Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2015 - Μικροερωτήσεις


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οι αποδειξεις απο φαρμακεια μετρανε;

 

 

Ναι μετρανε στις ιατρικες και φαρμακευτικες δαπανες αλλα νομιζω πρειε να ειναι σε καποιο ποσοστο του εισοδηματος για να εχεις μειωση φορου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετρανε στις ιατρικες και φαρμακευτικες δαπανες αλλα νομιζω πρειε να ειναι σε καποιο ποσοστο του εισοδηματος για να εχεις μειωση φορου .

Πρέπει να είναι 5% του εισοδήματος σου για να μετρήσουν και γλιτωνεις το 10% της αξίας τους σαν έκπτωση.

 

Με λίγα λόγια μόνο αν τα τρως στους γιατρούς έχει νόημα να ασχοληθείς μαζί τους

 

Για το άλλο που ρωτησες το πρόστιμο είναι 100αρικο, ενα ε9 εκπροθεσμο θα κάνει (όχι για πολλές χρονιές πίσω) και η ταρίφα για εκπροθεσμες δηλώσεις είναι στάνταρ στο 100αρικο

 

Άντε χαριστικα μου έχει τύχει να μου κόψουν και κάνα 20αρικο αλλά αυτό δεν είναι στάνταρ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι 5% του εισοδήματος σου για να μετρήσουν και γλιτωνεις το 10% της αξίας τους σαν έκπτωση.

 

Με λίγα λόγια μόνο αν τα τρως στους γιατρούς έχει νόημα να ασχοληθείς μαζί τους

 

Για το άλλο που ρωτησες το πρόστιμο είναι 100αρικο, ενα ε9 εκπροθεσμο θα κάνει (όχι για πολλές χρονιές πίσω) και η ταρίφα για εκπροθεσμες δηλώσεις είναι στάνταρ στο 100αρικο

 

Άντε χαριστικα μου έχει τύχει να μου κόψουν και κάνα 20αρικο αλλά αυτό δεν είναι στάνταρ

Ευχαριστω φιλε qsis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετρανε στις ιατρικες και φαρμακευτικες δαπανες

 

Oτι αποδειξεις κι αν ειναι? και κολαγονο ας πουμε, και nivea και κρεμες και ασπιρινες και οτιδηποτε?

Πρέπει να είναι 5% του εισοδήματος σου για να μετρήσουν και γλιτωνεις το 10% της αξίας τους σαν έκπτωση.

 

 

Αν το εισοδημα ειναι 0 τοτε υπολογιζεται το τεκμαρτο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πρόβλημα που έχω.

 

1) Ο πατέρας μου πέθανε στις 31/12/2014 τελευταία μέρα του προηγούμενου έτους. Του διέγραψα τον ΑΦΜ στην εφορία (μητρώο) προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Ξέρω ότι τώρα θα του υποβάλουμε χειρόγραφα την φορολογική δήλωση Ε1 που θα είναι κοινή με της μάνας μου για όλο το προηγούμενο έτος η οποία θα είναι και η αντίκλητος. Φυσικά η μητέρα μου θα κάνει και ηλεκτρονικά την δική της δήλωση. Πήραμε κλειδαριθμούς κτλ. Αντιλαμβάνομε ότι ή δική της ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να είναι μηδενική. Σωστό ή λάθος;

2) Επειδή έκανα κάποιες τροποποιήσεις στο Ε9 του αποθανόντα (ολοκλήρώθηκαν πριν κάποιες μέρες αυτές) στο τμήμα Ε.Ν.Φ.Ι.Α της ΔΟΥ γιατί υπήρχαν κάποια «λάθη» και πλήρωσα και πρόστιμα Έπρεπε να γίνουν αυτές οι αλλαγές όπως μου είπε η συμβολαιογράφος για την αποδοχή της κληρονομιάς.
Τι κάνω τώρα με το Ε9; Υποβάλω καινούργια Ε9;

Ευχαριστώ.

 

Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις βρήκα αυτό το προγραμματάκι για όποιον ενδιαφέρεται.

Προγραμμα υπολογισμου φορου της epsilonnet, κι απο ότι ειδα βγαζει ιδιο αποτελεσμα με αυτο της εφοριας.
Το κατεβαζετε απο
εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πρόβλημα που έχω.

 

1) Ο πατέρας μου πέθανε στις 31/12/2014 τελευταία μέρα του προηγούμενου έτους. Του διέγραψα τον ΑΦΜ στην εφορία (μητρώο) προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Ξέρω ότι τώρα θα του υποβάλουμε χειρόγραφα την φορολογική δήλωση Ε1 που θα είναι κοινή με της μάνας μου για όλο το προηγούμενο έτος η οποία θα είναι και η αντίκλητος. Φυσικά η μητέρα μου θα κάνει και ηλεκτρονικά την δική της δήλωση. Πήραμε κλειδαριθμούς κτλ. Αντιλαμβάνομε ότι ή δική της ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να είναι μηδενική. Σωστό ή λάθος;

 

2) Επειδή έκανα κάποιες τροποποιήσεις στο Ε9 του αποθανόντα (ολοκλήρώθηκαν πριν κάποιες μέρες αυτές) στο τμήμα Ε.Ν.Φ.Ι.Α της ΔΟΥ γιατί υπήρχαν κάποια «λάθη» και πλήρωσα και πρόστιμα Έπρεπε να γίνουν αυτές οι αλλαγές όπως μου είπε η συμβολαιογράφος για την αποδοχή της κληρονομιάς.

Τι κάνω τώρα με το Ε9; Υποβάλω καινούργια Ε9;

 

Ευχαριστώ.

 

Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις βρήκα αυτό το προγραμματάκι για όποιον ενδιαφέρεται.

Προγραμμα υπολογισμου φορου της epsilonnet, κι απο ότι ειδα βγαζει ιδιο αποτελεσμα με αυτο της εφοριας.

Το κατεβαζετε απο εδώ

 

νεο ε9 υποβαλεις οταν αλλαζουν τα ακινητα που εχεις οποτε αν δεν λεει το ε9 οτι εχει κληρονομησει την περουσια απο τον πατερα σου τοτε πρεπει να κανεις νεο.

 

απο οτι ξερω μηδενικο κανει η μητερα σου αν δεν εχει δικο της εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετρανε στις ιατρικες και φαρμακευτικες δαπανες αλλα νομιζω πρειε να ειναι σε καποιο ποσοστο του εισοδηματος για να εχεις μειωση φορου .

 

Kαι κυριως, πρεπει να εχουν συνταγη γιατρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδειξη γιατρου ή φαρμακειου πρεπει .

 

Αποδειξη φαρμακειου χωρις συνταγη γιατρου ειναι αχρηστη για τον κωδικο 051.

Το λεει στις οδηγιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για όποιον ξέρει, έλαβα εμβάσματα από εξωτερικό από συγγενή μου ως δωρεά για; ένα προσωπικό θεμα, 8 χιλιάρικα σύνολο, αυτά πώς θα τα δηλώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε2 δηλώνουμε την πρώτη κατοικία που μένουμε ; 

 

Όχι νομίζω ε ; Απ ότι βλέπω από το περσινό που είχε κάνει ο λογιστής έχει βάλει μόνο ότι είναι προς ενοικίαση πχ

 

Επίσης στο Ε2 συμπληρώνουμε το ακριβές ποσοστό που κατέχει κάποιος σε ένα ακίνητο αλλά αν υπάρχουν και προστατευόμενα μέλη που δεν κάνουν δήλωση και έχουν και αυτά ποσοστό τι γίνεται αθροίζεται το ποσοστό του τέκνου στο ποσοστό του γονέα ;

 

Απλά βλέπω ότι πέρσι στο Ε2 της μητέρας μου ο λογιστής είχε βάλει σε μια επαγγελματική στέγη (που οικογενειακώς έχουμε το 25 %) το ποσοστό της μητέρας μου ως 25 % ενώ στη πραγματικότητα είναι μόνο  6,25 και το υπόλοιπο 18,75 είναι μοιρασμένο σε μένα και την αδερφή μου (από 9,735 % ο καθένας) αλλά πέρσι δεν κάναμε δήλωση εμείς (ως προστατευόμενοι) άρα βλέπω ο λογιστής το φόρτωσε όλο το ποσοστό στην μητέρα μου αν και στο Ε9 φαίνεται η σωστή εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε2 δηλώνουμε την πρώτη κατοικία που μένουμε ; 

 

Όχι νομίζω ε ; Απ ότι βλέπω από το περσινό που είχε κάνει ο λογιστής έχει βάλει μόνο ότι είναι προς ενοικίαση πχ

 

Επίσης στο Ε2 συμπληρώνουμε το ακριβές ποσοστό που κατέχει κάποιος σε ένα ακίνητο αλλά αν υπάρχουν και προστατευόμενα μέλη που δεν κάνουν δήλωση και έχουν και αυτά ποσοστό τι γίνεται αθροίζεται το ποσοστό του τέκνου στο ποσοστό του γονέα ;

 

Απλά βλέπω ότι πέρσι στο Ε2 της μητέρας μου ο λογιστής είχε βάλει σε μια επαγγελματική στέγη (που οικογενειακώς έχουμε το 25 %) το ποσοστό της μητέρας μου ως 25 % ενώ στη πραγματικότητα είναι μόνο  6,25 και το υπόλοιπο 18,75 είναι μοιρασμένο σε μένα και την αδερφή μου (από 9,735 % ο καθένας) αλλά πέρσι δεν κάναμε δήλωση εμείς (ως προστατευόμενοι) άρα βλέπω ο λογιστής το φόρτωσε όλο το ποσοστό στην μητέρα μου αν και στο Ε9 φαίνεται η σωστή εικόνα...

 

 

Στο Ε2 βαζουμε μονο εισοδηματα απο ενοικια στην πρωτη σελιδα . Στην πισω βαζουμε ημιτελει κτισματα ή οτι αποκτηθηκε το  προηγουμεν ετος ασχετα αν υπαρχει συμβολαιογραφικη πραξη . Επισης τυχον δωρεαν παραχωρηση σε συγγενη πρωτου βαθμου και  και σε σπιτια με συνιδιοκτησια τους συνιδιοκτητες με το ποσοστο τους .

 

Το σπιτι που μενουμε στο Ε1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοινωνικό μέρισμα το δηλώνουμε ; Δεν είναι προσυμπληρωμένο όπως το επίδομα τέκνων του Α21 αλλά υπάρχει στον κωδικό 659 

2. Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2014, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο για τα οποία δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση                         

 

Επιλογή Εγγυημένο εισόδημα/ Κοινωνικό Μέρισμα.... αλλά ζητάει και ΑΦΜ φορέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...