Προς το περιεχόμενο

Η Νορβηγία καταργεί τις ραδιοφωνικές συχνότητες των FM


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί αλλά όταν είμαι στο αυτοκίνητο και ταξιδεύω δεν μπορώ ούτε λεπτό χωρίς ράδιο, Και μπορεί να έχω και το στικάκι μου με τα τραγούδια αλλά αλλιώς είναι να ακούω και την φωνή ενός ανθρώπου. 

 

  Συμφωνώ! Αλλά προτιμώ να ακούω την μουσική από το playlist που χρησιμοποιώ από τις εκπομπές μου (ηχογραφημένες) και την φωνή μου. Έτσι δεν χρειάζομαι κανένα digital radio. Στο σπίτι ακούω ραδιόφωνο μέσω διαδικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σιγουρα το σημα δεν θα εχει τα προβληματα της αναλογικης εκπομπης (παρασιτα κλπ) αλλα ο ηχος δεν θα εχει ουσιαστικη διαφορα απο τα fm,μαλλον χειροτερος θα ειναι. Μπορειτε να το διαπιστωσετε και τωρα απο τα τρια ραδιοφωνα της κρατικης ραδιοφωνιας που εκπεμπουν ψηφιακα. Το bitrate ειναι χαμηλο (νομιζω στα 128kbps).Απλα δεν εχει νοημα να αγορασει κανεις καποιον ακριβο δεκτη dab,με ενα απλο ψηφιακο δεκτη mpeg4-dab των 30 ευρω (οικογενεια κλικλικου οπως ειπαν οι φιλοι πιο πανω),θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου και οποιος θελει κατι καλυτερο θα μπορει να στειλει σημα σε καποιο dac.Το βασικο μειονεκτημα ομως ειναι ο τοπικος χαρακτηρας,με τοσα ιντερνετικα ραδιοφωνα (αρκετα απο τα οποια με πολυ καλο bitrate) ,δεν θα ασχοληθει κανεις με τα σκουπιδαριο των ελληνικων σταθμων.Ισως μονο οσοι ακουν λαικο,λαικοποπ και ντιρινταχτα μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταργείται η αναλογικη εκπομπη 

Το σενάριο που βγάλατε απο το μυαλό σας αργεί ακόμα

Κυρίως γιατί το wifi έχει χάλια κάλυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...