Προς το περιεχόμενο

Τα SSDs χωρητικότητας 10TB θα είναι μία πραγματικότητα σύντομα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω την ημέρα - μετά θάνατον - που ο εργοδότης μου θα αποφασίσει να φύγει απο XP και να πάει σε νέες εκδόσεις λειτουργικού.

Όσο για SSD διαστημικών - για τα σημερινά δεδομένα - χωρητικοτήτων, δε μου φτάνει ούτε η 2α παρουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν βγάλει SSD στις 3.5'', ώστε να εκμεταλλευτούν τον παραπάνω χώρο για περισσότερα chip. Θα ήταν ένας τρόπος για αύξηση της χωρητικότητάς τους χωρίς μεγάλο κόστος αφού στην ουσία δεν θα προσέφερε κάτι τεχνολογικά καινούργιο ή εξειδικευμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια έχουν βγάλει, απλά δεν είναι τόσο εμπορικοί για αυτό και δεν υπάρχουν τόσα μοντέλα

 

στο skroutz βλέπω ότι οι 2.5" είναι στο 1ΤΒ και οι 3.5" περίπου στην ίδια χωρητικότητα

 

ξέρουμε σίγουρα ότι έχει νόημα να υπάρχουν 3.5" ή απλά το πας με τη λογική;

 

στους μηχανικούς μάλλον είχε περισσότερο νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως βγάλανε. Βασικά μόνο η OCZ και οι τιμές είναι ίδιες με αυτές των 2.5''.

 

Υποθέτω οτι στο εσωτερικό τους θα έχουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό τσιπ με τα μοντέλα των 2.5''.

 

Βάση λογικής όμως, δεν θα μπορούσαν εκεί που έβαζαν πχ 10 chip στις 2.5'' για να πετύχουν 120Gb χώρο, στις 3.5'' να έβαζαν 20 και να πετύχαιναν χωρητικότητα 240Gb με πχ 2/3 του κόστους της αντίστοιχης χωρητικότητας στις 2.5''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά αυτό που κοστίζει τα πολλά λεφτά είναι τα chip, ο controller και όχι τελοσπάντων το εξωτερικό περίβλημα

 

οπότε γιατί να έχουν επιπλέον γραμμή παραγωγής και να φτιάχνουν και 3.5" που δε μπορούν να μπουν σε κάτι άλλο εκτός από desktop, ενώ στα desktop δεν έχουμε κανένα θέμα με τους 2.5" ? 

 

στους μηχανικούς οι διαφορές είναι αισθητές μεταξύ 2.5 και 3.5 για αυτό και έχουν ακόμα λόγο υπάρξης οι 3.5 ακόμα και σήμερα και οι 2.5 στα λαπτοπ είναι λύση ανάγκης (βολεύουν  όμως πολύ, όπως επίσης βολεύουν απίστευτα πολύ και για εξωτερικούς)

 

στους ssd νομίζω ότι οι 3.5 είναι ανούσια αγορά, εγώ ακόμα και για το desktop δε θα αγόραζα για να μπορώ να τον έχω καβάτζα για κάνα λάπτοπ στο μέλλον να σου πω την  αλήθεια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...