Προς το περιεχόμενο

SSD σε «παλιό» motherboard: κακό «πάντρεμα» ή όχι??


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δες το θέμα που άνοιξα και είναι παρόμοιο. Είναι θέμα ρεύματος και δίσκων. Δεν σηκώνει σε μένα 4 δίσκους μαζί αλλά 3 κυλάνε όλα νερό με πολύ καλύτερο τροφοδοτικό απ το δικό σου.

 

Τέλος κάνε το update βίος για να εκμεταλλευτεί η μητρική καλύτερα ενδεχόμενες βελτιώσεις στο υλικό.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον οι σύγχρονοι δίσκοι (hard disks) παρόλο που έχουν μηχανικό μοτέρ καταναλώνουν περι τα  20Watts σε βαριά χρήση και τα ΜΙΣΑ σε μέση χρήση.  (χοντρικά να υπολογίζεις ότι ο μέσος δίσκος καταναλώνει τριπλάσιο ρεύμα από το μέσο SSD κατα την λειτουργία του).

 

Μάλιστα. Άρα δεν υπάρχει συσχετισμός μεταξυ σκληρών & τροφοδοτικού. Έτσι βγαίνει εκτός εξίσωσης...

Και εγώ που νόμιζα ότι δοκιμαστικά ενας δεύτερος (νέος) SATA III μήπως μου διόρθωνε το πρόβλημα... Από την άλλη, μπορεί να ήταν και πεταμένα λεφτά...

 

Δεν νομιζω εγω στο pc μου εχω και sata III +II + ssd και τωρα θα βαλω ide επειδη τους χρειαζομαι.

Δεν ειχα ποτα κανενα προβλημα εκτος απο τον ssd ηθελε κατι αλλαγες θυμαμαι τοτε και το ειχα βρει στο youtube μετα απο πολλες προσπαθειες (εκανα κανονικα format θυμαμαι και οταν εκανα restart δεν ξαναμπουταρε)

Παρόμοια προβλήματα ως αποτέλεσμα και εγώ. Για το νορμάλ boot μετά από format, φόρτωσα win με AHCI και ανταποκρίθηκε ΟΚ από τότε (σχετικά με αυτό το θέμα). Φαντάζομαι κάπως έτσι πρέπει να κινήθηκες και εσύ...

 

Καλησπέρα. Δες το θέμα που άνοιξα και είναι παρόμοιο. Είναι θέμα ρεύματος και δίσκων. Δεν σηκώνει σε μένα 4 δίσκους μαζί αλλά 3 κυλάνε όλα νερό με πολύ καλύτερο τροφοδοτικό απ το δικό σου.

 

Τέλος κάνε το update βίος για να εκμεταλλευτεί η μητρική καλύτερα ενδεχόμενες βελτιώσεις στο υλικό.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Περίμενα κάποιο link για το θέμα σου με κανένα post edit, αλλά το πέτυχα B) ...

Τί να σου πω φίλε... 4 δίσκους είχα μέχρι πρόσφατα, αλλά με την έλευση του SSD πάνω από 2 (SSD & HDD) τρώω κλήση...

 

3 θέματα συνολικά για τσεκάρισμα από πλευράς μου αλλά λόγω στενότητας οικονομικής δεν μπορώ να κινηθώ και πολύ άμεσα... Σίγουρα από Ιούνιο θα κινηθώ ανεξαρτήτως κατάστασης σε τροφοδοτικό όπως ανέφερα προηγουμένως.

 

1) κακό ή γέρικο ή ανεπαρκές τροφοδοτικό

2) κάποιος "τελειωμένος" sata controller στη μητρική, οπότε τρέχα γύρευε απο μένα...

3) δοκιμή ενός sata III σκληρού και είδωμεν.

 

Τώρα για το bios... αααααχχχ to biooooossss, δε ξέρω φίλε μου... γαϊδουρινή υπομονή έχω κάνει.... έτσι και πιάσει καμιά ξαφνική κρίση θα ενδώσω για bios "sudden death"!!! και ή είμαστε ΟΚ ή προσθέτω στη λίστα (χωρίς χρήμα :-D ) άλλο ένα εξάρτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως επί το bios.. γιατί είναι ριψοκύνδινο το update? ο κατασκευαστής πιστεύω δεν θα κυκλοφορούσε bios που θα ήταν επιβλαβές ή θα δημιουργούσε πρόβλημα....οπότε που το πρόβλημα? αν το κάνεις όπως λένε οι <οδηγίες> θα είναι όλα καλά νομίζω. αν κάνω λάθος διορθώστε με να μάθω κάτι που δεν ξέρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως επί το bios.. γιατί είναι ριψοκύνδινο το update? ο κατασκευαστής πιστεύω δεν θα κυκλοφορούσε bios που θα ήταν επιβλαβές ή θα δημιουργούσε πρόβλημα....οπότε που το πρόβλημα? αν το κάνεις όπως λένε οι <οδηγίες> θα είναι όλα καλά νομίζω. αν κάνω λάθος διορθώστε με να μάθω κάτι που δεν ξέρω :)

 

Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο είτε να επιλεγεί λάθος αρχείο rom (καθόλου απίθανο, ειδικά όταν υπάρχουν πολλές μητρικές με παραπλήσιο αριθμό μοντέλου) είτε κάτι να πάει στραβά κατα τη διάρκεια του φλασαρίσματος. Η μητρική μετά είναι bricked και η επαναφορά της ξεπερνά τις δυνατότητες του μέσου τεχνικού.

 

Οπότε αν η καινούρια έκδοση bios δέν διορθώνει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που έχουμε, καλό είναι να το αφήσουμε όπως είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο είτε να επιλεγεί λάθος αρχείο rom (καθόλου απίθανο, ειδικά όταν υπάρχουν πολλές μητρικές με παραπλήσιο αριθμό μοντέλου) είτε κάτι να πάει στραβά κατα τη διάρκεια του φλασαρίσματος. Η μητρική μετά είναι bricked και η επαναφορά της ξεπερνά τις δυνατότητες του μέσου τεχνικού.

 

Οπότε αν η καινούρια έκδοση bios δέν διορθώνει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που έχουμε, καλό είναι να το αφήσουμε όπως είναι.

Δεν "έπαιζε" από πλευράς μου να το θέσω έτσι ως απάντηση φίλε PanosX231, εγώ αρκούμαι στο "όλο και κάτι παίζει να κλειδώσει ή καεί με φλασάρισμα" :-D , οπότε ο φίλτατος Fubar.gr με κάλυψε πλήρως. Όχι για να μην το κάνω γενικώς σχετικά με το bios, αλλά για τους δισταγμούς μου για firmware update (ως χομπίστας με σκόρπιες γνώσεις στα... κομπιούτερρρςςς!

 

Από εξελίξεις?

Μόλις πέρασε... βαπτίσια το νέο μου τροφοδοτικό Corsair CS650M 650 80+ Gold. Ένα κλικ πιο ήσυχο, δεν παρατηρώ κάτι άλλο μέχρι στιγμής για να κρίνω, πέρα από το γεγονός ότι αποτελεί μια πολύ καλή επένδυση (σε efficiency και lifespan και πιο safe σε powerloss καταστάσεις) μετά από 6+ χρόνια (αδιαμαρτύρητης είναι η αλήθεια) συνύπαρξης με Τούβλο Έξ 550W..

 

Σχετικά με τη πρόοδο στο θέμα του προβληματικού σκληρού (sata II) με την εγκατάσταση του νέου τροφοδοτικού? καμία δυστυχώς, παρόλα αυτά βγήκε από την "εξίσωση" ως πιθανός παράγοντας. Επόμενο βήμα η αγορά + τοποθέτηση ενός νέου 2TB sata III (στα ίδια ή καλύτερα specs του active & απροβλημάτιστου sata III που υπάρχει ήδη εντός του case) μήπως το λύσουμε το θέμα....

 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε να προηγηθεί το εξής: να δοκιμάσω το προβληματικό sata II σε καθε sata φύσα της μητρικής ξεχωριστά (και όχι απλά σε μία μόνο σαν απλό τεστ που έκανα στο παρελθόν) και μετά να ακολουθήσει ο νέος σκληρός sata III...

 

Αν και τότε τζίφος πάλι, τοτε πια η νεκροψία θα δείχνει τη μητρική ως ένοχο. Αυτό σημαίνει αυτόματα κουστούμι νέα μητρική + επεξεργαστή + μνήμες DDR3 (πέρα από νέα vga ως bonus), οπότε, όσον αφορά τούτο το thread μου, θα τα ξαναπούμε από... το 2016 με χρόνια πολλά και ευχές B) !

 

thanks και πάλι για τα σχόλια παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ! Μία ακόμη ερώτηση (sorry...) !

 

O sata III που παίζει ΟΚ στο pc είναι ο παρακάτω

post-259305-0-32458900-1432891071_thumb.jpg

 

Η επόμενη κίνηση θα είναι πρόσθετος western digital 2TB. Προορίζεται για storage (θα μεταφερθεί όλη μου η μουσική εκεί).

 

Κρίνοντας από τον παλιό (φωτό) προσανατολίζομαι να είναi/έχει:

SATA III

64mb cache

6Gbit/sec

7200 rpm

 

Τώρα σκεφτόμουν και πάλι caviar black, όπως ο παραπάνω. Η απορία μου είναι γενικότερη μεταξύ blue-red-black-green. Πέρα από τη αντίστοιχη προτεινόμενη χρήση που διάβασα (για network, desktop, datacenter), στα ρεύματα ρουφάνε το ίδιο ή δεν παίζει ρόλο την ίδια κατανάλωση έχουν ως μηχανικοί δίσκοι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σημερινοί δίσκοι των 7200 .... καταναλώνουν σε μέση χρήση γύρω στα 10w και οι green γύρω στο 20..40% λιγότερο.

o black WD είναι πολύ καλή λύση.

 

γενικά να ξέρεις , μην αγοράζεις κάτω απο 2ΤΒ γιατί τους επόμενους μήνες οι SSD θα "μεγαλώσουν" και οι 250 - 500gb θα γίνουν προσιτοί στο ευρυ κοινό. Πιθανόν σε 1-2 χρόνια και τα φθηνά μηχανήματα (notebook/desktop) να έρχονται με 500αρι SSD από την μάνα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους.

 

Έγινε αγορά προ ημερών εσωτερικού sata 3 caviar black 2TB για το αιώνιο αυτό πείραμα μου. Δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν μας δικαίωσαν. Κατα κάποιο περίεργο τρόπο η σύνδεση του πρόσθετου (τρίτου στην περίπτωσή μας) εσωτερικού σκληρού "παίρνει" τη θέση του ssd σαν κύριου σκληρού για boot, οπότε ως άμεση συνέπεια βγάζει πάλι το κλασικό (πλέον) μήνυμα "insert boot media and press any key"... μόλις τον "ξεκουμπώσω" όλα επανέρχονται φυσιολογικά...

 

Βλέπω σαν "φταίχτες" πλέον

 

ή τον SSD σαν προβληματικό (όχι με την έννοια του ίδιου αυτού σκληρού ως προβληματικού, αλλά στο ότι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ άλλον 2ο πρόσθετο εσωτερικό από sata 3)

 

ή προβληματικό sata controller πάνω στη μητρική. Αυτό θα το δοκιμάσω με αγορά pci express controller card sata 3 να "κουμπώσω" ακριβώς κάτω από τη vga που έχουμε περιθώριο... Μέχρι στιγμής βέβαια, δεν βρίσκω σε απόθεμα πουθενά!

 

Αν ισχύει όπως λένε οι "φωστήρες" μας, να επιτρέπεται η αγορά ηλεκτρονικά από εξωτερικό (έως 2000 ευρώ διάβασα), να πάρω από amazon, ebay κτλ να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όσους έχουν απομείνει στην εξωτική Αθήνα...

 

Να ενημερώσω κλείνοντας πια το thread αυτό, πως το θέμα λύθηκε με αγορά PCI Express με internal 2 SATA III + 1 internal IDE της Delock (η διαδικασία απόκτησης λίγο... μπελαλίδικη - βλέπε πολλαπλές περιπτώσεις σε τύπου eazy buy world καταστήματα σε άλλα σχετικά posts....)

 

Με το κούμπωμα της κάρτας στη pci express στην μητρική και ακολούθως του wd caviar black τον είδε αμέσως χωρίς να "χάνει" τον boot ssd ή κάποιον άλλον.

 

Άρα μάλλον και επισήμως η μητρική μου είχε-έχει συγκεκριμένο προβληματικό sata controller πάνω της (αυτό συμπεραίνω εγώ τουλάχιστον...). Διαβάζοντας από "ξεχωριστή" πηγή όμως, όπως το expansion card που πήρα, παίρνει data κανονικά χωρίς να επηρεάζει κάτι άλλο εντός.

 

ο γολγοθάς μου κάπου εδώ τελειώνει. Αν και έχω καιρό να ακούσω κάποιον από σας εδώ, να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας B) !

 

τη καλημέρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όσους έχουν απομείνει στην εξωτική Αθήνα...

 

Να ενημερώσω κλείνοντας πια το thread αυτό, πως το θέμα λύθηκε με αγορά PCI Express με internal 2 SATA III + 1 internal IDE της Delock (η διαδικασία απόκτησης λίγο... μπελαλίδικη - βλέπε πολλαπλές περιπτώσεις σε τύπου eazy buy world καταστήματα σε άλλα σχετικά posts....)

 

Με το κούμπωμα της κάρτας στη pci express στην μητρική και ακολούθως του wd caviar black τον είδε αμέσως χωρίς να "χάνει" τον boot ssd ή κάποιον άλλον.

 

Άρα μάλλον και επισήμως η μητρική μου είχε-έχει συγκεκριμένο προβληματικό sata controller πάνω της (αυτό συμπεραίνω εγώ τουλάχιστον...). Διαβάζοντας από "ξεχωριστή" πηγή όμως, όπως το expansion card που πήρα, παίρνει data κανονικά χωρίς να επηρεάζει κάτι άλλο εντός.

 

ο γολγοθάς μου κάπου εδώ τελειώνει. Αν και έχω καιρό να ακούσω κάποιον από σας εδώ, να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας B) !

 

τη καλημέρα μου

 

αν θυμαμαι καλα στο είπα στο πρώτο μύνημα μου!

Τελος καλό ολα καλα!  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έστειλα φωτό σε φίλο τα specs από μητρική και sata σκληρούς, προβληματικούς και μή για σχόλια.

 

Ενημερωτικά:

 

1) η μητρική είναι SATA III

Σε ένα γρήγορο google search η μητρική σου έχει μόνο SATA II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...