Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το νέο MacBook 12 ιντσών με Retina οθόνη (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

        Άλλα κριτήρια θα χρησιμοποιήσεις για να κρίνεις ένα προϊόν ως εμπορικό (συμπεριλαμβάνεται και η τιμή), άλλα ως τεχνολογικό (δεν συμπεριλαμβάνεται η τιμή). Είναι 2 διαφορετικές συζητήσεις. Εδώ άλλοι κρίνουν με ό,τι κριτήρια θέλουν και άλλοι απαντάνε επίσης με ό,τι κριτήρια θέλουν. Μην τα μπερδέυετε. Η Apple είναι κυρίως μια εμπορική κερδοσκοπική επιχείρηση και ως τέτοια πρέπει να κρίνεται. Σύμφωνα δηλαδή με τις πωλήσεις και τα κέρδη της.

Να συμπληρώσω : και για τον τρόπο που αυτά επιτυγχάνονται (για όσους θέλουν να το αναλύσουν). Σε ένα τεχνολογικό forum είναι λογικό να κρίνεται και από την άποψη της τεχνολογίας, αλλά και από την οικονομική.

 

 Οι πελάτες τώρα, κρίνονται με άλλα κριτήρια, πολύ πιο πολύπλοκα, για το αν κάνουν σωστή αγορά. Έχετε όμως υπόψιν ότι υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες στις Η.Π.Α. και εκατομμύρια σε όλον τον κόσμο που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η τιμή. Πολλοί ίσως δεν μαθαίνουν ποτέ και ούτε τους ενδιαφέρει πόσο κάνει. Απλώς το αγοράζουν. Η Apple το γνωρίζει και τους υπολογίζει, ό,τι και να λέμε εμείς οι κανονικοί άνθρωποι που ψάχνουν το VFM. 

Αυτοί λέγονται υπερκαταναλωτές και η Apple (και η κάθε Apple) δεν τους γνωρίζει απλά, τους διαμορφώνει. Αυτό είναι και το νόημα του σημερινού (κακώς εννοούμενου) marketing. Έχουν δημιουργηθεί τόσοι πολλοί υπερκαταναλωτές (ανίκανοι να ζυγίσουν σωστά τις ανάγκες τους), που δίνουμε 3 βασικούς μισθούς για να πάρουμε προϊόντα που στοιχίζουν στην εταιρεία το 30% της λιανικής τιμής τους και έχουν διάρκεια ζωής λίγα χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανεις δεν πεταει συνειδητα λεφτα

 

ειτε δεν ξερει (κ δεν το θεωρω κακο),ειτε δεν εχει χρονο να ασχοληθει ,ειτε ,ειτε

 

για την συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ενα retina macbook pro ειναι απειρως κ τρελα καλυτερη αγορα πχ ,σε windows υπαρχουν επισης παρα πολλες καλες επιλογες ,ισαξιες κ φθηνοτερες

 

κ η κουβεντα σταματαει εδω για εμενα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί λέγονται υπερκαταναλωτές και η Apple (και η κάθε Apple) δεν τους γνωρίζει απλά, τους διαμορφώνει. Αυτό είναι και το νόημα του σημερινού (κακώς εννοούμενου) marketing. Έχουν δημιουργηθεί τόσοι πολλοί υπερκαταναλωτές (ανίκανοι να ζυγίσουν σωστά τις ανάγκες τους), που δίνουμε 3 βασικούς μισθούς για να πάρουμε προϊόντα που στοιχίζουν στην εταιρεία το 30% της λιανικής τιμής τους και έχουν διάρκεια ζωής λίγα χρόνια...

 

Από την άλλη υπάρχουν και άτομα που δίνουν το 1/3 του μισθού τους για να το πάρουν αλλά για κάποιο λόγο ποτέ δεν τους αναφέρουμε. και εκεί κατάλαβα οτι πήγε το σχόλιο του CheOnWeb..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη υπάρχουν και άτομα που δίνουν το 1/3 του μισθούς τους για να το πάρουν αλλά για κάποιο λόγο ποτέ δεν τους αναφέρουμε. και εκεί κατάλαβα οτι πήγε το σχόλιο του CheOnWeb..

 

σωστο..... και αυτο

 

Το ιδιο γινεται και στα iphones αλλωστε , (ασε που το παιρνεις και τζαμπανταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω : και για τον τρόπο που αυτά επιτυγχάνονται (για όσους θέλουν να το αναλύσουν). Σε ένα τεχνολογικό forum είναι λογικό να κρίνεται και από την άποψη της τεχνολογίας, αλλά και από την οικονομική.

 

Αυτοί λέγονται υπερκαταναλωτές και η Apple (και η κάθε Apple) δεν τους γνωρίζει απλά, τους διαμορφώνει. Αυτό είναι και το νόημα του σημερινού (κακώς εννοούμενου) marketing. Έχουν δημιουργηθεί τόσοι πολλοί υπερκαταναλωτές (ανίκανοι να ζυγίσουν σωστά τις ανάγκες τους), που δίνουμε 3 βασικούς μισθούς για να πάρουμε προϊόντα που στοιχίζουν στην εταιρεία το 30% της λιανικής τιμής τους και έχουν διάρκεια ζωής λίγα χρόνια...

 

Φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι. Εγώ είπα ότι υπάρχουν πολλοί που δίνουν το 1/3 του "μεροκάματου" για ένα laptop, οπότε λίγο ή μάλλον καθόλου δεν τους νοιάζει πόσο στοιχίζει το εν λόγω προϊόν στην κατασκευάστρια εταιρεία. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι αλλά ίσως όχι στην Ελλάδα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι. Εγώ είπα ότι υπάρχουν πολλοί που δίνουν το 1/3 του "μεροκάματου" για ένα laptop, οπότε λίγο ή μάλλον καθόλου δεν τους νοιάζει πόσο στοιχίζει το εν λόγω προϊόν στην κατασκευάστρια εταιρεία. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι αλλά ίσως όχι στην Ελλάδα μας.

     Δεν διαφωνούμε ουσιαστικά. Γι αυτό έγραψα "Να συμπληρώσω:". Υπάρχουν πολλοί λίγοι τέτοιοι στον πλανήτη αυτη τη στιγμή (σε σχέση με το σύνολο του πληθυσμού). Θεωρείς ότι η συγκεκριμένη εταιρεία απευθύνεται σε αυτούς ή σε μιά άλλη κατηγορία που νομίζει ότι ανήκει σε αυτούς που αξίζει να δώσουν τόσα χρήματα για κάτι τόσο εφήμερο;..

     Όπως ξαναέγραψα όχι, απλά, τους γνωρίζει : τους διαμορφώνει. Έτσι βγαίνει το χρήμα: όταν πείσεις τον άλλο ότι έχει μια ανάγκη, στη συνέχεια την καλύψεις και ταυτόχρονα του δείχνεις ότι η ανάγκη του αυτή έχει μεγάλη αξία. Αυτή είναι η κατάντια του marketing σήμερα... Από πρόβλεψη και κάλυψη των αναγκών ενός μέρους του καταναλωτικού συνόλου σε εξαπάτηση του καταναλωτικού συνόλου. Από μέρος της διαδικασίας παραγωγής σε ενσωμάτωση σε κάθε στάδιο αυτής...

     Τέτοιοι δεν υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα, γιατί εξελίσσεται σε μια χώρα "δεύτερης διαλογής" και αυτά τα προϊόντα είναι για άλλους... Κι όμως αυτά και άλλα θα πωληθούν σε τέτοιες και πιο υψηλές τιμές ακόμα, γι αυτό το λόγο συνεχίζουν κι έρχονται και βλέπεις μαγαζιά στο sktoutz με την ένδειξη "άμεσα διαθεσιμο" σε τέτοια προϊόντα...

     Προσωπικά, είμαι πρακτικός άνθρωπος και δεν θα αγόραζα κάτι τόσο ακριβό αν δεν ήταν μέρος της εργασίας που μου αποφέρει χρήματα (ώστε να αποσβέσω την αξία του) και πάλι με την προϋπόθεση να μην υπήρχαν φτηνότερες επιλογές που να κάνουν εξίσου καλά την δουλειά μου. Δεν είμαι τσιγγούνης, αλλά οι προτεραιότητές μου είναι, προφανώς, διαφορετικές απ' ότι άλλων και δεν θεωρώ άξιο λόγου ένα τέτοιο προϊόν. Δεν κάνει τη δουλειά μου κι έχει ένα σωρό χρήματα. Δεν προσπαθώ να προσαρμόσω την ανάγκη μου πάνω στο προϊόν (όπως θα ήθελε η κάθε εταιρεία), αλλά ελέγχω αν το προϊόν ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου χωρίς συναισθηματισμούς. Δεν δένομαι ποτέ συναισθηματικά με υλικά αγαθά, αφού ξέρω ότι είναι εφήμερα και επιλέγω ψυχρά και με μόνο γνώμονα την ανάγκη που θέλω να καλύψω.

     Το συγκεκριμένο προϊόν, αν δεν ήταν της συγκεκριμένης εταιρείας θα ειχε διαφορετική δομή ή δε θα είχε καμία θέση στην αγορά. Βλέποντας το δαγκωμενο μήλο είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα το προτιμήσουν έναντι φαγητού ή κάποιου άλλου αγαθού που θα μπορούσε να καλύψει μια πιο βασική τους ανάγκη...

     Δεν τους κατηγορώ, απλά λυπάμαι γι αυτούς τους ανθρώπους γιατί κοπιάζουν καθημερινά και σπαταλούν το μαγαλύτερο μέρος, της πεπερασμένης ποσότητας χρήματος που θα κερδίσουν στη ζωή τους, σε πράγματα αχρείαστα γι αυτους ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παρει καποιος mac ασχετα με το αν συμφερει ή οχι ειναι δικο του θεμα και δεν με ενδιαφερει στην τελικη,δικα του λεφτα ας τα δωσει οπου θελει.Το να βλεπω ατομα να χρησιμοποιουν ως επιχειρημα ''το εγω εχω λεφτα και το πηρα ενω εσυ δεν εχεις,για αυτο φτωχε δεν εχεις δικαιωμα να μιλας'',δειχνει το πως εξυπνα το μαρκετινγκ της Apple εχει αναγαγει απλα computer  σε ειδος πολυτελειας,χρησιμοποιοντας τα κομπλεξ των ανθρωπων που θελουν να νιωσουν πλουσιοι και ανωτεροι απο τον μεσο ορο.

 

Για μενα προσωπικα τολμωντας ως χρηστης σαπιου λαπτοπ να κρινω,το συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι πειραμα,οπως και το mac mini 2014,για το πως αντιδρουν οι καταναλωτες στα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παρει καποιος mac ασχετα με το αν συμφερει ή οχι ειναι δικο του θεμα και δεν με ενδιαφερει στην τελικη,δικα του λεφτα ας τα δωσει οπου θελει.Το να βλεπω ατομα να χρησιμοποιουν ως επιχειρημα ''το εγω εχω λεφτα και το πηρα ενω εσυ δεν εχεις,για αυτο φτωχε δεν εχεις δικαιωμα να μιλας'',δειχνει το πως εξυπνα το μαρκετινγκ της Apple εχει αναγαγει απλα computer  σε ειδος πολυτελειας,χρησιμοποιοντας τα κομπλεξ των ανθρωπων που θελουν να νιωσουν πλουσιοι και ανωτεροι απο τον μεσο ορο.

 

Για μενα προσωπικα τολμωντας ως χρηστης σαπιου λαπτοπ να κρινω,το συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι πειραμα,οπως και το mac mini 2014,για το πως αντιδρουν οι καταναλωτες στα προιοντα.

Αυτό λέγεται "κοινωνικός ρατσισμός" και φυσικά είναι στον άνθρωπο και όχι στο προϊόν.

Χρησιμοποιούν την ανάγκη του ανθρώπου στο να νομίζει ότι αγόρασε κάτι "ανώτερο" και "διαφορετικό" και ότι η αγορά αυτού τον "συμπαρασύρει" κι αυτόν προς τα πάνω (βασικά στηρίζεται στη φιλοσοφική έννοια του "φαίνεσθαι"). Κάποιοι άλλοι νομίζουν ότι τα ηλεκτρονικά κατασκευάζονται από διαφορετικής ποιότητας υλικά και γι αυτό πρέπει να αγοράσεις κάτι ακριβό: για να αντέξει στο χρόνο... :blink:

Το έχω καταλάβει πολλές φορές σε συζητήσεις με πολλά άτομα που αγοράζουν ακριβά ηλεκτρονικά...

Λες αυτή τη φορά το "πείραμα" να βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα απο αυτά που βγάζει συνέχεια;.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια ολοι εσεις που το κραζετε εχετε  surface pro h' Dell xps ? Η΄ειστε  με κανενα lap top των 500 ευρω στην καλυτερη?Κατι μου λεει οτι η συντριπτικη πλειοψηφια παει στην δευτερη κατηγορια ,ελπιζω να καταλαβαινετε το αυτονοητο   πως η κριτικη σας ειναι εν μερει ακυρη ...

 

Αντιθετα οσοι εχουν αντιστοιχου βεληνεκους προιοντα βλ.  ενα Dell xps  για παραδειγμα οπως αναφερα και πιο πριν ειναι προφανες πως μπορουν αλλα συνειδητα  πανε σε αλλη επιλογη  .Αυτων λοιπον η γνωμη αποκτα αυτοματα βαρυνουσα σημασια και μπορω να την ακουσω και ας μην συμφωνω .

 

Ποσο δικιο εχει ο fotis13 για τη φθηνιαρικη, κακης ποιοτητας οθονη που εχει το air σε σχεση με τον ανταγωνισμο:

 

Η οθονη του air   δεν συγκρινεται  ειναι πολυ κατωτερη μονο για αυτο ειναι λογος να πας στο νεο .

 

 

Το νεο dell xps 13 καταφερε σε σασι 11" να χωρεσει(λογω  ανυπαρκτων bezel) οθονη 13.3" οπως του air.

Χωρις ομως να κανει συμβιβασμους σε επιδοσεις(εχει i5 και i7 σαν του air), θυρες και αυτονομια οπως το new macbook. Κανει το air με τα τεραστια bezel να φαινεται αλλης εποχης: 

post-62876-0-57788500-1431958284_thumb.png

 

Eιναι αισθητα μικροτερο παρολο το ιδιο μεγεθος οθονης και βολευει απιστευτα για να το βαζεις μεσα σε μια μικρη τσαντα, να το μεταφερεις μεσα στο σπιτι, σε ταξιδια σε αεροπλανα κλπ.

post-62876-0-14246700-1431958028_thumb.png

 

 

Τελος, το dell xps 13 παρολο που ειναι μια σταλια κ ελαφρυτερο απο το air, εχει ποιοτικη οθονη ips υψηλης αναλυσης, καμμια σχεση με του air που πχ υπο γωνια δεν ξεχωριζεις τιποτα(ιδια φωτογραφια, αλλα στο air δεν φαινονται κ πολλα):

post-62876-0-85889700-1431958280_thumb.png

 

Εκπληκτικη ειναι κ η αυτονομια του, περι τις 14 ωρες μου βγαζει σε real world use, καλυτερα απο το macbook air.

 

 

Για $899, ειναι μια χαρα αγορα. Το θεμα ειναι να ερθει κ Ελλαδα η basic εκδοση(που ειναι υπεραρκετη κ ειναι ιδια ουσιαστικα με την basic του air, απλα με πολυ-πολυ καλυτερη οθονη το dell) για να εχει χαμηλη τιμη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 seems to run faster than OS X on the new MacBook

 

http://mashable.com/2015/05/15/windows-10-new-macbook-performance/

 

Αναμενομενο, πρεπει να βελτιωθει αισθητα το OSX για να φθασει την εκμεταλλευση του hardware που κανουν τα windows, ειδικα στο gpu κομματι.

Παιρνεις ακριβο μηχανημα των 1000-1500€ και λαγκαρει σε απλη χρηση browsing:

Retina Display: Scrolling & UI Performance

 

With the first Retina MacBook Pro I noticed UI performance in certain applications degraded considerably compared to previous, non-Retina MBPs. Browsing my Facebook news feed in Safari and scrolling down as well as just scrolling through a long email thread in Mail both caused frame rates to drop below 30 fps. Performing the same tests on my 2011 15-inch MBP yielded UI frame rates closer to 60 fps.

The move to Mountain Lion improved UI performance, but it's still an issue. Switching between Retina and non-Retina MacBook Pros results in a very noticeable difference in UI frame rates, especially in problematic applications.

 In every situation where UI frame rate drops significantly on the rMBP, the offending application usually ends up consuming 100% of a single CPU core. This is true in Safari, Mail and other applications where I notice drops in scrolling frame rate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά που είχα ανάγκες για κάτι αντίστοιχο (υπερφορητό υπολογιστή με καλή ανάλυση, IPS οθόνη και καλή μπαταρία) κατέληξα με ένα Toshiba Chromebook 2 (330$ από amazon.com, 400$ σύνολο με εκτελωνισμό και μεταφορικά). Το μηχανάκι έχει 13' FHD IPS οθόνη και είναι fanless.

 

Συμφωνώ ότι υπάρχει χρήση για τέτοια κατηγορία υπολογιστών αλλά όχι σε τέτοια τιμή. Τα 400$ είναι ικανοποιητική τιμή για ένα προιόν που καλύπτει πολύ ειδικές ανάγκες αλλά μην ξεχνάμε ότι τα λάπτοπ, όπως και τα κινητά, είναι αναλώσιμες συσκευές. Μπορούν να πέσουν κάτω, να χυθούν καφέδες πάνω τους κτλ.

 

Το να πάρει κάποιος μια συσκευή και να φοβάται να την χρησιμοποιήσει ελεύθερα είναι για μένα το μεγαλύτερο λάθος.

 

Με άλλα λόγια μην αγοράζεται κινητά ή λάπτοπ τα οποία δεν έχετε την οικονομική δυνατότητα να τα αντικαταστήσετε και τον επόμενο μήνα αν χρειαστεί!

 

Θέλω το λαπτοπ μου να μπορώ να το πετάω μέσα στο αμάξι. Να ακουμπάω τον καφέ μου δίπλα μου. Να μην λέω χίλιες φορές πρόσεχε την γυναίκα μου όταν το θέλει να το δανειστεί για να βλέπει μια συνταγή μαγειρικής στο youtube, στην κουζίνα όπως μαγειρεύει κτλ.

 

Όσο για το αν μπορεί κάποιος να γράψει κώδικα σε μια οθόνη 12 ιντών, θα μοιραστώ την δικιά μου εμπειρία. Σε 13άρα οθόνη FHD IPS μπορείς να δουλέψεις άνετα. Το productivity σε σχέση με το desktop setup μου βέβαια δεν είναι το ίδιο (2x 24' IPS ποιοτικές οθόνες και μηχανικό πληκτρολόγιο). Αλλά για ένα ΣΚ στο χωριό/εξοχικό είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Αλήθεια αν καεί η μια κ μοναδική θύρα τοτε????

το πετας στα σκουπιδια και κλαις τα 1500 ευρω που εδωσες γιατι για εγγυηση σε καψιμο δεν νομιζω οτι υσχυει.. ας μας πει καποιος που εχει μακμπουκ τι υσχυει. ειναι τρελα ακριβο .. με λιγες δυνατοτητες καλα απο ντιζαιν εμφανισει οκ ειναι νουμερο 1 στον κοσμο.. απο ολα.. αλλα ; σε βαθος χρονου δεν νομιζω οτι αντεχει. και αν ειναι να δωσει καποιος 1500 ευρω που κοστιζει να μη  θελει να το κρατησει 4-5  χρονια  να κανει και αποσβεση χρηματων ; λογικο ετσι.. εγω πχ θα ηθελα να αντεχει 4-5 χρονια.. αν αντεχει τοτε ειναι τελειο αλλα δεν νομιζω... οσο για την αμερικη φυσικα οπως ειπε και ενας ποιο πανω αλλες τιμες αλλους μισθους αλλη..... τελειος νοοτροπια με εμας .. τελειος διαφορετικη ειμαστε και εκει παιρνουν μισθους οχι αστεια.. οποτε τα 1200 -1500 δολλαρια πχ για αυτους ειναι σχεδον ψιχουλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα οπτικής. Παρόλα αυυτά δεν το έγραψα υποτιμητικά. Ήθελα να τονίσω ότι η μοναδικότητά της τη γλυτώνει από τον άμμεσο ανταγωνισμό και ταυτόχρονα δημιουργεί fans, οι οποίοι αισθάνονται μοναδικοί και τη λατρεύουν. Σίγουρα θα υπάρχουν και haters, αλλά δεν είναι λογική η θεωρία Apple Vs World...

Το να χρησιμοποιείς ατάκα από μια αλυσίδα καταστημάτων, που πουλάει φτηνιάρικά προϊόντα σε ακριβές τιμές (σύμφωνα με το κόστος αγοράς) και προσπαθεί να σε πάρει πελάτη της δεν είναι υπέρ της Apple...

 

Αυτά συμβαίνουν σε όλα τα sites τεχνολογίας. Οι ειδήσεις μπαίνουν για να σχολιάζονται και να κριτικάρονται από τον καθένα. Δημοκρατία έχουμε. Εσύ δεν έχεις σχολιάσε ποτέ αρνητικά σε θέμα που αφορούσε android ναυαρχίδες; Πώς θα σου φαίνονταν αν έμπαινα και έγραφα απο κάτω ότι το κάνεις γιατί δεν μπορείς να τις αγοράσεις;..

 

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να σχολιάζει. Ακόμα κι αν δεν έχει στην κατοχή του ένα προϊόν. Μερικά πράγματα φαίνονται και χωρίς προσωπική εμπειρία. Για παράδειγμα : χρειάζεται να πάρω ναρκωτικά για να ξέρω ότι κάνουν κακό; Στην τεχνολογία έχεις τεχνικά χαρακτηριστικά και ανάγκες που θέλεις να καλύψεις. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις...

 

Άρα θα πρέπει να σκάσει και να κάτσει στη γωνία του. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάνεις post μόνο σε προϊόντα Apple και αυτοί που έχουν Android μόνο σε προϊόντα android...

Φαντάσου την μονοτονία και την μονόπλευρη ενημέρωση που θα επικρατούσε εδώ μέσα... :-)

Είναι θέμα αναγκών. Αυτό που γράφεις για την Apple θα το ήθελα σε άρθρο (παραπομπή από κάποιο αξιόπιστο site). Η κάθε εταιρεία πουλάει στην τιμή που θέλει, δεν ανάγκασε καμία MS την Apple να πουλάει ακριβά και το hardware που χρησιμοποιεί η Apple δεν μπορεί να είναι ακριβότερο από αυτό που χρησιμοποιούν και οι άλλοι κατασκευαστές, που έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά...

Δημοκρατία το λένε και (ευτυχώς ή δυστυχώς) πρέπει να το δεχτείς, τόσο εσύ, όσο και ο Fotis13 και να το σεβαστείς στους άλλους, αν θέλεις και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο σε σένα.

Τι κακό κάνουν τα ναρκωτικά; Θα τρελαθούμε τελείως εδω μέσα μου φαίνεται :D

Προσωπικά που είχα ανάγκες για κάτι αντίστοιχο (υπερφορητό υπολογιστή με καλή ανάλυση, IPS οθόνη και καλή μπαταρία) κατέληξα με ένα Toshiba Chromebook 2 (330$ από amazon.com, 400$ σύνολο με εκτελωνισμό και μεταφορικά). Το μηχανάκι έχει 13' FHD IPS οθόνη και είναι fanless.

 

Συμφωνώ ότι υπάρχει χρήση για τέτοια κατηγορία υπολογιστών αλλά όχι σε τέτοια τιμή. Τα 400$ είναι ικανοποιητική τιμή για ένα προιόν που καλύπτει πολύ ειδικές ανάγκες αλλά μην ξεχνάμε ότι τα λάπτοπ, όπως και τα κινητά, είναι αναλώσιμες συσκευές. Μπορούν να πέσουν κάτω, να χυθούν καφέδες πάνω τους κτλ.

 

Το να πάρει κάποιος μια συσκευή και να φοβάται να την χρησιμοποιήσει ελεύθερα είναι για μένα το μεγαλύτερο λάθος.

 

Με άλλα λόγια μην αγοράζεται κινητά ή λάπτοπ τα οποία δεν έχετε την οικονομική δυνατότητα να τα αντικαταστήσετε και τον επόμενο μήνα αν χρειαστεί!

 

Θέλω το λαπτοπ μου να μπορώ να το πετάω μέσα στο αμάξι. Να ακουμπάω τον καφέ μου δίπλα μου. Να μην λέω χίλιες φορές πρόσεχε την γυναίκα μου όταν το θέλει να το δανειστεί για να βλέπει μια συνταγή μαγειρικής στο youtube, στην κουζίνα όπως μαγειρεύει κτλ.

 

Όσο για το αν μπορεί κάποιος να γράψει κώδικα σε μια οθόνη 12 ιντών, θα μοιραστώ την δικιά μου εμπειρία. Σε 13άρα οθόνη FHD IPS μπορείς να δουλέψεις άνετα. Το productivity σε σχέση με το desktop setup μου βέβαια δεν είναι το ίδιο (2x 24' IPS ποιοτικές οθόνες και μηχανικό πληκτρολόγιο). Αλλά για ένα ΣΚ στο χωριό/εξοχικό είναι ότι πρέπει.

Δεν είναι αναλώσιμες συσκεύες. Αναλώσιμο είναι ένα προιόν το οποίο μετά τη χρήση είναι άχρηστο και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά, όπως ένα τσιγάρο, μια μπριζόλα κλπ. Αυτό που περιγράφεις εσύ δεν έχει καμία σχέση με την κατηγοριοποίηση του προιόντος σε αναλώσιμο ή διαρκές, αλλά έχει να κάνει με τους κινδύνους καταστροφής του που μπορεί να έχουν σχέση με τη χρήση του ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...