Προς το περιεχόμενο

Ξεχάστε τα smartphones - Ξανά στη μόδα τα...παλιά κινητά


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άλλο το ξέρετε;

Αρκετοί από τους λαθρομετανάστες και τους πρόσφυγες που μεταφέρονται αυτές τις μέρες στο κέντρο της Αθήνας, έχουν συσκευές των 500+ ευρώ. :lol:

Τόσο οξύμωρο. :lol:  

Τι επιχείρημα είναι αυτό ρε συ;! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μία απορία!τί στο καλό συζητάτε σε αυτό το θέμα εδώ και 23 σελίδες! Χωρίς νόημα πραγματικά, γούστα είναι αυτα. Σαν να προσπαθώ να σε πείσω ότι το μπλε είναι καλύτερο απ το κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουμε το θέμα από την αρχή θα δούμε ότι ξεκίνησε με την διαπίστωση ότι η ασιατική αγορά δεν προτιμάει τα εισαγόμενα smartphones.

Αν πω ότι χ.στίκαμε θα βγω εκτός θέματος;

Μετά ξέφυγε η συζήτηση στο πως γράφουμε ποιο γρήγορα sms, αναλύθηκε η θεωρία της σχετικότητας για τον χωροχρόνο (αν δηλαδή το 1 δευτερόλεπτο είναι πολύ ή λίγο όταν ανοίγεις το τηλέφωνο να μιλήσεις), πόσο γρήγορα ξεκινάς να παίζεις φιδάκι σε παλιό nokia, πόσο αντέχουν τα κινητά στο πέιμο, πόσο κρατάνε οι μπαταρίες των κινητών και πόσο κάνουν και έκαναν τα κινητά κατά καιρούς.

Νομίζω ότι κατέληξε να γίνει wikipedia το νήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πικρή είναι η αλήθεια της κατωτερότητας των σμαρτ έναντι των feature για χρήση ως τηλέφωνα, που θέλουμε και να κλειδωθεί το νήμα και να θαφτεί διότι μας ενοχλεί; :-D

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν έχουμε ότι τα feature είναι ανώτερα ως τηλέφωνα για τους εξής λόγους:

 

1) Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

2) Καλύτερη φορητότητα - μέγεθος,

3) Αξιοπιστία (δεν κολλάει…)

4) Αντοχή συσκευής

5) Ταχύτητα texting

6) Ασφάλεια προσωπικών δεδομένων/ υποκλοπής συνομιλίας

7) Μικρότερο κόστος

 

Στην πραγματικότητα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης… Η ανερώτητα των feature είναι καθολική. Αντιπαραθέτουμε ένα τηλέφωνο απέναντι σε μια πολυσυσκευή (σμαρτ) που απλά μπορεί να κάνει και τηλεφωνικές κλίσεις. Μια πολυσυσκευή φαστφούντ που κάνει πολλά πράγματα και τα κάνει όλα χάλια…

 

Για αυτό λοιπόν ο Γιαπωνέζος κουβαλά πάντα το feature και αν θέλει κάτι περισσότερο, φορά smartwatch ή παίρνει μαζί του και το τάμπλετ… Ο Ευρωπαίος, κλασικά, θα κάνει καμιά δεκαετία για να πάρει μπρος (ως συνήθως :-D και να εφαρμόσει τη «νέα» τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω σε καμιά 10αριά χρόνια να ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση. Μόνο που τότε θα λέμε αν τα smartphones ήταν καλύτερα από τα smartwatches ή ότι θα κυκλοφορεί τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πικρή είναι η αλήθεια της κατωτερότητας των σμαρτ έναντι των feature για χρήση ως τηλέφωνα, που θέλουμε και να κλειδωθεί το νήμα και να θαφτεί διότι μας ενοχλεί; :-D

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν έχουμε ότι τα feature είναι ανώτερα ως τηλέφωνα για τους εξής λόγους:

 

1) Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

2) Καλύτερη φορητότητα - μέγεθος,

3) Αξιοπιστία (δεν κολλάει…)

4) Αντοχή συσκευής

5) Ταχύτητα texting

6) Ασφάλεια προσωπικών δεδομένων/ υποκλοπής συνομιλίας

7) Μικρότερο κόστος

 

Στην πραγματικότητα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης… Η ανερώτητα των feature είναι καθολική. Αντιπαραθέτουμε ένα τηλέφωνο απέναντι σε μια πολυσυσκευή (σμαρτ) που απλά μπορεί να κάνει και τηλεφωνικές κλίσεις. Μια πολυσυσκευή φαστφούντ που κάνει πολλά πράγματα και τα κάνει όλα χάλια…

 

Για αυτό λοιπόν ο Γιαπωνέζος κουβαλά πάντα το feature και αν θέλει κάτι περισσότερο, φορά smartwatch ή παίρνει μαζί του και το τάμπλετ… Ο Ευρωπαίος, κλασικά, θα κάνει καμιά δεκαετία για να πάρει μπρος (ως συνήθως :-D ) και να εφαρμόσει τη «νέα» τάση.

 

Συνεχίζεις τα ανέκδοτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πικρή είναι η αλήθεια της κατωτερότητας των σμαρτ έναντι των feature για χρήση ως τηλέφωνα, που θέλουμε και να κλειδωθεί το νήμα και να θαφτεί διότι μας ενοχλεί; :-D

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν έχουμε ότι τα feature είναι ανώτερα ως τηλέφωνα για τους εξής λόγους:

 

1) Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

2) Καλύτερη φορητότητα - μέγεθος,

3) Αξιοπιστία (δεν κολλάει…)

4) Αντοχή συσκευής

5) Ταχύτητα texting

6) Ασφάλεια προσωπικών δεδομένων/ υποκλοπής συνομιλίας

7) Μικρότερο κόστος

 

Στην πραγματικότητα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης… Η ανερώτητα των feature είναι καθολική. Αντιπαραθέτουμε ένα τηλέφωνο απέναντι σε μια πολυσυσκευή (σμαρτ) που απλά μπορεί να κάνει και τηλεφωνικές κλίσεις. Μια πολυσυσκευή φαστφούντ που κάνει πολλά πράγματα και τα κάνει όλα χάλια…

 

Για αυτό λοιπόν ο Γιαπωνέζος κουβαλά πάντα το feature και αν θέλει κάτι περισσότερο, φορά smartwatch ή παίρνει μαζί του και το τάμπλετ… Ο Ευρωπαίος, κλασικά, θα κάνει καμιά δεκαετία για να πάρει μπρος (ως συνήθως :-D και να εφαρμόσει τη «νέα» τάση.

Τα μισά ισχύουν στην πράξη όμως....Συγκεκριμένα ισχύει το 2 (αν και υπάρχουν μαζεμένα smartphones), το 4 (αν και υπάρχουν ανθεκτικά smartphones), το 6 δεν ξέρω, το 7 ισχύει και είναι και απόλυτα λογικό (και ακριβά είναι σε σύγκριση με τα smartphones).

 

Ούτε τα μισά δεν ισχύουν δηλαδή....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω σε καμιά 10αριά χρόνια να ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση. Μόνο που τότε θα λέμε αν τα smartphones ήταν καλύτερα από τα smartwatches ή ότι θα κυκλοφορεί τότε.

Εγώ βλέπω σε καμια δεκαριά χρόνια να τελειώνει αυτή η συζήτηση  :P

 

δύο είναι οι λύσεις νομίζω.....sticky ή lock :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι οι λαθρομεταναστες εχουν σκασει απο 5000€ ο καθενας! εγω δεν εχω τοσα στην τραπεζα! ασε που τα περισσοτερα ειναι κλεμμενα..ασχετο!!συγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα σχόλια του θέματος και δεν εχεις πει ουτε μια σωστη κουβέντα.Οσα εχεις πει δεν ισχυει τίποτα.

 

Έχω το note 3.Αν το έχω σαν τηλεφωνο κρατάει η μπαταρία 10 μέρες εύκολα.Μιλάμε για 1 ωρα max ομιλία τη μέρα.Το έχω ενα χρονο και δεν έχει κολλήσει ποτε.Τα <100 ευρώ android ναι κολλάνε αν τα βάλεις λιγες εφαρμογές.Τα χαζα τηλέφωνα ηταν καλά πριν 7 χρόνια.Απο όταν βγήκε το android η ζωή μας έγινε ευκολότερη.Πάω για τρέξιμο καθημερινά και έχω το endomondo μαζί με τα τραγουδάκια μου και βλέπω τη πρόοδο έχω κανει με τον καιρό.Όπου και αν είμαι έχω internet αν χρειαστεί να ψαξω κάτι.Γραφω μηνυμα αρκετά πιο γρήγορα απο ενα 3310 που είχα που εγραφα χωρίς να βλέπω.Τηλέφωνο περνω σε 1 δεύτερο απο όταν ανοίξει η οθόνη.Απο το n80 που είχα με symbian και μετα η ζωή μας έγινε πιο εύκολη στην καθημερινότητα μας.

 

Όσοι λένε οτι κολλάνε τα κινητά τους απλα δεν ξέρουν να χειρίζονται smartphone.Πεταξτε του ενα ρουτ/jailbreak η μια custom rom και κάντε το κινητό σας όπως εσείς θέλετε όχι όπως θέλει η κάθε apple/samsung κτλ.

 

Γενικά οι ευκολίες των smartphones είναι πρακτικά άπειρες και μονο τα ατομα που δεν μπορούν να προσαρμοστούν με τα smartphones βγάζουν ακόμα καλυτερα τα dump phones.

Για τα 2 bold.

1)εγώ πάντως έχω δει θα πρέπει να περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα σε κάτι S3 για να ξαναφωτίσει η οθόνη όταν φύγει απο το αφτί και να πατάς το "κόκκινο" και να περιμένεις να δεις ότι έχει κλέισει η κλήση.

2)ο μέσος έλληνας/χρήστης/γκομενάκι/θείος/θεία που θα σκάσει 300+€ θα του μαμήσει τον πάτο στις εφαρμογές κλπ δεν θα καθήσει να ασχοληθεί με ρούτ και συναφή γιατί βαριέται να διαβάσει τι και πως.Τα μισά τα θέλει έτοιμα(και μιλάω απο εμπειρίες φίλων που βαριούνται μέχρι και την λίγδα απο την οθόνη του κινητού να βγάλουν)

 

Για το τελευταιο εχεις κανει μια προσωπικη ερευνα και το λες αυτο??Γιατι εγω μονο το αντιθετο βλεπω.Βεβαια και παλια που θυμαμαι οταν πχ τα κινητα ειχαν τοτε καμερα 2 Mp παλι εβλεπα 400ρες και 500ρες μονο και μονο για το Design.

ισχύει.Και τόσο είχαν.

Κάποτε έσκασα 500€ για το K850i και μετά απο 2 και κάτι χρόνια το έχω στην άκρη με καμμένη οθόνη και χαλασμένο ακουστικό.

Απο την άλλη βγαίνω τα βράδια έξω και βλέπω κάτι 14-16 κορίτσια να έχουν κάτι i-phone, τέτοια βλέπουν τα κλεφτρόνια και τρίβουν τα χέρια τους.

 

 

 

τα παλια ειχανε 500mAh μπαταρια τα καινουρια εχουν 2500mAh!!!

βασικα μονο το sar να παρεις που εχουν τα καινουρια σε σχεση με τα παλια δεν χρειαζεται να σκεφτεις κατι αλλο..πανω απο ολα η υγεια!  αν και ειμαι σιγουρος οτι οσοι υποστηριζουν τα παλια (οχι απο θεμα χρηστικοτητας) θα ειναι και αυτοι που τοτε θα λεγανε τα κινητα ειναι επικινδυνα και προτιμηστε τα σταθερα χαχααχα...!!!

Υπάρχει πουθενά επίσημη επιστημονική έρευνα για το τι προκαλεί το sar πανω μας;

το φουρνάκι μικροκυμάτων δεν κάνει κάτι; οι 3 συσκευές που υπάρχουν στο σπίτι δεν κάνουν κάτι;

οι 100 συσκευές στο μετρό δεν κάνουν κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 2 bold.

1)εγώ πάντως έχω δει θα πρέπει να περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα σε κάτι S3 για να ξαναφωτίσει η οθόνη όταν φύγει απο το αφτί και να πατάς το "κόκκινο" και να περιμένεις να δεις ότι έχει κλέισει η κλήση.

2)ο μέσος έλληνας/χρήστης/γκομενάκι/θείος/θεία που θα σκάσει 300+€ θα του μαμήσει τον πάτο στις εφαρμογές κλπ δεν θα καθήσει να ασχοληθεί με ρούτ και συναφή γιατί βαριέται να διαβάσει τι και πως.Τα μισά τα θέλει έτοιμα(και μιλάω απο εμπειρίες φίλων που βαριούνται μέχρι και την λίγδα απο την οθόνη του κινητού να βγάλουν)

 

ισχύει.Και τόσο είχαν.

Κάποτε έσκασα 500€ για το K850i και μετά απο 2 και κάτι χρόνια το έχω στην άκρη με καμμένη οθόνη και χαλασμένο ακουστικό.

Απο την άλλη βγαίνω τα βράδια έξω και βλέπω κάτι 14-16 κορίτσια να έχουν κάτι i-phone, τέτοια βλέπουν τα κλεφτρόνια και τρίβουν τα χέρια τους.

 

 

 

Υπάρχει πουθενά επίσημη επιστημονική έρευνα για το τι προκαλεί το sar πανω μας;

το φουρνάκι μικροκυμάτων δεν κάνει κάτι; οι 3 συσκευές που υπάρχουν στο σπίτι δεν κάνουν κάτι;

οι 100 συσκευές στο μετρό δεν κάνουν κάτι;

Μοδα ειναι δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο. Βεβαια οπως ειπα δεν σημαινει οτι ολα τα Iphone που βλεπεις στο δρομο ειναι και τα ακριβοτερα μοντελα και οτι εχουν αγοραστει και καινουργια. Και εγω πχ στο δρομο και στα μεσα βλεπω ατομα με Iphone 4 και 4s που μπορεις να τα βρεις στις αγγελιες με 100 και 130ευρω δεν ειναι δα και πανακριβα οπως οταν πρωτοβγηκαν. Ακομα και το Iphone 5 το βρισκεις με μολις 220ευρω περιπου.

Τελος να σου πω οτι ο μεσος Ελληνας που λες καθως και ολοι οι υπολοιποι δεν θα το γεμισουν το κινητο με εφαρμογες γιατι πολυ απλα δεν ασχολουνται με αυτα οπως και με ροοτ κλπ οπως σωστα λες. Οταν πχ ο αλλος θελει το κινητο κυριως για Internet,mail,Messenger/facebook και παιχνιδια τι να τις κανει τις απειρες εφαρμογες? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...