Προς το περιεχόμενο

Η Νορβηγία καταργεί τις ραδιοφωνικές συχνότητες των FM


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα τηλεοπτικά (και ραδιοφωνικά) σκουπίδια προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά και μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο

 

Μπορεί αλλά όταν είμαι στο αυτοκίνητο και ταξιδεύω δεν μπορώ ούτε λεπτό χωρίς ράδιο, Και μπορεί να έχω και το στικάκι μου με τα τραγούδια αλλά αλλιώς είναι να ακούω και την φωνή ενός ανθρώπου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τηλεοπτικά (και ραδιοφωνικά) σκουπίδια προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά και μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο

Δίκιο έχεις. Και για την TV πραγματικά όλοι οι σταθμοί είναι για τα μπάζα αλλά στο ραδιοφωνο υπάρχουν ακόμα καλοι σταθμοί με καλές επιλογές, βλ. Εν λευκό (προσωπική μου γνώμη πάντα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, μόνο εγώ βλέπω ότι είναι αναγκαίο ΚΑΛΟ;

Μιλάμε για ψηφιακή μετάδοση. Δε μιλάμε για ποιότητα προγράμματος.

Πουλιούνται άπειρα DAB ραδιόφωνα αυτοκινήτου. Στην Ελλάδα θα αργήσει να εφαρμοστεί, οπότε θα τα βγάλουν τα λεφτά τους τα FM ραδιόφωνά μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο θετικη βλεπω αυτη την ειδηση. Η τεχνολογια προχωραει και το ραδιοφωνο ειναι ενα τεχνολογικο προιον.

Εαν είναι να αυξηθει η ποιοτητα ειναι καλοδεχουμενο.

 

Σημασια εχει να γινουν τα πρωτα βηματα και να μην κλαιμε για το ποτε θα ερθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dab είναι χαμηλής ποιότητας ηχητικά (mp2 με χαμηλό bitrate). Δεν θα το έλεγα και πρόοδο. Μάλλον καλύτερη λύση το streaming για το μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανίσχυρο Aiwa NSX S-90 δεν το αλλάζω με τίποτα. 18 χρόνια και ακόμη λειτουργεί.

 

Πάντα αναπολώ την εποχή των midi - mini Hi-Fi's... Tα Mini ήταν τα κλασικά. Τα midi ήταν λίγο μεγαλύτερα σε διαστάσεις. Αθάνατες εποχές. Στις Ανατολικές χώρες και σε κάποιες Αραβικές βγαίνουν ακόμη και σήμερα mini - midi media player hi-fi's. Στην Ευρωπαϊκή αγορά όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα στέρεο με πολλαπλά cd-changer ήταν μεγάλη απάτη.

 

Κάθε χρόνο το cd πήγαινε για σερβις. Ακουγες και συνέχεια τον εκνευριστικό ήχο της αλλαγής cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dab είναι χαμηλής ποιότητας ηχητικά (mp2 με χαμηλό bitrate). Δεν θα το έλεγα και πρόοδο. Μάλλον καλύτερη λύση το streaming για το μέλλον.

Εμείς θα πάμε στην επόμενη γενιά όπως κάναμε με την TV (mpeg4) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανίσχυρο Aiwa NSX S-90 δεν το αλλάζω με τίποτα. 18 χρόνια και ακόμη λειτουργεί.

 

Πάντα αναπολώ την εποχή των midi - mini Hi-Fi's... Tα Mini ήταν τα κλασικά. Τα midi ήταν λίγο μεγαλύτερα σε διαστάσεις. Αθάνατες εποχές. Στις Ανατολικές χώρες και σε κάποιες Αραβικές βγαίνουν ακόμη και σήμερα mini - midi media player hi-fi's. Στην Ευρωπαϊκή αγορά όχι...

Τι εννοεις "δεν βγαινουν στην Ευρωπαικη αγορα mini - midi" ?

Πριν κανα 3μηνο πηρα το Pioneer X-HM11 απο Media Markt.

 

Ειχα να παρω Hi-Fi, απο το 1995...

 

Τωρα που το σκεφτομαι... ακομα και να καταργηθουν τα FM, θα εχω cd, mp3, usb και συνδεση με το PC μεσω RCA καλωδιου. Θα ειναι ενα "αχρηστο feature" τα FM, οπως αχρηστες ηταν απο καποιο σημειο και μετα οι "θηκες" για κασετες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...