Προς το περιεχόμενο

[CASE] COOLERMASTER SILENCIO 650 PURE @e-shop 45€


sir ImPeCaBlE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκέφτομαι σαν αναβάθμιση απο το συμπαθητικό και καλοφτιαγμένο κουτί που έδινε παλιότερα η InfoQuest στις συνθέσεις της, λόγω χώρου και μόνο.

 

Με προβλημάτισε όμως η κριτική σου Matrix για τον συντονισμό...

Τα specs του InWin λένε οτι είναι φτιαγμένο απο 0.8mm SECC Japanese Steel metal (δεν έχω πρόχειρο παχύμετρο αλλά το πιστεύω γιατί είμαι ικανοποιημένος απο την ακαμψία του και την απουσία συντονισμών - όσο χρειάζομαι). 

 

Είναι ικανά αυτά τα 0.2mm να έχουν τόση επίδραση στον συντονισμό ή μήπως απλά έχεις υψηλότερες απαιτήσεις/προσδοκίες απο εμένα? Δε θα στήσω αυτί, αλλά ειδικά απο την στιγμή που θα μπούν 2 δίσκοι, δε θα ήθελα το κουτί να λειτουργεί σαν ηχείο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Σε συνθηκες νυχτερινης ησυχιας, το τριξιμο-συντονισμος ακουγοταν στο διπλανο δωματιο. Ωρα με "φασαρια" στον χωρο ακουγοταν μεχρι την άλλη ακρη του, 7 μετρα μακρια σε σημειο μαλιστα που επαιζε και μια μικρη τηλεοραση (εχοντας σε νορμαλ επίπεδα ανοικτο τον ηχο της). Επομένως δεν είναι θεμα να "στησεις αυτι" ή "υψηλοτερων απαιτήσεων". Ηταν διπλάσιας εντασης από οσο ένα μετριο σε φασαρια ψυγειο ας πουμε. Σαν χροια, ενα βουητο, χαμηλη συχνότητα μαζι με έναν μεταλλικο θορυβο τριξιματος. Φυσικα δεν ειχε σταθερη ενταση. Πιεζοντας λιγο απο εδώ το κουτι, λιγο απο εκει, μειονοταν και αλλαζε η χροια του σε πιο καθαρο βουητο και λιγοτερης εντασης, αλλα μετα από λιγο αλλαζε παλι προς το χειροτερο. Ηταν ανυποφορο, κατι που γινοταν αντιληπτο πολλες στιγμες και ενοχλουσε στα 7 μετρα και απλους ανθρώπους που δεν εχουν καμια σχεση και απαιτησεις από ένα συστημα. :)

Δεν ηταν κατι, αυτος ο συντονισμος προερχομενος από δισκο με vibration, που σε ένα άλλο κουτι των 20 ευρω δεν θα συνεβαινε οπωσδηποτε, αλλα πιθανοτερο είναι να πουμε ότι θα ακουγοταν το ιδιο ακριβως. Αν οι δισκοι σου δεν εχουν vibration είναι βεβαιο πως δεν θα εχεις και αυτό τον ισχυρο συντονισμο. (κατι σου ειπα τωρα, σιγουρα εννοείται, χωρις πηγη δεν εχεις συντονισμο). Αν εχουν ελαχιστο, μονο μια αμεση συγκριση μεταξυ των 2 κουτιων θα σου δωσει την απαντηση για το αν υπαρχει διαφορα, δυστυχως δεν υπολογίζονται αυτά με υποθεσεις. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εχω παρει και εγω το κουτι αλλα ακομα μαζευω τα κομματια και δεν το χω φτιαξει για να πω εντυπωσεις εχω μια απορια,ποιοι δισκοι εχουν vibration?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι βασικα κατασκευαστικο προβλημα, που δεν είναι θεμα μοντελου, αλλα θεμα κομματιου και "τυχης". Μπορει να σου τυχει στον καλυτερο δισκο/μοντελο της αγορας ή αντίθετα να μην σου τυχει σε τοσο βαθμο στον "χειροτερο". Θεωρητικα ολοι εχουν αφου προκειται για περιστρεφόμενα πλατερς, αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο είναι σε χαμηλα επίπεδα, εως πολύ χαμηλα επίπεδα, τοσο χαμηλα που δεν υπαρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συντονισμό το παρατηρώ και στο δικό μου. Όταν βγάλω όμως το προβληματικό δίσκο (έχω 4 μηχανικούς) όλα είναι μια χαρά.

Σκέφτομαι να τον τοποθετήσω στις 5,25 με λάστιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν έχω παρατηρήσει κατι τετοιο που αναφέρατε...έχω δύο wd blue και δεν ακούγονται...ακόμα και τους ανεμιστήρες be quiet σκέφτομαι να τους βάλω μιας και στο θεμα silent δεν νομίζω οτι μπορούν να μου προσφέρουν τίποτα περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συντομισμός είναι καθαρά εξαιτίας του δίσκου. Αν τον πιάσεις την ώρα που δουλεύει τρέμει αρκετά! Οι υπόλοιποι δε τρέμουν καθόλου. Νιώθεις ότι δουλεύουν αλλά δε τρέμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συντονισμό το παρατηρώ και στο δικό μου. Όταν βγάλω όμως το προβληματικό δίσκο (έχω 4 μηχανικούς) όλα είναι μια χαρά.

Σκέφτομαι να τον τοποθετήσω στις 5,25 με λάστιχα.

 

Υπαρχουν βασουλες που πιανουν  χωρο για 3 5.25 και περνουν 4 δισκους. Απλα πολλες φορες ο θορυβος δεν ειναι απο την δονηση στην λαμαρινα του κουτιου αλλα τον ακους απο τον ιδιο τον δισκο και ετσι και λαστιχα να βαλεις παλι εχεις θορυβο.

 

Εγω εχω το 690 plus με παραθυρο που για τους σκληρους εχει συρταρια και εχω εναν WD Caviar Black που οταν δουλευει γιατι τον εχω για αποθηκη ακους κρρρρρρρρ και εχει αυτες τις βασεις με λαστιχα.

 

hdd-racks.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό για το συντονισμό (δεν ακούγεται στο δίπλα δωμάτιο βέβαια) και συμβαίνει σε συνδυασμό με κάποιους δίσκους μόνο.

Και όχι συνέχεια. Πότε πότε το πιάνει και κάνει λίγο θόρυβο.

Ενώ με τον WD Blue μου έχω θέμα, με τον WD Black δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Κατάφερα κάπως να το μειώσω με ανακατανομή των δίσκων στα drive bays.

 

Ίσως με άλλα brackets να φτιάχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ισχύει αυτό για το συντονισμό (δεν ακούγεται στο δίπλα δωμάτιο βέβαια) και συμβαίνει σε συνδυασμό με κάποιους δίσκους μόνο.

Και όχι συνέχεια. Πότε πότε το πιάνει και κάνει λίγο θόρυβο.

Ενώ με τον WD Blue μου έχω θέμα, με τον WD Black δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Κατάφερα κάπως να το μειώσω με ανακατανομή των δίσκων στα drive bays.

 

Αυτά είναι που παρατηρησες εσυ, με τους δικους σου δισκους και όχι μονο, γιατι ετσι όπως το λες είναι σαν να ισχυει για ολους. Τι θα πει "σε συνδιασμο με καποιους δισκους"; Δεν είναι θεμα συνδιασμου, είναι θεμα vibration του δισκου και ποσο, ή όχι. Και όταν υπαρχει θεμα, καμια ανακατανομή δεν βοηθαει, το κουτι συντονιζει σε οποια θεση από τις 10 (ποσες είναι) μπει ο δισκος. Τσεκαρισμενο από μενα στην πραξη.

Τελος όπως ειπαμε ηδη, δεν παιζει ρολο το μοντελο του δισκου αλλα το συγκεκριμενο κομματι.

 

 

 

 

Υπαρχουν βασουλες που πιανουν  χωρο για 3 5.25 και περνουν 4 δισκους. Απλα πολλες φορες ο θορυβος δεν ειναι απο την δονηση στην λαμαρινα του κουτιου αλλα τον ακους απο τον ιδιο τον δισκο και ετσι και λαστιχα να βαλεις παλι εχεις θορυβο.

 

Μην μπερδευεις Λευτερη, τον θορυβο από την λειτουργια του δισκου και συγκεκριμενα των κεφαλων κατά την αναγνωση/εγγραφη μικρων αρχειων, με το vibration για το οποιο μιλαμε. Καμια σχεση το ένα με το άλλο. Περα από τον χαρακτηριστικο ηχο των δυο αυτων διαφορετικών πραγματων, μιλαμε και για 10-20 μεγαλυτερη ενταση όταν γινεται συντονισμος. Στο διπλα δωματιο δεν γινεται να ακουσεις τις κεφαλες για παράδειγμα. Ειδικα όταν μιλας για την αμεση μεταδοση από τον δισκο και όχι από τις μικροδονησεις που μεταδίδονται και προς το κουτι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν θα αλλαζε κατι ουτε εκει, ασε που είναι μεγιστο λαθος να κλεισεις τον μοναδικο φυσικο αγωγο ψυχρου αερα όπως είναι οι τρυπες στο κατω μερος του κουτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι απόλυτος, είναι σταθερό το σημείο και ο δίσκος μπαίνει με άλλη θήκη..μόνο αν κάνει κάποιος δοκιμή θα φανεί.

 

Τώρα για την θέση αυτή, δεν μπαίνει σχεδόν τίποτα από αέρα χωρίς την παρουσία ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί δεν έχει και τον άπειρο χώρο για cable management. Επίσης, το καλώδιο τροφοδοσίας του cpu δεν χωράει να περάσει πανω από την μητρική και πρεπει να το περάσεις η δεξια απο την μητρική η να ανοιξεις την τρύπα κόβοντάς την η να το βαλεις μέσα και όχι απο πίσω στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...