Προς το περιεχόμενο

Ο παιδοφιλος με το βανακι !!!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι οτι καμια τιμωρια δεν μπορει να αποτρεψει τους παιδεραστες. Ειναι σαν να λες στον καπνιστη οτι θα πεθανει απο το τσιγαρο, στ @ρχιδι@ του.

Δηλαδή ο παιδεραστής δεν έχει κανένα έλεγχο των πράξεων του;(ερώτηση κάνω,δεν παίρνω θέση)

 

Το παράδειγμα με τον καπνιστή είναι άστοχο..Αν δείξεις σε 100 καπνιστές ένα πνεύμονα καταμαυρο απο το τσιγάρο σίγουρα κάποιοι θα επηρεαστούν.Τώρα αν του βάζεις ένα χαρτάκι που να λέει το κάπνισμα σκοτώνει λογικά να γελάει και να λέει εγώ είμαι μάγκας και στα @@@@ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτησω κατι? Υποτιθεται οτι ο συγκεκριμενος, δεν στριμωχνε 4χρονα με την βια αλλα τα προσκαλουσε και ερχονταν μονα τους και μαλιστα συνομιλουσαν επι ωρες μαζι του στο ιντερνετ. Και ηλικιες 12-14.. Αυτο πως γινεται ρε σεις? Μηπως στοχευε σε "προβληματικα"-μισοχαζα παιδια ? 12-14 αμα εισαι εχεις σχεδον πληρη συναισθηση. Οπως θυμαμαι τουλαχιστον εγω απο τα δικα μου χρονια.. Μην σου πω οτι 14 χρονοι τον σαπακιαζαν κιολας αν ηταν 2-3.. Το κοριτσακι το 14χρονο πως τον ακολουθησε και την κουρεψε κιολας? Μηπως τα πραγματα εχουν ξεφυγει στις μικρες ηλικιες με facebook κτλ ειδικα με την αγνοια-αδιαφορια των γονιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά παιδιά στα 14 που είναι τελείως στην κοσμάρα τους..χώρια ότι έχουν το σεξ σαν κάτι πολύ χαλαρό και κάζουαλ ενώ η δικιά μου η γενιά πχ το είχε σαν κάτι πολύ ταμπού και μέχρι την δευτέρα-τρίτη λυκείου ελαχιστότατοι είχαν κάνει σεξ (μη πληρωμένο ειδικά) Το '85 γεννηθείς ειμαι.

 

Εδώ σαν φοιτητής οταν δούλευα σε νετ καφέ το 2008 μιλαμε τωρα..εποχες hi5 και MSN είχαν δει τα μάτια μου όργια από γυμνασιοπαιδα μεταξυ τους...τώρα ειναι ακομα χειροτερα τα πράγματα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς defacer και "συναισθηματικά κουμπιά":

Θα σου μιλήσω για τον εαυτό μου και πως νιώθω εγώ.

 

Όταν αντιλαμβάνομαι στο περιβάλλον μου την κακοποίηση παιδιών - ηλικιωμένων - ζώων - ατόμων με ειδικές ανάγκες κ.τ.λ., όντως γυρνάει το μάτι μου είτε πρόκειται για κοντινό μου πρόσωπο είτε για άγνωστο...

 

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί μετά από 45 χρόνια στον μάταιο τούτο κόσμο έχω αποκτήσει την πεποίθηση πως ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε στους αδυνάτους αποτελεί μέτρο ανθρωπισμού και είναι αυτό που μας ξεχωρίζει από τα ζώα.

Στα οικοσυστήματα που απουσιάζει ο άνθρωπος, ισχύει ο νόμος της ζούγκλας όπου ο πιο δυνατός (ο κυνηγός - το αρπακτικό) πάντα νικάει τον αδύνατο - πληγωμένο όταν βρεθούν ένας προς έναν. Είναι νόμος της φύσης και εργαλείο της εξέλιξης.

 

Θα ήθελα (και προσπαθώ για αυτό) στις ανθρώπινες κοινωνίες, αυτό να μην ισχύει και οι πιο αδύναμοι να νιώθουν δίπλα τους, οργανωμένες κοινωνικές δομές που θα τους προστατεύουν από τα "αρπακτικά" όπως τα λουλούδια στα οποία αναφερόμαστε απόψε.

Αν οι δομές δεν υπάρχουν, τότε προσπαθώ να τις δημιουργήσω.

 

Όσους νοητικούς φαύλους κύκλους και να κάνεις, δεν μπορείς να λειάνεις αυτά που είπες περί "συναισθηματικών κουμπιών" γιατί απλά τα ελατήρια αυτών των κουμπιών είναι ευγενή...

 

Ναι λοιπόν, θέλω και τιμωρία για παραδειγματισμό (ανάλογη του εγκλήματος) σε κάθε τέτοια περίπτωση και όχι μόνο απομόνωση από το κοινωνικό σύνολο (για πόσο?) και σωφρονισμό (εδώ γελάμε...)!

Αν τα παραπάνω δεν μου τα παρέχουν οι κοινωνικές δομές που ανέφερα πιο πάνω, η αυτοδικία είναι μονόδρομος.

Και θα τον "γλεντήσω" τον πούστη που πλήγωσε το παιδί μου, και θα τον "εξαφανίσω" (πάντα "ανθρωπιστικά" ε... είπαμε :-D ) και θα κοιμηθώ σαν μωρό το ίδιο βράδυ που θα το κάνω....

Και θα είμαι και δίπλα σε όποιον πράξει ανάλογα.

 

Και όχι σαν απόψε που μόνο με την σκέψη, δεν κλείνει μάτι :fear: .

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου αλλά η παροιμία λεει «μαζι με τα ξερά καιγονται και τα χλωρα». Θα σου πω και το αλλο απο προσωπική εμπειρία γνωστού μου. Καλοκαίρι, αγγλίδα τουρίστρια 16 χρονών (ο γνωστός μου 21) του την πέφτει στα ίσια και χοντρά και «σφυρίζονται». Αυτή του ειπε οτι ήταν 18 και στο σεξ του ζήταγε βία. Η κοπελιά φευγει και λίγο μετά τις 7 έρχεται στο σπίτι η ασφάλεια για προσαγωγή. Μη στα πολυλογώ πήγε κατηγορουμενος για βιασμό. Το λαμακισμένο πήγε στην ασφάλεια και έκανε καταγγελία για να πάρει αποζημίωση απο την ασφάλεια της. Ευτυχώς η τοπική αστυνομία ειχε αρκετά αναλογα περιστατικά και όταν πιέσανε πολύ την κοπελιά, τα ξέρασε όλα. 

 

έλα τωρα ... κανόνισε να δουμε φωτογραφία σου!

εγω γνωριζα οτι ανω των 15 δεν υπαρχει νομικο ζητημα σχετικα με το σεξ. αυτο καταλαβαινω και με τον νομο που διαβαζω. μην παμε και φυλακη ρι παιδια.

 

Αναφέρει το άρθρο 339 του Ποινικού Κώδικα:
 
1. Οποιος ενεργεί ασελγή πράξη με πρόσωπο νεότερο από 15 ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται, αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί βαρύτερα για το έγκλημα του άρθρου 351 Α, ως εξής:
α) αν ο παθών δεν συμπλήρωσε τα δέκα έτη, με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών,
β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δέκα, όχι όμως και τα δεκατρία έτη, με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών και
γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατρία έτη, με φυλάκιση.
2. Αν στην περίπτωση του στοιχείου γ' της προηγούμενης παραγράφου ο υπαίτιος όταν τέλεσε την πράξη δεν είχε συμπληρώσει τα 17 έτη, το δικαστήριο μπορεί να του επιβάλει μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.
3. Αν μεταξύ του υπαιτίου και του παθόντος τελέστηκε γάμος, δεν ασκείται ποινική δίωξη, και αν τυχόν είχε ασκηθεί δεν συνεχίζεται, αλλά κηρύσσεται απαράδεκτη. Η ποινική δίωξη ασκείται ή συνεχίζεται μετά την ακύρωση του γάμου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτησω κατι? Υποτιθεται οτι ο συγκεκριμενος, δεν στριμωχνε 4χρονα με την βια αλλα τα προσκαλουσε και ερχονταν μονα τους και μαλιστα συνομιλουσαν επι ωρες μαζι του στο ιντερνετ. Και ηλικιες 12-14.. Αυτο πως γινεται ρε σεις? Μηπως στοχευε σε "προβληματικα"-μισοχαζα παιδια ? 12-14 αμα εισαι εχεις σχεδον πληρη συναισθηση. Οπως θυμαμαι τουλαχιστον εγω απο τα δικα μου χρονια.. Μην σου πω οτι 14 χρονοι τον σαπακιαζαν κιολας αν ηταν 2-3.. Το κοριτσακι το 14χρονο πως τον ακολουθησε και την κουρεψε κιολας? Μηπως τα πραγματα εχουν ξεφυγει στις μικρες ηλικιες με facebook κτλ ειδικα με την αγνοια-αδιαφορια των γονιων?

Αυτό μόνο δεν ακούσαμε. Ότι φταίνε βασικά τα παιδιά.

εγω γνωριζα οτι ανω των 15 δεν υπαρχει νομικο ζητημα σχετικα με το σεξ. αυτο καταλαβαινω και με τον νομο που διαβαζω. μην παμε και φυλακη ρι παιδια.

 

Αναφέρει το άρθρο 339 του Ποινικού Κώδικα:

 

1. Οποιος ενεργεί ασελγή πράξη με πρόσωπο νεότερο από 15 ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται, αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί βαρύτερα για το έγκλημα του άρθρου 351 Α, ως εξής:

α) αν ο παθών δεν συμπλήρωσε τα δέκα έτη, με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών,

β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δέκα, όχι όμως και τα δεκατρία έτη, με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών και

γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατρία έτη, με φυλάκιση.

2. Αν στην περίπτωση του στοιχείου γ' της προηγούμενης παραγράφου ο υπαίτιος όταν τέλεσε την πράξη δεν είχε συμπληρώσει τα 17 έτη, το δικαστήριο μπορεί να του επιβάλει μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.

3. Αν μεταξύ του υπαιτίου και του παθόντος τελέστηκε γάμος, δεν ασκείται ποινική δίωξη, και αν τυχόν είχε ασκηθεί δεν συνεχίζεται, αλλά κηρύσσεται απαράδεκτη. Η ποινική δίωξη ασκείται ή συνεχίζεται μετά την ακύρωση του γάμου.

Συγγνώμη αλλά τα θες αυτά που τα λες ή φταίει η αϋπνία;

Εσύ στείλε το δικό σου παιδί στον γαμπρό και καλά στέφανα και βίον ανθοσπαρτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσφέρει τίποτα στα θύματα η οποιαδήποτε τιμωρία. Αυτά πρέπει να ξεπεράσουν τρομακτικά ψυχικά τραύματα, αν ποτέ τα καταφέρουν.

Όμως τα υπόλοιπα ανώμαλα @@ που παραμένουν εκτός, θα έχουν να φοβούνται την θανατική ποινή. Μεγάλη ιστορία να ξέρεις ότι αν σε πιάσουν τον ήπιες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θανατική ποινή, σαν προειδοποίηση ή σαν απειλή, σε ψυχικά διαταραγμένα άτομα, δεν πιάνει. Αποδεδειγμένα. Ο άλλος κυριεύεται από τα πάθη του και το μόνο που θα τον σταματήσει είναι να τον κάνουν τσακωτό πριν προλάβει ή ακόμα καλύτερα, να προσέχουν περισσότερο οι γονείς, τι κάνουν τα παιδιά τους στο διαδίκτυο και να τα μαθαίνουν να μην ακολουθούν πουθενά αγνώστους. Δύσκολα θα εξαλειφθεί το πρόβλημα. Το θέμα είναι να περιοριστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Θέλει ένα συνδυασμό, σωστής παιδείας και πρόληψης, μαζί με έναν πολιτισμένο τρόπο αντιμετώπισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θανατική ποινή, σαν προειδοποίηση ή σαν απειλή, σε ψυχικά διαταραγμένα άτομα, δεν πιάνει. Αποδεδειγμένα. Ο άλλος κυριεύεται από τα πάθη του και το μόνο που θα τον σταματήσει είναι να τον κάνουν τσακωτό πριν προλάβει ή ακόμα καλύτερα, να προσέχουν περισσότερο οι γονείς, τι κάνουν τα παιδιά τους στο διαδίκτυο και να τα μαθαίνουν να μην ακολουθούν πουθενά αγνώστους. Δύσκολα θα εξαλειφθεί το πρόβλημα. Το θέμα είναι να περιοριστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.Θέλει ένα συνδυασμό, σωστής παιδείας και πρόληψης, μαζί με έναν πολιτισμένο τρόπο αντιμετώπισης.

Κι αν τα βουτήξει με το ζόρι ρε Πανάγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δυο επιλογές στέκουν ή τον κλείνουν μέσα για όλη του τη ζωή για να μην αποτελεί απειλή ή θάνατος και επειδή δεν υπάρχει λόγος και ουσία να συντηρούμε τέτοια σκουπίδια με τα λεφτά μας η δευτερη επιλογή ειναι η καλύτερη

 κατα τα άλλα λίγες προοπτικές , τα περισσότερα troll καραfail ,too painfull to watch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θανατική ποινή, σαν προειδοποίηση ή σαν απειλή, σε ψυχικά διαταραγμένα άτομα, δεν πιάνει. Αποδεδειγμένα. Ο άλλος κυριεύεται από τα πάθη του και το μόνο που θα τον σταματήσει είναι να τον κάνουν τσακωτό πριν προλάβει ή ακόμα καλύτερα, να προσέχουν περισσότερο οι γονείς, τι κάνουν τα παιδιά τους στο διαδίκτυο και να τα μαθαίνουν να μην ακολουθούν πουθενά αγνώστους. Δύσκολα θα εξαλειφθεί το πρόβλημα. Το θέμα είναι να περιοριστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Θέλει ένα συνδυασμό, σωστής παιδείας και πρόληψης, μαζί με έναν πολιτισμένο τρόπο αντιμετώπισης.

Δηλαδή ο παιδόφιλος αμα ξέρει ότι αν πιαστεί έχει όχι μόνο όσο ξυλο αρπάξουν αλλά και θάνατο, δεν είναι πιο πιθανό να μείνει στο να τον παίζει με λόλι χεντάι ή δεν ξέρω τι άλλο; Γιατί δεν δρά πάντα με το ένστικτο της στιγμής και το πάθος του αρρώστου.

Για να φτάσει να βάλει ένα παιδί στο κωλάμαξό του πρέπει να το σχεδιάζει για καιρό.

 

Επίσης ένας πχ δολοφονος που αντιμετωπίζει θανατική μπορεί άνετα να δεχτεί να κάνει συμφωνία με την αστυνομία και να καταδώσει άλλους για να κανονιστεί να φάει πχ μόνο 50 χρόνια αντι να τον στείλουν στο χώμα.

 

Ορίστε, βρίκαμε και δύο οφελη χωρίς να απαιτούν καν να εφαρμοστεί η ποινή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε αν προκειται για τον δικο μας κωλο τρωμε σιδερα !!!!  ειμαστε οι ατρομητοι τιμωροι - παιρνουμε τον νομο στα χερια μας δαγκωνουμε καρυδια , βγαζουμε σπλαχνα , ξεριζωνουμε καρδιες με τα ιδια μας τα χερια δεν περνουμε χαμπαρι πουθενα  ουτε απο νομους ουτε απο τιποτα , αυτοδικουμε , ειμαστε πανω απο ολους και ολα !! 

αν ομως προκειται για του αλουνου τον κωλο ε τοτε σερβιρουμε ενα οτι να'ναι σεντονακι βαζουμε και γαρνιτουρα ολίγο απο wikipedia  στα αγγλικα παρακαλω :-) και ειμαστε οκ  !! α ρε παλικαραδες μου φτου σας  να μη σας ματιασω !!!

ωραια ολα αυτα, αλλα σκεψου οτι οσο ευκολα εσυ μπορεις να θες αυτοδικια στη συγκεκριμενη περιπτωση , μπορει ο οποιοσδηποτε να ζητησει καποιου αλλου ειδους για τη δικη του, οσο σοβαρη και να ειναι.

 

παρκαρες παρανομα? σου καιω το αμαξι.

με κερατωσες? στον εκοψα.

 

και πριν γραψεις οτι δεν ειναι το ιδιο, θα σε προλαβω και θα σου πω οτι δεν θα κανουν ολοι οτι βολευει εσενα η εμενα ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα πω να ξαναεπαναφερουν τι θανατικη ποινη, να τον σουρωτιρη κλπ.

 

Εγω θα πω οτι σε τετοια ατομα με διαταραχες να τους κλεινουν μεσα χωρις πολλα πολλα, εφοσον υοαρχουν αποδειξεις παντα αλλα να μην τους βγαζουν ξανα εξω απλα.

 

Αποδεδειγμενα το ξανακανουν. Δεν θα μπορουσα να διανοηθω ουτε το παιδι μου να το παθαινειβαυτο, ουτε το παιδι κανενος, που στο μελλον αυτο μπορει να γινει η γυναικα μου ή να γινει το ιδιο με αυτον που το εκανε και να βρεθει στα χερια του αλλα παιδια..

 

Απλα τα πραγματα, δεν χρειαζεται να φαγωνομαστε.

 

Σε μερικα ζητηματα θελει ο νομος να ναι τσεκουρατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λάθος που παρατηρώ συχνά σε συζητήσεις ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με το έγκλημα (γενικότερα) όσον αφορά τις ποινές κλπ κλπ., είναι ότι πιστεύουν ότι όλοι οι άνθρωποι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, ή στη χειρότεροι όπως ο εαυτός τους. 

 

Θα προσπαθήσω να τα πιάσω ένα ένα. 

 

Σε αυτούς που λένε:

"α να τον σκοτώσουμε

1) για να γουστάρουμε

2) για να μην το ξανακάνει

3) για να αποθαρρύνουμε τους υπόλοιπους"

 

Και ξεκινάω από το τελευταίο, πώς είστε τόσο σίγουροι ότι η απειλή του θανάτου αποθαρρύνει έναν παιδόφιλο; Εάν δεν είστε παιδόφιλοι και άρα δεν έχετε μπει σε αυτή τη διαδικασία τέλεσης μιας τέτοιας πράξης ή αν δεν έχετε μελετήσει τη συμπεριφορά και την προσωπικοτήτα αυτών ή τουλάχιστον διαβάσει αυτούς που το έχουν κάνει, έχετε βγάλει ένα γρήγορο και κατά αρκετούς λανθασμένο συμπέρασμα.

 

παραθέτω το ίσως γνωστό σε πολλούς http://www.deathpenaltyinfo.org/. Οι έρευνες είναι κυρίως από Αμερική και κυρίως σε δολοφονίες. Να επισημάνω εδώ ότι η παιδεραστία έχει κοινά στοιχεία με μία μερίδα δολοφονιών και συγκεκριμένα αυτών που δεν δολοφονούν στα πλαίσια γενικότερης εγκληματικής δράσης. Οπότε έχουν ενδιαφέρον αυτές άσχετα αν δεν είναι targeted πάνω σε παιδεραστές.

 

Για το 2ο ακόμη και οι μεγαλύτεροι υποστηρικτές της θανατικής ποινής παραδέχονται ότι υπάρχουν ή δύναται να υπάρξουν εξίσου αποτελεσματικοί τρόποι (ισόβια με σοβαρές επιτροπές για πιθανές εξόδους, περιορισμοί κατ'οίκον, βραχιολάκια κλπ)

 

Για το 1ο που είναι για μένα και πιο challenging για κοινωνικός στόχος. Στην ουσία δεν είναι μόνο για να γουστάρουμε αλλά περιλάμβάνει αυτό που ανέφεραν αρκετοί παραπάνω "Τι ακριβώς προσφέρει η φυλακή στα θύματά του?" 

 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό, αλλά πρώτα θέλω να υπενθημίσω ότι σαν ανθρώπινος πολιτισμός περιφανευόμαστε χρόνια τώρα ότι έχουμε αφήσει πίσω την εποχή οφθαλμός αντί οφθαλμού και σε γενικότερες άσχετες συζητήσεις αυτό δεν είναι debatable. 

 

Τα θύματα αυτά λοιπόν στην προκειμένη περίπτωση είναι παιδιά. Στη λογική λοιπόν της μετά οφθαλμός αντί οφθαλμού εποχής τι ενήλικες έχουν γίνει αυτά τα παιδία που πέρα του εκλήματος που υπήρξαν θύματα το "φάρμακο" που τους δόθηκε από την κοινωνία ήταν εκδίκηση στην πιο βίαια μορφή της (τα παραδείγματα ήταν αρκετά ακόμη και στο τόπικ); 

 

Τι προσφέρει η φυλακή λοιπόν, προσφέρει τη διασφάλιση στο θύμα ότι πλέον δεν κινδυνεύει από το θύτη του, προσφέρει επίσης το μήνυμα ότι οι νόμοι είναι (θα πρέπει να είναι) ίδιοι για όλους οπότε δεν μπορείς να ζητάς τη θανάτωση του θύτη σου. (σε νομικά πλαίσια το θύμα ζητάει αποκατάσταση όχι εκδίκηση)

 

Τέλος ας πω ότι αν συνέβαινε στο δικό μου παιδί θα προσπαθούσα να μην τον κυνηγήσω για να τον σκοτώσω, γιατί αγαπώ υπερβολικά το παιδί μου, και όσον και αν ήθελα να τον σκοτώσω με ότι συνέπειες έχει αυτό για την οικογένεια μου, το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για το παιδί μου θα ήταν να φροντίσω να το ξεπεράσει με τον καλύτερο τρόπο.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λάθος που παρατηρώ συχνά σε συζητήσεις ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με το έγκλημα (γενικότερα) όσον αφορά τις ποινές κλπ κλπ., είναι ότι πιστεύουν ότι όλοι οι άνθρωποι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, ή στη χειρότεροι όπως ο εαυτός τους.

 

Θα προσπαθήσω να τα πιάσω ένα ένα.

 

Σε αυτούς που λένε:

"α να τον σκοτώσουμε

1) για να γουστάρουμε

2) για να μην το ξανακάνει

3) για να αποθαρρύνουμε τους υπόλοιπους"

 

Και ξεκινάω από το τελευταίο, πώς είστε τόσο σίγουροι ότι η απειλή του θανάτου αποθαρρύνει έναν παιδόφιλο; Εάν δεν είστε παιδόφιλοι και άρα δεν έχετε μπει σε αυτή τη διαδικασία τέλεσης μιας τέτοιας πράξης ή αν δεν έχετε μελετήσει τη συμπεριφορά και την προσωπικοτήτα αυτών ή τουλάχιστον διαβάσει αυτούς που το έχουν κάνει, έχετε βγάλει ένα γρήγορο και κατά αρκετούς λανθασμένο συμπέρασμα.

 

παραθέτω το ίσως γνωστό σε πολλούς http://www.deathpenaltyinfo.org/. Οι έρευνες είναι κυρίως από Αμερική και κυρίως σε δολοφονίες. Να επισημάνω εδώ ότι η παιδεραστία έχει κοινά στοιχεία με μία μερίδα δολοφονιών και συγκεκριμένα αυτών που δεν δολοφονούν στα πλαίσια γενικότερης εγκληματικής δράσης. Οπότε έχουν ενδιαφέρον αυτές άσχετα αν δεν είναι targeted πάνω σε παιδεραστές.

 

Για το 2ο ακόμη και οι μεγαλύτεροι υποστηρικτές της θανατικής ποινής παραδέχονται ότι υπάρχουν ή δύναται να υπάρξουν εξίσου αποτελεσματικοί τρόποι (ισόβια με σοβαρές επιτροπές για πιθανές εξόδους, περιορισμοί κατ'οίκον, βραχιολάκια κλπ)

 

Για το 1ο που είναι για μένα και πιο challenging για κοινωνικός στόχος. Στην ουσία δεν είναι μόνο για να γουστάρουμε αλλά περιλάμβάνει αυτό που ανέφεραν αρκετοί παραπάνω "Τι ακριβώς προσφέρει η φυλακή στα θύματά του?"

 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό, αλλά πρώτα θέλω να υπενθημίσω ότι σαν ανθρώπινος πολιτισμός περιφανευόμαστε χρόνια τώρα ότι έχουμε αφήσει πίσω την εποχή οφθαλμός αντί οφθαλμού και σε γενικότερες άσχετες συζητήσεις αυτό δεν είναι debatable.

 

Τα θύματα αυτά λοιπόν στην προκειμένη περίπτωση είναι παιδιά. Στη λογική λοιπόν της μετά οφθαλμός αντί οφθαλμού εποχής τι ενήλικες έχουν γίνει αυτά τα παιδία που πέρα του εκλήματος που υπήρξαν θύματα το "φάρμακο" που τους δόθηκε από την κοινωνία ήταν εκδίκηση στην πιο βίαια μορφή της (τα παραδείγματα ήταν αρκετά ακόμη και στο τόπικ);

 

Τι προσφέρει η φυλακή λοιπόν, προσφέρει τη διασφάλιση στο θύμα ότι πλέον δεν κινδυνεύει από το θύτη του, προσφέρει επίσης το μήνυμα ότι οι νόμοι είναι (θα πρέπει να είναι) ίδιοι για όλους οπότε δεν μπορείς να ζητάς τη θανάτωση του θύτη σου. (σε νομικά πλαίσια το θύμα ζητάει αποκατάσταση όχι εκδίκηση)

 

Τέλος ας πω ότι αν συνέβαινε στο δικό μου παιδί θα προσπαθούσα να μην τον κυνηγήσω για να τον σκοτώσω, γιατί αγαπώ υπερβολικά το παιδί μου, και όσον και αν ήθελα να τον σκοτώσω με ότι συνέπειες έχει αυτό για την οικογένεια μου, το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για το παιδί μου θα ήταν να φροντίσω να το ξεπεράσει με τον καλύτερο τρόπο.

Αν πρόσεξες καλά, ο ts έθεσε το θέμα επαναφοράς της θανατικής ποινής και για αυτές τις πράξεις , όχι το να πάμε να τον σκοτώσουμε εμείς αυθαίρετα.

 

Αφού ο ισχύον νομός δεν το προβλέπει , μόνο ίσως ο παθών δικαιολογηται στην αυθαιρεσία.

Μάλλον εξέφρασε το κοινό αίσθημα περί δικαιοσύνης, αν κατάλαβα καλά.

Η υπόλοιπη συζήτηση γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο.

 

Πάντως αρκετά θύματα γίνεται να κινδυνεύουν από τον φυλακισμένο εγκληματία. Πρόσφατο παράδειγμα η εκτέλεση του σοφρωνιστικου υπαλλήλου των φυλακών Δομοκού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...