Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το εκπληκτικό RE Vive των HTC και Valve και ατενίζοντας το μέλλον του VR


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έζησα την εποχή που τα παιδιά ζύγιζαν το μισό απ' ότι σήμερα και προτιμούσαν την άθληση από τη "ρούχλα" του καναπέ. Δυστυχώς οι εποχές άλλαξαν, μαζί με αυτές και γω, πήρα κιλά και παιρνάω τις περισσότερες ώρες της ημέρας σε μια καρέκλα.

 

Στο μεταξύ, έγραψες 4 μηνύματα σε λίγη ώρα. Και μάλιστα όλα μετά τις 1 το βράδυ.

 

Αν έτσι εννοείς την πραγματική ζωή, δεν θα πάρω. Καλύτερα τα vr γυαλιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημέρα έχει μόνο 24 ώρες κι αν κάνεις κάτι εποικιδομητικό συχνά δεν φτάνουν, για τους υπόλοιπους ίσως είναι πολλές. Τον τύπο αυτό τον έχω δει μόνο σε walkthrough παιχνιδιών. Αν εννοείς τέτοια "βοήθεια"...

Η διασκέδαση είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση. Όπως κάποιος μπορεί να διαφωνήσει και να μεκατακρίνει για τον τρόπο που διασκεδάζω, το ίδιο μπορώ να κάνω και γω για άλλους. Απλά θεωρώ ότι η εικονική πραγματικότητα έρχεται για να δημιουργήσει ανθρώπους-ζόμπι, που θα εθιστούν σε αυτή και δε θα μπορούν να ζήσουν στον όχι τόσο ιδανικό κόσμο. Η διασκέδαση που αναφέρεις, σε πολλούς ανθρώπους θα γίνει τρόπος ζωής.

 

 

δεν μου καίγεται καρφι για το τι θα κανει ο πολλής κοσμος, με ενδιαφερει οτι θα κάθομαι μια ωριτσα να παιζω ενα game με τον πιο γαμάτο τροπο.

 

 

walkthrough αυτος κανει σπανια, συνιθως παιζει ενα μερος και προσωπικά εχω παρακολουθήσει μονο ενα μεγαλο. κανει charity live streams, εχει μαζεψει κοντα 500.000 ντολαρς, βοηθάει τον κοσμο με το να τους διασκεδαζει. δωρεαν. εχει παρει χιλιαδες email κατα καιρους που του λεγανε ποσο σκατα ειναι η ζωη τους και πως αυτος τους βοηθησε μεσα απο αυτα που λεει και κανει. εχει περασει και αυτος σκατα στην ζωη του, και τα σκατα αυτα ηταν και ο λογος που αρχησε το youtube.

anyway Ολα αυτα σχεδον ειναι τελείως offtopik, απλα επιδη τυχαίνει να τον παρακολουθω εδω και εναν χρονο και παράλληλα να εχει αλλαξει 2 σπιτια μεχρι τωρα τον ξερω πολυ καλα αυτον και οτι εργο εχει κανει.

 

 

 

 

 

 

οπως και ναχει, μια ωρα μια στο τοσο μπορεις αντι να μπαινεις fb (δεν μιλάω προσωπικά, γενικο) και να παιζεις φτουτακια, φορας αυτο.

 

αυτο που λες για τον τροπο ζωης ειναι πολυ σωστο, αλλα και παραληλα οπως σου ειπα δεν μου καιγεται καρφι, οπως καποιος καταστρεφεται οταν καπνιζει 2-3 πακετα την ημερα και καποιος αλλος εχει βαλει οριο 2-4 τσιγαρα την ημερα ετσι και με το VR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όπως είπες κι εσύ, δημοκρατία έχουμε, αλλά με όλο το θάρρος... γιατί όχι;

Εδώ έχουμε αγκαλιάσει το Facebook. To VR είναι κάτι άλλο. Δε λέω ότι θα

αποτελέσει την καταστροφή του ανθρώπινου είδους. Δεν το πιστεύω αυτό.

Απλά ορίστε μία εναλλακτική μορφή διασκέδασης και όχι μόνο. Ολόκληρες

έρευνες μπορούν να στηριχτούν σε αυτή.  Εξομοιώσεις και δε συμμαζεύεται.

Προσωπικά "κλωτσάω" το facebook (με τη μορφή που έχει, κρίμα... Θα μπορούσε να είναι κάτι πολύ περισσότερο), δεν το αγκαλιάζω. Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα, η γνώμη μου είναι σε αυτό το thread:

 

http://www.insomnia.gr/topic/550179-%CF%84%CE%BF-facebook-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%84/page-3

 

Δεν είμαι κατά των εξομοιώσεων γενικά, αλλά πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα η, κακή, χρήση τους θα συντελέσει στην καταστροφή του ανθρώπινου είδους. Κάθε πράγμα πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση και δυστυχώς, μέχρι και σήμερα, η μόνη σταθερή παράμετρος της εξέλιξης είναι το χρήμα : βρίσκουμε μια τεχνολογία και την αναπτύσσουμε όχι εκεί που είναι χρήσιμη, αλλά εκεί που πουλάει...

Στο μεταξύ, έγραψες 4 μηνύματα σε λίγη ώρα. Και μάλιστα όλα μετά τις 1 το βράδυ.

 

Αν έτσι εννοείς την πραγματική ζωή, δεν θα πάρω. Καλύτερα τα vr γυαλιά.

...Τουλάχιστον κάποιος από τους δυο μας το παραδέχεται, ο άλλος νομίζει ότι δεν την ζει, οπότε δε χρειάζεται γυαλιά γιατί ήδη ζει στη εικονική του πραγματικότητα... Για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα : η πίεση της καθημερινότητας με δυσκολέυει στον ύπνο και αργώ να κοιμηθώ. Αυτός είναι και ο λόγος που γράφω τέτοια ώρα. Έχω πραγματική ζωή και μάλιστα έντονη, αλλά όχι τόσο όσο θα ήθελα σε κάποιους τομείς.

δεν μου καίγεται καρφι για το τι θα κανει ο πολλής κοσμος, με ενδιαφερει οτι θα κάθομαι μια ωριτσα να παιζω ενα game με τον πιο γαμάτο τροπο.

 

 

walkthrough αυτος κανει σπανια, συνιθως παιζει ενα μερος και προσωπικά εχω παρακολουθήσει μονο ενα μεγαλο. κανει charity live streams, εχει μαζεψει κοντα 500.000 ντολαρς, βοηθάει τον κοσμο με το να τους διασκεδαζει. δωρεαν. εχει παρει χιλιαδες email κατα καιρους που του λεγανε ποσο σκατα ειναι η ζωη τους και πως αυτος τους βοηθησε μεσα απο αυτα που λεει και κανει. εχει περασει και αυτος σκατα στην ζωη του, και τα σκατα αυτα ηταν και ο λογος που αρχησε το youtube.

anyway Ολα αυτα σχεδον ειναι τελείως offtopik, απλα επιδη τυχαίνει να τον παρακολουθω εδω και εναν χρονο και παράλληλα να εχει αλλαξει 2 σπιτια μεχρι τωρα τον ξερω πολυ καλα αυτον και οτι εργο εχει κανει.

 

 

 

 

οπως και ναχει, μια ωρα μια στο τοσο μπορεις αντι να μπαινεις fb (δεν μιλάω προσωπικά, γενικο) και να παιζεις φτουτακια, φορας αυτο.

 

αυτο που λες για τον τροπο ζωης ειναι πολυ σωστο, αλλα και παραληλα οπως σου ειπα δεν μου καιγεται καρφι, οπως καποιος καταστρεφεται οταν καπνιζει 2-3 πακετα την ημερα και καποιος αλλος εχει βαλει οριο 2-4 τσιγαρα την ημερα ετσι και με το VR.

Δικαίωμά σου. Συζήτηση κάνουμε. Αυτό με τα τσιγάρα είναι άκυρο παράδειγμα. Είναι και οι δύο καπνιστές και θα πεθάνουν πρόωρα. Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω τη λογική σου πάνω στο θέμα, αλλά δεν την ασπάζομαι. Τέλος δε μιλάω για σένα προσωπικά, αλλά εκφράζω τη δική μου γνώμη για τις επιπτώσεις στο ευρύτερο σύνολο αυτής της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά των εξομοιώσεων γενικά, αλλά πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα η, κακή, χρήση τους θα συντελέσει στην καταστροφή του ανθρώπινου είδους. Κάθε πράγμα πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση και δυστυχώς, μέχρι και σήμερα, η μόνη σταθερή παράμετρος της εξέλιξης είναι το χρήμα : βρίσκουμε μια τεχνολογία και την αναπτύσσουμε όχι εκεί που είναι χρήσιμη, αλλά εκεί που πουλάει...

Σύμφωνα με αυτό που λες τα πάντα μπορούν να χρησιμοποιηθούν

αλόγιστα. Και όντως έτσι είναι. Τα πάντα είναι στο χέρι του κατανα-

λωτή. Πολλά λεφτά φεύγουν για φάρμακα, μπορεί όμως ο καθένας

να τα χρησιμοποιήσει σα ναρκωτικά. Καταλαβαίνω τι λες, αλλά η

υπευθυνότητα είναι στο χέρι του καταναλωτή (ποτό, τσιγάρα, φάρ-

μακα, gaming, τζόγος, social networking, δουλειά, φαγητό κ.α.)

 

Αλλά αυτά τα τεχνολογικά επιτεύγματα δημιουργούν και θέσεις εργα-

σίας. Πόσα άτομα θα βρουν δουλειά σε game development πάνω

στην VR; Πολλά!

 

Τέλος, η VR είναι ένα από τα μεγαλύτερα όνειρα της ανθρωπότητας.

Τώρα γίνεται πραγματικότητα (σχήμα οξύμωρο :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια νεα εποχη ξεκιναει με αυτη την τεχνολογια που θα αφησει σημαντικο αντικτυπο στην ιστορια, οπως εκαναν στο παρελθον οι προσωπικοι υπολογιστες, το ιντερνετ, η κινητη τηλεφωνια, τα smartphones. Οπως τα προαναφερομενα αλλαξαν την ανθρωποτητα, το vr ερχεται να συμβαλλει στον ιδιο σκοπο.

Ειμαστε στην αυγη της VR και εχουμε να δουμε και να ζησουμε πολλα για αυτο το ζητημα. Θεωρω οτι θα παιξει πολυ σημαντικο παραγοντα μελλοντικα, στη διαμορφωση κοινωνικων φαινομενων, συμπεριφορων, φιλοσοφιας ζωης, σεξουαλικοτητας. Θα διεισδυσει σταδιακα σε ολες τις ηλικιες και τα αποτελεσματα θα ειναι απροβλεπτα πλεον.

Ισως η ζωη εκει "μέσα" να θεωρηθει απο πολλους πιο ελκυστικη απο τη βαρετη σκληρη καθημερινοτητα της κανονικης ζωης.

Φετος, με την κυκλοφορια αυτων των συσκευων, γραφεται ιστορία!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια νεα εποχη ξεκιναει με αυτη την τεχνολογια που θα αφησει σημαντικο αντικτυπο στην ιστορια, οπως εκαναν στο παρελθον οι προσωπικοι υπολογιστες, το ιντερνετ, η κινητη τηλεφωνια, τα smartphones. Οπως τα προαναφερομενα αλλαξαν την ανθρωποτητα, το vr ερχεται να συμβαλλει στον ιδιο σκοπο.

Ειμαστε στην αυγη της VR και εχουμε να δουμε και να ζησουμε πολλα για αυτο το ζητημα. Θεωρω οτι θα παιξει πολυ σημαντικο παραγοντα μελλοντικα, στη διαμορφωση κοινωνικων φαινομενων, συμπεριφορων, φιλοσοφιας ζωης, σεξουαλικοτητας. Θα διεισδυσει σταδιακα σε ολες τις ηλικιες και τα αποτελεσματα θα ειναι απροβλεπτα πλεον.

Ισως η ζωη εκει "μέσα" να θεωρηθει απο πολλους πιο ελκυστικη απο τη βαρετη σκληρη καθημερινοτητα της κανονικης ζωης.

Φετος, με την κυκλοφορια αυτων των συσκευων, γραφεται ιστορία!

Κάτι ήξερε το Facebook που την εξαγόρασε. Extension του facebook  η VR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια νεα εποχη ξεκιναει με αυτη την τεχνολογια που θα αφησει σημαντικο αντικτυπο στην ιστορια, οπως εκαναν στο παρελθον οι προσωπικοι υπολογιστες, το ιντερνετ, η κινητη τηλεφωνια, τα smartphones. Οπως τα προαναφερομενα αλλαξαν την ανθρωποτητα, το vr ερχεται να συμβαλλει στον ιδιο σκοπο.

Ειμαστε στην αυγη της VR και εχουμε να δουμε και να ζησουμε πολλα για αυτο το ζητημα. Θεωρω οτι θα παιξει πολυ σημαντικο παραγοντα μελλοντικα, στη διαμορφωση κοινωνικων φαινομενων, συμπεριφορων, φιλοσοφιας ζωης, σεξουαλικοτητας. Θα διεισδυσει σταδιακα σε ολες τις ηλικιες και τα αποτελεσματα θα ειναι απροβλεπτα πλεον.

Ισως η ζωη εκει "μέσα" να θεωρηθει απο πολλους πιο ελκυστικη απο τη βαρετη σκληρη καθημερινοτητα της κανονικης ζωης.

Φετος, με την κυκλοφορια αυτων των συσκευων, γραφεται ιστορία!

Συμφωνώ απόλυτα. Θεωρώ την προτελευταία πρότασή σου την πιο πιθανή έκβαση (δυστυχώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

και μόνο το βίντεο που παραθέτει ο συμφορουμίτης, όχι το περιεχόμενο αλλά το πως συμπεριφέρεται αυτός ο τύπος, σε σχέση με τα views και τα λεφτά που βγάζει (θίχτηκε και αυτό) , τα λέει όλα για τα "ζομπι" ανα την υφήλιο. Το VR δεν θα κάνει περισσότερο κακό, είμαστε ήδη με λυμένα τα φρένα (λίγο βαρύ αλλά εν μέρη στέκει).

 

Α ναι, όσο για το VR καθαυτό, είναι βήμα μπροστά. Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να το "δαιμονοποιούμε". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο το βίντεο που παραθέτει ο συμφορουμίτης, όχι το περιεχόμενο αλλά το πως συμπεριφέρεται αυτός ο τύπος, σε σχέση με τα views και τα λεφτά που βγάζει (θίχτηκε και αυτό) , τα λέει όλα για τα "ζομπι" ανα την υφήλιο. Το VR δεν θα κάνει περισσότερο κακό, είμαστε ήδη με λυμένα τα φρένα (λίγο βαρύ αλλά εν μέρη στέκει).

 

Α ναι, όσο για το VR καθαυτό, είναι βήμα μπροστά. Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να το "δαιμονοποιούμε".

Ετσι πιστευω κι εγω.Το παιχνιδι ειναι ηδη χαμενο με τους περισσοτερους να εχουνε καει τελειως,καταλαβαινοντας το απο views-subscribes σε βιντεο που δεν εχουν λογο υπαρξης,απο καψιμο fb ολη μερα και αλλα καλα του internet.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς χρειάζεται μια τέτοια συσκευή στους τεχνοκαμένους αφού αυτοί ,ηδη ζουν σε συνθήκες εικονικής πραγματικότητας.Αν είναι πάντως η συσκευή αυτή να βοηθήσει την ηλιθιότητα να κλειστεί ολότελα στο σπίτι της,εγώ την επικροτώ και την στηρίζω ακόμα και με την τελευταία σταγόνα του αιματός μου-νταξ που λεει ο λόγος.Δεν είμαι όμως τόσο αισιόδοξος,γιατί αργά ή γρήγορα, οι ακομψες κουμούτσες θα δώσουν την θέση τους σε sic μοντελάκια κατάλληλα για το shopping ,την καφετέρια,την παραλία κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογια δεν σταματιεται. η σωστη της χρηση ειναι στο χερι μας. καλο και χρησιμο το καθισιο στον καναπε οσο και το τρεξιμο στην παραλια. ισορροπια θελει ;)

παντως αυτα τα κτηνωδη γκατζετακια δεν ειναι οτι καλυτερο για το κεφαλι, περιμενω να τα βγαλουν σαν γυαλια χωρις καλωδιακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογια δεν σταματιεται. η σωστη της χρηση ειναι στο χερι μας. καλο και χρησιμο το καθισιο στον καναπε οσο και το τρεξιμο στην παραλια. ισορροπια θελει ;)

παντως αυτα τα κτηνωδη γκατζετακια δεν ειναι οτι καλυτερο για το κεφαλι, περιμενω να τα βγαλουν σαν γυαλια χωρις καλωδιακια.

αντιλαμβάνεσαι πως όταν θα βάλουν κεραίες στα γκατζετάκια για το κεφάλι τότε θα είναι που θα πρέπει να ανυσηχούμε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...