Προς το περιεχόμενο

Τα SSDs χωρητικότητας 10TB θα είναι μία πραγματικότητα σύντομα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον τα παιχνίδια έχουν φτάσει να είναι 20GB. Αν έχεις δέκα εγκατεστημένα παιχνίδια που δεν θα είναι σου λέω το κάθε ένα 20GB, μαζί με προγράμματα κλπ φτάνεις άνετα τα 200GB-300GB.

 

 

1TB HDD έχει ο iMac. Θέλεις γρηγορότερο δίσκο για να κάνεις αναβάθμιση. Το iTunes, το iPhoto, κλπ δεν χωράνε με τίποτα αν έχεις υλικό σε 500GB SSD, εκτός αν σκέφτεσαι συνεχώς τι να πρωτοσβήσεις. Το να μπλέξεις με εξωτερικούς δίσκους, πάει αλλού.

Πιο λογικό μου φαίνεται να θέλει κάποιος έναν ταχύτερο δίσκο ενσωματωμένο.

 

Ένας Mac μπορεί να κάνει fusion κατι που δεν γίνεται τοσο απλά με αλλα λειτουργικά. Στη θέση σου δεν θα κλαιγομουνα....

Επίσης πριν προλάβεις να μου πεις πως θα το κανείς και αν χρειάζεται να ανοιχτεί ο imac, θα σου πρότεινα να δεις της ταχύτητες διαμεταγωγης της usb 3 και της thunderbolt. Επίσης ένας Mac bootarei σε os x και απο usb και thunderbolt. Δεν έχεις λοιπόν,παρα να πάρεις έναν μικρό ssd μεγάλης αντοχής και να έχεις ταχύτητες αρκετά καλές για το μέγεθος της χωρητικότητας που θα πετύχεις. Δοκιμασμένο με 4tb + 128gb ssd....

ΥΓ. Άσχετο με το θέμα αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία το Mac, για την αγορά τεράστιων διαστάσεων ssd. Το αντίθετο μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως στην αγορά των 2.5 κάτι ετοιμάζεται. Οι WD και  Seagate δεν αναβάθμισαν εφέτος τις χωρητικότητες των 2.5 HDD που κυκλοφορούν. Βάσει των έως τώρα χρονοδιαγραμμάτων αναβάθμιζαν τις χωρητικότητες των HDD κάθε ένα με ενάμιση χρόνο. Τώρα έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από την κυκλοφορία των κορυφαίων σε χωρητικότητα μοντέλων τους των 2TB στα 2.5 και δεν έχουν βγάλει ούτε ανακοίνωση για κάτι νέο. Από την άλλη ήδη κυκλοφορούν SSD με χωρητικότητα 2tb στα 2.5 έστω και με πολύ υψηλές τιμές. Το γεγονός πως οι δύο μεγάλοι της αγοράς δεν προχωρούνε στην κυκλοφορία νέων δίσκων σημαίνει πως ξέρουν πως κάτι τέτοιο ίσως δεν τους συμφέρει.

 

Αυτή την στιγμή ένας 2tb ssd στοιχίζει περί τα 2.800-3.000 δολάρια. Βάσει όμως των όσων διαβάζω και των εξελίξεων της αγοράς αναμένω ότι προς το τέλος του έτους θα στοιχίζουν 800-1000 δολάρια.

 

Ναι, θα υπάρχει μεγάλη μείωση στις τιμές των SSD εφέτος στις μεγάλες χωρητικότητες ενώ πιστεύω πως εφέτος θα κυκλοφορήσουν και 4TB SSD στα 2.5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές σε αυτό το site συναντω την περίπτωση οι άλλοι να σκέφτονται μόνο τη δική τους περίπτωση.

Εγώ που ασχολούμαι με επεξεργασία βίντεο ο κακομοιρης να μην έχω ένα εξωτερικό σκληρό με usb 3 στα λίγα TB να έχω όλα τα projects και το υλικό που έχω μαζέψει γρήγορα προσβάσιμα; Να μη μπορώ να δουλέψω απευθείας στο εξωτερικό σκληρό;

Εξάλλου για όποιον θέλει να δουλέψει με raw βίντεο ή με 4K τα μεγέθη αυτά δεν είναι μεγάλα.

Αλλά μην λέτε ότι μπορεί να το πετύχεις αυτό με HDD σκληρούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολλές φορές σε αυτό το site συναντω την περίπτωση οι άλλοι να σκέφτονται μόνο τη δική τους περίπτωση.

Εγώ που ασχολούμαι με επεξεργασία βίντεο ο κακομοιρης να μην έχω ένα εξωτερικό σκληρό με usb 3 στα λίγα TB να έχω όλα τα projects και το υλικό που έχω μαζέψει γρήγορα προσβάσιμα; Να μη μπορώ να δουλέψω απευθείας στο εξωτερικό σκληρό;

Εξάλλου για όποιον θέλει να δουλέψει με raw βίντεο ή με 4K τα μεγέθη αυτά δεν είναι μεγάλα.

Αλλά μην λέτε ότι μπορεί να το πετύχεις αυτό με HDD σκληρούς.

επαγγελματικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές σε αυτό το site συναντω την περίπτωση οι άλλοι να σκέφτονται μόνο τη δική τους περίπτωση.

Εγώ που ασχολούμαι με επεξεργασία βίντεο ο κακομοιρης να μην έχω ένα εξωτερικό σκληρό με usb 3 στα λίγα TB να έχω όλα τα projects και το υλικό που έχω μαζέψει γρήγορα προσβάσιμα; Να μη μπορώ να δουλέψω απευθείας στο εξωτερικό σκληρό;

Εξάλλου για όποιον θέλει να δουλέψει με raw βίντεο ή με 4K τα μεγέθη αυτά δεν είναι μεγάλα.

Αλλά μην λέτε ότι μπορεί να το πετύχεις αυτό με HDD σκληρούς.

Προσωπικά δουλεύω με 2 SSDs, έναν για το project, έναν για το γράψιμο. Στο τέλος το στέλνω στο nas και σε εξωτερικό για διπλό αντίγραφο.

4Κ, αν και υπάρχει υλικό, δεν έχουν όλοι οι χρήστες την οθόνη και τον εξοπλισμό για να το χαρούν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, για μερικούς έξυπνους εδώ, οι επαγγελματίες που έχουν λεφτά και βγάζουν λεφτά από τον εξοπλισμό τους, στην περίπτωση του δίσκου (και ειδικά εφόσον μιλάμε για SSD) ενδιαφέρονται για την ταχύτητα εγγραφής ανάγνωσης και όχι για το μέγεθος. Άρα λοιπόν ο επαγγελματίας δεν θα αγοράσει αυτόν τον 10TB SSD αλλά 1-2TB SSD σε PCI θύρα που υπάρχουν ήδη εδώ και μερικά χρόνια και πιάνουν τετραπλάσιες ταχύτητες από τους απλούς SATA3 SSD. 500GB και 1TB είναι υπερβολικά μεγάλος χώρος μάλιστα για επαγγελματική δουλειά. Τον χώρο γενικά τον θες για αποθήκευση και όχι για επεξεργασία, οπότε επεξεργάζεσαι σε μικρό, γρήγορο δίσκο και μετά αποθηκεύεις σε μεγάλο, αργό δίσκο.

Εδώ μιλάμε για φτηνά chips μεγάλης χωρητικότητας και απ' ότι κατάλαβα και καλών επιδόσεων, άρα μιλάμε για τους αντικαταστάτες των HDD, όχι για επαγγελματικά εργαλεία. Αν με αυτή την τεχνολογία μπορεί η Kingston πχ να φτιάξει PCI δίσκο -σαν αυτό που δόθηκε ως παράδειγμα στο άρθρο- με τις ίδιες επιδόσεις και χωρητικότητα 1TB, στην τιμή που είναι τώρα ο 240GB, προφανώς μιλάμε για κάτι πολύ προσιτό απ' όλους(ασχέτως αν είμαστε στην Ελλάδα και δεν έχουμε να φάμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοο θέμα δεν είναι αν θα μπορεσουμε να αποκτήσουμε σαν μέσοι χρήστες και εμείς τρελά TB σε SSD αλλά η πτώση τιμών σε μικρότερες χωριτικότητες που θα φέρει ο ανταγωνισμός. Ήδη η τιμές είναι πολύ χαμηλότερες και υπάρχουν συνέχεια προσφορές. και όσον αφορά την χωριτικότητα και παλιά λέγαμε δεν θέλουμε και άλλο αποθηκευτικό χώρο και έχουμε έναν μηχανικό στο λάπτοπ,έναν ssd,2-3 εξωτερικούς...πάντως ο μηχανικός σκληρός θα έχει κάποια στιγμή όπως είναι φυσικό το μέλλον των floppy-cd rom-dvd θα αντικατασταθεί και αυτός με την σειρά του από ssd και κάποια στιγμή και οι ssd από κατι νεότερο,μικρότερο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε χόμπι, έγινε λίγο επαγγελματικά, και φύγαμε τρέχοντας και το ξανακαναμε χόμπι γιατί αν συνεχιζαμε δεν θα είχαμε λεφτά ούτε για 10 gb usb stick.

Το 4k το έχω δουλέψει από panasonic φωτογραφικές για μετατροπή σε full HD. Έχει πολλά πλεονεκτηματα (color grading, zoom & panning, downscaling για αύξηση της ποιότητας) που για εμένα το κάνουν ισοδύναμο με το raw. Όπως και να έχει και τα δύο πιάνουν χώρο.

Ξαναλέω, μην βγάζετε θεωρίες ότι τα 500 gb είναι μεγάλος χώρος. Έχω καθίσει και δίπλα σε σοβαρούς επαγγελματίες και όταν είσαι συνεχώς σε κίνηση και δεν μπορείς να έχεις το nas δίπλα σου (ίντερνετ δεν παίζει σε αυτά τα μεγέθη αρχείων), αυτά τα μεγέθη χρειάζονται.

Όπως είπε και ο χρήστης πιο πάνω, μιλάμε για αντικαταστατες των HDD, αλλά ξεχνάει ότι και οι HDD είναι επαγγελματικά εργαλεία.

Θυμηθείτε τι χωρητικότητα είχατε όλοι σας λίγα χρόνια πριν. Οι ανάγκες αλλάζουν γρήγορα. Αυτό που χρειάζεται ο επαγγελματίας σήμερα θα σου είναι αναγκαίο αύριο.

Και φυσικά υπάρχουν πολλές ιδέες για το πώς να δουλέψει κάποιος τα αρχεία του. Έναν τρόπο είπα και εγώ. Να τα έχεις όλα σε εξωτερικούς. Φυσικά θα το κρατάς το backup σου και θα συγχρονίζεις το βράδυ στο γραφείο η στο σπίτι.

Όπως και να έχει δεν καταλαβαίνω τον αρνητισμο σε κάτι που μόνο τεχνολογική εξέλιξη μπορεί να χαρακτηρισθει και μόνο καλό θα κάνει. Το χρειάζεται κάποιος ή όχι, και πάλι αρνητικό δεν είναι. Αντίθετα θα πέσουν οι τιμές σε όλα σαν συνέπεια. Και όμως τα μισά ποστ και πάνω κάνουν κριτική Αρνητική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη SSD 120GB είναι άχρηστοι. 250GB και πάνω θεωρείται δίσκος. Από εκεί και κάτω μάλλον μιλάμε για USB Flashάκι. Εκτός αν κάποιος κάνει απλά χρήση γραφείου.

Αναγκαίο δεν είναι τίποτα. Δεν είμαστε Σουηδοί να δουλεύουμε σε PC. Ελάχιστοι είναι αυτοί που δουλεύουν από PC και αυτοί έχουν συνήθως κάτι ερείπια.

Οπότε μιλάμε για το τι ανάγκες έχουμε για το χόμπι μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναγκαίο δεν είναι τίποτα. Δεν είμαστε Σουηδοί να δουλεύουμε σε PC. Ελάχιστοι είναι αυτοί που δουλεύουν από PC και αυτοί έχουν συνήθως κάτι ερείπια.

 

Τι εννοείς ρε συ δε δουλεύουμε σε pc, πού δουλεύουμε; (Το ερείπια είναι άλλο θέμα και για τις περισσότερες περιπτώσεις θα συμφωνησω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...