Προς το περιεχόμενο

Η Apple ετοιμάζει ειδική έκδοση του iOS 9 (core version) για παλαιότερες συσκευές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1-4 εγώ έχω δύο χρόνια εγγύηση (παράλληλα παίρνω αναβαθμίσεις). Μετά τα δύο χρόνια έτσι κι αλλιώς δεν έχω εγγύηση, υποστήριξη επί πληρωμή έχω, όπως κι εσύ μετά τον πρώτο χρόνο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πανηγυρίζεις ενώ έχεις την μισή εγγύηση σε σχέση μ εμένα. 

 

????

 

i didn't get it…..

 

Δεν πανηγυρισε κανεις ?  Κατι σου ξεφυγε μαλλον απο το ποστ και σε τι απευθυνονταν.

 

 

 

 FYI, προσωπικα, 3 years warranty εχω.  1+2 years  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Did you wipe your data? Σε Nexus 10, δεν είχα τέτοια θέματα 

 Είναι μετά από factory reset το κινητό. 

Να πούμε και για τον θόρυβο της κάμερας στα video που κάνει τα μισά βιντεάκια άχρηστα; Να πω για τη μπαταρία της συσκευής; Τα χρώματα της οθόνης; Το ηχείο; Την ποιότητα κατασκευής; Δε μιλάω άλλο γιατί ψάχνω να το πουλήσω. 

 

Και ναι, κάτοχος iphone 6 πλέον, έχοντας περάσει μερικές μέρες με ένα lumia 930.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Did you wipe your data? Σε Nexus 10, δεν είχα τέτοια θέματα 

 

Συγνώμη άλλα γιατί να είναι λογικό και εύκολο το να κάνεις wipe για να τρέξει σωστά το Update;;;; 

 

Μετά από χρόνια σε iphone, πήρα το note 4. Το είχα κάτι μήνες και αν εξαιρέσεις 1-2 θεματακια με την εφαρμογή της κάμερας και τις επαφές πήγαινε σφαίρα με 4.4.4. Το είχα στήσει όπως το ήθελα, οι εφαρμογές στα φακελάκια τους, οι προεπιλεγμενες εφαρμογές όπως τις ήθελα κλπ. Όταν βγήκε η Lolipop την πέρασα σε 6 ώρες idle (το βράδυ) μου έτρωγε 35% μπαταρία. Όσο το έψαξα όλοι έλεγαν για wipe. Κράτησα ότι backup επέτρεπε η εργοστασιακή rom online αλλά και με το smart switch της samsung και περίμενα ένα restore αντίστοιχο με της apple μετά το factory reset.

 

Μετά το reset, η "επαφορά" απλά σεταρε τα email μου, και έφερε πίσω κάποια αρχεία μουσικής. Όλες μου οι ρυθμίσεις, οι προεπιλογές και οι φάκελοι με τις εφαρμογές τακτοποιημένες πήγαν περίπατο. Την επόμενη ώρα πέρασα custom kernel και πέρασα το titanium backup που είχα αγοράσει κάτι χρόνια πριν.

 

ΥΓ: όταν πήγα από iphone 4 σε 5s σε μισή ώρα (σε κατάστημα Γερμανός) είχαν μεταφερθεί τα πάντα καρμπόν από το ένα κινητό στο άλλο μεσώ icloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι μετά από factory reset το κινητό. 

Να πούμε και για τον θόρυβο της κάμερας στα video που κάνει τα μισά βιντεάκια άχρηστα; Να πω για τη μπαταρία της συσκευής; Τα χρώματα της οθόνης; Το ηχείο; Την ποιότητα κατασκευής; Δε μιλάω άλλο γιατί ψάχνω να το πουλήσω. 

 

Και ναι, κάτοχος iphone 6 πλέον, έχοντας περάσει μερικές μέρες με ένα lumia 930.

Lollipop 5 ή 5.1? Όπως και να έχει είναι bug και λάθος της google.

 

Τα υπόλοιπα που λες, τα ήξερες εξαρχής. Τα nexus φημίζονται για τις επιδόσεις/αναβαθμίσεις τους και την ανταπόκριση, όχι τόσο για τα υπόλοιπα.

 

@fingolfingr συμφωνώ μαζί σου ότι δεν θα πρεπε να γίνει, αλλά το δικαιολογώ όταν γίνονται τόσες μεγάλες αλλαγές ανάμεσα απο εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι μετά από factory reset το κινητό. 

Να πούμε και για τον θόρυβο της κάμερας στα video που κάνει τα μισά βιντεάκια άχρηστα; Να πω για τη μπαταρία της συσκευής; Τα χρώματα της οθόνης; Το ηχείο; Την ποιότητα κατασκευής; Δε μιλάω άλλο γιατί ψάχνω να το πουλήσω. 

 

Και ναι, κάτοχος iphone 6 πλέον, έχοντας περάσει μερικές μέρες με ένα lumia 930.

Ειναι καπως βλακεια να συγκρίνεις κινητό των 300 ευρω με κινητό των 800 ευρω.

Η μπαταρία τους ειναι πολυ καλύτερη απο iphone 6

Η ποιότητα κατασκευής ειναι απο τις κορυφαίες ουτε καν λυγίζει.

Τα χρώματα τις οθόνης μια χαρα ειναι η φωτεινότητα ειναι gtp ομως.

Τι να πουμε και για το ip6 που εχει ppi του 2001 και ανάλυση απο τα 90s;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fingolfingr συμφωνώ μαζί σου ότι δεν θα πρεπε να γίνει, αλλά το δικαιολογώ όταν γίνονται τόσες μεγάλες αλλαγές ανάμεσα απο εκδόσεις.

 

Εγώ από την άλλη αυτές τις αλλαγές δεν τις είδα. Το interface είναι ίδιο (αν όχι χειρότερο με το λευκό). Και επίσης κάποια widget από apps της samsung έγιναν κατά πολύ χειρότερα.

 

Κι εγώ σε πολλές περιπτώσεις το δικαιολογώ, άλλα.... πόσο δύσκολο είναι να γίνονται backup οι ρυθμίσεις και οι φάκελοι. Ειδικά μιας και μιλάμε για επαναφορά στην ίδια συσκευή (ούτε καν άλλο μοντέλο).

 

Μέχρι και windows 8 κρατάνε backup στις ρυθμίσεις και τις κατηγορίες των εφαρμογών στο metro menu για επαναφορά μετά από format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη αυτές τις αλλαγές δεν τις είδα. Το interface είναι ίδιο (αν όχι χειρότερο με το λευκό). Και επίσης κάποια widget από apps της samsung έγιναν κατά πολύ χειρότερα.

 

Κι εγώ σε πολλές περιπτώσεις το δικαιολογώ, άλλα.... πόσο δύσκολο είναι να γίνονται backup οι ρυθμίσεις και οι φάκελοι. Ειδικά μιας και μιλάμε για επαναφορά στην ίδια συσκευή (ούτε καν άλλο μοντέλο).

 

Μέχρι και windows 8 κρατάνε backup στις ρυθμίσεις και τις κατηγορίες των εφαρμογών στο metro menu για επαναφορά μετά από format.

Οι αλλαγές δεν είναι μόνο για το γραφικό περιβάλλον αλλά και under the hood. Μόνο και μόνο από Dalvik σε ART είναι τεράστια αλλαγή.

 

Όσο για φακέλους, αν εννοείς τον launcher τότε υπάρχουν πολλοί launchers που υποστηρίζουν backup και restore. Ένας από αυτούς είναι ο Nova.

 

Επίσης, το Titanium μπορεί να κάνει backup ρυθμίσεις, εφαρμογές κλπ. Προσωπικά ποτέ δε χρησιμοποιήσα αυτήν την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα lg εχεις back up και επαναφορα τα παντα σε zip ή σε dropbox και μπορεις να κανεις επαναφορα σε αλλη συσκευη :)

Αυτα για να προσεχουμε τι αγοραζουμε και τι διαβαζουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγές δεν είναι μόνο για το γραφικό περιβάλλον αλλά και under the hood. Μόνο και μόνο από Dalvik σε ART είναι τεράστια αλλαγή.

 

Όσο για φακέλους, αν εννοείς τον launcher τότε υπάρχουν πολλοί launchers που υποστηρίζουν backup και restore. Ένας από αυτούς είναι ο Nova.

 

Επίσης, το Titanium μπορεί να κάνει backup ρυθμίσεις, εφαρμογές κλπ. Προσωπικά ποτέ δε χρησιμοποιήσα αυτήν την δυνατότητα.

 

Από dalvik σε art είχα δει διαφορά στο galaxy S1 με cyanogenmod 11 αν θυμάμαι καλά.

Στο Note είδα διαφορά μεσώ tweaking αλλά όχι λογω lolipop. 

Τον Nova τον έχω αγορασμένο από την εποχή το SGS 1. Αν και ίσως ακουστεί χαζό, προτιμώ το Touchwiz κυρίως γιατί στο εικονίδιο της εφαρμογής (η του φακέλου) αναφέρει τον αριθμό των ειδοποιήσεων. Πολύ βολικό στα mail και όχι μόνο. Στον nova από όσο θυμάμαι δεν έπαιζε αυτό. Επίσης σε όσους launchers έχω δοκιμάσει τα widget από samsung apps είναι διαφορετικά (πιο απλά) από ότι με touchwiz.

 

Στο titanium μπορείς να κάνεις τα πάντα back up όπου θες. Το θέμα ήταν να μην κάνεις root για αξιοπρεπές backup.

 

 

Και στα lg εχεις back up και επαναφορα τα παντα σε zip ή σε dropbox και μπορεις να κανεις επαναφορα σε αλλη συσκευη :)

Αυτα για να προσεχουμε τι αγοραζουμε και τι διαβαζουμε..

Δεν το ήξερα αλλά και πάλι..... το πενάκι και τα πολλαπλά παράθυρα του note κάνουν την επιλογή του μονόδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη υπαρχει samsung που εχει touchwiz και δεν κρασαρει δεν νομιζω ειμαι κατοχος νοτε 3 με γλυφιτζουρι και βλαστημαω καθε μερα τετοια κολληματα ουτε το 3gs 

Συγνώμη που σου απαντώ καθυστερημένα......

 

Το note3 είχα την ευκαιρία να το δουλέψω αρκετά μιας που το είχε ο αδελφός μου, δεν ειδα ποτε να κρασαρει το tw του, με nova launcher δε - ήταν μια απολαυση!

Μήπως πρέπει να κάνεις κανένα factory reset μη δεν σου έκατσε καλά το lollipop?

 

Άμα δεις ποσο βουτυρακι πάει το (παλιο πια) note2 μου θα μείνεις με το στομα ανοιχτο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από dalvik σε art είχα δει διαφορά στο galaxy S1 με cyanogenmod 11 αν θυμάμαι καλά.

Στο Note είδα διαφορά μεσώ tweaking αλλά όχι λογω lolipop. 

Τον Nova τον έχω αγορασμένο από την εποχή το SGS 1. Αν και ίσως ακουστεί χαζό, προτιμώ το Touchwiz κυρίως γιατί στο εικονίδιο της εφαρμογής (η του φακέλου) αναφέρει τον αριθμό των ειδοποιήσεων. Πολύ βολικό στα mail και όχι μόνο. Στον nova από όσο θυμάμαι δεν έπαιζε αυτό. Επίσης σε όσους launchers έχω δοκιμάσει τα widget από samsung apps είναι διαφορετικά (πιο απλά) από ότι με touchwiz.

Γίνεται με το Tesla. Αν πας στις ρυθμίσεις του, θα στο αναφέρει.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.notifier&hl=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η core edition του ios 9 έχει περισσότερες δυνατότητες, τότε εντάξει. Αν όμως είναι για ψυχολογικούς λόγους, χωρίς καμία ουσιαστική αλλαγή σε σχέση με το ios8, τότε τί να πω... Ας βγει πρώτα και βλέπουμε. Πάντως το "core edition" με προβληματίζει... Ελπίζω, τουλάχιστον να διορθώσει τα προβλήματα που είχε το ios 8...

 

Το Galaxy S2 σταμάτησε να πουλιέται εδώ και αρκετά χρόνια. Η Apple πουλάει ακόμα το 4S (μοντέλο του 2011) στην "προνομιακή" τιμή των 210€ (το μοντέλο των 8GB στο skroutz, το μεντέλο των 64GB κοστίζει "μόνο" 420€ :blink: ). Αλίμονο αν ζητούσε αυτά τα χρήματα και δεν πρόσφερε καμία αναβάθμιση, αλλά τα ήθελε μόνο για να σου πουλήσει hardware 4ετίας. B)

Η apple δεν πουλαει το 4s το αν μπορείς να το βρείς σε κάποια καταστήματα δεν σημαίνει ότι το παράγει ακόμα η εταιρία  http://store.apple.com/us/iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η apple δεν πουλαει το 4s το αν μπορείς να το βρείς σε κάποια καταστήματα δεν σημαίνει ότι το παράγει ακόμα η εταιρία  http://store.apple.com/us/iphone

Αν διάβαζες και τα υπόλοιπα μηνύματά μου δε θα έγραφες αυτό το σχόλιο.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...