Προς το περιεχόμενο

Freelance Websites


te0ne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, στα freelance websites για να πάρεις κάποια δουλειά είναι απαραίτητη η κοπή τιμολογίων etc? Η υπάρχει τρόπος ώστε να τα αποφύγεις.

 

Υ.Γ. Μην αρχίσετε τις απαντήσεις του τύπου ε βέβαια με τέτοια μυαλά φτάσαμε σε αυτό το σημείο την χώρα.... ή Οι άλλοι δηλαδή που κόβουν είναι ηλίθιοι? etc...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από te0ne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Γιατί να μην αρχίσουμε?!
Εξ ετίας σου και μερικών άλλων οι τιμές έχουν φτάσει στο πάτωμα... πέρα από την ζημιά γενικά στην οικονομία...

Αλλά παρόλα αυτά, δεν θα έπρεπε να ρωτάς εμάς!
Αλλά τον πελάτη σου... αν ο πελάτης σου θέλει τιμολόγιο θα πρέπει να του κόψεις τιμολόγιο! Τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στα freelance websites για να πάρεις κάποια δουλειά είναι απαραίτητη η κοπή τιμολογίων etc? Η υπάρχει τρόπος ώστε να τα αποφύγεις.

 

Υ.Γ. Μην αρχίσετε τις απαντήσεις του τύπου ε βέβαια με τέτοια μυαλά φτάσαμε σε αυτό το σημείο την χώρα.... ή Οι άλλοι δηλαδή που κόβουν είναι ηλίθιοι? etc...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

στο odesk δεν είναι απαραίτητο απλά πριν λάβεις χρήματα για πρώτη φορά σου ζητάει να συμπληρώσεις μια φόρμα στην οποία δηλώνεις ότι δεν είσαι αμερικάνος πολίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στο freelancer χρειάζεται.

 

... Γιατί να μην αρχίσουμε?!
Εξ ετίας σου και μερικών άλλων οι τιμές έχουν φτάσει στο πάτωμα... πέρα από την ζημιά γενικά στην οικονομία...

Αλλά παρόλα αυτά, δεν θα έπρεπε να ρωτάς εμάς!
Αλλά τον πελάτη σου... αν ο πελάτης σου θέλει τιμολόγιο θα πρέπει να του κόψεις τιμολόγιο! Τέλος!

 

Έλα τώρα,κι εγώ που έχω μπλοκάκι... παρακαλάω τους πελάτες να τους κόψω το 1/10 της τιμής επειδή δεν θέλουνε. Επίσης αν θεωρείς ότι ανταγωνίζεσαι κάποιον που για παραδειγμα φτιαχνει ιστοσελίδα για 200ευρώ, τότε μάλλον κάτι κάνεις εσύ λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Γιατί να μην αρχίσουμε?!

Εξ ετίας σου και μερικών άλλων οι τιμές έχουν φτάσει στο πάτωμα... πέρα από την ζημιά γενικά στην οικονομία...

 

Αλλά παρόλα αυτά, δεν θα έπρεπε να ρωτάς εμάς!

Αλλά τον πελάτη σου... αν ο πελάτης σου θέλει τιμολόγιο θα πρέπει να του κόψεις τιμολόγιο! Τέλος!

Εννοώ αν η ίδια η πλατφόρμα σε αναγκάζει..

 

Ούτε στο freelancer χρειάζεται.

 

 

Έλα τώρα,κι εγώ που έχω μπλοκάκι... παρακαλάω τους πελάτες να τους κόψω το 1/10 της τιμής επειδή δεν θέλουνε. Επίσης αν θεωρείς ότι ανταγωνίζεσαι κάποιον που για παραδειγμα φτιαχνει ιστοσελίδα για 200ευρώ, τότε μάλλον κάτι κάνεις εσύ λάθος.

Σε όλους αυτό συμβαίνει! Και εμένα για το freelancer με νοιάζει, ευχαριστώ.

 

στο odesk δεν είναι απαραίτητο απλά πριν λάβεις χρήματα για πρώτη φορά σου ζητάει να συμπληρώσεις μια φόρμα στην οποία δηλώνεις ότι δεν είσαι αμερικάνος πολίτης.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στα freelance websites για να πάρεις κάποια δουλειά είναι απαραίτητη η κοπή τιμολογίων etc? Η υπάρχει τρόπος ώστε να τα αποφύγεις.

 

Υ.Γ. Μην αρχίσετε τις απαντήσεις του τύπου ε βέβαια με τέτοια μυαλά φτάσαμε σε αυτό το σημείο την χώρα.... ή Οι άλλοι δηλαδή που κόβουν είναι ηλίθιοι? etc...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μην αγχώνεσαι, δεν χρειάζεται τπτ κι άμα σου ζητήσει ο πελάτης, του στέλνεις ένα pdf και δεν το δηλώνεις πουθενά. Κανένας δεν θα σε ενοχλήσει ποτέ και για τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, δεν χρειάζεται τπτ κι άμα σου ζητήσει ο πελάτης, του στέλνεις ένα pdf και δεν το δηλώνεις πουθενά. Κανένας δεν θα σε ενοχλήσει ποτέ και για τίποτα.

 

Ο πελάτης νομίζω οτι λαμβάνει invoice απο τα site. Αλλα δεν έχει να κάνει με τον freelancer αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης νομίζω οτι λαμβάνει invoice απο τα site. Αλλα δεν έχει να κάνει με τον freelancer αυτό.

 

Καμία αντίρρηση, το σχόλιό μου ήταν γενικό για πελάτες εξωτερικού - δεν γνωρίζω πώς χειρίζεται το invoicing η κάθε πλατφόρμα, δεν τις χρησιμοποιώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, πως είναι τα πράγματα σε αυτά τα freelancer sites?

Δηλαδή πως σε εμπιστευεται ο πελάτης? σου ζητάει να δει δουλειές που έχεις κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν σύστημα αξιολόγησεις που διαμορφώνεται απο τα προηγούμενα project που έχεις αναλάβει μέσα απο το κάθε site.

Συνήθως ο πελάτης διαλέγει κάποιον που έχει καλό feedback και αρκετές ώρες ηδη.

Γενικά πιστεύω οτι έτσι οπως ειναι τα πραγματα στην Ελλάδα με τους μισθούς και τους φοβερούς πελάτες που πληρωνουν πάντα στην ώρα τους, αξιζει φούλ να ασχοληθεί κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν σύστημα αξιολόγησεις που διαμορφώνεται απο τα προηγούμενα project που έχεις αναλάβει μέσα απο το κάθε site.

Συνήθως ο πελάτης διαλέγει κάποιον που έχει καλό feedback και αρκετές ώρες ηδη.

Γενικά πιστεύω οτι έτσι οπως ειναι τα πραγματα στην Ελλάδα με τους μισθούς και τους φοβερούς πελάτες που πληρωνουν πάντα στην ώρα τους, αξιζει φούλ να ασχοληθεί κάποιος.

 

Σε καμιά περίτωση η αμοιβή των project δεν ανταποκρείνονται στην πραγματικότητα.. ακόμα και τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμιά περίτωση η αμοιβή των project δεν ανταποκρείνονται στην πραγματικότητα.. ακόμα και τώρα

 

Πλην ίσως ελαχίστων εξαιρέσεων.

 

Δεν το λέω εγώ, προσωπικά έχω αντιμετωπίσει την κατάσταση που περιγράφεις. Αλλά από εμπειρίες άλλων, σε ένα παλιότερο topic εδώ (που βαριέμαι να το ψάξω...:P) που δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σας!

Προσφατα ανακαλυψα αυτου του ειδους τα site για εργασια και το συζητουσα με μια φιλη η οποια ενδιαφερεται. Δεν μπορω να καταλαβω το θεμα με τις αποδειξεις. Ειδα οτι σε αυτα τα site μπορει καποιος να κανει διαφορων ειδων εργασιες αναλογα με τις δεξιοτητες του και τις γνωσεις του. Το να αναλαβει καποιος π.χ. να σχεδιασει μια ιστοσελιδα ή γενικοτερα να ασχοληθει με θεματα πληροφορικης και υπολογιστων μπορει να ειναι επαγγελματιας και να κοψει αποδειξη. Καποιος ο οποιος ομως μπορει να ασχοληθει με project τυπου δακτυλογραφησης ή εισαγωγης δεδομενων σε excel (εργασιες δηλαδη που δεν υπαρχει, φανταζομαι, ακριβως τετοιος ΚΑΔ στην εφορια για να εισαι επαγγελματιας με εναρξη κτλ.) πως να κοψει αποδειξη και πως να δηλωσει το εισοδημα που μπορει να κερδιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

82.19.13.01
  • Διοικητικές και Υποστηρικτικές δραστηριότητες
  • Διοικητικές δραστηριότητες γραφείου, γραμματειακή υποστήριξη και άλλες δραστηριότητες παροχής υποστήριξης προς τις επιχειρήσεις
  • Διοικητικές και υποστηρικτικές δραστηριότητες γραφείου
  • Αναπαραγωγή φωτοτυπιών, προετοιμασία εγγράφων και άλλες ειδικευμένες δραστηριότητες γραμματειακής υποστήριξης
  • Παραγωγή φωτοαντιγράφων, προετοιμασία εγγράφων και άλλες εξειδικευμένες υπηρεσίες γραμματειακής υποστήριξης γραφείου
  • Προετοιμασία εγγράφων και άλλες εξειδικευμένες υπηρεσίες γραμματειακής υποστήριξης γραφείου
  • Υπηρεσίες δακτυλογραφήσεων

Σε καλύπτει αυτό πολύ συγκεκριμένα.

Επίσης, ακόμη και κάποια άλλη δραστηριότητα παρεμφερή να έχεις, αν θέλεις να πάρεις μια δουλειά και θέλεις να δηλώσεις την αμοιβή, μπορείς απλά να κόψεις μια απόδειξη με μια πιο γενική περιγραφή της παρεχόμενης υπηρεσίας ή να την φέρεις κάπως να άπτεται της δραστηριότητάς σου. 

Αν θέλεις να είσαι νόμιμος, μπορείς. 

 

Αν ψάξεις εδώ http://www.forin.gr/tools/kad για 'καταχώρηση δεδομένων' θα βρεις ένα κάρο ΚΑΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...