Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή Επιτροπή: Κλείστε τους λογαριασμούς σας στο Facebook αν δεν θέλετε να σας κατασκοπεύουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τυχαιο που περα απο τους συναδελφους σου στην δουλεια σου κανει αιτημα φιλιας ο προισταμενος σου?Δεν νομιζω...Την επομενη φορα που θα δηλωσετε ασθενεια μην ανεβαζετε selfies στο προφιλ σας και μην κανετε like στις σελιδες αλλων.Δεν σας κατασκοπευει το fbi αλλα κατι πιο αμεσο και επικινδυνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κανεις λιγο sexting στο Facebook με τις συμφοιτήτριες σου κλασμενος απο το φου και μετα Skype για cybersex, ε δε λεει.

 

Ίσα ίσα που βλέπει τα προσόντα σου και την άλλη μερα σου έχει στείλει μήνυμα να βρεθείτε απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις λιγο sexting στο Facebook με τις συμφοιτήτριες σου κλασμενος απο το φου και μετα Skype για cybersex, ε δε λεει.

 

Ίσα ίσα που βλέπει τα προσόντα σου και την άλλη μερα σου έχει στείλει μήνυμα να βρεθείτε απο κοντά.

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν "πήδαγε" κανένας στον κόσμο πριν ανακαλυφθεί το FB

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο μας κατασκοπεύει ο/η χ.ψ. στο facebook παρά η υπηρεσία ασφαλείας των ΗΠΑ. Όπως είπε ενας φίλος εύστοχα πιο πάνω, μπορεί να είναι ο προϊστάμενος σου.

Επίσης έχουμε ένα κινητό οι περισσότεροι με android και δίνουμε "λευκή επιταγή" στην google να ξέρει τα πάντα αν και όποτε το θελήσει.

Για να μην μακρηγορώ οι υπηρεσίες αυτές είναι για "μεγάλα παιδιά" και θα πρέπει να τις χρησιμοποιούν με λογικό τρόπο.

Ένα γνωμικό λέει:

Τα μεγάλα μυαλά συζητούν ιδέες, τα μέτρια συζητούν γεγονότα και τα μικρά συζητούν για τις υποθέσεις των άλλων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος κάποιος που πιστεύει οτι ανεβάζει κάτι στο FB και αυτό μπορεί να μείνει κρυφό επειδή έβαλε τα ανάλογα permissions.

Ότι ανεβαίνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορεί να το δούν άνθρωποι που δεν είχες υπολογίσει. Η μόνη λύση είναι να μην ανεβάσεις κάτι αν δε θες να το δουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς κλείνεις δια παντός τον λογαριασμό σου, σβήνοντας και ό,τι στοιχεία έχεις μέσα;

 

Ορίστε και ένα γενικά χρήσιμο link, το οποίο είναι χρήσιμο και στην συγκεκριμένη περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζω στοιχημα οτι ειναι πολλοι αυτοι που αν τους εκοβαν αποτομα το FB θα επεφταν σε καταθλιψη.Ποσο μαλλον αν δεν μπορουσαν να μπουν καθολου στο ιντερνετ.

 

Το προβλημα με το ιντερνετ ειναι οτι αντι να γινεται σωστη χρηση για χρησιμες πληροφοριες και software γινεται καταχρηση.

 

Ιντερνετ καλείτε το μέσο που χρησιμοποιούν όλοι για να το κράζουν. 

 

Πάμε παρακάτω, το μέσο από μόνο του είτε λέγετε εφημερίδα, περιοδικό, ράδιο, τηλεόραση ίντερνετ, δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους ανθρώπους για οποιονδήποτε σκοπό. Αυτονόητα πράγματα θα μου πεις, ναι αλλά στους ανόητους του 2015 πρέπει να τα αναλύεις όλα. Καθένας μπορεί να έχει πρόσβαση σε ότι θέλει ανάλογα με το τι θέλει. Η μύγα πάει στα σκατά κι η μέλισσα στα λουλούδια. Απλά πράγματα. Αν σε ενοχλεί κάτι που αρέσει σε κάποιον άλλον το πρόβλημα δεν το έχει ο άλλος αλλά εσύ που ενοχλείσαι για πράγματα που δεν σε αφορούν. 

Η υπερχρήση- υπερκατανάλωση στα πάντα είναι κακό πράγμα, κι αυτό αυτονόητο είναι, αλλά σε έναν κόσμο που το σημαντικότερο είναι η πληροφορία φυσικό είναι αν σου κόψουν ξαφνικά την πρόσβαση σ αυτή να έχεις ένα θέμα. Όχι ότι θα πεθάνουμε βρε αδερφέ απλά θα πρέπει να γεμίσουμε πάλι το σπίτι με βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, cd, δίσκους dvd κτλ και αυτό είναι θέμα και από πλευράς χρόνου και από πλευράς πρώτων υλών.

Τα περί ιδιωτικότητας τώρα που λέτε, ρε παιδιά έλεος, δεν είστε 5 χρονών να πρέπει να σας πουν τι θα κάνετε. Αν δεν θες να δει κάποιος κάτι δεν το κοινοποιείς. So simple. Δεν σου έβαλε κανένας το πιστόλι στο κεφάλι να σου πει κάνε tag check in ανέβασε φωτογραφία σου κτλ κτλ κτλ. 

Ο κόσμος αλλάζει μέρα με την μέρα, εξελίσσετε. Ή καβαλάς το άλογο και πας ή κοιτάς να φεύγει και γκρινιάζεις γιατί τα παλιά τα χρόνια δεν ήμασταν έτσι. Ναι αλλά τα παλιά τα χρόνια για να βρεις μια πληροφορία έπρεπε να ψάξεις κανένα μήνα σε βιβλιοθήκες, ροτόντας κι αν ήσουν τυχερός το έβρισκες. Και στο φινάλε δεν θα κρίνεις εσύ κι ο κάθε εσύ το τι γουστάρω εγώ και ο κάθε εγώ για την ζωή μου. Όπως δεν με αφορά που έχεις στο σπίτι σου κεριά σόμπα με ξύλο πλένεις στο χέρι και πας με τα πόδια, έτσι κι εσένα δεν σε αφορά που έχω στο σπίτι μου λάμπες led, κλιματιστικό, πλυντήριο στεγνωτήριο και μετακινούμαι με αυτοκίνητο. 

 

Σημείωση: Η παράθεση στο μήνυμα είναι τυχαία και τα σχόλια σε καμιά περίπτωση δεν στρέφονται στον δημιουργό του μηνύματος που έγινε παράθεση, αλλά αποτελεί γενικό σχόλιο. 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς κλείνεις δια παντός τον λογαριασμό σου, σβήνοντας και ό,τι στοιχεία έχεις μέσα;

Δεν κλείνει ποτέ ο λογαριασμός σου δια παντός. Απλά απενεργοποιείται για αόριστο χρόνο. Όταν το ζητήσεις ξανά στον ενεργοποιούν.

Επίσης ότι έχεις ανεβάσει μένει για πάντα στους σέρβερ του fb. Αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις να στα στείλουν (θα το κάνουν άμεσα).

 

 

Τα περί ιδιωτικότητας τώρα που λέτε, ρε παιδιά έλεος, δεν είστε 5 χρονών να πρέπει να σας πουν τι θα κάνετε. Αν δεν θες να δει κάποιος κάτι δεν το κοινοποιείς. So simple. Δεν σου έβαλε κανένας το πιστόλι στο κεφάλι να σου πει κάνε tag check in ανέβασε φωτογραφία σου κτλ κτλ κτλ. 

Δεν πάει ακριβώς έτσι. Το θέμα με τα προσωπικά δεδομένα και την ιδιωτικότητα όμως είναι πολύ μεγάλο και σύνθετο για να αναλυθεί εδώ.

 

--------------------------------------------------------------------

 

Πάντως, εγώ έχω εκνευριστεί πολλές φορές με φίλους που ανεβάζουν στο fb φωτογραφίες μαζί μου ή δηλώνουν που βρισκόμαστε με το παραμικρό.

Δεν το θέλω ρε αδερφέ, πως να το κάνουμε. Και δεν ρωτάνε, το κάνουν και στο δείχνουν μετά. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο την πλάκα, αν δεν είχε fb η μάζα και ο κόσμος που είναι άσχετος με την πληροφορική το ίντερνετ και τις νέες τεχνολογίες γενικότερα, το fb θα είχε πεθάνει σήμερα!

 

10+ χρόνια τα έφαγε τα ψωμιά του. Δεν έχει πλέον τίποτα ουσιαστικό να προσφέρει και η ιδέα της επανένωσης με παλιούς γνωστούς, συμμαθητές κτλ που είχε αρχικά, σήμερα είναι αστεία! 

ακριβως αυτο

εγινα φιλος με παλιους συμμαθητες και σιγα σιγα θυμομουν για ποιο λογο ειχα σταματησει να τους κανω παρεα και φυσικα το εκλεισα αρων αρων και ξαναβρηκα την υγεια μου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη ανακοίνωση /προιδοποιηση μου κάνει περισσότερο σε ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ, γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να προστατέψει τους πολίτες της (Ευρώπη).

Μπορεί δηλαδή, αλλά ποιός τα βάζει τώρα με NSA κλπ κλπ.

 

ΥΓ. Δεν έχω καμία σχέση με συνομοσιες και ψεκασμενους, αλλά η αλήθεια είναι ότι το Facebook είναι η νούμερο 1 πηγή εύρεσης πληροφοριών για κάποιο άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...