Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Hands-On


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι το smartwatch βγήκε για να αντικαταστήσει το ρολόι και όχι ότι είναι ένα πανάκριβο gadget, που θέλει αντικατάσταση με το επόμενο πολύ πιο συχνά από ένα καλό ρολόι.

 

Δημοσκόπηση έχετε κάνει ρε παιδιά μερικοί και ξέρετε τι πιστεύουν και τι όχι οι περισσότεροι??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω post που κράζουν άλλα post… Να ξεκαθαρίσουμε ότι ο καθένας γράφει την γνώμη του.

Ούτε αυτός που το επικροτεί θα κάνει κάποιον να τον αγοράσει, αλλά ούτε και αυτός που το μισεί θα σταθεί εμπόδιο στην αγορά κάποιου που το γουστάρει!

 

Γνώμες λέμε!

Η δική μου πάντως είναι η χειρότερη! Πολλά λεφτά (ξεκινώντας απο τα 400!!!) για αυτό που προσφέρει.
Μια ψηφιακή πλατφόρμα σε μικρό μέγεθος που τρέχει ιος. Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο ακριβό! Δεν είναι και το επίτευγμα της τεχνολογίας!

 

Δεν θα αντάλλαζα το ακριβό μου ρολόι με κανένα smartwatch αντίστοιχης αξίας! Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν θα πάρω ποτέ.

Όταν (και όχι αν!) αντικαταστήσει πολλές καθημερινές διεργασίες, προσφέρει περισσότερα κλπ τότε ίσως πάρω!

 

Ακριβός τα ίδια έλεγα για το iphone 2g! ήταν ότι πιο άχρηστο είχα δει όταν βγήκε και κόστιζε μια περιουσία και τώρα έχω iphone!?. Η πλύση εγκεφάλου δεν υπήρχε!  (είχα το kokia N95 τότε).
iphone 3G: smartphone χωρίς video-κάμερα! (όπως τώρα το aplle watch!) 3G-3Gs smartphones που δεν τραβάvε video.. δεν έχει και φλας! ακόμα γελάω!!

 

Μόλις ξεζουμίσουν τον καταναλωτή με τα (προσωπικά) άχρηστα smartwatch και σε 5-6 χρόνια λανσάρουν κάτι χρηστικό τότε ίσως και να προβώ σε αγορά.
μέχρι τότε πετάχτε ελευθέρα όσοι θέλετε τα χρήματα σας. Δικά σας είναι και τα επενδύεται όπου θέλετε! Όποιος το θέλει το παίρνει.

 

Το πόσο χρηστικό και τεχνολογικά προηγμένο είναι ένα προϊών είναι αντικειμενικό κριτήριο!
Υ.Γ.
(ούτε aplle hater είμαι ούτε φανατίζομαι )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα 42 mm ειναι μονοδρομος   εδω παιζει σημαντικο ρολο το μεγεθος της οθονης τα 38 ειναι fail .

 

Μιλάμε για διαφορά 0.15inch! Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό :P

 

Προσωπικά περιμένω να εξελιχθούν πολύ τα smartwatch για να αγοράσω, ίσως σε μια τετραετία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τοσα λεφτα για ενα ρολοϊ και θελεις και να ειναι ακριβο πηγαινε παρε ενα ρολεξ και τελειωσες! Γενικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη των smartwatch!

Αυτο ακριβώς!100% άχριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για διαφορά 0.15inch! Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό :P

 

Προσωπικά περιμένω να εξελιχθούν πολύ τα smartwatch για να αγοράσω, ίσως σε μια τετραετία...

...ή 10%, που είναι υπολογίσιμη αν σκεφτείς ότι για κάποιου η οθόνη των 42 mm είναι ήδη στο όριο του μικρού.

 

Δημοσκόπηση έχετε κάνει ρε παιδιά μερικοί και ξέρετε τι πιστεύουν και τι όχι οι περισσότεροι??

Πρέπει να κάνω κάποια δημοσκόπηση για να καταλήξω στο ότι οι περισσότεροι καταναλωτές δεν είναι συνειδητοποιημένοι; Είναι η αιτία του υπερκαταναλωτισμού, που επικρατεί σήμερα και κανείς δεν αμφισβητεί.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν άρχισα να κυκλοφορώ με κινητό στην τσέπη πριν χρόνια... ευχαριστήθηκα που πέταξα το ρολόι...

Δεν προκεται να γυρίσω σε ρολόι όσο smart και αν είναι.... είτε της apple είτε οποιασδήποτε εταιρείας... σιγά μη φορτίζω και το ρολόι κάθε βράδυ...

Για τα δικά μου γούστα το κινητό αρκεί και περισσεύει...

 

Βέβαια κάποιοι γουστάρουν και ρολόγια ... ο καθένας όπως τη βρίσκει...

Όσο για το apple watch τώρα... κλασσικά ακριβό για αυτά που κάνει και όχι ιδιαίτερα εμφανίσιμο κυρίως λόγω σχήματος...

 

Ναι το κινητό κατά κάποιο τρόπο σε γλυτώνει από το να έχεις ένα ρολόι όλη την ώρα στο χέρι σου που κάποιες φορες τη μέρα δε θα θες να το φοράς αλλά όταν είμαι σε φάση που χρειάζεται να παρακολουθώ την ώρα προτιμώ 1000 φορές το ρολόι από το να χρειάζεται να έχω το κινητό όλη την ώρα στο χέρι και να πατάω κουμπιά ή να το βγάζω από τσέπη ή τσάντα. LOL

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το έξυπνο ρολογάκι θα ξεπουλήσει, ΠΟΛΥ παραπάνω από όλα τα έξυπνα ρολογάκια που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα, μαζί.Το πόσο ακριβως, άγνωστο.

(να και μια πρόβλεψη-εκτίμηση για 3 μύρια πωλήσεις σε μερικές μερούλες....... Αυθαιρετη? σύντομα θα ξέρουμε)

 

2. Δυστυχώς αυτό θα κάνει πιο δύσκολο τον ανταγωνισμό σε όλες τις άλλες εταιρίες. Είτε είναι εταιρίες ρολογιών, είτε έξυπνων ρολογιών, είτε gadjet, είτε κινητών.

 

3. Θα ρουφήξει πελάτες και από τις λεγόμενες luxury εταιρίες.(ακριβά κοσμήματα, ακριβά ρούχα κλπ.)

 

Μας αρέσει ή όχι, δεν παίζει κανένα ρόλο. Δεν μάθατε τίποτα από τον μεγα διδάσκαλο Steve Ballmer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκεκριμένο προϊόν της Apple πολύ προσεγμένο, αλλά γενικά το smartwatch δεν καλύπτει καμία ανάγκη αφού βάζοντας το χερι στην τσέπη, με μια κίνηση 2 δευτερολέπτων, το smartphone κάνει πολύ περισσότερα, πολύ καλύτερα. Όταν αποκτήσουν SIM και 100% αυτονομία τοτε ναι, θα έχει νόημα. Εκτός και αν κάποιος είναι fitness freak ή απίστευτα busy επαγγελματίας προς το παρόν δεν έχω πειστεί για τη λειτουργική αξία του προϊόντος.

 

Συμφωνώ για να μπορέσει να εχει μαζική επιτυχία τύπου ipad και iphone θα πρέπει να αποκτήσει αυτονομία ως τηλέφωνο έτσι ώστε να μπορείς να αφήσεις το τηλέφωνο σου σπίτι όταν είναι να αθληθείς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Μέχρι τότε θα είναι άλλη μια συσκευή που χρειάζεται συχνή φόρτιση. Λίγο περισσότερο χρήσιμο ίσως είναι σε κάποιον δρομέα, ποδηλάτη ή ορειβάτη. Μέχρι τότε το πιο χρήσιμο feature είναι να μη χρειάζεται να βγάλεις το κινητό από την τσάντα σου για να δεις αν έχεις κάτι ή για να δεις την ωρα.  Ενδέχεται να κάνω και λάθος βέβαια. Επειδή δεν έχω δώσει μεγάλη προσοχή σε αυτά τα Gadgets ας με διορθώσει κάποιος αν υπάρχει κάποιο άλλο χρησιμο χαρακτηριστικό που δεν έχω καταλάβει. Το iphone και ipad ήταν και εξαιρετικά χρησιμα προιοντα και όχι μόνο απλώς Gadgets για να δείχνεις

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eσυ με αυτη την νοοτροπια σιγουρα δεν αγορασες 800 ευρω κινητο .Ασε να μιλησει κανεις αλλος...

Με έπιασες μεγάλε, είμαι ένας φτωχομπινές με 3310 που μπαίνω στα φόρουμ, παριστάνω οτι εχω κινητό 800 ευρώ αλλα τα το παίζω συνειδητοποιημένος άπλας και κράζω το iWatch. Πες μας εσύ χουβαρντά φίλε μου γα ποιό λόγο θα αγόραζες το εν λόγω ρολόϊ μπας και με ξεστραβώσεις και τα ακουμπήσω κι εγω να κυκλοφορώ με τον Μίκυ στον καρπό.

 

disney_classic_mickey_white_dial_25570.j

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ίδια, μέχρι που πήγα φαντάρος και βλαστήμησα την στιγμή που δεν είχα ρολόι...

Nομίζω αυτό ισχύει για όλους όσους φοράνε ρολόι μετά το στρατό !

δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πιο ευανάγνωστο θα ήταν αν είχε παραγράφους...

Σωστός. Αν και δεν είχα κατα νου να γράψω κάτι τόσο μεγάλο αλλά όπως βλέπεις βγήκε έκθεση :D Το έγραψα κυριολεκτικά στο πόδι το σχόλιο,επομένως η παραγραφοποίηση ήταν πολυτέλεια εκείνη τη στιγμή.

Με έπιασες μεγάλε, είμαι ένας φτωχομπινές με 3310 που μπαίνω στα φόρουμ, παριστάνω οτι εχω κινητό 800 ευρώ αλλα τα το παίζω συνειδητοποιημένος άπλας και κράζω το iWatch. Πες μας εσύ χουβαρντά φίλε μου γα ποιό λόγο θα αγόραζες το εν λόγω ρολόϊ μπας και με ξεστραβώσεις και τα ακουμπήσω κι εγω να κυκλοφορώ με τον Μίκυ στον καρπό.

 

disney_classic_mickey_white_dial_25570.j

Για τους ίδιους ακριβώς λόγους που πληρώνεις μία περιουσία για ένα ελβετικό μηχανισμό swatch,ο οποίος πρακτικά προσθέτει μηδενικά στην τιμή,και απλά δείχνει την ώρα,τα δευτερόλεπτα,την ημερομηνία και είναι χρονογράφος-Πρωτοπορία όχι αστεία δηλαδή...Με τη λογική σου να εξισώσουμε μήπως τα swatch με ένα κινέζικο ρολόι τύπου ebay ? Και τα δύο την ώρα δείχνουν.. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Εαν έχεις καταλάβει ότι το apple watch δείχνει μόνο την ώρα,ενημερώσου σωστά.Εαν έχεις αντίρρηση με την τιμή,απευθύνσου στο τμήμα πωλήσεων και εκδήλωσε τα παράπονα και τις ενστάσεις σου. Εαν δεν σε ενδιαφέρει η αγορά του,μην παίρνεις το ύφος του θιγμένου και του εξαπατημένου πελάτη,απλά μην ασχολείσαι.

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ίδιους ακριβώς λόγους που πληρώνεις μία περιουσία για ένα ελβετικό μηχανισμό swatch,ο οποίος πρακτικά προσθέτει μηδενικά στην τιμή,και απλά δείχνει την ώρα,τα δευτερόλεπτα,την ημερομηνία και είναι χρονογράφος-Πρωτοπορία όχι αστεία δηλαδή...Με τη λογική σου να εξισώσουμε μήπως τα swatch με ένα κινέζικο ρολόι τύπου ebay ? Και τα δύο την ώρα δείχνουν.. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Εαν έχεις καταλάβει ότι το apple watch δείχνει μόνο την ώρα,ενημερώσου σωστά.Εαν έχεις αντίρρηση με την τιμή,απευθύνσου στο τμήμα πωλήσεων και εκδήλωσε τα παράπονα και τις ενστάσεις σου. Εαν δεν σε ενδιαφέρει η αγορά του,μην παίρνεις το ύφος του θιγμένου και του εξαπατημένου πελάτη,απλά μην ασχολείσαι.

Προφανώς και δεν θεωρώ την εικόνα του Μίκυ το πρόβλημα της συσκευής, αλλα αν θέλετε να βάζουμε επεξηγηματικά οταν κάνουμε και χιούμορ να μας το λέτε απο πριν.

 

Επίσης δεν κατάλαβα, δικαίωμα σχολιασμου στο νήμα έχει μόνο όποιος θα το πάρει ή θεωρεί οτι αξίζει σαν συσκευή? Κάντε το τότε sticky το θέμα και γράψτε με παχιά γράμματα οτι επιτρέπεται να σχολιάσει μόνος όποιος του αρέσει η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ χρήσιμο...

Συμβατότητά ΜΟΝΟ με apple iphone (από 5 και άνω), ακριβή τιμή, έλλειψη εφαρμογών, μικρούλα οθόνη (βγαίνει και σε μικρότερη ακόμα...) κτλ. Ακόμα και στην έκδοση των 12.000 λιρών μου φάνηκε φθηνό στο μάτι σε σχέση με την τιμή... Η έκδοση με μπρασελέ μοιάζει πολύ κίτς... :-(

Απ'ότι βλέπω έχει να πέσει πολύ διαφήμιση και πλύση εγκεφάλου, αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα πουλήσει πολύ. Κοστίζει όσο ένα ipad ή ένα iphone (και αυτό αφορά τις φτηνές εκδόσεις του) για την πιο ακριβή έκδοση : αγοράζεις σχεδόν όλα τα υπόλοιπα προϊόντα της Apple (από μια φορά) και αθροιστικά σου βγαίνει φτηνότερα...

Συμφωνώ απόλυτα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν θεωρώ την εικόνα του Μίκυ το πρόβλημα της συσκευής, αλλα αν θέλετε να βάζουμε επεξηγηματικά οταν κάνουμε και χιούμορ να μας το λέτε απο πριν.

 

Επίσης δεν κατάλαβα, δικαίωμα σχολιασμου στο νήμα έχει μόνο όποιος θα το πάρει ή θεωρεί οτι αξίζει σαν συσκευή? Κάντε το τότε sticky το θέμα και γράψτε με παχιά γράμματα οτι επιτρέπεται να σχολιάσει μόνος όποιος του αρέσει η συσκευή.

Άλλο το χιούμορ και άλλο το trolling. Έχουμε πολύ μεγάλη αίσθηση του πρώτου αλλά εξίσου μεγάλη και για το 2ο. Το να μπαίνεις και να κράζεις ένα προιον που δεν σε ενδιαφέρει και να κοτσάρεις μία κινεζιά με το ρολόι micky είναι trolling.Δεν βρίσκω κανένα παραλληλισμό. Όσο αφορά το θέμα είτε γίνει sticky είτε όχι,υπάρχει ο γενικός και απαράβατος κανόνας του offtopic.Μπορείς να υπερβείς τα όρια δεν αντιλέγω όμως θα βγεις εκτός θέματος και το σχόλιο σου μπορεί να σβηστεί από τους mods.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...