Προς το περιεχόμενο

[CASE] COOLERMASTER SILENCIO 650 PURE @e-shop 45€


sir ImPeCaBlE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τι καλωδιο εχει το ήξεραν όσοι το είχαν, οι υπόλοιποι μπορούσαν να ρωτούν ελπίζοντας σε απαντήσεις.

 

Από βδομάδα που λέω να πάω να παραλαβω θα απαντήσω για οποιον (και αν) περιμένει απαντήσεις και στις άλλες ερωτήσεις μου, για το βάρος και το πάχος της λαμαρίνας.

 

Για το πάχος της λαμάρινας δεν έχω το κατάλληλο εργαλείο για να την μετρήσω με ακρίβεια, όσο για το βάρος δεν θα μου ήταν τίποτα να το ζύγιζα αλλά το έχω πάρει καμιά δεκαριά μέρες πριν την προσφορά με αποτέλεσμα να είναι "γεμάτο" εδώ και μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τελείωσα το στήσιμο. Το κουτί είναι super.

9,9 κιλά άδειο μου το έβγαλε η ζυγαριά.

 

Με σωστό cable management οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά.

Κυρίως της GPU είναι χαμηλότερες 1-2 C από το Enermax Uber Chakra που είχα πριν.

Έβγαλα τον πίσω ανεμιστήρα, τον έβαλα σε σειρά με τον πάνω μπροστά και στη θέση έβαλα

έναν CM SickleFlow που τον ελέγχω με το Speedfan.

 

Με τους ανεμιστήρες στο Low είναι αρκετά αθόρυβο.

Έχω δει κουτιά με 90-100€ χειρότερα από αυτό.

Για τα λεφτά του είναι ΑΠΑΙΧΤΟ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από βδομάδα που λέω να πάω να παραλαβω θα απαντήσω για οποιον (και αν) περιμένει απαντήσεις και στις άλλες ερωτήσεις μου, για το βάρος και το πάχος της λαμαρίνας.

 

Matrixxx παρέλαβες τελικά να μας πεις την άποψή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό το βιντεο το εχω δωσει πριν πεντε μερες στο παρακατω ποστ

http://www.insomnia.gr/topic/562281-case-coolermaster-silencio-650-pure-e-shop-45€/page-3?p=53864122#entry53864122

 

Επισης, οι διαφορες είναι σε αυτό το ποστ http://www.insomnia.gr/topic/562281-case-coolermaster-silencio-650-pure-e-shop-45€/page-2?p=53859427#entry53859427

 

@sir, αυριο-μεθαυριο θα μπορεσω να γραψω πρωτες εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να το πάρω τελικά.Δεν είμαι και ενθουσιασμένος καθώς δεν είναι ιδιαίτερα silent.Δε βοηθάνε οι 2 hdd που έχω αλλά περίμενα κάτι καλύτερο σε αυτό το τομέα.Απο θερμοκρασίες τα πάει πολύ καλά και δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα ούτε το καλοκαίρι.Με κλειστή τη πόρτα, τους ανεμιστήρες στο χαμηλό επίπεδο μετά απο ένα μισάωρο prim95 (small FFTs) ο 3770k με 1,15v (3,7ghz) έφτασε max 61 βαθμούς με περίπου 15-20 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλοντος.Δεν έχω gpu οπότε δε δοκίμασα να δω πως τα πάει εκεί.

 

Το βάρος του είναι 9,8.Έχει αρκετό πλαστικό κυρίως στο μπροστά και πάνω μέρος.Η λαμαρίνα δεν είναι πολύ χοντρή αλλά δε μου φάνηκε κακής ποιότητας.

 

Η συναρμολόγηση ήταν κουραστική.Το manual αστεία μικρό και δε με βοήθησε σχεδόν καθόλου.Οι μηχανισμοί που κρατάνε τους δίσκους δε μου γεμίζουν το μάτι και νομίζω ευθύνονται για το θόρυβο.Το μεγάλο πρόβλημα όπως είπαν και άλλοι είναι ο πολύ λίγος χώρος στο πίσω μέρος για τα καλώδια.Το xfx psu που έχω έκανε τα πράγματα χειρότερα καθώς τα καλώδια του είναι αρκετά σκληρά.Με τα πολλά κατάφερα να το κλείσω αν και το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο.Δεν έχει παράθυρο το κουτί οπότε λίγο με ενδιαφέρει αλλά θα ήθελα να το είχαν προσέξει πιο πολύ.

 

Εν'ολίγης καλό για 50€ αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα 100€ που ήταν η αρχική του τιμή.

 

Ήθελα να σχολιάσω και άλλα αλλά είναι αργά και με κούρασε η συναρμολόγηση.Μπορεί να κάνω edit ή άλλο post αύριο.Αν έχει κάποιος απορίες let me know.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό που ακούγεται τελικά πρέπει να ειναι το psu.Πρέπει να το στείλω για service κάποια στιγμή.

 

@Σαϊνόμπι αυτός είναι ο μηχανισμός για τους 3,5.Όχι οτι πιο ασφαλές imo, εκτός και αν έκανα λάθος την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παχος λαμαρινας 0.6mm

 

Βαρος 9.6 κιλα (μαζι με το χαρτονενιο κουτακι βαρους 146 γραμμαριων που είναι τοποθετημενο στην θεση ενός 3.5''hdd και περιεχει τα βιδακια και τα πλαστικα brackets για τους hdd). Μαλιστα το επιβεβαιωσα και με 2η ζυγαρια!

 

Ολη η κουτα όπως ηταν πριν ανοιχτει (δεν υπαρχει ενδειξη ότι ηταν ανοιγμενη πριν, μια χαρα σφραγισμενη ηταν-απειραχτη), είναι 11.1 κιλα, ενώ το αυτοκολλητο ταμπελακι γραφει πανω "11.5 μικτο βαρος και 9.8 καθαρο".

 

Μεσα στην κουτα υπηρχε το κουτι στην διαφανη σακουλα του, με 2 φελιζολς, και ένα "βιβλιαρακι"(διπλωμενη "αφισα") το installation guide βαρους 21 γραμμαριων, στο οποιο μαλιστα ενώ είναι για το pure, γραφει στα χαρακτηριστικα καθαρο βαρος 13κιλα που είναι το βαρος του πρωτου silencio 650 (non-pure). O,τι να 'ναι δηλαδή. Τιποτα άλλο δεν υπηρχε μεσα στην κουτα.

 

Ψαχνω (χωρις αποτέλεσμα για την ωρα) να δω τι λειπει μεσα από το δικο μου από την στιγμη που το ζυγίσατε 9.8 ο ενας και 9.9 ο άλλος. :unsure:

 

Σε αυτό το κλιμα, παρατηρησα καλα για δαχτυλιες κλπ και το μονο που βρηκα είναι στρωμα σκονης σε εσωτερικα δυσπρόσιτα σημεια του μπροστα κουτιου κοντα στο 5.25 bay και στη λαμαρινα γυρω-γυρω από τους μπροστινούς ανεμιστήρες.

 

Εντυπωση μετρια. Τιποτα ιδιαιτερο, αλλα ουτε μαπα. Για 45 ευρω είναι καλο μπορω να πω.

 

Το πηρα από ισοπ, sir και mpokwsths εσεις από ποιο μαγαζι;


9,9 κιλά άδειο μου το έβγαλε η ζυγαριά.

 

 

Το βάρος του είναι 9,8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ψαχνω (χωρις αποτέλεσμα για την ωρα) να δω τι λειπει μεσα από το δικο μου από την στιγμη που το ζυγίσατε 9.8 ο ενας και 9.9 ο άλλος. :unsure:

 

Σε αυτό το κλιμα, παρατηρησα καλα για δαχτυλιες κλπ και το μονο που βρηκα είναι στρωμα σκονης σε εσωτερικα δυσπρόσιτα σημεια του μπροστα κουτιου κοντα στο 5.25 bay και στη λαμαρινα γυρω-γυρω από τους μπροστινούς ανεμιστήρες.

 

 

Είναι μικρή η διαφορά των 200 γραμμαρίων για να πιστεύεις ότι λείπει κάτι. Για την σκόνη(φαίνεται στην φωτογραφία) που αναφέρεις, την είχε και το δικό μου στην γωνία κάτω από τους μπροστινούς ανεμιστήρες.

post-52872-0-38753700-1426774684_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υψος εχει μπας και αλλαζα το δικο μου γιατι δεν χωραει στο γραφειο.

 

http://www.hardwarezone.com.sg/review-cooler-master-cm-690-ii-plus-back-more-fans

 

Ειναι καλυτερο απο το δικο μου η ποιο μαπα; (δεν με αποσχολει που το δικο μου δεν εχει μπροστα USB 3 μου φτανουν αυτα που εχω πισω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...