Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στην Ελλάδα


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

So, σήμερα με πήρε κατενθουσιασμένος ένας φίλος να μου πει ότι ανακάλυψε το popcorn time (αν η αναφορά και μόνο στο πρόγραμμα απαγορεύεται, να διαγραφεί από κάποιον admin). Τέλος πάντων, το κατέβασα και έμεινα μ@λκας από αυτά που προσφέρει. Οι τελευταίες ταινίες με υπότιτλους, σε ότι ποιότητα θες κλπ. Το ίδιο το πρόγραμμα προτείνει να χρησιμοποιεί ο χρήστης κάποιο vpn για να "κρύβεται" και όντως διάβασα για περιπτώσεις σε Γαλλόγερμανίες που τα πρόστιμα ήταν τσουχτερά για όσους πιάστηκαν. Εδώ πέρα τι γίνεται; Χρειάζεται όντως να κρυβόμαστε ή δεν τρέχει τίποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

So, σήμερα με πήρε κατενθουσιασμένος ένας φίλος να μου πει ότι ανακάλυψε το popcorn time (αν η αναφορά και μόνο στο πρόγραμμα απαγορεύεται, να διαγραφεί από κάποιον admin). Τέλος πάντων, το κατέβασα και έμεινα μ@λκας από αυτά που προσφέρει. Οι τελευταίες ταινίες με υπότιτλους, σε ότι ποιότητα θες κλπ. Το ίδιο το πρόγραμμα προτείνει να χρησιμοποιεί ο χρήστης κάποιο vpn για να "κρύβεται" και όντως διάβασα για περιπτώσεις σε Γαλλόγερμανίες που τα πρόστιμα ήταν τσουχτερά για όσους πιάστηκαν. Εδώ πέρα τι γίνεται; Χρειάζεται όντως να κρυβόμαστε ή δεν τρέχει τίποτα; 

 

 

Το θεωρώ δύσκολο να μπορεί να αποδειχτεί ότι είδες ταινία, από τη στιγμή που μιλάμε για streaming και όχι κατέβασμα στον υπολογιστή. Δεν είμαι όμως σίγουρος, ας γράψει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. Το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για το KODI (XBMC).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το streaming στην ουσια ειναι download. μην το ξεχνας αυτο.

 

βαλε vpn με συνδρομη και 5 ευρω το μηνα και καθαρισες.

 

βασικα , ειδικα στην ελλαδα, δεν υπαρχει το καταλληλο δυναμικο για να ασχοληθουνε μαζι σου ακομα και αμα εχεις γινει ο ιδιος ο κοκκινογενης.

 

εδω σε κοτζαμ βρετανια ουτε vpn ουτε τιποτα δε χρησιμοποιουσα και δεν εχει γινει τιποτα. Πρεπει να εισαι υπερβολικα ατυχος (κανονικα ομως) για να σου χτυπησουν την πορτα. για την ακριβεια ολοι μου οι geek-γνωστοι που ειναι ολοκληρο πειρατικο νησι δεν εχουν ακουσει επισης τιποτα για μηνυσεις κτλ κτλ.

 

Οι ISPs εδω και καμποσα χρονια κανουν τα στραβα ματια για να μη χανουν πελατες, ειδικα τωρα που τους ψαχνουν με το κυαλι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν να μπουν στο σπίτι σου με το στανιό οπότε από αυτήν την άποψη είσαι safe. Το αν είσαι παράνομος όμως, ναι σαφώς και είσαι γιατί είσαι κλεπταποδόχος. 

 

Δεν πρόκειται να ασχοληθεί όμως κανείς μαζί σου γιατί στην Ελλάδα και να θες να είσαι νόμιμος επί του θέματος δεν μπορείς καθώς δεν υπάρχουν εναλλακτικές και νόμιμες streaming υπηρεσίες τύπου netflix.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το streaming είναι downloading αλλά δεν υπάρχει στον υπολογιστή σου. Αυτό εννοώ. Τι αρχείο θα βρουν για να έχεις πρόβλημα, ακόμα κι αν ψάξουν;

 

Για το ότι είναι παράνομο το ξέρω και συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ αγγλία εδώ και κανά τετράμηνο, και μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει κάνένας.. Οπότε ελλαδιστάν είσαι ακόμα πιο χαλαρός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Popcorn Time χρησιμοποιεί torrent για να κάνει stream. Θεωρητικά μπορούν να σε κυνηγήσουν άμα θέλουν, γιατί φαίνεται πολύ εύκολα η ip σου. Εκτός άμα χρησιμοποιείς vpn που έτσι καμουφλάρεται η ip.

 

Στην Ελλάδα όμως δύσκολα να κινηθεί κάποιος νομικά εναντίον σου. Δεν έχει καταγραφεί μέχρι τώρα δικαστική υπόθεση για κάποιον που απλά κατέβαζε πειρατικό υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Popcorn Time χρησιμοποιεί torrent για να κάνει stream. Θεωρητικά μπορούν να σε κυνηγήσουν άμα θέλουν, γιατί φαίνεται πολύ εύκολα η ip σου. Εκτός άμα χρησιμοποιείς vpn που έτσι καμουφλάρεται η ip.

 

Στην Ελλάδα όμως δύσκολα να κινηθεί κάποιος νομικά εναντίον σου. Δεν έχει καταγραφεί μέχρι τώρα δικαστική υπόθεση για κάποιον που απλά κατέβαζε πειρατικό υλικό.

και θα ηταν γελοίο αν γινόταν αφου κ αυτοί που θα σε κυνηγούσαν 99,9% κατεβάζουν αυτοί ή οι οικογένειες τους .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση που είχα πάνω στο θέμα.... Είχα δει ένα παιδί που έμενε Γερμανία και είχε ανεβάσει στο FB το πρόστιμο που έφαγε επειδή κατέβασε μια ταινία.... και θυμάμαι ήταν εξωφρενικά υψηλό.... νομίζω 700 ευρώ πχ...

 

Παίζει αλήθεια κάτι τέτοιο ή ήταν φάρσα ; Επίσης δε μπορείς να πεις ότι κάποιος είχε χακάρει το wifi μου και κατέβαζε αυτός και όχι εγώ... (θα μου πείτε για τις ip)  αλλά πχ εγώ όταν πάω Αγγλία για μια εβδομάδα και στο σπίτι έχει ίντερνετ και κατεβάζω αβέρτα μετά ποιον θα κυνηγήσουν.... αυτόν που έχει τον υπολογιστή ή αυτόν που έχει το ίντερνετ ; Αυτός που έχει το ίντερνετ δε ξέρει τίποτα και εγώ που έχω τον υπολογιστή έχω φύγει για Ελλάδα πχ άρα τι γίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει θα στηριζονται οι δικηγοροι...αν δεν κανω λαθος και ο τυπος με το mega upload ειναι ελευθερος.

http://en.wikipedia.org/wiki/Popcorn_Timeτο project δεν ειναι new και εχει πεσει αρκετες φορες οπως και τωρα βλεπω οτι υπαρχουν 3 διαφορετικα σιτε με διαφορετικο προγραμμα...αλλο με φρεε vpn και αλλο με paid(σχεδον φρεε)...διαβαζω οτι κατεβαζει απο το yify(σιγουρα χαμηλη ποιοτητα για tv)...απλα δεινει σε noobs την δυνατοτητα να βλεπουν ταινιες σειρες!δεν νομιζω οτι κανει τοσο για gr (τα subs ειναι λιγα)

τελος μην κοροιδευομαστε και εδω δεν ειναι και τοσο ανωνυμο το vpn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πέρα έχουν θέμα μόνο αυτοί που έχουν site.ανα καιρούς κλείνουν με συλλήψεις για να ξεπεταχτουν καινούργια μετά από λίγο. Περιστατικά για απλούς users δεν έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση που είχα πάνω στο θέμα.... Είχα δει ένα παιδί που έμενε Γερμανία και είχε ανεβάσει στο FB το πρόστιμο που έφαγε επειδή κατέβασε μια ταινία.... και θυμάμαι ήταν εξωφρενικά υψηλό.... νομίζω 700 ευρώ πχ...

 

Παίζει αλήθεια κάτι τέτοιο ή ήταν φάρσα ; Επίσης δε μπορείς να πεις ότι κάποιος είχε χακάρει το wifi μου και κατέβαζε αυτός και όχι εγώ... (θα μου πείτε για τις ip)  αλλά πχ εγώ όταν πάω Αγγλία για μια εβδομάδα και στο σπίτι έχει ίντερνετ και κατεβάζω αβέρτα μετά ποιον θα κυνηγήσουν.... αυτόν που έχει τον υπολογιστή ή αυτόν που έχει το ίντερνετ ; Αυτός που έχει το ίντερνετ δε ξέρει τίποτα και εγώ που έχω τον υπολογιστή έχω φύγει για Ελλάδα πχ άρα τι γίνεται ;

 

 

Ισχυει και μαλιστα εκτος απτα 600-700 που πληρωνεις προστιμο , υπογραφεις συνηθως και χαρτι οτι την επομενη φορα παιζει ακομα μεγαλυτερο προστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε το άκυρο που έφαγε η ΑΕΠΙ στο δικαστήριο πριν λίγο καιρό σχετικά με το μπλοκάρισμα τέτοιων sites από τους παρόχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση που είχα πάνω στο θέμα.... Είχα δει ένα παιδί που έμενε Γερμανία και είχε ανεβάσει στο FB το πρόστιμο που έφαγε επειδή κατέβασε μια ταινία.... και θυμάμαι ήταν εξωφρενικά υψηλό.... νομίζω 700 ευρώ πχ...

 

Παίζει αλήθεια κάτι τέτοιο ή ήταν φάρσα ; Επίσης δε μπορείς να πεις ότι κάποιος είχε χακάρει το wifi μου και κατέβαζε αυτός και όχι εγώ... (θα μου πείτε για τις ip)  αλλά πχ εγώ όταν πάω Αγγλία για μια εβδομάδα και στο σπίτι έχει ίντερνετ και κατεβάζω αβέρτα μετά ποιον θα κυνηγήσουν.... αυτόν που έχει τον υπολογιστή ή αυτόν που έχει το ίντερνετ ; Αυτός που έχει το ίντερνετ δε ξέρει τίποτα και εγώ που έχω τον υπολογιστή έχω φύγει για Ελλάδα πχ άρα τι γίνεται ;

 

Ισχύει αυτό για Γερμανία. Εχω ακούσει για πρόστιμα από 500 μέχρι και περίπου 1000 €. Αλλά γενικά δε τα πληρώνει ο κόσμος, αντ' αυτού τα σκάνε σε δικηγόρο (λιγότερα προφανώς) και τους βγάζει ότι δε μπορεί να αποδειχθεί ότι το κάναν οι ίδιοι. Αμα δεν αναλάβει δικηγόρος όμως εξαρχής και το αφήσεις, θα σε πάνε δικαστήριο και στο τέλος θα πληρώσεις πολλαπλάσια ποσά...

Νομίζω κυνηγούν τον κάτοχο της σύνδεσης ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...