Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αυτό έκανα, δοκίμασα να κάνω και νέα σύνδεση δικτύου αλλά πάλι με πετάει το 651 error.

Ποιος είναι ο πάροχος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα reset στο router να φύγουν τα διαφορά της wind και μετά βάλε το username και το password της forthnet με τη μορφή: username@περιοχη[email protected] και τον κωδικό σου και θα συνδεθεί λογικά. Σε εμένα έτσι μπήκε και δουλεύει κανονικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Forthnet,

Κάνε Reset to Defaults για να φύγουν όλα όσα αφορούν την Wind και τρεξε τον Wizard του, συνήθως βάζει όλες τις παραμέτρους αυτόματα και σου ζητά μόνο USERNAME ([email protected]) & PASSWORD (xxxxxxxx), σου τα έχει δώσει η Forthnet...

 

Αν δεν τις βάλει αυτόματα βάλτες εσύ:

 

VPI: 8

VCI: 35

Connection Type: PPPoE

Encapsulation Mode LLC

USERNAME:[email protected]

PASSWORD: xxxxxxxx

 

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3997

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις δώσει στατικές ip για βαλτες αυτόματα στην κάρτα δικτύου και μετά μπες...

Όχι, στα αυτόματα το έχω.δοκίμασα και επαναφορά συστήματος αλλά τζίφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έβαλα το παλιό ρούτερ και έχω έστω Wi-Fi

τι διεύθυνση "χτυπάς" για να μπείς?

δες στη σελιδα 17  ... https://www.wind.gr/files/1/wind_v2/statheri_epixeiriseis/devices/asus/Asus_DSL_14U_Manual.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα καλημέρα, χτύπησα 192.168.1.254, μπήκα στο ρούτερ στο μενού του.από το κινητό όλα τα κάνω, με βγάζει ότι είμαι συνδεδεμένος αλλά δεν έχω ίντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα καλημέρα, χτύπησα 192.168.1.254, μπήκα στο ρούτερ στο μενού του.από το κινητό όλα τα κάνω, με βγάζει ότι είμαι συνδεδεμένος αλλά δεν έχω ίντερνετ

 

καλημέρα! να φανταστώ οτι δεν έχεις αλλαξει το firmware του ρουτερ? παίζεις ακόμα με αυτό που έχει από τη wind?

και εγώ με forthnet είμαι και παίζει κανονικά. Θα σου πρότεινα να του περάσεις ένα από τα firmware που αναφέρουν τα παιδιά εδώ ή το τελευταίο beta που έχει βγει(εγώ ακόμα το δοκιμάζω και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά) το οποίο είναι εδώ(αν το κάνεις και γενικά οποιο firmware βαλεις καλύτερα είναι ενσύρματα) https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/20B8B32CD2BE41C89CA75C215CE1A2CEY

έπειτα ένα ρεσετ απο το κουμπακι πίσω (4-6 δευτερόλεπτα) και το σετάρεις από την αρχη. Να ξέρεις οτι αν το κάνεις αυτό η διευθυνση εισόδου στο ρουτερ θα αλλάξει σε 192.168.1.1 καθώς και την πρώτη φορά θα σε βάλει λογικά αυτόματα μόνο του για να τρέξεις το setup wizard.

Οι ΄ρυθμίσεις από τον wizard παίζουν μια χαρα και λογικά δεν θα εχεις θέμα. δεν ξέρω αν με το firmware της wind Θα επρεπε να σου παιζει γιατί το έβγαλα κατευθείαν και δεν θυμάμαι....

Τέλος ξανακοίτα μήπως έχεις βαλει καμια manual Ip και για αυτό δεν σε βλέπει. από υπολογιστή λογικά θα μπορείς πιο ευκολα να κανεις ρυθμίσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολογιστή έχω αυτό

καλημέρα! να φανταστώ οτι δεν έχεις αλλαξει το firmware του ρουτερ? παίζεις ακόμα με αυτό που έχει από τη wind?

και εγώ με forthnet είμαι και παίζει κανονικά. Θα σου πρότεινα να του περάσεις ένα από τα firmware που αναφέρουν τα παιδιά εδώ ή το τελευταίο beta που έχει βγει(εγώ ακόμα το δοκιμάζω και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά) το οποίο είναι εδώ(αν το κάνεις και γενικά οποιο firmware βαλεις καλύτερα είναι ενσύρματα) https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/20B8B32CD2BE41C89CA75C215CE1A2CEY

έπειτα ένα ρεσετ απο το κουμπακι πίσω (4-6 δευτερόλεπτα) και το σετάρεις από την αρχη. Να ξέρεις οτι αν το κάνεις αυτό η διευθυνση εισόδου στο ρουτερ θα αλλάξει σε 192.168.1.1 καθώς και την πρώτη φορά θα σε βάλει λογικά αυτόματα μόνο του για να τρέξεις το setup wizard.

Οι ΄ρυθμίσεις από τον wizard παίζουν μια χαρα και λογικά δεν θα εχεις θέμα. δεν ξέρω αν με το firmware της wind Θα επρεπε να σου παιζει γιατί το έβγαλα κατευθείαν και δεν θυμάμαι....

Τέλος ξανακοίτα μήπως έχεις βαλει καμια manual Ip και για αυτό δεν σε βλέπει. από υπολογιστή λογικά θα μπορείς πιο ευκολα να κανεις ρυθμίσεις

Τι έκανα ακριβώς, το έβγαλα από το κουτί, το συνέδεσα, πριν ανοίξω τον υπολογιστή πήγα να βάλω το Wi-Fi key για να δω Εάν μπαίνει από το κινητό αλλά δεν.γράφει connected but no internet , έχει ένα θαυμαστικό δίπλα στο εικονίδιο.ανοίγω τον σταθερό νομίζοντας ότι θέλει να βάλω τα στοιχεία του παρόχου.οδηγό εγκατάστασης δεν με πέταξε να το σεταρω, έτσι μπήκα από 192.168.1.254 , όπως έγραφε στο χαρτί.έβαλα τα admin admin και έχω μόνο την γκρι καρτέλα των επιλογών.στα εικονίδια πάνω δεξιά δείχνει ότι υπάρχει σύνδεση Wi-Fi καθώς και ότι είναι συνδεδεμένο το κινητό και ο σταθερός.έβαλα και το σιντι αλλά δεν έκανα δουλειά.κάτω δεξιά στα Windows έβαλα τα στοιχεία για να συνδεθεί αλλά με πετάει error 651.σκαλισα λίγο στις συνδέσεις και τις επιλογές που πρέπει να έχω.στο ipconfig δεν με δείχνει την default gateaway, είναι κενό.Έτσι δεν μπορώ να μπω από τον περιηγητή στο 192.168.1.254 ούτε στο 192.168.1.1

Κάνε Reset to Defaults για να φύγουν όλα όσα αφορούν την Wind και τρεξε τον Wizard του, συνήθως βάζει όλες τις παραμέτρους αυτόματα και σου ζητά μόνο USERNAME ([email protected]) & PASSWORD (xxxxxxxx), σου τα έχει δώσει η Forthnet...

 

Αν δεν τις βάλει αυτόματα βάλτες εσύ:

 

VPI: 8

VCI: 35

Connection Type: PPPoE

Encapsulation Mode LLC

USERNAME:[email protected]

PASSWORD: xxxxxxxx

 

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3997

Όταν έχεις την ευκαιρία μια φωτο να δν σε ποιο μενού είναι αυτό

post-141063-0-17833100-1473921651_thumb.jpg

post-141063-0-44328400-1473921665_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καταρχήν δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις καθόλου το cd με τις εγκαταστάσεις και τα διάφορα. Αρχικά κάνε ένα reset το router να φύγουν τις wind οι βλακείες. Μετά μπες από το κινητό στο 192.168.1.1 και βάλε τα στοιχεία της forthnet για να συνδεθεί στο ιντερνετ. Μέχρι εδώ αν όλα πάνε καλά θα έχεις φτιάξει το router και θα μπαίνεις από το κινητό στο ιντερνετ. Πάει το πρώτο κομμάτι.

 

Μετά πάμε στον υπολογιστή, προσπάθησε πάλι αφού συνδεθείς μέσω ethernet να μπεις στο 192.168.1.1 και δες αν σε βάζει, αν όχι τότε τσέκαρε μια αν όλες οι καρτέλες στις ρυθμίσεις για το ipv4 είναι στο αυτόματο(αν δεν είναι βάλε τες), τέλος δοκίμασε να κάνεις διάγνωση μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...