Προς το περιεχόμενο

Τα SSDs χωρητικότητας 10TB θα είναι μία πραγματικότητα σύντομα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν είναι μόνο το PC.

Στο PC έχω 500GB και μπορώ να πω ότι με φτάνει. Όχι με άνεση, αλλά με φτάνει.

με τι γεμίζεις έναν 500αρη SSD?

 

να διευκρινήσω ότι αντιλαμβάνομαι το "χρειάζεται" ως κάτι αναγκαίο κι όχι ως "θέλω" πχ να έχω installed καμιά ντουζίνα games ή να κάνω store μουσική/ταινίες/σειρές...

 

Στο iMac όμως που θέλω να αντικαταστήσω τον 1TB HDD με SSD πως θα το κάνω; Θα πρέπει να πάρω τουλάχιστον 1TB SSD ώστε να μην κάνω υποβάθμιση στη χωρητικότητα. Επίσης στον iMac ίσα που με φτάνει το 1TB.

υπάρχει κι η επιλογή του NAS όμως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

με τι γεμίζεις έναν 500αρη SSD?

 

να διευκρινήσω ότι αντιλαμβάνομαι το "χρειάζεται" ως κάτι αναγκαίο κι όχι ως "θέλω" πχ να έχω installed καμιά ντουζίνα games ή να κάνω store μουσική/ταινίες/σειρές...

Πλέον τα παιχνίδια έχουν φτάσει να είναι 20GB. Αν έχεις δέκα εγκατεστημένα παιχνίδια που δεν θα είναι σου λέω το κάθε ένα 20GB, μαζί με προγράμματα κλπ φτάνεις άνετα τα 200GB-300GB.

 

υπάρχει κι η επιλογή του NAS όμως...

1TB HDD έχει ο iMac. Θέλεις γρηγορότερο δίσκο για να κάνεις αναβάθμιση. Το iTunes, το iPhoto, κλπ δεν χωράνε με τίποτα αν έχεις υλικό σε 500GB SSD, εκτός αν σκέφτεσαι συνεχώς τι να πρωτοσβήσεις. Το να μπλέξεις με εξωτερικούς δίσκους, πάει αλλού.

Πιο λογικό μου φαίνεται να θέλει κάποιος έναν ταχύτερο δίσκο ενσωματωμένο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταχυτητα αξιοπιστια χαμηλη καταναλωση μηδεν θορυβος χαμηλες θερμοκρασιες. τι αλλο να ζητησεις? τα clouds θα επωφεληθουν πολυ να αντικαταστησουν ολους τους μηχανικους δισκους οσο και να κοστιζουν.

για ολους εμας αρκει μια πολυ γρηγορη συνδεση up/down για να στριμαρουμε ανετοτατα οτι θελουμε. αλλα ετσι το καθε σπιτι θα γινει και ενα κομματακι του αποκεντρωμενου "συννεφου" ;)

μαλλον χωρις δουλεια θα μεινουν οι εταιρειες του ειδους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πλέον τα παιχνίδια έχουν φτάσει να είναι 20GB. Αν έχεις δέκα εγκατεστημένα παιχνίδια που δεν θα είναι σου λέω το κάθε ένα 20GB, μαζί με προγράμματα κλπ φτάνεις άνετα τα 200GB-300GB.

δυστυχώς η καύλα πληρώνεται και δεν εξαιρούμαι ασφαλώς...

 

δεν το λέμε κι ανάγκη αυτό, ότι χρειαζόμαστε να έχουμε installed τόσα games ταυτόχρονα...

1TB HDD έχει ο iMac. Θέλεις γρηγορότερο δίσκο για να κάνεις αναβάθμιση. Το iTunes, το iPhoto, κλπ δεν χωράνε με τίποτα αν έχεις υλικό σε 500GB SSD, εκτός αν σκέφτεσαι συνεχώς τι να πρωτοσβήσεις. Το να μπλέξεις με εξωτερικούς δίσκους, πάει αλλού.

Πιο λογικό μου φαίνεται να θέλει κάποιος έναν ταχύτερο δίσκο ενσωματωμένο.

καταλαβαίνω, αλλά μετά από 2 χρόνια με NAS δεν βλέπω κάποια παραχώρηση στο να έχω "μικρό" ssd στο σύστημα και τα πάντα stored σε NAS...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενας NAS server σε τι χρησιμοποιειται? ως Media Server για το σπιτι να μοιραζει βιντεο σε οελς τις συκσευες?

Αυτο ειναι?

 

Γιατι καποιος να μην κατεβαζει οτι θελει στο λατοπ και να κανει streaming απο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o nas θα σου βγει πιο οικονομικος από το να πάρεις ένα laptop μόνο και μόνο για αυτό το σκοπό, επίσης θα έχεις χαμηλότερη κατανάλωση, θα δουλεύει χωρίς pc (έχει δικό του λειτουργικό) πράγμα που γενικά είναι καλό ειδικά αν ας πούμε κατεβάζεις torrent και θα μπορείς να τον χρησιμοποιείς και εκτός σπιτιού (υπάρχουν εφαρμογές πχ στο κινητό αν θες να τον ξεκινήσεις να κατεβάζει torrent ας πούμε, ή θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου χωρίς να χρειάζεσαι υπηρεσίες cloud, βέβαια υπάρχει και το streaming) 

 

φυσικά ένα pc κάνεις περισσότερα πράγματα από μια συσκευή που κάνει μόνο συγκεκριμένα, όμως είναι αρκετά δεσμευτικό να βάλεις έναν ολόκληρο υπολογιστή να κάνει όσα μπορεί να κάνει μόνο μια συσκευή

 

επίσης στο λάπτοπ με τους 2.5αρηδες σκληρούς (ή μάλλον σκληρό) δε θα έχεις ποτέ την ίδια δυνατότητα σε χωρητικότητα όπως με έναν nas που ανάλογα το πόσα θα ξοδέψεις μπορείς να έχεις πολύ μεγάλες χωρητικότητες

 

και σε σχέση με ένα desktop όπου θα θες κάποιο παραπάνω χώρο, λειτουργικό κανονικό, οθόνες, πληκτρολόγια , κατανάλωση κτλ είναι επίσης πιο βολική λύση

 

βέβαια δεν είναι για όλους βολική, εμένα προσωπικά δεν έχει να μου προσφέρει πολλά για αυτό και δεν έχω επενδύσει το 200αρι που τουλάχιστον πιστεύω ότι απαιτείται για να πάρεις κάτι αξιοπρεπες

 

αλλά σε άλλες περιπτώσεις για άλλους ανθρώπους είναι σωτήριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ευχαριστω πολυ, κατεβαζω μεν αρκετα τορρεντ καθημερινα αλλα τα βλεπω και τα σβηνω και παντα ωρς που χρησιμοπιω τον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλά τα νέα, οι SSD είναι σε όλα καλύτεροι από τους μηχανικούς δισκους, ταχύτητα ,αξιοπιστία . Με τον καιρό βελτιώθηκε πολύ και η τιμή τους και τώρα πλέον είναι άξιοι αγοράς .

Αν φτάσουν και σε τέτοια μεγέθη τότε μια χαρά θα είμαστε .

 

Μην κάνεται το λάθος και έχετε σε ένα μόνο σκληρό όλα τα δεδομένα σας μαζί με το λειτουργικό άσχετα αν εχεται pc η Mac . Βάλτε τις βιβλιοθήκες από εφαρμογές (iphoto, itunes) σε εξωτερικό σκληρό και κρατήστε στο εσωτερικό π.χ. μόνο τα τραγούδια που ακούτε . Καταρχήν έτσι δεν περνάτε backup τεράστιες διαστάσεων και σε περίπτωση επαναφοράς δεν κάνεται κάνα τρίωρο . Τα δεδομένα που θέλετε να έχετε πάντα ότι και να συμβεί σε εξωτερικό σκληρό η στο σύννεφο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd ,προς το παρον τουλαχιστον ,ειναι για να χεις το λειτουργικο και 3-4 εφαρμογες. Ολοι γι αυτο τους πηραμε. Τωρα που ειδατε 10tb ξαφνικα θυμιθηκατε οτι ειναι ακριβοι κ που θα βαζουμε τα αρχεια μας σε 120gb. Δεν αλλαζει το μυαλο μας.- προφανως κ δεν χρειαζεται ΚΑΝΕΙΣ μεσος χρηστης 10tb sdd, βασικα ουτε 500gb δεν χρειαζεται. Εκτος αν ειναι τοσο εξυπνος που περναει της φωτογραφιες που εβγαλε το καλοκαιρι στη Λευκαδα.

 

Οσο για το οτι τα γκειμ πιανουν 20gb, δεν νομιζω οτι κανεις παιζει 10 μαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και βέβαια δεν είναι μόνο για αυτό, τα παιχνίδια αξίζει να τα τρέξεις σε ssd και πλέον είναι γιγάντια

 

Αυτό που λες ίσχυε το 2009, πλεον που στα λεφτά του 60αρη ή του 80αρη μπορείς να πάρεις άνετα 256 προφανώς και πας στο επόμενο επίπεδο απο λειτουργικό και 2-3 εφαρμογές

Επεξ/σία από qsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...