Προς το περιεχόμενο

Ξεχάστε τα smartphones - Ξανά στη μόδα τα...παλιά κινητά


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι καθαρα υπερ του smartphone. Στο λειτουργικο ειναι που κολλαω. Και μαλλον και εγω για Windows Phone θα κοιταξω οταν ερθει η ωρα. Και κατι ακομα. Αν ενα λειτουργικο για κινητο, ζηταει οση μνημη ζηταει ενα desktop (3-4 gb) τοτε αντιλαμβανεστε οτι κατι δεν παει καλα! Δεν μπορεις να τρεχεις ενα Windows 7 με 4gb μνημη και να πηγαινει αξιοπρεπεστατα και να θες 3 gb ram στο κινητο για να μην κολλαει!!! Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις πως αντι να το καθαρογραψουν και να κανει σωστη διαχειριση μνημης και πορων, απλα καρφωνουν και ενα gb μνημη παραπανω και θεωρητικα το ελυσαν το προβλημα. Αμ δε? Δεν παει ετσι!

Και επισεις το android πασχει γιατι αλλο το stock android που θα δωσει η google και εν μερη μπορει να ειναι και καλογραμμενο και αλλο το android που θα παρεις στα χερια σου γιατι η Χ, Ψ εταιρια, ειπε να αλλαξει το launcher, να βαλλει και 5 δικα της προγραμματα, να σου φωρτωσει και 2-3 services.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αντίθετα, θα έλεγα ότι οι νέοι αρχίζουν να βάζουν μυαλό και να καταλαβαίνουν ότι δεν πρέπει να αγοράζουν πράγματα που τους είναι άχρηστα.

 

Με λίγα λόγια, αρχίζουν να αποκτούν καταναλωτική συνείδηση.

 

Το smartphone τους, έγινε σχεδόν ταμπλέτα…

Μόνο μια ίντσα χωρίζει πια αυτές τις 2 κατηγορίες…

 

Οπότε, ας μαντέψουμε τι θα κάνει ο «hi-tech», τρέντι νέος..

Ναι. Θα βάλει στην άκρη τα smart και θα κουβαλάει μικρή ταμπλέτα.(!)

Τέλος, κάποιοι θα ξαναπάρουν και κινητό τηλέφωνο (κανονικό) για να κάνουν και την δουλειά τους…

 

Υπάρχει και 3η μερίδα που θα αντικαταστήσει το smart τηλέφωνο με το smart ρολόι…

Άλλη π@π@ρι@ κι αυτή…

Στα 90ς πετάξαμε τα ρολόγια διότι τα κινητά είχαν ώρα και τώρα, να σου την η νέα γκατζετο-αρρώστια… 

 

 

Σωστό, θα το ανέφερα αλλά νομίζω ότι δεν αφορά σχεδόν κανέναν.

 

Πέρα από τις υποκλοπές, οποιοσδήποτε έχει smartphone ή smartwatch, δίνει άμεσα το στίγμα του στους δορυφόρους (ακόμα και αν η συσκευή είναι κλειστή).

Οι αρχές,( ή οποιοιδήποτε άλλος έχει την τεχνολογία ή τα μέσα) μπορεί να γνωρίζει οποιαδήποτε στιγμή που βρίσκεστε (ακόμα και τι κάνετε).

 

Να διευκρινίσω ότι για μένα, αυτό είναι το μόνο θετικό που έχουν αυτές οι συσκευές!  :devil:  :P

 

 

καλά , σιγά μην απέκτησαν καταναλωτική συνείδηση οι νέοι μέσα στο 2014.

Περισσότερες πιθανότητες έχει η περίπτωση λόγω σνόουντεν να στράβωσε πολύς κόσμος και να πήγε σε πιο απλές λύσεις , παρά αυτό.

 

Αν και η παρακολούθηση γίνεται και από τις κεραίες κινητής με ακρίβεια 2 μέτρων εντός αστικού ιστού (που θα βλέπουν το κινητό πάνω από μία κεραίες), και ας μην έχει gps και σένσορες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκείνα τα κομπιουτερς... τα παλιά... χωρίς το ίντερνετ... τι ωραία που ήταν. Έκανες δουλειά, δεν χάζευες στο facebook

Γραφομηχανή, κομπιουτεράκι, χαρτιά και στυλό! Κομπιούτερς και χαζά....:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Καποτε ειχα 2 αρχ!δι@ φυσιολογια, νορμαλ που τα εβλεπα και ελεγα φτουσου αγορι μου! Τωρα εχουν γινει σαν πρησμενες παπαγιες να με αυτα που διαβαζω και τα εχω στον παγο να ξεπρηστουν! Παλι ΠΑΠΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Επισεις απο τα λιγα ερμα Αγγλικα που ξερω το Smartphone ειναι απο τις λεξεις Smart και Phone. Που σημαινει Εξυπνο ΤΗΗΗΗΛΕΕΕΕΦΩΩΩΩΝΟΟΟΟ

 

Να σαι καλά φίλε...έπεσα κάτω από τα γέλια...ωραίος μου φτιαξες την διάθεση...  :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστειο να μιλατε για το iphone4 του Σεμπτεβριου του 2010 κινητο (αν θυμαμαι καλα τοτε ηρθε απο δω, ημουν φανταρος τοτε και επαιζε μπαλα το 3gs) και θα θελατε να τρεχει καμπανα με τα καινουργια updates της apple;

Οποτε οταν το φερνετε σαν παρεδειγμα ειναι σαν να μην το διαβαζω καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φεραμε σαν παραδειγμα για να δειτε οτι τα λειτουργικα ειναι που βαραινουν πολυ. Η apple δεν δινει ios 8 για το iphone4 και λογικο ειναι γιατι το hardware δεν μπορει να υποστηριξει τοσο βαρυ λειτουργικο.

Never mind. Δεν θα τσακωθουμε γιαυτo :D

Επεξ/σία από sk8harddiefast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχεις μπερδέψει τις συσκευές.

Τα παλιού τύπου κινητά δεν είναι απλά μόνο πολύ καλύτερα ως τηλέφωνα. ΕΙΝΑΙ τηλέφωνα.

Τα επιχειρήματα τα έχεις παραθέσει από μόνος σου. Οπότε αν θέλεις ένα τηλέφωνο (και όχι να είσαι «ιν» ή να σερφάρεις στον δρόμο 24 ώρες το 24ωρο... ) πάρε του μπαμπά σου και μην κουβαλάς τσαντάκια με παντόφλες.

 

Ώσπου να βγάλεις την παντόφλα και να πάρεις 1 τηλ, εγώ έχω κάνει 15 κλίσεις.

(και χωρίς να έχω μείνει από μπαταρία… ;))

«Τηλέφωνο» you know? :P

Δηλαδή είναι θέμα το πόσο γρήγορα παίρνεις τηλέφωνο μετρούμενα σε millisecond;

Γιατί μια χαρά με 3 κινήσεις παίρνω τηλέφωνο με το android 5 του nexus4 που έχω(από την οθόνη κλειδώματος),λιγότερο από 1sec συνολικός χρόνος. 

 

Από εκεί και πέρα τα smartphones είναι πολυσυσκευές που μπορούν να πάρουν και τηλέφωνο.

Μοιάζουν περισσότερο στα tablet παρά στα feature phones στην λειτουργία και λάθος συγκρίνονται με τα δεύτερα.

Όποιος δεν χρησιμοποιεί τις λειτουργίες των smartphone κακώς το έχει αγοράσει.

 

Προσωπικά δεν μπορώ με την καμία να γυρίσω πίσω στα feature διότι το "κινητό" μου είναι εργαλείο και τεράστια βοήθεια στην καθημερινότητα.

Επίσης με το swype γράφω πολύ πιο γρήγορα και βολικά Ελληνικά-Αγγλικά-Γερμανικά από κάθε κινητό με πληκτρολόγιο(που σε αυτά που είχα ήταν εξαιρετικά μικρό και μη-βολικό).

Τέλος από όσο ξέρω συστοιχία δύο-τριών μικρόφωνων με ενεργή ψηφιακή επεξεργασία σήματος και φίλτρο θορύβου από έναν δυνατό επεξεργαστή που έχουν τα καλά smartphone είναι όπως και να έχει καλύτερο από το μονό μικρόφωνο των feature.Απλά για να ξέρουμε τι γράφουμε. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ολα τα αλλα. Αλλα το 3310? Αυτο το κινητο ειχε πολυ βαρια ιστορια!!! Ηταν το iphone της εποχης. Ολοι αυτο επαιρναν!!!

Αν και ο ερωτας της ζωης μου σε κινητα ξεκινησε και σταματησε το Nokia 6600!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρίσκω τα smartphones τρομερά πιο εύχρηστα από τα feature phones ακόμα και αν τα χρησιμοποιεί κανείς σαν απλά τηλέφωνα.

Οι κλήσεις γίνονται ταχύτατα, το call log είναι απείρως πιο εύχρηστο, η αναζήτηση των επαφών γρήγορη, η κλήση με T9 στον dialer πολύ βολική. Και φυσικά (όπως τονίζει ο LongTom πιο πάνω) η ποιότητα του ήχου των κλήσεων ενός καλού σύγχρονου smartphone είναι απλησίαστη για ένα παλιό feature phone που σε θορυβώδες περιβάλλον πρέπει να το πιέζεις έντονα το αυτί σου, μηπώς και καταλάβεις τι σου λέει ο συνομιλητής σου.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε ένα forum τεχνολογίας υπάρχουν τόσοι πολλοί οπαδοί των παραδοσιακών κινητών τηλεφώνων. Νόμιζα ότι απευθύνονται μόνο σε όσους βλέπουν την τεχνολογία σαν αναγκαίο κακό. Δεν μου έλειψαν και ούτε πρόκειται. Κι όποτε προσπαθώ να χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο, αισθάνομαι σαν εγκλωβισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισοτερα ατομα που εχω δει,χρησιμοποιουν τα λεγομενα smartphones για χαμηλου επιπεδου η σοβαροτητας χρηση ενω θα μπορουσαν να εχουν πνευματικες η μορφωτικες δραστηριοτητες στον ελευθερο τους χρονο.  Δηλαδη ενω ηδη ξοδευουν χρονο στον υπολογιστη τους για gaming  η αλλες καθημερινες χρησεις,σπαταλουν επιπλεον χρονο σε κατι που περισσοτερο θα χαρακτηριζα σαν γκατζετομανια παρα σοβαρη ενασχοληση.

 

Για παραδειγμα,πριν 15 χρονια εβλεπα φοιτητες να διαβαζουν μια εφημεριδα η ενα βιβλιο μεσα στο τραινο οταν γυριζαν σπιτι απο την σχολη τους για να περασει η ωρα τους ,ενω τωρα βλεπω τους περισσοτερους να παιζουν μαλακοπαιχνιδα σαν ζομπι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισοτερα ατομα που εχω δει,χρησιμοποιουν τα λεγομενα smartphones για χαμηλου επιπεδου η σοβαροτητας χρηση ενω θα μπορουσαν να εχουν πνευματικες η μορφωτικες δραστηριοτητες στον ελευθερο τους χρονο.  Δηλαδη ενω ηδη ξοδευουν χρονο στον υπολογιστη τους για gaming  η αλλες καθημερινες χρησεις,σπαταλουν επιπλεον χρονο σε κατι που περισσοτερο θα χαρακτηριζα σαν γκατζετομανια παρα σοβαρη ενασχοληση.

 

Για παραδειγμα,πριν 15 χρονια εβλεπα φοιτητες να διαβαζουν μια εφημεριδα η ενα βιβλιο μεσα στο τραινο οταν γυριζαν σπιτι απο την σχολη τους για να περασει η ωρα τους ,ενω τωρα βλεπω τους περισσοτερους να παιζουν μαλακοπαιχνιδα σαν ζομπι.

ειναι και λιγο της ηλικιας , παιχνιδια οσο ημουν μικρος επαιζα σχεδον τα παντα και καθημερινα ειτε σε κονσολα ειτε στο pc και γενικα ημουν γκατζετακιας τωρα στα 21 τα εχω ξεχασει αυτα και κυκλοφορω με ενα αρχαιο bb :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartphones είναι τελειωμένη υπόθεση. Θα αντικατασταθούν από ρολόγια. (που με τη σειρά τους θα αντικατασταθούν αργότερα από εμφύτευση τσιπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...