorn time καταρχείν μοιράζεσαι το υλικό οπότε στην ουσία είσαι και διανομέας του πειρατικού υλικού. Κατα δεύτερον το Netflix έχει πληρώσει για δικαιώματα στην Αμερική για αυτές τις σειρές και ταινίες, απλά επειδή στη χώρα μας υπάρχουν συμβόλαια με αποκλειστική διανομή απο άλλα μέσα, δεν μπορεί να τα προβάλλει εδώ. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν είναι όλα μαύρα και άσπρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα εκτός απο το Game of Thrones και Vikings υπάρχουν στο αμερικάνικο Νetflix.

 

Ένα κλικ δουλειά είναι. Zenmate τη δωρέαν έκδοση και τέλειωσες. FFS δηλαδή δεν είναι πυρηνική φυσική. Κλεινεις το vpn όταν φορτώνει η σειρά.

 

To popcorn είναι μάπα για παλιές και πιο σπάνιες σειρές. Σε μερικές ολόκληρες σεζόν δεν έχει.

 

Γειά σου ρε επιστήμονα...

 

Πάμε πάλι λοιπόν με US VPN

 

- no Game of Thrones (ούτε καν παλιότερες σεζόν).

- Walking Dead έως season 5 (καλά πλάκα με κάνεις έτσι - είναι στην 6)

- no Fear the Walking Dead (έτσι επειδή είμαι κολλημένος)

- Vampire Diaries (εως Season 6 ενώ είναι στην 7)

- The Originals (έως Season 2 ενώ είναι στην 3)

- no True Blood

- no Grimm

 

Εχμ...Θέλω να βλέπω το επεισόδιο με το που βγαίνει...Τις παλιατζούρες που έχει της έχω δει εδώ και 2 χρόνια.  Θυμίζω, TWD Season 5 ξεκίνησε Φθινόπωρο του 2014

 

FFS δεν είναι και πυρηνική φυσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό. Καμία σχέση όμως με το torrent, popcorn time και τα λοιπά. Στο torrent και popcorn time καταρχείν μοιράζεσαι το υλικό οπότε στην ουσία είσαι και διανομέας του πειρατικού υλικού. Κατα δεύτερον το Netflix έχει πληρώσει για δικαιώματα στην Αμερική για αυτές τις σειρές και ταινίες, απλά επειδή στη χώρα μας υπάρχουν συμβόλαια με αποκλειστική διανομή απο άλλα μέσα, δεν μπορεί να τα προβάλλει εδώ. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν είναι όλα μαύρα και άσπρα.

 

Το ότι δεν έχει σχέση με torrent είναι δεδομένο. Προφανώς δεν είναι κλέψιμο κατά του Netflix, ούτε απαραίτητα κατά της βιομηχανίας παραγωγής ταινιών/σειρών, αλλά μόνο κατά συγκεκριμένων διανομέων.

Απλά αυτό το συγκριτικά μικρότερο κλέψιμο είναι διπλά άδικο για τους τελευταίους, καθώς όχι μόνο δε τους πληρώνεις για το χ προϊόν στο οποίο έχουν επενδύσει, αλλά πιθανώς δίνεις και (κάποιο από) το ποσό που τους οφείλεις σε κάποιον που δεν έχει αγοράσει τα αντίστοιχα δικαιώματα (αυτά που αφορούν την Ελλάδα δηλαδή, άσχετο αν αυτός έχει τα δικαιώματα για προβολές σε Αμερική ή σε άλλες περιοχές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε επιστήμονα...

 

Πάμε πάλι λοιπόν με US VPN

 

- no Game of Thrones (ούτε καν παλιότερες σεζόν).

- Walking Dead έως season 5 (καλά πλάκα με κάνεις έτσι - είναι στην 6)

- no Fear the Walking Dead (έτσι επειδή είμαι κολλημένος)

- Vampire Diaries (εως Season 6 ενώ είναι στην 7)

- The Originals (έως Season 2 ενώ είναι στην 3)

- no True Blood

- no Grimm

 

Εχμ...Θέλω να βλέπω το επεισόδιο με το που βγαίνει...Τις παλιατζούρες που έχει της έχω δει εδώ και 2 χρόνια. Θυμίζω, TWD Season 5 ξεκίνησε Φθινόπωρο του 2014

 

FFS δεν είναι και πυρηνική φυσική

Αμα θελεις να βλεπεις περισσοτερο καινουριες σειρες και ταινιες, προφανως και το Netflix δεν ειναι για εσενα. Μεινε με το popcorn. Το popcorn για πιο παλιες σειρες ειναι αθλιο παντως. Αμα βρεις seeders σε κανενα επεισοδιο απο τις πρωτες σεζον του supernatural, γραψε μου. Κανενας δεν ειπε οτι το netflix ειναι η λυση για τα παντα. Σε αυτους που βλεπουν σειρες με το τσουβαλι(δεν ανακαλυφθηκαν τα τελευταια 5 χρονια) ειναι απιστευτο εργαλειο το Netflix. Ριξε και μια ματια και στις υπολοιπες χωρες να δεις τι διαμαντακια εχει (πχ UK). Αυτες τις σειρες δεν τις εχει καν στο popcorn και για να τις δεις σε torrent πρεπει να εισαι τυχερος να βρεις torrent με seeders και μετα να βρεις σωστους υποτιτλους.

 

btw το Grimm υπάρχει στo Γερμανικό Netflix

 

Το ότι δεν έχει σχέση με torrent είναι δεδομένο. Προφανώς δεν είναι κλέψιμο κατά του Netflix, ούτε απαραίτητα κατά της βιομηχανίας παραγωγής ταινιών/σειρών, αλλά μόνο κατά συγκεκριμένων διανομέων.

Απλά αυτό το συγκριτικά μικρότερο κλέψιμο είναι διπλά άδικο για τους τελευταίους, καθώς όχι μόνο δε τους πληρώνεις για το χ προϊόν στο οποίο έχουν επενδύσει, αλλά πιθανώς δίνεις και (κάποιο από) το ποσό που τους οφείλεις σε κάποιον που δεν έχει αγοράσει τα αντίστοιχα δικαιώματα (αυτά που αφορούν την Ελλάδα δηλαδή, άσχετο αν αυτός έχει τα δικαιώματα για προβολές σε Αμερική ή σε άλλες περιοχές).

Αυτο ειναι "λαθος" του διανομεα που δεν κανει ενα ελκυστικο πακετο οπως το Netflix. Μετα χαρας θα πληρωνα αμα εβλεπα οτι προσφερει μεγαλο πακετο με σειρες και ταινιες στη τιμη του Netflix. Το πακετο του US Netflix δεν το φτανει κανενας διανομεας στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη.

 

πχ ο ΟΤΕ tv προσφερει τον εξωφρενικο αριθμο των 300 ταινιων για on demand θεαση. Για τη τιμη που προσφερει το πακέτο ας μη μιλησω καλυτερα.

 

Το αμερικανικο Netflix εχει 4700 ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε επιστήμονα...

 

Πάμε πάλι λοιπόν με US VPN

 

- no Game of Thrones (ούτε καν παλιότερες σεζόν).

- Walking Dead έως season 5 (καλά πλάκα με κάνεις έτσι - είναι στην 6)

- no Fear the Walking Dead (έτσι επειδή είμαι κολλημένος)

- Vampire Diaries (εως Season 6 ενώ είναι στην 7)

- The Originals (έως Season 2 ενώ είναι στην 3)

- no True Blood

- no Grimm

 

Εχμ...Θέλω να βλέπω το επεισόδιο με το που βγαίνει...Τις παλιατζούρες που έχει της έχω δει εδώ και 2 χρόνια.  Θυμίζω, TWD Season 5 ξεκίνησε Φθινόπωρο του 2014

 

FFS δεν είναι και πυρηνική φυσική

 

 

Φυσικα και δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Μπορεις να βλεπεις τα παντα μια σεζον μετα. Ο μονος λογος που θελεις να δεις την εκτη σεζον TWD ειναι επειδη εβλεπες παραλληλα τις προηγουμες. Αμα δεν τις εβλεπες, δεν θα σε πειραζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Μπορεις να βλεπεις τα παντα μια σεζον μετα. Ο μονος λογος που θελεις να δεις την εκτη σεζον TWD ειναι επειδη εβλεπες παραλληλα τις προηγουμες. Αμα δεν τις εβλεπες, δεν θα σε πειραζε.

Εγώ λέω να περιμένει πέντε έξι χρόνια για να βλέπει τις σειρές.. Να ωριμασουν κιόλας-.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια που δεν υπήρχε netflix στην Ελλάδα υπήρχε γκρίνια. Τώρα που η γκρίνια έφερε αποτέλεσμα και βγήκε και για την Ελλάδα, guess what? Πάλι υπάρχει γκρίνια. Αποφασίστε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια που δεν υπήρχε netflix στην Ελλάδα υπήρχε γκρίνια. Τώρα που η γκρίνια έφερε αποτέλεσμα και βγήκε και για την Ελλάδα, guess what? Πάλι υπάρχει γκρίνια. Αποφασίστε

 

Και δεν κανουν υπομονη λιγους μηνες, να προσθεσουν κι αλλο υλικο, υποτιτλους και μετα να κρινουν.

 

Αγνοειτε ακομα οτι κατα πασα πιθανοτητα, ασκηθηκαν πιεσεις για παγκοσμιο release λογω του νομου της Ε.Ε που περασε αρχες δεκεμβρη (Το ειχε ανεβασει καποιο μελος). Απο τις <50 χωρες, ξαφνικα στις 190 δεν ειναι ευκολο. Υπαρχουν τοσα δικαιωματα, συμφωνιες τα οποια χρειαζονται χρονο.... και χρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι είμαι υπέρ της πειρατείας.. Το netflix οποίος ήθελε μπορούσε να το χρησιμοποιήσει και από πριν... Δεν μπορεί να υπάρξει μια εφαρμογή που να μπορώ να βάλω όλες τις ταινίες και τις αγαπημένες μου σειρές σε καλή ποιότητα και ας μην είναι instant ας πούμε 2-4 μέρες για επεισόδιο και 1 μήνα για ταινία..? Θα πληρώνα και 40-45 ευρώ τον μήνα και δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.(απο το να βάλεις Nova με τις ελάχιστες ταινίες ή ote που το μόνο που το σώζει είναι οι σειρές και τα discovery κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν κανουν υπομονη λιγους μηνες, να προσθεσουν κι αλλο υλικο, υποτιτλους και μετα να κρινουν.

 

Αγνοειτε ακομα οτι κατα πασα πιθανοτητα, ασκηθηκαν πιεσεις για παγκοσμιο release λογω του νομου της Ε.Ε που περασε αρχες δεκεμβρη (Το ειχε ανεβασει καποιο μελος). Απο τις <50 χωρες, ξαφνικα στις 190 δεν ειναι ευκολο. Υπαρχουν τοσα δικαιωματα, συμφωνιες τα οποια χρειαζονται χρονο.... και χρημα

Αυτό λέγεται αχαριστία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια που δεν υπήρχε netflix στην Ελλάδα υπήρχε γκρίνια. Τώρα που η γκρίνια έφερε αποτέλεσμα και βγήκε και για την Ελλάδα, guess what? Πάλι υπάρχει γκρίνια. Αποφασίστε

 

και μετα αναρωτιουνται μερικοι γιατι η ελλαδα εχει τοσα θεματα  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν κανουν υπομονη λιγους μηνες, να προσθεσουν κι αλλο υλικο, υποτιτλους και μετα να κρινουν.

 

Αγνοειτε ακομα οτι κατα πασα πιθανοτητα, ασκηθηκαν πιεσεις για παγκοσμιο release λογω του νομου της Ε.Ε που περασε αρχες δεκεμβρη (Το ειχε ανεβασει καποιο μελος). Απο τις <50 χωρες, ξαφνικα στις 190 δεν ειναι ευκολο. Υπαρχουν τοσα δικαιωματα, συμφωνιες τα οποια χρειαζονται χρονο.... και χρημα

Και οι κυβερνήσεις θέλουν υπομονή "λίγους μήνες" αλλά δεν περιμένει ποτέ κανείς :P

 

Αλλά ναι. Βγάζεις ένα ημιτελές επί πληρωμή προϊόν στην αγορά, για το κέρδος (προφανώς), οπότε λογικό είναι να σε κρίνουν με το καλημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...