Προς το περιεχόμενο

Editorial: Τα videogames σήμερα ΔΕΝ είναι ακριβά (και ιδού η απόδειξη)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ένα προϊόν θα έπρεπε να κοστίζει ανάλογα με το πόση δουλειά έχει πέσει από πίσω του, αλλά ταυτόχρονα να μην υπερβαίνει την αξία του ανταγωνισμού.

 

Κάποτε τα παιχνίδια ήταν ακριβά γιατί όπως προαναφέρθηκε ήταν πρωτοποριακά και μοναδικά. Τα παίζαμε περισσότερο ΓΙΑΤΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ.

 

Ξαφνικά μεγαλώσαμε και μέσα στο πλήθος σαβούρας που κυκλοφορεί βγαίνουν τίτλοι 100 χρόνια μπροστά (βλέπε Metal Gear, Gran Turismo, Max payne, κτλ). Το arcanoid που το λιώσαμε κάποτε μπορεί να το προγραμμάτισε 1 άνθρωπος, τώρα για έναν τίτλο της προκοπής δείτε τα credits, ηθοποιοί, σκηνοθέτες, concept artists, 3d artists, texturers, lighters, renderers, translators... είναι λογικό το κόστος να είναι πιο αυξημένο συγκριτικά με παλιότερα... αλλά όπως είπα, δε μπορεί να ξεπερνάει το κόστος του ανταγωνισμού. Αλλιώς το GTA έπρεπε να πουλιέται 200 ευρώ... Οπότε άσχετα με πληθωρισμούς, κόστος ζωής, κτλ, δικαιολογημένα πληρώνεις πιο ακριβά σήμερα ένα παιχνίδι, γιατί πληρώνεις εργατοώρες!

 

...μετά συγκρίνεις πόσο κοστίζει σχετικά με αντίστοιχους τρόπους διασκέδασης. 2 άτομα να βγούνε ένα βράδυ, μια πίτσα, ένα σινεμά κι ένα ποτό = κόστος ενός παιχνιδιού. Το κόστος εξαρτάται από την οπτική γωνία του καθενός. Μπορεί να πει κάποιος ... και η έξοδος είναι ακριβή. Είναι, με τη σημερινή κατάσταση όλα είναι... για την ΕΛΛΑΔΑ.

 

Κλείνω λέγοντας ότι παίζω αρκετά, αγοράζω όμως ΛΙΓΑ - αυτά που αξίζουν, που δεν αισθάνομαι ότι με κορόιδεψαν, που παίζουν σωστά, που είναι ολοκληρωμένα, που θέλω η εταιρεία να βγάλει κι άλλα καλά παιχνίδια - Naughty Dog, Kojima, SMS... Απορώ καμιά φορά, παίζεις Last of Us και μετά βγαίνει στο εμπόριο κάποια μπούρδα που αναρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να στοιχίζουν το ίδιο.

 

Επίσης στο εξωτερικό, μετά από 1 μήνα πέφτουν οι τιμές σχεδόν στο μισό. Λίγη υπομονή και ψνίστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ποιος ειπε οτι τοτε αγοραζαμε παιχνιδια αν εξαιρεσεις 4-5 τιτλους που πηρα στην αρχη μετα εβαλα τσιπακι και επαιρνα κοπιες.

 

Και δεν ημουν μονο εγω σχεδον ολοι αυτο εκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω και εγω το Super Street Fighter II που ειχε αγοραστει με το που κυκλοφορησε για το Super NES  στις 32.000δρχ παρακαλω, και αλλα τοσα το Mortal Kombat 2. Στα Chrono Trigger, Final Fantasy V, Super Mario RPG και Killer Instinct δεν θα αναφερθω καν για να μην εχουμε καμια λιποθυμία. (και τοτε οι τιμες επαιζαν γενικα κοντα στις 25.000δρχ στις κασσετες, εκτος απο τους πολυαναμενομενους τιτλους οπως οι παραπανω που ξεφευγαν απο τις 30.000)

 

με τον ερχομο του CD-i και γενικα των κονσολων με CD, οι τιμες ηταν πιο προσιτες αλλα το Playstation τις ανεβασε παλι και επεφτε τρελη εκμεταλλευση απο τα καταστηματα μεχρι αυτο (το Playstation) να παψει να αποτελει ονειρο για πολλους χρηστες και η τιμη του να ειναι προσιτη.

 

προσωπικα ποτέ δεν θεωρησα ακριβα τα βιντεοπαιχνιδια αρκει να το αξιζουν το ποσό στο οποιο σου το δινουν. το τελευταιο παιχνιδι που αγορασα ηταν το Final Fantasy X-X2 HD Remaster ενα χρόνο πριν, παρολο που ειχα τελειωσει και τους 2 τιτλους επειδη ηξερα οτι με 40 ευρω θα απολαυσω 400 ωρες gameplay οπως τις ειχα απολαυσει και στο Playstation 2. εχω αγορασει και αρκετα αλλα παιχνιδια απο τοτε αλλα μονο indie που οι τιμες τους κατα κανονα ειναι κοντα στα 10 ευρω. και η αληθεια ειναι πως τοτε που μια κασσετα κοστιζε 32.000δρχ το ευχαριστιομουνα πολυ περισσοτερο το παιχνιδι απο τα blu ray που ερχονται τωρα στα 60-70 ευρώ. τουλάχιστον τότε ο κανονας ελεγε πως αν κατι ξεφευγει απο τα 30.000 δεν παιζει να ειναι πατάτα ενω τωρα πρεπει να διαβασεις 3-4 review απο διαφορα site και να δεις και αν υπαρχει κανενα demo για να μην κλαψεις τα λεφτα σου.

 

και μάλλον όποιος δεν πρόλαβε το Neo Geo δεν γνωριζει πραγματικα τι σημαινει ακριβα βιντεοπαιχνιδια (οι κασσετες του κοστιζαν όσο η μιση κονσόλα και ειδικα οι δυνατοι τιτλοι (Metal Slug, Samurai Shodown κτλ) ξεπερνουσανε τις 100.000δρχ μιας και ήταν σε κασσετες χωρητικοτητας εως και λιγο παραπανω απο τα 700mb, μιλαμε τωρα για τις 16bit εποχες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως τωρα παιρνουμε υπερπαραγωγες συνηθως και κατα την γνωμη μου ας τις πληρωσουμε.χαρηκα τα skyrim/oblivion/batman arkham trilogy/mass effect trilogy και πολλα αλλα..οσο και να τα πληρωσα αξιζαν..και τοτε και τωρα υπηρχαν μουφες και τοτε κ τωρα ηταν και ειναι ακριβα..απλα ας κανουμε διαχωρισμο κ ας παιρνουμε αυτα που πραγματικα αξιζουν..μονο ετσι κερδιζουμε κ καλυτερα games κ καλυτερες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εσείς που λέτε για το υψηλό κόστος των σημερινών παιχνιδιών,ναι έχετε δίκιο το ξέρω όπως προανέφερα.Τα σημερινά παιχνίδια θυμήζουν ταινίες και πολλά απο αυτά έχουν ηθοποιούς γνωστούς κλπ.Πολλά απο αυτά έχουν και ίδιο κόστος παραγωγής παράδειγμα το GTA V κόστισε 250εκ. και το HP and the half blood prince κόστισε 250εκ. .....Πόσοι απο σας όμως θα δίνατε σινεμά ένα 60ρι να το δείτε.? θέλω να πω πως απλά δεν σημαίνει πως αυτός πρέπει να είναι ο μόνος παράγοντας να είναι ψηλά οι τιμές...Ξέρω και πως το παράδειγμα που έφερα δεν είναι το καλύτερο...

Eίναι προφανές πως όσο ο καιρός περνάει η αμοιβή για μερικές δουλειές μειώνεται.Εγώ μπορεί να είχα διπλάσιο μισθό πριν 6 χρόνια πχ και τώρα να έχω το μισό μισθό σε σχέση με τότε και να δουλεύω και περισσότερο(περισσότερες ώρες)...Φέρνω ένα παράδειγμα καθημερινό και απλό για την κουβέντα απλά.Δεν μπορούν να απαιτούν με την τωρινή οικονομία και επειδή επένδυσαν παραπάνω χρήματα τα ίδια χρήματα που θα απαιτούσαν παλιά.To περιθόριο κέρδους έχει μικρίνει..!!! Ναι δεν είναι δίκαιο αλλά έτσι έχει πάει η οικονομία πλέον και δεν συμβαίνει μόνο  Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εσείς, μην καταπίνετε την προπαγάνδα ότι "με τη δραχμή ήταν καλά" γιατί πολύ απλά λοπγω της δραχμής όλα τα εισαγόμενα ήταν ακριβά πχ οι τιμές αυτών των παιχνιδιών! Τον πληθωρισμό 66% δεν τον είδατε στο άρθρο;

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοεί το άρθρο.

όταν λέει πληθωρισμό 66% εννοεί σε σύγκριση με τιμές του 2009. αν δλδ κάτι κόστιζε 100 ευρώ το 96, το 2009 θα κόστιζε 166 ευρώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοεί το άρθρο.

όταν λέει πληθωρισμό 66% εννοεί σε σύγκριση με τιμές του 2009. αν δλδ κάτι κόστιζε 100 ευρώ το 96, το 2009 θα κόστιζε 166 ευρώ.

 

Λάθος, αν κάτι κόστιζε 100 ευρώ το 2009, τότε το 96 κόστιζε 66 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προ-dlc εποχές, ναι, πλήρωνες το παιχνίδι στην ίδια και μην πω κιόλας, ακριβότερα από ότι τώρα (είχα χρυσωσει τη Sega με το mega drive), αλλά πλήρωνες και έπαιρνες ΟΛΌΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ. Ότι είχε να σου δώσει ήταν μέσα στο παιχνίδι και μετα κόπων και βασανων, το ξεκλειδώνες. Όταν εγώ πήγα και έσκασα 40€ για το mortal kombat 9, και τα dlc με όλους τους παίκτες βγαίνουν αλλά 20, και μετά από 2-3 μήνες μου σκάνε ενα komplete edition με όλα τα dlc, στην ίδια τιμή που το πήρα εγώ αρχικά, εε τότε άιντε και γα... Δηλαδή η θα σκάσω 20€ για τα dlc ή 40 για το komplete edition. Τελικά δεν έσκασα τίποτα και δεν έσκασα καθόλου! XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι καλά λοιπόν τα τόρεντ...σε εποχή κρίσης είναι πανάκριβα όταν με 50 ευρώ περνάς μια εβδομάδα περίπου με πολύ οικονομία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω πραγματικα με ορισμενα πραγματα εκτος πραγματικοτητας που διαβαζω. Στην χωρα μας ηταν κοινο μυστικό ήταν πως όλοι αγοραζαν σπασμενα παιχνιδια για τους υπολογιστες και τις κονσολες τους γιατι ποτε δεν υπήρχε κανενας ουσιαστικος ελεγχος για πνευματικα - εμπορικα δικαιωματα.

Το 90% κάτοχων PC και το 70-80% των κατόχων παιχνιδομηχανων ειδικα ps1 ps2 ps3 κτλ, πρώτα αγοράζαν την κονσόλα τους και δευτερη κίνηση ήταν να την "τσιπάρουν" για να παιζει αντεγραμενα παιχνιδια. Αυτη ηταν και η επιτυχια των playstation με τα cd αντι για τα cartige των αλλων κονσολών. 

Το εξωφρενικό ήταν οτι τα τσιπαρισματα των κονσολών μάλιστα διαφημίζονταν και στα περιοδικα gamer της περιοδου. Ποιος λοιπόν εδινε 60 -70 ευρω (15-20.000 δρχ) για γνησια παιχνιδια ; Δουλευομαστε ολοι μαζι; Αντε κανενας θειος να έφερνε σε καμια γιορτη κανενα γνησιο αντιτυπο... Ολοι οι αλλοι... messiah chip και... ΑΛΛΙΛΟΥΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ρε badbad, ολοι αυτοι που δειχνουν τις συλλογες τους σε γνωστη youtube εκπομπη που παρουσιαζει η κοπελια με τα μεγαλα ...ματια, τι ειναι αυτα τα εκατονταδες games; κοπιες; Τα 70 και 80% που λες πιο πανω ειναι κυριως απο ατομα που ηθελαν παιξουν στα γρηγορα ενα Pro ή Fifa ή Rally Mcray

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο badbad εχει καποια δικια ο καθενας μπορει να βγαζει νουμερα απο τον πατο του χωρις αιτιολογηση.

Και ναι για το PSX PS2 πουλουσα ετοιμες τσιπαρισμενες κονσολες (οταν ερχονταν οι παλετες με τις κονσολες απο την Dionic πρωτη κινηση τηλεφωνο του τεχνικους) γιατι δεν απαγορευοταν το modification και απο την στιγμη που δεν πουλουσα κοπιες δεν με εκαιγε.
 

Οταν ομως εφερνα 500 τεμαχια Pro και εφευγαν ολα σε 2 μερες ΓΝΗΣΙΑ μη λεμε οτι θελουμε.

 

Η λιανικη πειρατεια πεθανε με την αυξηση των DSL συνδεσεων και ταχυτητων (ο ιδιος λογος που εκλεισαν τα 10 Videoclub σε καθε γειτονια) και επειδη ο κοσμος σταματησε να τρωει κουτοχορτο και την εψαχνε και απο εξω (amazon play.com vhs distribution etc)

 

Και παλιοτερα νοικιαζες και παιχνιδια δεν ηταν αναγκη να τα σκασεις για τσιπαρισμα και κοπια ( Για παιχνιδια που αξιζαν και ηταν 4 δισκακια πχ Myst)

 

Το οτι οι φιλοι μου ηταν γυφτοι και τσιπαραν το Playstation για να παιζουν FM Pro Fifa και CM μονο,δεν σημαινει οτι ολοι στην Ελλαδα ειχα την δυνατοτητα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εσείς, μην καταπίνετε την προπαγάνδα ότι "με τη δραχμή ήταν καλά" γιατί πολύ απλά λοπγω της δραχμής όλα τα εισαγόμενα ήταν ακριβά πχ οι τιμές αυτών των παιχνιδιών! Τον πληθωρισμό 66% δεν τον είδατε στο άρθρο;

αα είσαι και συ από αυτούς ε;Τους μεγάλους ευρωπαίους πολίτες που δεν μπορούν αλλιώς χωρίς το € ;

εσύ τώρα θέλεις κάποια πολιτική απάντηση;

Γιατί εκεί το πας..και απόσο ξέρω δεν επιτρέπεται να συζητάμε πολιτικά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τα games τα οποια και κατασκευαζονται στο εξωτερικο, αρα ειναι εισαγωμενο προιον (εστω και μεσω ιντερνετ), ειναι οτι η αρχικη τιμη τους καθορισεται απο την εκαστοτε εταιρια, και ειναι σχεδον ενιαια με ελαφρες διαφορες λογω φορων. Οποτε δεν ειναι λογικο ενα game να κοστιζει 60 ευρω σε μια χωρα με μισθους 2-4χιλ ευρω αλλα εδω να το πουλησουν 20 ευρω, σε μια τριτοκοσμικη χωρα 2 ευρω  κλπ. Η αρχικη τιμη (καθως και οι επερχομενες πτωσεις) ειναι ενιαιες, και απο κει και περα 6 μηνες ή 1 χρονο μετα, μπορεις να δεις και πολυ χαμηλες τιμες απο στοκ που δεν πουληθηκαν.

Αρα πρεπει να δουμε το game παγκοσμια ως τιμη, και οχι στην ελλαδιτσα μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τα games τα οποια και κατασκευαζονται στο εξωτερικο, αρα ειναι εισαγωμενο προιον (εστω και μεσω ιντερνετ), ειναι οτι η αρχικη τιμη τους καθορισεται απο την εκαστοτε εταιρια, και ειναι σχεδον ενιαια με ελαφρες διαφορες λογω φορων. Οποτε δεν ειναι λογικο ενα game να κοστιζει 60 ευρω σε μια χωρα με μισθους 2-4χιλ ευρω αλλα εδω να το πουλησουν 20 ευρω, σε μια τριτοκοσμικη χωρα 2 ευρω  κλπ. Η αρχικη τιμη (καθως και οι επερχομενες πτωσεις) ειναι ενιαιες, και απο κει και περα 6 μηνες ή 1 χρονο μετα, μπορεις να δεις και πολυ χαμηλες τιμες απο στοκ που δεν πουληθηκαν.

Και πολύ νωρίτερα αρκετές φορές! Όπως έγραψα και πριν, είναι τόσο εύκολη πλέον η αγορά παιχνιδιών από όλο τον κόσμο και τόσες πολλές οι προσφορές που μου φαίνεται λίγο άκυρο να γκρινιάζουμε....τι να πεις για παλιότερα που περίμενες πότε θα φέρει το παιχνίδι το παιχνιδάδικο ή κομπιουτεράδικο της γειτονιάς και δεν είχες άλλη επιλογή...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...