Προς το περιεχόμενο

Ξεχάστε τα smartphones - Ξανά στη μόδα τα...παλιά κινητά


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα smartphones είναι τελειωμένη υπόθεση. Θα αντικατασταθούν από ρολόγια. (που με τη σειρά τους θα αντικατασταθούν αργότερα από εμφύτευση τσιπ)

Όσο αντικαταστάθηκαν τα αυτοκίνητα από τα ιπτάμενα αυτοκίνητα...:) Νομίζω έχουμε αρκετό καιρό ακόμα για να φτάσουμε εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο αντικαταστάθηκαν τα αυτοκίνητα από τα ιπτάμενα αυτοκίνητα... :) Νομίζω έχουμε αρκετό καιρό ακόμα για να φτάσουμε εκεί

 

Για τα ιπτάμενα αυτοκίνητα, άστοχος συσχετισμός. Ίσως βλέπεις πολλές ταινίες όπως εγώ... :)

 

Για την αντικατάσταση σμάρτφον με ρολόγια, το πολύ σε 5 χρόνια και το πολύ άλλα 10 χρόνια για το τσιπ (στις δυτικές κοινωνίες). Ήδη άρχισαν να τα φορούν.

Απλά θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να γίνει μαζικό και να επιβληθεί σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ιπτάμενα αυτοκίνητα, άστοχος συσχετισμός. Ίσως βλέπεις πολλές ταινίες όπως εγώ... :)

 

Για την αντικατάσταση σμάρτφον με ρολόγια, το πολύ σε 5 χρόνια και το πολύ άλλα 10 χρόνια για το τσιπ (στις δυτικές κοινωνίες). Ήδη άρχισαν να τα φορούν.

Απλά θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να γίνει μαζικό και επιβληθεί σε όλους.

Θα δείξει! Λογικά εδώ θα είμαστε να τα δούμε! Έχουμε την τύχη να ζούμε και να βλέπουμε τεχνολογικές επαναστάσεις πάντως! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αντικαταστάθηκαν τα αυτοκίνητα από τα ιπτάμενα αυτοκίνητα... :) Νομίζω έχουμε αρκετό καιρό ακόμα για να φτάσουμε εκεί

καλά τα ιπτάμενα αυτοκίνητα είναι λίγο απίθανο να τα δούμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με το smatphone πολυ πιο γρηγορα παιρνω τηλ και γραφω και sms για πλακα με το εξυπνο πληκτρολογιο που γραφει τα παντα σχεδον μονο του και με ορθογραφια

Με τα παλια κινητα δεν ειχα γραψει σχεδον ποτε sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ στην παρακάτω παράγραφο.

 

Τα νέα στοιχεία, των ιαπωνικών οικονομικών αρχών, αποκαλύπτουν ότι οι εισαγωγές των παραδοσιακών κινητών αυξήθηκαν το 2014 για πρώτη φορά σε επτά χρόνια, ενώ οι εισαγωγές των smartphones ελαττώθηκαν.

Ρε παίδες, είναι δυνατόν οι Κινέζοι να κάνουν εισαγωγή smartphones??? Αφού εκεί κατασκευάζονται.

Χώρια που τα Κινέζικα sp είναι σχεδόν τζάμπα. Χαζός είναι ο Κινέζος να στάξει μισθούς ενός χρόνου για να πάρει ένα samsung s4 ή τριών χρόνων για ένα iphone, ενώ μπορεί με 100$ να πάρει ένα 5ιντσο 4πύρηνο;

 

 

 

Με τα παλια κινητα δεν ειχα γραψει σχεδον ποτε sms

Και το T9 είχε αυτόματη συμπλήρωση λέξεων και έγραφες πολύ ποιο γρήγορα επειδή "αισθανόσουν" τα πλήκτρα κάτω από τα δάκτυλα. Μάλλον δεν το είχες ενεργοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ στην παρακάτω παράγραφο.

Ρε παίδες, είναι δυνατόν οι Κινέζοι να κάνουν εισαγωγή smartphones??? Αφού εκεί κατασκευάζονται.

Χώρια που τα Κινέζικα sp είναι σχεδόν τζάμπα. Χαζός είναι ο Κινέζος να στάξει μισθούς ενός χρόνου για να πάρει ένα samsung s4 ή τριών χρόνων για ένα iphone, ενώ μπορεί με 100$ να πάρει ένα 5ιντσο 4πύρηνο;

 

 

 

Και το T9 είχε αυτόματη συμπλήρωση λέξεων και έγραφες πολύ ποιο γρήγορα επειδή "αισθανόσουν" τα πλήκτρα κάτω από τα δάκτυλα. Μάλλον δεν το είχες ενεργοποιήσει.

Τ9 ποτέ! Αλλά και πάλι πιο γρήγορα έγραφα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι! Μετά από 9.5 χρόνια με το sony ericsson w800 που τα έφτυσε πήγα σε καινούργιο smartphone και τώρα θα πρέπει να αναζητώ τα παλιατζίδικα που τα χουν φτύσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ιπτάμενα αυτοκίνητα, άστοχος συσχετισμός. Ίσως βλέπεις πολλές ταινίες όπως εγώ... :)

 

Για την αντικατάσταση σμάρτφον με ρολόγια, το πολύ σε 5 χρόνια και το πολύ άλλα 10 χρόνια για το τσιπ (στις δυτικές κοινωνίες). Ήδη άρχισαν να τα φορούν.

Απλά θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να γίνει μαζικό και να επιβληθεί σε όλους.

 Απλα δεν παιζει. Ειναι παρα πολυ αυτοι που δεν θα αλλαζαν με τιποτα το ρολοι τους για smartwatch. Και κυριως μεσης και ανωτερης οικονομικης επιφανειας που ειναι και το target group των high end συσκευων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλα δεν παιζει. Ειναι παρα πολυ αυτοι που δεν θα αλλαζαν με τιποτα το ρολοι τους για smartwatch. Και κυριως μεσης και ανωτερης οικονομικης επιφανειας που ειναι και το target group των high end συσκευων...

Eγώ θα άλλαζα ευχαρίστως το rado μου με κάτι αντίστοιχο σε smartwatch,  πχ. με τουλάχιστον 100 μέτρα βάθος και κεραμικό case,ζαφειρένιο γυαλί κτλ.

Aν ποτέ βγεί κατι τέτοιο σε smartwacth το ξανασκέφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει οτι τα παλια τηλεφωνα ειναι καλυτερα σαν............ΤΗΛΕΦΩΝΑ!

Ευχαριστως θα χρησιμοποιουσα σαν ΤΗΛΕΦΩΝΟ ενα motorola razr V3 που με ειχε βολεψει απιστευτα πριν 10 χρονια, και που αναπολω την εποχη που το να βαζεις κινητο στην τσεπη σου και να μη σε ενοχλει δεν ηταν ουτοπια, και ουτε θηκες-Protectors και αλλες βλακειες...

 

Η αληθεια ειναι οτι σημερα δεν αποχωριζομαστε το smartphone γιατι το χρησιμοποιουμε στην ουσια σαν ενα μικρο tablet. Δηλαδη ολοι θελουμε να εχουμε ενα μικρο tablet μαζι μας, οποτε απλα συνδιαζουμε στην ιδια συσκευη με αυτο και το τηλεφωνο για να μην κουβαλαμε και κατι αλλο. Δεν ειναι οτι προτιμαμε το smartphone ΣΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. Αν καποιος μπορει να επιβιωσει χωρις να εχει πανω του τετοιο μικρο tablet (με οτι συνεπαγεται, να μπαινει internet τσεκαρει mail κλπ) τοτε δε νομιζω οτι εχει κανενα θεμα να γυρισει και σε dumbphone!


Με αλλα λογια, το προβλημα δεν ειναι τα smartphones, αλλα το ποσο εχει μπει το internet στη ζωη μας και θελουμε συνεχεια να το εχουμε διαθεσιμο...

Το αν η υπαρξη των smartphones/tablets δημιουργησε την αναγκη σε πολλους απο εμας ενω αλλιως θα το αποδεχομασταν απλα οπως το 2000 οτι αν δεν εισαι σπιτι απλα δεν  εισαι στο internet ελεγχεται (και λογικα ισχυει σε μεγαλο βαθμο). Αλλα σιγουρα η εξαρτηση μας απο το internet εχει περασει διαφορα σταδια (καποτε με 56k modem και χαρατσι ΟΤΕ δεν εμπαινες πανω απο 1 ωρα τη μερα, και μετα βγηκαν οι ADSL με την ιλιγγιωδη ταχυτητα των 384kbps αλλα κυριως το always-on που ηταν προτογνωρο... εκει ξαφνικα η 1 ωρα τη μερα εγινε σταδιακα και 10-15... αλλα θεωρουσαμε αυτονοητο οτι αν βγουμε απο το σπιτι γιοκ το net. Ε στην πορεια αλλαξε και αυτο...)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις smartphone δεν κανει κανεις ρουπι πια

Φαντασου να θες να πας μια εκδρομη και να πρεπει να παρεις μαζι κινητο φωτογραφικη walkman games gps λαπτοπ camera.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαντασου να θες να πας μια εκδρομη και να πρεπει να παρεις μαζι κινητο φωτογραφικη walkman games gps λαπτοπ camera.....

Αν χρειάζεσαι όλα αυτά στην εκδρομή τότε αυτό το πράγμα είναι εκδρομή;

Εντάξει, κάμερα / mp3 / ράδιο τα έχεις και με κανονικό τηλέφωνο.

 

Τώρα αν ο άλλος πάει εκδρομή και θέλει να σερφάρει σε κανά face, μιλάμε καθαρά για αρρώστια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεσαι όλα αυτά στην εκδρομή τότε αυτό το πράγμα είναι εκδρομή;

Εντάξει, κάμερα / mp3 / ράδιο τα έχεις και με κανονικό τηλέφωνο.

 

Τώρα αν ο άλλος πάει εκδρομή και θέλει να σερφάρει σε κανά face, μιλάμε καθαρά για αρρώστια.

 

Να σταθώ λίγο σε αυτό και να πω ένα πραγματικό γεγονός.

Εκπαιδευτική σχολική εκδρομή γυμνασίου σε φορέα διαχείρισης εθνικού πάρκου και ενώ η υπεύθυνη παρουσίαζε το έργο του φορέα, όλοι οι μαθητές έπαιζαν με τα κινητά τους ή έψαχναν σήμα για ίντερνετ.

Τελειώνοντας, περνούσαν με το λεωφορείο από ένα λιβάδι που βοσκούσαν αγελάδες και ένας μαθητής ρώτησε τι κάνουν μαζεμένες τόσες αρκούδες εκεί! Αν άκουγε την παρουσίαση θα ήξερε ότι ήταν τοπικές αγελάδες νάνοι της περιοχής.

Πιστεύω ότι την επόμενη μέρα, το μόνο που θα έμεινε στους μαθητές είναι ότι έφυγαν πρωί, πήγαν κάπου και γύρισαν βράδυ.

 

Εγώ θα πρότεινα στα σχολικά συμβούλια να σταματήσουν τις εκπαιδευτικές εκδρομές και να κάνουν μια παρουσίαση στο fb με φωτογραφίες και βίντεο στο youtube. Νομίζω ότι έτσι θα μείνουν περισσότερα πράγματα στα παιδιά και θα γλυτώσουν και τα έξοδα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...