Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με router ZXHN H367N της HOL VDSL2


pfg1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα μην αγχωνεσαι.ο οτε το αλλαζει αυτο και ειναι απλα ρυθμιση τιποτε αλλο.απλα εσυ υποχρεωτικα το ζητας απο την Hol.

 

Σε ευχαριστώ πολύ poulinos για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Τωρα η ταχύτητα και το κλείδωμα είναι όπως ήταν πάντα καρφοτά 50/5 αλλά που να τολμήσω fast path download φοβάμαι μην κάνουν πάλι καμιά μ@λ@κι@ χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παίδες,

για να μην ανοίγω νέο θέμα με το router, ρωτάω εδώ.

Έχω παραλάβει το συγκεκριμένο από τη Vodafone και περιμένω να ενεργοποιηθεί η VDSL. Έχω ήδη ADSL και το router της HOL.

Δυστυχώς αυτό που παρατήρησα και μου το είπε και ο τεχνικός που πήρα τηλέφωνο στη Voda είναι ότι το router δεν έχει επιλογή για Bridge Mode ή τέλος πάντων είναι κλειδωμένο. Εγώ έχω ένα Archer C7 της TP-link και συνδέω το Modem πάνω σε αυτό. 

Τώρα δυστυχώς ή πρέπει να αλλάξω όλο το configuration του σπιτιού ή να αλλάξω router.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να φλασάρω το router με universal firmware της ZTE ή αν υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες,

για να μην ανοίγω νέο θέμα με το router, ρωτάω εδώ.

Έχω παραλάβει το συγκεκριμένο από τη Vodafone και περιμένω να ενεργοποιηθεί η VDSL. Έχω ήδη ADSL και το router της HOL.

Δυστυχώς αυτό που παρατήρησα και μου το είπε και ο τεχνικός που πήρα τηλέφωνο στη Voda είναι ότι το router δεν έχει επιλογή για Bridge Mode ή τέλος πάντων είναι κλειδωμένο. Εγώ έχω ένα Archer C7 της TP-link και συνδέω το Modem πάνω σε αυτό. 

Τώρα δυστυχώς ή πρέπει να αλλάξω όλο το configuration του σπιτιού ή να αλλάξω router.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να φλασάρω το router με universal firmware της ZTE ή αν υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω?

 

Ευχαριστώ

και να μην το κανεις bridge μπορεις α.αν ειναι pppoe passthrough να βαλεις σαν pppoe κανονικα το archer ή απλα να βαλεις το archer για το wirelsss κομματι αφου απενεργοποιησεις το Wifi απο το zte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι φίλε μου Username: root

Password: H367N$Extra,Opti0ns1234$%

ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω μόλις βρω λίγη ησυχία. το password όπως το βλέπω έτσι?

και να μην το κανεις bridge μπορεις α.αν ειναι pppoe passthrough να βαλεις σαν pppoe κανονικα το archer ή απλα να βαλεις το archer για το wirelsss κομματι αφου απενεργοποιησεις το Wifi απο το zte

το ξέρω βρε ότι έχω επιλογές αλλά είναι πιο τακτοποιημένο το δίκτυο έτσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως το βλέπεις

για την ιστορία και μόνο να αναφέρω ότι έγινε η δουλειά.

με μπέρδεψε αρχικά πάρα πολύ το μενού γιατί είχε δύο επιλογές: η μία για dsl confifuration και η άλλη για Eth configuration. έβλεπα και στις δύο επιλογή για bridge και δεν ήξερα που πρέπει να γίνει. επίσης το μενού δε σε αφήνει να καταλάβεις (τουλάχιστον εγώ) τι από όλα αυτά που έχει ήδη ρυθμισμένα είναι ενεργό και τι όχι.

Τελικά δημιούργησα μια νέα σύνδεση INTERNET στο dsl configuration και επέλεξα το BRIDGE και αμέσως το tp-link μου συνδέθηκε με τις ρυθμίσεις που είχε. Δεν ξέρω αν η αλλαγή του ip range σε 1.x από 2.x που είχε το ZTE και το κλείσιμο το DHCP server έχουν καμία σημασία στο bridge mode, αλλά για καλό και για κακό τα είχα κάνει πριν δημιουργήσω την σύνδεση.

 

Ευχαριστώ και πάλι @hall2001. με γλίτωσες (τουλάχιστον προσωρινά) από τα έξοδα για την αλλαγή του router γιατί είχα βάλει ήδη αγγελία. Περιμένω και την ενεργοποίηση της VSDL από βδομάδα και βλέπουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι παρακολουθώ στενά το συγκεκριμένο sub forum. Για να καταλάβεις τώρα είδα ότι υπάρχει και thread που δίνονται οι κωδικοί που μου είπες.

Τεσπα, όλα καλά προς το παρόν. Θα τον έχω υπόψιν για τυχόν προβλήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για την ιστορία και μόνο να αναφέρω ότι έγινε η δουλειά.

με μπέρδεψε αρχικά πάρα πολύ το μενού γιατί είχε δύο επιλογές: η μία για dsl confifuration και η άλλη για Eth configuration. έβλεπα και στις δύο επιλογή για bridge και δεν ήξερα που πρέπει να γίνει. επίσης το μενού δε σε αφήνει να καταλάβεις (τουλάχιστον εγώ) τι από όλα αυτά που έχει ήδη ρυθμισμένα είναι ενεργό και τι όχι.

Τελικά δημιούργησα μια νέα σύνδεση INTERNET στο dsl configuration και επέλεξα το BRIDGE και αμέσως το tp-link μου συνδέθηκε με τις ρυθμίσεις που είχε. Δεν ξέρω αν η αλλαγή του ip range σε 1.x από 2.x που είχε το ZTE και το κλείσιμο το DHCP server έχουν καμία σημασία στο bridge mode, αλλά για καλό και για κακό τα είχα κάνει πριν δημιουργήσω την σύνδεση.

 

μπορεις οταν κανεις bridge να εχεις αλλο δικτυο στο bridge Πχ 192.168.2.1 και αλλη στο router απο πισω 192.168.1.1.καποιοι το προτεινουν ετσι αντι να ειναι και τα 2 στο ιδιο δικτυο.επισης ναι το dsl(internet) πειραζεις οχι το ethernet.τις ethernet θα τις πειραξεις αν θες να φτιαξεις Ip tv ή κατι αλλο.τον Dhcp ειτε τον κλεισεις ειτε τον αφησεις ανοιχτο συνηθως δεν εχεις κανενα θεμα αφου Dhcp θα κανει ο ρουτερ σου απο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις οταν κανεις bridge να εχεις αλλο δικτυο στο bridge Πχ 192.168.2.1 και αλλη στο router απο πισω 192.168.1.1.καποιοι το προτεινουν ετσι αντι να ειναι και τα 2 στο ιδιο δικτυο.επισης ναι το dsl(internet) πειραζεις οχι το ethernet.τις ethernet θα τις πειραξεις αν θες να φτιαξεις Ip tv ή κατι αλλο.τον Dhcp ειτε τον κλεισεις ειτε τον αφησεις ανοιχτο συνηθως δεν εχεις κανενα θεμα αφου Dhcp θα κανει ο ρουτερ σου απο πισω.

εντάξει φίλε μου,

ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και τις extra πληροφορίες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα να εισαι καλα.επισης αν μπει δευτερο καλωδιο απο το ενα ρουτερ στο αλλο δηλαδη απο Lan σε lan και ειναι στο ιδιο δικτυο θα μπορεις να τα δεις και τα δυο.αλλιως θελει με routes που δεν ξερω κατι παραπανω πως μπορει να γινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει με δεύτερο καλώδιο ποτέ να σου πω την αλήθεια. Προς το παρόν αν θέλω κάτι στο router της vodafone, απλά ανοίγω το wifi από το κουμπί και συνδέομαι από το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι απο wan Σε lan δενειναι ευκολο να τα εχεις προσβαση και τα 2 ετσι απλα.καποιοι το κανουν με δευτερο καλωδιο αλλα παλι να ειναι στο ιδιο δικτυο.αλλιως ναι εφοσον εχεις τον dhcp ανοιχτο μπορεις να το κανεις και ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνω έτσι γιατί στο κινητό κάθε ασύρματη σύνδεση έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις, έτσι κι με κλειστό τον dhcp βάζω μια καρφωτη ip και μπαίνω.

Στα Windows τόσα χρόνια (επειδή πάντα ρυθμίζω τις συσκευές μου με static ip) πρέπει να αλλάζω συνέχεια τις ρυθμίσεις του Wireless Adapter για να συνδεθώ σε άλλο δίκτυο. Γίνεται στα Windows κάθε ασύρματη σύνδεση να έχει τις δικές της ρυθμίσεις και δεν το ξέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...