Προς το περιεχόμενο

Freelance Websites


te0ne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Αν και παλιό το θέμα και αν δεν ειμαι στο σωστό παρακαλώ τους διαχειριστές να με βάλουν στο σωστο. Ευχαριστώ.

Έχω κάποιες απορίες. Δύο απο αυτές είναι :

1) Στο odesk ζητάνε τον αριθμό vat, που νομίζω είναι ΑΦΜ η επαγγελματικό ΑΦΜ. Αυτό γιατί? Να μπορείς να φορολογηθείς σύμφωνα με την χώρα σου?

2) Στο freelancer απλά με paypal, εκει τι γίνεται? 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Στο freelancer απλά με paypal, εκει τι γίνεται? 

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.

 

Στο freelancer απ' την στιγμή που αποκτήσεις κάποια χρήματα μέσα στην εφαρμογή υπάρχουν 4-5 τρόποι να μεταφέρεις τα λεφτά σε λογαριασμό σου. Ο πιο συμφέρων αν θυμάμαι καλά είναι σε paypal που δεν σου κρατάει καμία προμήθεια ούτε το freelancer, ούτε το paypal. Μετά δυστυχώς για μεταφορά από paypal σε ελληνική τράπεζα σου κρατάει προμήθεια η τράπεζα 3-4€ (ανάλογα και το ποσό). Το paypal δεν σου κρατάει τίποτα σίγουρα, σε καμία από τις συναλλαγές.

 

Υπάρχει και η επιλογή για κατάθεση απευθείας σε τραπεζικό λογαριασμό αλλά οι προμήθειες που σου κρατάει το ίδιο το freelancer (νομίζω) είναι μεγάλες και δεν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου 

Ilias95

Εννοούσα ότι εάν ολοκληρώσεις ενα project που σου αναθέσανε και έρθει η στιγμή και σε πληρώσουν και μπουν τα λεφτά στο paypal,

όταν τελικά τα λεφτά θα μπουν  στον ελληνικό λογαριασμό σου π.χ. της Πειραιώς, απο κει και μετα θα είναι ήδη φορολογημένα?

Η θα πρεπει να φορολογηθούν σύμφωνα με τους φόρους του ελληνικού κ΄ρατους και στο τέλος της χρονιάς θα πρέπει να τα βάλεις και στην δήλωση?

Συγνώμη για την ερώτηση απλά σαν ασχετος και newbie στο θέμα δεν ξέρω πως γίνεται.

Επίσης χρήματα μέσα στην εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αρχικά τα χρήματα μεταφέρονται στον λογαριασμό σου εντός της εφαρμογής. Μπορείς να ολοκληρώσεις πολλά μικρά project, να συγκεντρώσεις ένα ποσό στο «ηλεκτρονικό πορτοφόλι» σου και μετά να κάνεις ένα μεγάλο cash out (για να μην πληρώνεις τσάμπα προμήθειες για μικρο-συναλλαγές).

Όχι όταν μπουν στην τράπεζα σου δεν θα είναι φορολογημένα. Πρέπει να τα δηλώσεις εσύ. Αλλά για να λέμε την αλήθεια για μικροποσά κανένας δεν θα ασχοληθεί.

Για να είσαι νόμιμος πρέπει να έχεις μπλοκάκι και να κόβεις αποδείξεις. Το δικό σου το απόκομμα το κρατάς για να μπορέσεις να δικαιολογήσεις τα έσοδα σου, το άλλο το ταχυδρομείς στον πελάτη αν το χρειάζεται ή απλά το πετάς (9/10 το πετάς). Προφανώς όμως δεν θα κάνεις έναρξη επαγγέλματος ούτε θα κόβεις αποδείξεις αν κάνεις πολύ περιστασιακά χαρτζιλίκια μέσα από το freelancer για 50, 100 και 200€.

Περισσότερα δυστυχώς δεν ξέρω, πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό.

Edit:
Κάποια σχετικά βίντεο μπορείς να δεις εδώ αν έχεις όρεξη:

http://www.pameekso.gr/
http://freelancetalk.gr/author/dimitris

Αν δεν κάνω λάθος μιλάει σε κάποιο σημείο σχετικά με το πώς πρέπει να δηλώνεις το εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και την κατατόπιση σου γτ πραγματικά είχα χαθεί. Τώρα σιγά σιγά αρχιζω να καταλαβαίνω τι γίνεται. Εννοείται πως θα κάτσω να τα δω για να καταλάβω πλήρως τι παίζει. Και φυσικά να είμαστε και καλυμένοι.

Για οτιδήποτε νεότερο ενημερώνω και σε ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...