Προς το περιεχόμενο

Μέσος όρος μαθήματος 9,5?


NikitasTerror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά...η ερώτηση μου ίσως φανεί χαζή...αλλά αν δε μάθω θα πεθάνω από την αγωνία.. Αν στο λύκειο (β λυκείου) βγάλεις μέσο όρο τάξης 18 (με το γνωστό σύστημα του 9,5) αλλά στη φυσική πχ έχεις 6 μέσο όρο μαθήματος ΜΕΝΕΙΣ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΟΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ Ή ΟΧΙ?? γιατί κάποιοι λένε πως πρέπει να έχεις 9,5 συνολικό μέσο όρο και δε πα να έχεις 3 άλγεβρα δε μένεις...άλλοι πάλι λένε πως πρέπει να έχεις 9,5 και άνω σε κάθε μάθημα ξεχωριστά... τι ισχύει??  :fear:  :fear:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα, οπότε καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που είναι σίγουρος. Εγώ πάντως το 2004 που τελείωσα την 3η λυκείου, στα αρχαία έβγαλα μέσο όρο 8,5 όμως ο γενικός μου μέσος όρος ήταν 15 οπότε πέρασα και την τάξη. Δεν μου είπαν κάτι για να ξαναδώσω μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά...η ερώτηση μου ίσως φανεί χαζή...αλλά αν δε μάθω θα πεθάνω από την αγωνία.. Αν στο λύκειο (β λυκείου) βγάλεις μέσο όρο τάξης 18 (με το γνωστό σύστημα του 9,5) αλλά στη φυσική πχ έχεις 6 μέσο όρο μαθήματος ΜΕΝΕΙΣ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΟΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ Ή ΟΧΙ?? γιατί κάποιοι λένε πως πρέπει να έχεις 9,5 συνολικό μέσο όρο και δε πα να έχεις 3 άλγεβρα δε μένεις...άλλοι πάλι λένε πως πρέπει να έχεις 9,5 και άνω σε κάθε μάθημα ξεχωριστά... τι ισχύει??  :fear:  :fear:

 

Δεν πρέπει να πατάς καν φυσική ε;

Λοιπόν εγώ που τα έχω και φρέσκα, πριν 2 χρόνια αν είχες πάνω απο 9.5 Γ.Μ.Ο. πέρναγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πας μεταξεταστέος θα πρέπει να έχεις γενικό μέσο όρο κάτω από 9,5 και τοτε δινεις ξανά τα μαθήματα που έχουν και αυτά μέσο όρο κάτω από 9,5. 
Όπως μου είχε πει και ένας καθηγητής μου οταν του είχα κανει την ιδια ερώτηση που κάνεις και συ μου είχε πει 

"Θες να μείνεις?Αν δεν θες να μείνεις δεν γίνεται να μείνεις"

 

Με λίγα λογια θελει παρα πολυ κοπο για να βγάζεις γενικό μέσο ορο κατω απο 9,5. Τόσο βγάζουν συνήθως μαθητές που έχουν μαλλον προλάβει να μείνουν στην ιδια τάξη λόγω απουσίων και όχι λόγω βαθμολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λυκειο αν μεινεις σε μαθηματα θα μεινεις σε 4 και πανω.Πρεπει να το θελεις για να μεινεις στην ταξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το θελεις για να μεινεις στην ταξη..

 

Ή να μη θες να μάθεις αρχαία, λατινικά, φυσική, χημεία κτλ, γιατί πολύ απλά δε σε ενδιαφέρουν και δε θα σου χρησιμέψουν σε αυτό που θες να κάνεις στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να μη θες να μάθεις αρχαία, λατινικά, φυσική, χημεία κτλ, γιατί πολύ απλά δε σε ενδιαφέρουν και δε θα σου χρησιμέψουν σε αυτό που θες να κάνεις στο μέλλον. 

 

Αν απλά υπάρχεις μέσα στην τάξη ένα 10-11 το παίρνεις.

Εγω στα αρχαία ειδικά δεν διάβαζα ποτέ και απλά ήμουν διακοσμητικός όπως και το 95% της τάξης. Μόνο στα διαγωνίσματα, διάβαζα τα 2-3 κείμενα που έπρεπε να μάθουμε μετάφραση. Έτσι έπαιρνα ένα 11-12 στο τετράμηνο.

 

Στην Γ' λυκείου ειδικά που παίρνεις βαθμούς για την πλάκα σου, έβγαλα 16 στα αρχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά υπάρχεις μέσα στην τάξη ένα 10-11 το παίρνεις.

 

Και εγώ αυτό πίστευα, αλλά δεν το πήρα και έμεινα. Ώσπου πήγα ΕΠ.ΑΛ και ήμουν 3ος απουσιόλογος με 13-14 μ.ο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πίστευα, αλλά δεν το πήρα και έμεινα. Ώσπου πήγα ΕΠ.ΑΛ και ήμουν 3ος απουσιόλογος με 13-14 μ.ο. :lol:

 

Τότε θα ήσουν ατίθασος ή κάτι άλλο θα έπαιζε. Και ένας φίλος πήγε Γ΄ λυκείου στο ΕΠΑΛ και απο εκεί που έβγαζε Μ.Ο. 14 , έβγαλε 11. Τον παρέσερναν και τα ρεμάλια συμμαθητές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα ήσουν ατίθασος ή κάτι άλλο θα έπαιζε. Και ένας φίλος πήγε Γ΄ λυκείου στο ΕΠΑΛ και απο εκεί που έβγαζε Μ.Ο. 14 , έβγαλε 11. Τον παρέσερναν και τα ρεμάλια συμμαθητές του.

 

Ναι δεν ήμουν και ο πιο ήσυχος + ότι δε διάβαζα καθόλου για τους παραπάνω λόγους που είπα. Ήταν και αρκετά σοβαρό και "αυστηρό" το σχολείο, οπότε -αν και αργά- την έκανα. Στο ΕΠΑΛ ήταν ακριβώς το αντίθετο, γινόντουσαν τραγικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικό λύκειο αν δεν είσαι κάνας κάφρος που γαμάει το μάθημα και ειναι μεγάλο τσογλάνι δεν σε κόβουν όσο αδιάφορος και να είσαι. Αν απλά δεν ενοχλείς την διεξαγωγή του μαθήματος μια βάση την παίρνεις. Και παλι αν ειναι κανας κολλημενος και σου βαλει κάνα 8αρι αυτο θα γινει σε ενα το πολυ 2 μαθηματα...ο γενικος μεσος ορος θα ανεβει τρελα με κατι γυμναστικες και θρησκευικα και κατι αλλα μαθηματα της πλακας που δεν γινεται να παρεις κατω απο 15-16!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πεδες είμαι β λυκιου και έχω στην Αντιγόνη 10 και 10 και ξέρω πως δεν πεζει να γράψω ούτε 5 μπορώ να πάρω βαθμουςς απο αλλα μαθηματα (εχω 20 αγγλικα και πολλη πιθανο να γραψω 20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεδες είμαι β λυκιου και έχω στην Αντιγόνη 10 και 10 και ξέρω πως δεν πεζει να γράψω ούτε 5 μπορώ να πάρω βαθμουςς απο αλλα μαθηματα (εχω 20 αγγλικα και πολλη πιθανο να γραψω 20)

Μπες εδω: http://www.fr-anodos.gr/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF%CE%92%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

παιδια θα ηθελα και εγω να ξερω γιατι ανησυχω πολυ,ειμαι α' λυκειου και ειμαι σε μουσικο σχολειο εχω μεσο ορο 15.4 και εχω στην αλγεβρα 9 και 11 και στο τελος δεν εχω γραψει καθολου καλα.Θα χρειαστει να ξαναδωσω το μαθημα τον ιουλιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...