Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το εκπληκτικό RE Vive των HTC και Valve και ατενίζοντας το μέλλον του VR


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αν μη τι άλλο, είναι καλό που υπάρχει επαρκής ανταγωνισμός (και επίσης όχι απόλυτη αλληλοεπικάλυψη) στις VR τεχνολογίες/ συσκευές. Και είναι θετικό που οι πρώτες τουλάχιστον εντυπώσεις και για το VR της HTC είναι ενθουσιώδεις (προσωπικά διαβάζοντας για το demo, ψιλοζηλεύω που δεν έχω τη δυνατότητα να το δοκιμάσω). Μακάρι να παραμείνουν έτσι τα reviews και στο τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το αντίστοιχο της δεκαετίας 90 .."τι κάθεσαι μέσα και παίζεις υπολογιστη δε βγαίνεις έξω να παίξεις μπάλα" και αν εφαρμόσουμε την ίδια λογική και σε προηγούμενες εποχές ..."τι κάθεσε μέσα στη σπηλιά και την παίζεις μπροστα στη φωτιά, δε βγαίνεις έξω να τον σφυριξεις σε κάνα ελάφι"

 

τι είχες γιάννη ..τι είχα πάντα.

Σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου οι άνθρωποι των σπηλαίων είναι Έλληνες.

 

-Μάνα, βγαίνω έξω, πάω για κυνήγι μαμούθ.

-Το μπουφάν σου πάρε, θα κυρώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς χρειάζεται μια τέτοια συσκευή στους τεχνοκαμένους

ναξερες ποσες φορες εχει υποθει αυτο για πραγματα που εσυ και εγω χρησιμοποιούμε σημερα στην καθημερινότητα μας.. :fear:

 

ενα εχω να πω, μην κρινετε εαν δεν το εχετε δοκιμασει. θα με κανετε να πω το κλασικο που λενε σε τοπικ της apple, για την αλεπου και τα κρεμασταρια..

εγω πχ εαν δεν ειχα gaming pc δεν θα ασχολούμουν με το vr γιατι πολυ απλα θα χρειαζόμουν ενα gaming pc. θα εφευγε κανα 800αρι ευρω γιατι; για να παιζω μια στο τοσο; ενω τωρα που εχω ιδη η προσθήκη του vr δειχνει απίστευτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

real life = δουλειά, ποδόσφαιρο, βόλτες σε καφετέριες με άλλους μουνόδουλους, ποτά, πεσίματα, πολύ χυλόπιτα από βλαμμένες γκόμενες που η ζωή τους είναι τα μαλλιά και τα νύχια τους, κάνα σπρώξιμο που και που. Grandfather approved. 

 

προτιμώ βολτίτσες σε άλλους γαλαξίες, ταινίες με full immersion, και online VR socializing όπου θέλεις (digitized) με όποιον θέλεις από όλο τον κόσμο, με λίγο λιγότερο real life σπρώξιμο. Δεν πειράζει, θα επιβιώσει το είδος. Άσε που με όλες τις περπατούρες που έχουνε βγει οι VR καμμένοι θα είναι και φέτες από το 8ωρο καθημερινό τρέξιμο

 

πρέπει να τελειώσει αυτό το αστείο με το "real life" επιτέλους. Σήμερα και από εδώ και πέρα έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι, ζωή που δεν είναι digitized σε μεγάλο βαθμό = no life.  

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου οι άνθρωποι των σπηλαίων είναι Έλληνες.

 

-Μάνα, βγαίνω έξω, πάω για κυνήγι μαμούθ.

-Το μπουφάν σου πάρε, θα κυρώσεις!

close enough :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

real life = δουλειά, ποδόσφαιρο, βόλτες σε καφετέριες με άλλους μουνόδουλους, ποτά, πεσίματα, πολύ χυλόπιτα από βλαμμένες γκόμενες που η ζωή τους είναι τα μαλλιά και τα νύχια τους, κάνα σπρώξιμο που και που. Grandfather approved. 

 

προτιμώ βολτίτσες σε άλλους γαλαξίες, ταινίες με full immersion, και online VR socializing όπου θέλεις (digitized) με όποιον θέλεις από όλο τον κόσμο, με λίγο λιγότερο real life σπρώξιμο. Δεν πειράζει, θα επιβιώσει το είδος. Άσε που με όλες τις περπατούρες που έχουνε βγει οι VR καμμένοι θα είναι και φέτες από το 8ωρο καθημερινό τρέξιμο

 

πρέπει να τελειώσει αυτό το αστείο με το "real life" επιτέλους. Σήμερα και από εδώ και πέρα έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι, ζωή που δεν είναι digitized σε μεγάλο βαθμό = no life.  

Τίποτα απ' όλα αυτά που θελεις δε θα γίνονταν, βέβαια, αν όλοι κάνανε τη ζωή που θέλεις. Κάποιοι ζουν στην πραγματικότητα και δημιουργούν, ασχέτως αν αυτά που δημιουργούν είναι χρήσιμα... Προτιμούν να αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα ενεργητικά και όχι παθητικά. Ο καθένας βέβαια έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με τη ζωή του, αλλά μην ξεχνάς ότι όλοι έχουμε μόνο μία...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φιλοσοφία έπεσε για ακόμα μια φορά με θέμα ένα μεγάλο βήμα για την τεχνολογία. Όπως σε κάθε τι που εφευρέθηκε και επιρρέασε την ζωή των ανθρώπων θετικά ή αρνητικά (ράδιο, tv, pc, internet, κλπ) υπάρχουν άνθρωποι που ενθουσιάζονται και το κάνουν τρόπο ζωής, άνθρωποι που τρομάζουν και το απορρίπτουν και άνθρωποι που θα προσπαθήσουν να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία όπως θέλουν για να κάνουν τη ζωή τους πιο ενδιαφέρουσα, διασκεδαστική, δημιουργική ή ότι άλλο θέλουν. Σε έναν υπολογιστή μπροστά μπορείς να λιώνεις επί 24ώρου παίζονται wow, ή μπορείς να δημιουργείς και να παράγεις για την δουλειά σου.

 

Αν εμένα η VR τεχνολογία μπορεί να μου προσφέρει τη δυνατότητα να δημιουργώ κατασκευές (έπιπλα, αντικείμενα, κτήρια) ή να μαθαίνω (ιατρική, ρομποτική, κλπ), ή να παίζω και να διασκεδάζω με την μεγαλύτερη δυνατή ρεαστική εμπειρία, δεν νομίζω ότι με εμποδίζει κανένας να έχω και κανονική ζωή!

 

Εξάλλου και η real life πόσο real είναι τελικά; Όλοι μας δεν είμαστε εγκλωβισμένοι στον μικρόκοσμό μας; Όλοι μας δεν έχουμε τα πάθη μας (φαί, ποτό, τσιγάρο, gadget, καταναλωτισμός, ανάγκη για αναγνώριση, για παρέα, για σχέση, για για για), ε τώρα θα έχουμε μια επιλογή ακόμα...! Μη σας τρομάζει η τεχνολογία, στο χέρι μας είναι να την χρησιμοποιήσουμε σωστά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πρώτη φωτογραφία μιλάει από μόνη της. Τέτοιες συσκευές υποβαθμίζουν την αξιοπρέπεια και τη νοημοσύνη μας.

Γιατί το λες αυτό;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φιλοσοφία έπεσε για ακόμα μια φορά με θέμα ένα μεγάλο βήμα για την τεχνολογία. Όπως σε κάθε τι που εφευρέθηκε και επιρρέασε την ζωή των ανθρώπων θετικά ή αρνητικά (ράδιο, tv, pc, internet, κλπ) υπάρχουν άνθρωποι που ενθουσιάζονται και το κάνουν τρόπο ζωής, άνθρωποι που τρομάζουν και το απορρίπτουν και άνθρωποι που θα προσπαθήσουν να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία όπως θέλουν για να κάνουν τη ζωή τους πιο ενδιαφέρουσα, διασκεδαστική, δημιουργική ή ότι άλλο θέλουν.

 

Σαν τα ναρκωτικά για παράδειγμα :-D

 

Όταν κάποιος με τεχνητά μέσα φτιάχνει, εθίζεται και αποσύρεται σε μια απατηλή ψεύτικη πραγματικότητα το θεωρούμε δυσλειτουργική διαταραχή.

 

Το θέμα είναι ότι για πολλούς καινοτόμο και πρωτοποριακό ισοδυναμεί με θετικό. Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο, κάποιος μπορεί να του αρέσει η τεχνολογία χωρίς να είναι τυφλά "τεχνολάτρης" ή να έχει ενδοιασμούς χωρίς να είναι τεχνοφοβικός. Ας σκεφτόμαστε και πέρα από τις ταμπέλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...