Προς το περιεχόμενο

Editorial: Τα videogames σήμερα ΔΕΝ είναι ακριβά (και ιδού η απόδειξη)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα με τα games τα οποια και κατασκευαζονται στο εξωτερικο, αρα ειναι εισαγωμενο προιον (εστω και μεσω ιντερνετ), ειναι οτι η αρχικη τιμη τους καθορισεται απο την εκαστοτε εταιρια, και ειναι σχεδον ενιαια με ελαφρες διαφορες λογω φορων. Οποτε δεν ειναι λογικο ενα game να κοστιζει 60 ευρω σε μια χωρα με μισθους 2-4χιλ ευρω αλλα εδω να το πουλησουν 20 ευρω, σε μια τριτοκοσμικη χωρα 2 ευρω  κλπ. Η αρχικη τιμη (καθως και οι επερχομενες πτωσεις) ειναι ενιαιες, και απο κει και περα 6 μηνες ή 1 χρονο μετα, μπορεις να δεις και πολυ χαμηλες τιμες απο στοκ που δεν πουληθηκαν.

Αρα πρεπει να δουμε το game παγκοσμια ως τιμη, και οχι στην ελλαδιτσα μας.

Σωστά αν και σε κάποιες αγορές π.χ. Ρωσία πρέπει αρκετά παιχνίδια να έχουν εξαρχής χαμηλότερη τιμή, δες αντίστοιχα θέματα για κλειδιά στο steam κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά αν και σε κάποιες αγορές π.χ. Ρωσία πρέπει αρκετά παιχνίδια να έχουν εξαρχής χαμηλότερη τιμή, δες αντίστοιχα θέματα για κλειδιά στο steam κ.τ.λ.

 

Ειλικρινα δεν το εχω ψαξει οπως και δε γνωριζω το μεγεθος της διαφορας αυτης. Ισως παιζουν ρολο και οι ισοτιμιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ηταν ακριβοτερα τα παιχνιδια μη λεμε οτι θελουμε..shinobi sega master system 15000δρχ.sonic σε mega drive 20000δρχ..κλπ κλπ..το gameplay τους;;μια μερα!!!!μεχρι που ηρθαν τα ps1 που ολοι σχεδον τα τσιπαραν...ποσες εταιριες θα ασχοληθουν με την ελλαδα που με το που βγει καινουργιο hardmod-softmod θα πανε να το κανουν στα μηχνηματα τους,ενω οι αλλοι μισοι που δεν θα τα modαρουν τα μηχανηματα τους ειναι οι τυποι που θα παιξουν μονο pro/fifa κλπ;;δεν φτανει που παιρνουμε καλες υπηρεσιες και δωρακια απο τις εταιριες,μιλαμε κιολας...

 

 

εχω 40 παιχνιδια στον σκληρο δισκο της κονσολας μου και καμια 50αρια σε κανονικη συσκευασια..τα αποθηκευμενα η μου τα εδωσε δωρο η εταιρια η τα κατεβασα σe εξευτελιστικες τιμες..στα 80's και στα 90's ειχαμε την δυνατοτητα να αγορασουμε 90-100 τιτλους αυθεντικους;;δεν νομιζω παιδια..και οχι επειδη ημασταν πιτσιρικαδες..εχω δει και σημερα πισιρικια που ειναι και πιο δυσκολες οι εποχες και εχουν πολυ καλες συλλογες τιτλων

 

 

Δλδ ρε badbad, ολοι αυτοι που δειχνουν τις συλλογες τους σε γνωστη youtube εκπομπη που παρουσιαζει η κοπελια με τα μεγαλα ...ματια, τι ειναι αυτα τα εκατονταδες games; κοπιες; Τα 70 και 80% που λες πιο πανω ειναι κυριως απο ατομα που ηθελαν παιξουν στα γρηγορα ενα Pro ή Fifa ή Rally Mcray

εχεις δει πολλους ελληνες στο you tube με τετοιες συλλογες φιλε μου;;γτ νομιζω πως για την ελλαδα μιλαμε..i don't give a f@@k για τον αγγλο και τον αμερικανο κλπ κλπ

 

 

εχεις δει πολλους ελληνες στο you tube με τετοιες συλλογες φιλε μου;;γτ νομιζω πως για την ελλαδα μιλαμε..i don't give a f@@k για τον αγγλο και τον αμερικανο κλπ κλπ

διαφορετικες οι δυνατοτητες μας απο αυτους και δεν το ειπα για να σε θιξω..οκ; ;)

 

 

Γελαω πραγματικα με ορισμενα πραγματα εκτος πραγματικοτητας που διαβαζω. Στην χωρα μας ηταν κοινο μυστικό ήταν πως όλοι αγοραζαν σπασμενα παιχνιδια για τους υπολογιστες και τις κονσολες τους γιατι ποτε δεν υπήρχε κανενας ουσιαστικος ελεγχος για πνευματικα - εμπορικα δικαιωματα.

Το 90% κάτοχων PC και το 70-80% των κατόχων παιχνιδομηχανων ειδικα ps1 ps2 ps3 κτλ, πρώτα αγοράζαν την κονσόλα τους και δευτερη κίνηση ήταν να την "τσιπάρουν" για να παιζει αντεγραμενα παιχνιδια. Αυτη ηταν και η επιτυχια των playstation με τα cd αντι για τα cartige των αλλων κονσολών.

Το εξωφρενικό ήταν οτι τα τσιπαρισματα των κονσολών μάλιστα διαφημίζονταν και στα περιοδικα gamer της περιοδου. Ποιος λοιπόν εδινε 60 -70 ευρω (15-20.000 δρχ) για γνησια παιχνιδια ; Δουλευομαστε ολοι μαζι; Αντε κανενας θειος να έφερνε σε καμια γιορτη κανενα γνησιο αντιτυπο... Ολοι οι αλλοι... messiah chip και... ΑΛΛΙ

 

 

καλα κι εγω γελαω...ακομα ξετρυπωνω κοπιες απο τις κουτες.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει πολλους ελληνες στο you tube με τετοιες συλλογες φιλε μου;;γτ νομιζω πως για την ελλαδα μιλαμε..i don't give a f@@k για τον αγγλο και τον αμερικανο κλπ κλπ

Δεν ξερω τι εννοεις πολλους, αλλα αυτη η σειρα στο yt εκανε αρκετα επεισοδια και σε καθε επεισοδιο εδειχνε τις συλλογες 2 ατομων. Και ολοι αυτοι ειχαν εκατονταδες retail παιχνιδια και οταν ανοιγαν και το Pc για να δειξουν και τι ειχαν στο steam, τοτε ηταν χιλιαδες. Δεν λεω οτι ολοι οι Ελληνες gamers εχουν τοσα πολλα games αλλα σου απαντω επειδη με ρωτησες αν εχω δει πολλους Ελληνες στο yt με μεγαλες συλογες. Ε ναι εχω δει λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ενημερωμενος σωστα λοιπον bro(μαλλον η ηλικια φταιει)και εχεις δικιο..απλα αποψη μου ειναι πως η πλειοψηφια των gamers δεν εχει συλλογες που γεμιζουν ολοκληρο καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ενημερωμενος σωστα λοιπον bro(μαλλον η ηλικια φταιει)και εχεις δικιο..απλα αποψη μου ειναι πως η πλειοψηφια των gamers δεν εχει συλλογες που γεμιζουν ολοκληρο καταστημα

Σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχεις δει πολλους ελληνες στο you tube με τετοιες συλλογες φιλε μου;;γτ νομιζω πως για την ελλαδα μιλαμε..i don't give a f@@k για τον αγγλο και τον αμερικανο κλπ κλπ

διαφορετικες οι δυνατοτητες μας απο αυτους και δεν το ειπα για να σε θιξω..οκ; ;)

 

Ρε Θεούλη, κάνεις quote τον εαυτό σου και αρπάζεσαι κιόλας από αυτά που έγραψες; Το τερμάτισες. :confused:
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε Θεούλη, κάνεις quote τον εαυτό σου και αρπάζεσαι κιόλας από αυτά που έγραψες; Το τερμάτισες. :confused:

 

 

post-40281-0-12622100-1430907496_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τηλ μου τα'παιξεεεε...ρε φιλε δεν αρπαζομαι με αυτο που γραφω..ξεκαθαριζω πως δεν κανω προσωπικη επιθεση,απλα.αποφυγη παρεξηγησεων λεγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΔΕΝ είναι ακριβά ? οκ το δέχομαι αυτό αλλά τι χρειάζεσαι πλέον για να τα παίξεις?? είναι άλλο θέμα ...

Ό,τι χρειαζόσουν πάντα πάνω κάτω....:)

To τηλ μου τα'παιξεεεε...ρε φιλε δεν αρπαζομαι με αυτο που γραφω..ξεκαθαριζω πως δεν κανω προσωπικη επιθεση,απλα.αποφυγη παρεξηγησεων λεγεται

Βγήκε κορυφαίο όμως! :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα είναι ακριβά ? οκ το δέχομαι αυτό αλλά τι χρειάζεσαι πλέον για να τα παίξεις?? είναι άλλο θέμα ...

αν εισαι απαιτητικος χρειαζεσαι οτι και παλιοτερα..ενα πολυ καλο pc..αν δεν εισαι απαιτητικος 350ευρω για μια κονσολα..για θυμησου τις αρχικες τιμες στα xbox 360-ps3 οταν κυκλοφορησαν στν ελλαδα...για το pc δεν μιλαω καν γιατι τα λεφτα που παιρνω θελω να τα κρατησω και οχι να τα δωσω σε αναβαθμισεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...