Προς το περιεχόμενο

Μετά το καλοκαίρι η Nvidia θα παρουσιάσει την νέα GeForce GTX 980 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με AMD R7 240 παίζεις μόνο tetris.

 

Δεν ξερω πως το εβγαλες το συμπερασμα αυτο.... Αλλα την R7 240 την εχω σε HTCP στο σαλονι και εχω δοκιμασει τουλαχιστον 15-20 φετινα και περσινα παιχνιδια. Παιζει τα παντα και πολυ ικανοποιητικα για τα χρηματα της. Battlefield 4 σε High settings 720p στα ~40fps. Far Cry 4 σε Medium settings 720p στα ~35fps.

 

Σηκωνει τα παντα, μεχρι και τα πιο βαρια παιχνιδια. Δεν εχω συναντησει παιχνιδι που να μην παιζεται στα 720p με την καρτα αυτη.

Αν και δεν το εχω για gaming το συστημα αυτο, htpc ειναι. Σε GTX970 παιζω.

 

Δες benchs και gameplay videos της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Titan έτσι και αλλιώς πουλάει λόγω του γρήγορου double precision που έχει. Είναι δηλαδή μια φτηνή tesla.

Η 78Ο Ti δεν θα έχει μόνο τη μισή μνήμη. Θα είναι και πολύ πιο αργή στο double precision.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Titan έτσι και αλλιώς πουλάει λόγω του γρήγορου double precision που έχει. Είναι δηλαδή μια φτηνή tesla.

Η 78Ο Ti δεν θα έχει μόνο τη μισή μνήμη. Θα είναι και πολύ πιο αργή στο double precision.

 

Όπως έγραψε και ο από πάνω η Titan X δεν είναι για double precision υπολογισμούς. Βασικά μπορεί να εκτελέσει και FP64 υπολογισμούς αλλά ελάχιστους, οπότε πρακτικά δεν κάνει.

 

Αυτό γιατί επειδή όπως και οι kepler(6χχ,7χχ) είναι στα 28nm για να αυξηθεί ο αριθμός των transistor και να υπάρξει ουσιαστική αύξηση επιδόσεων στις 970/980 αφού δε μειθώθηκε το μέγεθος των transistor αυξήθηκε το μέγεθος του die πάνω από 30%. Ο πυρήνας όμως που χρησιμοποιούσαν οι προηγούμενες Titan που διέθετε hardware για double precision ήταν ήδη αρκετά μεγάλος σε μέγεθος για να αυξηθεί τόσο πολύ, οπότε για να έχει νόημα να βγει μια titan και να έχει αυξημένες επιδόσεις σε σχέση με την προηγούμενη αφαίρεσαν τα περισσότερα units για double precision υπολογισμούς και χρησιμοποίησαν το χώρο για περισσότερα units που εκτελούν single precision υπολογισμούς. Άρα είναι καθαρά gaming κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος αντιληψη!

 

Εχει τις ιδιες επιδοσεις με την 7730 μου,που παιζει τα παντα αξιοπρεπεστατα!

:rolleyes:  :rolleyes:

 

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι ολοι το εχουν τοσο σιγουρο οτι η νεα Ti θα κοστιζει πανω απο 1000ευρω.

Τα ιδια δεν εγιναν και με 780ti και Titan???

1000ευρω η Titan, 600-650ευρω η δυνατοτερη 780ti....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικότατο, θα περιμένει την ανακοίνωση και βέβαια την κυκλοφορία των νέων καρτών της amd για να κάνει την κίνησή της. άν τα πράγματα πάνε όπως τα λένε τα leaks και πραγματικά είναι τόσο δυνατή η σειρά 300 της amd τότε δύο τα τινά.

 

άν η amd υπερκοστολογήσει (ακόμη και άν υποθέσουμε οτι θα είναι σαφώς γρηγορότερες απο τις αντοίστιχες nvidia) τις κάρτες τις τότε προβλέπω και άυξηση σε όλη την σειρά 900, κάτι που δέν συμφέρει κανέναν. άν κινηθεί έξυπνα η amd και κρατήσει άν όχι σε χαμηλά αλλά σε λογικά πλαίσια τις τιμές τότε θεωρώ οτι θα μιλάμε για πανωλεθρία της nvidia. 

 

όπως και άν έχει άν η "απλή" 980 κάνει 700 ευρώ τότε η "ti" πάει χαλαρά για 1000άρικο. είδωμεν. όλο το παιχνίδι θα κριθεί απο την κίνηση της amd. θα βγούνε κάρτες δυνατότερες τις nvidia με λογικά κόστη ή θα είναι στα επίπεδα nvidia και παραπάνω?

 

θα μπορέσει απιτέλους να αποτινάξει απο πάνω της η amd την ετικέτα του "φτωχού πλήν τίμιου" συγγενή και θα περάσει στο προσκήνιο έχοντας κάτι δυνατό και λογικό σε τιμή?

Μα ήδη η amd έχει καλύτερη ακόμη και απο την titan xκαι φθηνότερη πρόταση την R9 295X2 με 700$

 

Οπότε σύμφωνα με την λογική σου η πανωλεθρία θα έπρεπε ήδη να είχε συμβεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οτι και να ειναι.θα ειναι καρτα για ολιγους παιχτες.....με τιμη χιλιαρικου σιγουρα ,τετοια καρτα θα θελει και καλη οθονη που να υποστηριζει 4Κ και οχι μεσοβεζικες λυσεις με οθονες του 400αρικου.....αλλιως στραφι τα λεφτα για τετοια καρτα ......δεν ξερω που το πανε οι εταιριες ....οικονομικη κριση εχει παντου οχι μονο στην ελλαδα ......μια καρτα και μια οθονη σε τοπ μοντελα ,παιζουν μαζι στα 1500 + ......στο τελος βλεπω πολλους να γυριζουν σε κονσολα και τελος ......ακομη και οι μετριες καρτες εχουν πιασει οροφη σε τιμη και παλι προβληματα σε πολλα games στην αποδοση !!!! Ισως το μελλον τραβηχτει στις κονσολες...τι να πω ?? με τετοιες τιμες κατα εκει θα παει ο κοσμος να εχει το κεφαλι του ησυχο για 10 ετη ....

Τι λές; ενας εργάτης στην γερμανία παίρνει 2000-3000 ευρώ μισθό και αυτό γιατι έχουν και αυτοί κρίση... ενας σερβιτόρος της πλάκας σε της πλάκας μαγαζί και χωρίς να πουρμπουάρ παίρνει 1000 καθαρά.  Και οι τράπεζες του αφήνουν να κάνουν δόσεις και με συνοπτικές διαδικασίες απευθείας απο το κατάστημα όχι όπως εδώ που ακυρώνουν ακόμη και τις αιτήσεις για φοιτητικές Visa 400 ευρώ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ αν δεν έχουν γονείς με εισόδημα... 

Οπότε λεφτά υπάρχουν..

Τώρα για τις τιμές η 980 κάνει 400-500€ η τι θα κάνει 600-700€ (και τότε θα πέσει και λίγο η 980)

Στην αμερική ειναι ακόμη πιο φτηνές.

1000€ κάνει η Titan x αλλά αυτή ειναι κάρτα που απευθύνεται στο entry level (εκει που δεν χρειάζεται doubple precision ) επιστημονικό κοινό... όχι στους gamers άσχετα αν έχει μεγαλύτερες επιδόσεις στο gaming απο την 980 

Οι κονσόλες θα πεθάνουν μην λέμε ότι θέλουμε δεν χρειάζεσαι την 980 για να έχεις καλύτερα γραφικά απο ενα PS4.... μια 650 ti το ξεφτυλίζει το PS4 και κάνει κάτω απο 100€... τώρα αν εσύ θές το καλύτερο "μεσαίο" μοντέλο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο που λέμε...
αλλά και έτσι 200-300 κάνουν οι κάρτες αυτές και "σκίζουν" τα περισσότερα αν όχι όλα τα παιχνίδια σε 1080p και αρκετά σε 1440p οπότε δεν καταλαβαίνω γιατι παραπονιέσαι...

Αν και είμαι μαζί σου δηλαδή πιστεύω ότι ή καλύτερα κάρτα για games (η σειρά 980 Ti δηλαδή για Nvidia)  δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω απο 450-500€ αλλά με εξαίρεση αυτό δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θα μπορέσει απιτέλους να αποτινάξει απο πάνω της η amd την ετικέτα του "φτωχού πλήν τίμιου" συγγενή και θα περάσει στο προσκήνιο έχοντας κάτι δυνατό και λογικό σε τιμή?

σωστά τα πάντα που γράφεις αλλά σε αυτό νομίζω είσαι λάθος. ποτέ δεν είχε τέτοια ετικέτα διότι ποτέ τα προϊόντα της δεν ηταν υποδεέστερα. συνήθως μία της μίας μια της άλλης ήταν οι επιδόσεις σε αυτό το "τεχνητό" παιγνίδι.

αυτό που θυμάμαι εγώ ήταν

λίγο περισσότερη δύναμη= nvidia , λίγο καλλίτερη ποιότητα απεικόνισης ραφιναρισμένα γραφικά= ati-amd.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά τα πάντα που γράφεις αλλά σε αυτό νομίζω είσαι λάθος. ποτέ δεν είχε τέτοια ετικέτα διότι ποτέ τα προϊόντα της δεν ηταν υποδεέστερα. συνήθως μία της μίας μια της άλλης ήταν οι επιδόσεις σε αυτό το "τεχνητό" παιγνίδι.

αυτό που θυμάμαι εγώ ήταν

λίγο περισσότερη δύναμη= nvidia , λίγο καλλίτερη ποιότητα απεικόνισης ραφιναρισμένα γραφικά= ati-amd.  

βασικα AMD=raw power /low price ,nvidia= more "reliable" ,"better drivers " ,apple prices 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν η titan X είναι χειρότερη απο την προηγούμενη titan σε double precision να είσαι σίγουρος οτι η 78OTi θα είναι κομμένη σε αυτό τον τομέα σε σχέση με την titan X. Αυτή είναι η ουσία.

 

Όπως έγραψε και ο από πάνω η Titan X δεν είναι για double precision υπολογισμούς. Βασικά μπορεί να εκτελέσει και FP64 υπολογισμούς αλλά ελάχιστους, οπότε πρακτικά δεν κάνει.

 

Αυτό γιατί επειδή όπως και οι kepler(6χχ,7χχ) είναι στα 28nm για να αυξηθεί ο αριθμός των transistor και να υπάρξει ουσιαστική αύξηση επιδόσεων στις 970/980 αφού δε μειθώθηκε το μέγεθος των transistor αυξήθηκε το μέγεθος του die πάνω από 30%. Ο πυρήνας όμως που χρησιμοποιούσαν οι προηγούμενες Titan που διέθετε hardware για double precision ήταν ήδη αρκετά μεγάλος σε μέγεθος για να αυξηθεί τόσο πολύ, οπότε για να έχει νόημα να βγει μια titan και να έχει αυξημένες επιδόσεις σε σχέση με την προηγούμενη αφαίρεσαν τα περισσότερα units για double precision υπολογισμούς και χρησιμοποίησαν το χώρο για περισσότερα units που εκτελούν single precision υπολογισμούς. Άρα είναι καθαρά gaming κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...