Προς το περιεχόμενο

Acer C910 Chromebook. Με οθόνη 15,6 ιντσών και Intel Core i5 5ης γενιάς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ακομα και στο 2015 τα laptops βγαινουν με οθονη 1366x768 και τα κινητα κοντευουν να φτασουν 4k με ξεπερναει.

Ξέχασες τα δίπυρηνα-τετραπύρηνα pc που έχουμε σπίτι, τη στιγμή που κάποιοι κουβαλάνε στην τσέπη τους 8πύρηνους ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλα tutorial για εγκατασταση των Windows σε chromebooks.

Αν και η χρηστικοτητα του, κατα τη γνωμη μου ειναι ιση με ενα smartphone.

@mariosCS κατα την γνωμη μου καλυτερα 500GB HDD στα 5400RPM παρα SSD με 32GB.

Επιπλεον, αν και μου την δινουν τα 8 (οχι σε θεματα συμβατοτητας) τα 10 σιγουρα θα ειναι πολυ ικανοποιητικα

BTW, οσοι τρεχουν το Technical Preview των 10 να ψηφισουν υπερ του Aero στο Feedback :D

Ποτέ ξανά το AERO στα windows!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπησα ένα 11.6 Acer C720P με touch display για 170€, θα περάσω έναν 128GB Plextor (75€ m2.2242), οπότε round about 245€.

Τελευταίο βήμα το crouton και έχω παράλληλα linux με όλες τις δυνατότητες σε ένα πολύ σέξι μηχάνημα με απίστευτη μπαταρία. Όλα τα υπόλοιπα με remote desktop από τον σταθερό του σπιτιού εντός στο chrome browser.

 

Ιδανικό μηχάνημα για σερφάρισμα από τον καναπέ, τον κήπο και την καφετέρια (δεν ξέρω κάποια που δεν έχει wifi). Μέχρι και Office με google docs.

 

Πούλησα το MacBook Air 13 πρόσφατα, λόγο οικονομικής ανάγκης. Με τα υπόλοιπα (αφού πλήρωσα τους λογαριασμούς) μου έκατσε το μικρό chromebook. Βέβαια δεν είναι ακριβώς το ίδιο, ούτε τόσο στιβαρό και όμορφο, αλλά για τα χρήματά του είναι απίστευτο.

 

Το touch της οθόνης δουλεύει ρολόι, τα ηχεία είναι δυνατά, κτλ. μόνο τα χρώματα της οθόνης δεν είναι σαν εκείνα τα απίστευτα του MacBook.

 

Μεγάλο θέμα είναι ότι δεν υπάρχει για το chrome skype. Μήπως μας λυπηθεί η Microsoft και βγάλει add on για το chromebrowser. Με το linux από πίσω υπάρχει λύση αλλά δεν είναι native.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oh no :(

 

Google "Crouton chromebook".

 

 

Κλασσικό σχόλιο σε όλα τα θέματα για chromebook. Καλή τύχη με laptop των $250 με Windows 8 και 500GB HDD στα 5400rpm

 

Σορι αλλα από ένα λαπτοπ  των 250 ευρω με windows 8.1 και 500 gb 5400 rpm γραφω αυτό το μυνημα....Και ναι εχω τυχη  γιατι στη χρεωκοπημενη χωρα στην οποια ζω εδωσα 250 ευρωπουλα ,κανω τη δουλεια μου μου μειναν και λεφτα στην τσεπη και μπορω να κανω και κατι άλλο ......Μας αρμεγανε με τ κινητα,μας αρμεγανε με τα λαπτοπ,μας αρμεγανε με τα αμαξια.....τελειώσανε αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι αλλα από ένα λαπτοπ  των 250 ευρω με windows 8.1 και 500 gb 5400 rpm γραφω αυτό το μυνημα....Και ναι εχω τυχη  γιατι στη χρεωκοπημενη χωρα στην οποια ζω εδωσα 250 ευρωπουλα ,κανω τη δουλεια μου μου μειναν και λεφτα στην τσεπη και μπορω να κανω και κατι άλλο ......Μας αρμεγανε με τ κινητα,μας αρμεγανε με τα λαπτοπ,μας αρμεγανε με τα αμαξια.....τελειώσανε αυτά....

 

Δεν είπα αγαπητέ ότι βλέπω υποτιμητικά όσους δεν θέλουν ή μπορούν να ξοδέψουν για υπολογιστές.

 

Κι εμένα το laptop μου το πήρα φτηνά το 2010.

 

Δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Το θέμα είναι πως με ένα chromebook των 250 ευρώ που τρέχει linux παράλληλα, και μία 128GB SD επιπλέον, μάλλον θα κάνεις τα καθημερινά σου πράγματα πολύ πιο γρήγορα και αποδοτικά, και θα έχεις και την linux επιλογή και όταν το θελήσεις.

 

Δεν σου ειπα ότι πρέπει να πηγαίνουμε να σκάμε 1000 και 2000 ευρώ σε laptop χωρίς να τα χρειαζόμαστε. Κάθε άλλο. Λέω πως ένα chromebook μπορεί να είναι για κάποιον αυτό ακριβώς που χρειάζεται από ένα Laptop, και σε πιο φτηνή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kxs14

Θα συμφωνήσω, αλλά αν ήθελε να γίνει έτσι θα έπρεπε στα λεφτά αυτά να έχει τουλάχιστον δυνατότητα για 3G/4G. Λυπάμαι δεν καταλαβαίνω πως ένα μηχάνημα περίπου άχρηστο εκτός σύνδεσης πρέπει να εξαρτάται από wifi ή tethering και να το ονομάζουμε πλήρες. Ιδιαίτερα αν έχει $500.

 

Επίσης αδυνατό (και πιστέψτε με θέλω πολύ) να καταλάβω τι ανάγκες καλύπτει ένα λειτουργικό που:

α. δεν είναι φθηνό στις υλοποιήσεις του

β. δεν είναι ελαφρύ

γ. δεν λειτουργεί πλήρες off line εκτός αν πρέπει να παρακάμψεις το λειτουργικό...

δ. λόγω του (γ) επί τοις ουσίας η κύρια λειτουργία του δεν είναι να δημιουργήσεις ή να επεξεργαστής περιεχόμενο αλλά μόνο να δεις -να σερφάρεις. Αυτό δεν είναι θέμα ταχύτητας στο net. Σιγά τις ταχύτητες που χρειάζονται τα google apps. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις πρόσβαση παντού, εκτός αν κάνεις thethering (με ότι συνεπάγεται αυτό), ή παρακαλάς για Wifi (σαν τη διαφήμιση της cosmote).

 

Αν θέλω κάτι σαν αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα tablet ή ένα phablet αν είμαι φραγκάτος.

 

Αν πάλι θέλω κάτι πραγματικά εναλλακτικό που μπορεί να κάνει ότι θέλω, όπως το θέλω με απόλυτο έλεγχο και να τρέχει χωρίς προβλήματα σε μηχανήματα 5ετίας ώστε να μην εξαρτώμαι από το hardware τότε πάω σε linux και τέρμα.

 

Αν πάλι είμαι ο τύπικός χρήστης λειτουργώ με Windows, έχω ένα εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς όπως το oulook και επεξεργάζομαι όλους τους πίνακες/φύλλα με όλη τη γκάμα των μακροεντολών και απόλυτη συμβατότητα χρησιμοποιώντας το excel. Αντίστοιχα με Apple OSX αν διαθέτω τα απαραίτηττα για το πρόσθετο alternative design...

 

Την εναλλακτικότητα την έχει η χάσει η google προ πολλού. Και αν είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς τα google apps -όπως εγώ επαγγελματικά- στην πορεία καταλαβαίνεις ότι είναι απλώς υποκατάστατα της μισητής M$crosoft...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kxs14

Θα συμφωνήσω, αλλά αν ήθελε να γίνει έτσι θα έπρεπε στα λεφτά αυτά να έχει τουλάχιστον δυνατότητα για 3G/4G. Λυπάμαι δεν καταλαβαίνω πως ένα μηχάνημα περίπου άχρηστο εκτός σύνδεσης πρέπει να εξαρτάται από wifi ή tethering και να το ονομάζουμε πλήρες. Ιδιαίτερα αν έχει $500.

 

Επίσης αδυνατό (και πιστέψτε με θέλω πολύ) να καταλάβω τι ανάγκες καλύπτει ένα λειτουργικό που:

α. δεν είναι φθηνό στις υλοποιήσεις του

β. δεν είναι ελαφρύ

γ. δεν λειτουργεί πλήρες off line εκτός αν πρέπει να παρακάμψεις το λειτουργικό...

δ. λόγω του (γ) επί τοις ουσίας η κύρια λειτουργία του δεν είναι να δημιουργήσεις ή να επεξεργαστής περιεχόμενο αλλά μόνο να δεις -να σερφάρεις. Αυτό δεν είναι θέμα ταχύτητας στο net. Σιγά τις ταχύτητες που χρειάζονται τα google apps. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις πρόσβαση παντού, εκτός αν κάνεις thethering (με ότι συνεπάγεται αυτό), ή παρακαλάς για Wifi (σαν τη διαφήμιση της cosmote).

 

Αν θέλω κάτι σαν αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα tablet ή ένα phablet αν είμαι φραγκάτος.

 

Αν πάλι θέλω κάτι πραγματικά εναλλακτικό που μπορεί να κάνει ότι θέλω, όπως το θέλω με απόλυτο έλεγχο και να τρέχει χωρίς προβλήματα σε μηχανήματα 5ετίας ώστε να μην εξαρτώμαι από το hardware τότε πάω σε linux και τέρμα.

 

Αν πάλι είμαι ο τύπικός χρήστης λειτουργώ με Windows, έχω ένα εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς όπως το oulook και επεξεργάζομαι όλους τους πίνακες/φύλλα με όλη τη γκάμα των μακροεντολών και απόλυτη συμβατότητα χρησιμοποιώντας το excel. Αντίστοιχα με Apple OSX αν διαθέτω τα απαραίτηττα για το πρόσθετο alternative design...

 

Την εναλλακτικότητα την έχει η χάσει η google προ πολλού. Και αν είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς τα google apps -όπως εγώ επαγγελματικά- στην πορεία καταλαβαίνεις ότι είναι απλώς υποκατάστατα της μισητής M$crosoft...

 

Για κάποιον που μετακινείται ανάμεσα σε τοποθεσίες που έχουν δίκτυο, όλα τα παραπάνω δεν έχουν νόημα. Αν π.χ. ο φοιτητής έχει wifi στην σχολή και στο σπίτι, καλύπτεται. Κάποιος που το μετακινεί σπιτι - γραφείο, καλύπτεται. Κάποιος που το παίρνει στα χωράφια, όχι - γι' αυτό είναι πράγματι κακή επιλογή.

 

Και πάντα φυσικά μιλάμε για ανθρώπους που κάνουν απλή χρήση - π.χ. δεν χρειάζονται photoshop/CAD/whatever. Αυτοί δεν είναι καθόλου λίγοι, το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, πράγματι καλύπτεται, όμως αυτό δεν απαντά στο γιατί να το προτιμήσει από ένα low end windows laptop που και περισσότερα πράγματα κάνει, και δεν χρειάζεται net για να λειτουργήσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, πράγματι καλύπτεται, όμως αυτό δεν απαντά στο γιατί να το προτιμήσει από ένα low end windows laptop που και περισσότερα πράγματα κάνει, και δεν χρειάζεται net για να λειτουργήσει...

 

Ο συνδιασμός απλότητας/αποτελεσματικότητας για το κοινό που απευθύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...