Προς το περιεχόμενο

Η Apple ετοιμάζει ειδική έκδοση του iOS 9 (core version) για παλαιότερες συσκευές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι ακριβως... εχεις πληρωσει μια φορα τα 800 ευρω για το iphone και με την αναβαθμιση αυτη το κρατας για 5 χρονια αντι για 1-2 που ειναι μεχρι τωρα. Στο κατω-κατω υπαρχουν και ατομα οπως εγω που απλα θελουν ενα λειτουργικο γρηγορο και light οσο γινεται ωστε να προσθεσω εγω τα applications που θελω και οχι να με γεμιζει αηδιες που μονο για ποζερια ειναι και να μου τις λανσαρουν και για update.

Μα αυτο λεω και εγω δηλαδη οτι εχει κανει η apple στα 4 τελευταια ios.

Καλυτερα αστην την ποζερια και μη laggαρεις τα τηλεφωνα σου apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο support. Μπράβο τους.

 

Όχι σαν την google που έχει σκοπό να υποστηρίζει για 1.5 χρόνο.

 

https://support.google.com/nexus/answer/4457705?hl=en

"Nexus devices may not receive the latest version of Android if they fall outside of the update window, which is usually around 18 months after a device has been released."

 

κάνεις λάθος σύγκριση

 

η σωστή είναι:

 

nexus 4 (2012) lolliopop  5.1.1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ όχι κουτσουρεμένο..

Δηλαδή συγκρίνεις το 4s με συσκευή μετά από ένα *χρόνο* και είναι σωστή η σύγκριση σου επειδή;

 

Το αντίστοιχο Google-phone ήταν το Nexus (maguro) που πήγε μέχρι την 4.3 (oh yeah) ούτε καν 4.4.4.

 

Έχει κάτι κατακαϋμένα Nexus που πήγαν από 4.0.4 σε 4.2.2

 

Αλλά θα μου πεις, υπάρχουν άσχετοι που τα αγοράζουν, δεν φταίει η Google.

 

https://developers.google.com/android/nexus/images

 

Όλοι αυτοί που προτείνουν cyanogenmod έχουν χρόνο και χρήμα για πέταμα.

 

Full στα bug και φυσικά δύσκολο στην εγκατάσταση και στην συντήρηση. Επιπλέον: απρόβλεπτη συμπεριφορά στα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε Android, φάτε 2 μέρες να βάλετε custom Roms και δεν ξέρω και γω τι άλλο για να περάσετε με το ζόρι μια αναβάθμιση που δεν παίρνει καν η συσκευή, και μείνετε μια ζωή στα bugs και στις επανεκκινήσεις. (Άσε που μερικά αν κολλήσουν πάνε στα σκουπίδια). Αυτά σας αρέσουν; Δεκτόν. Εμάς μας αρέσουν τα μήλα.

 

Ρυθμίσεις-> γενικά-> ενημέρωση-> iOS9

 

Τόσο απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε Android, φάτε 2 μέρες να βάλετε custom Roms και δεν ξέρω και γω τι άλλο για να περάσετε με το ζόρι μια αναβάθμιση που δεν παίρνει καν η συσκευή, και μείνετε μια ζωή στα bugs και στις επανεκκινήσεις. (Άσε που μερικά αν κολλήσουν πάνε στα σκουπίδια). Αυτά σας αρέσουν; Δεκτόν. Εμάς μας αρέσουν τα μήλα.

 

Ρυθμίσεις-> γενικά-> ενημέρωση-> iOS9

 

Τόσο απλα.

2 μέρες; Μέσα σε 1 ωρα χθες, έβαλα CM 12.1 σε moto g και πάει σφαίρα. Και σε περίπτωση που με χαλάει η Lollipop ή έχει bugs, γυρνάω πανεύκολα σε stock 4.4.4. Δεν κάθομαι να παρακαλάω την Apple για να μ αφήσει να γυρίσω πίσω επειδή έκανε το νεο iOS πιο βαρύ και κολλάει... Ούτε να περιμένω πότε θα φτιάξει τα πρώτα bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο λεω και εγω δηλαδη οτι εχει κανει η apple στα 4 τελευταια ios.

Καλυτερα αστην την ποζερια και μη laggαρεις τα τηλεφωνα σου apple.

Το πρώτο πράγμα που κουρεύει κάποιος για να κάνει το σύστημα πιο ελαφρύ είναι τα bling-bling apps. Προφανώς και δε θα είναι laggy το κουτσουρεμένο ios9 όπως και οποιοδήποτε λειτουργικό δεν έχει ποζεριλίκια. Μακάρι να δώσουν το δικαίωμα και στις τελευταίες συσκευές να βάλουν το κουτσουρεμένο λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάνει μία εταιρεία για να υποστηρίξει ακόμα περισσότερες συσκευές είναι ξεκάθαρα θετικό και πρέπει να επικροτείται. Τώρα, το να υποβαθμίσουμε την είδηση για να μην τυχόν φανεί ότι η Apple κάνει ένα σωστό πράγμα, είναι λάθος.

 

Από εκεί και πέρα, η Apple προφανώς θα προβεί σε μία τέτοια κίνηση επειδή το iPad mini το πουλάει ακόμα και οφείλει να το υποστηρίξει (με βάση την πρακτική της). Δεδομένου ότι iPad mini και 4S έχουν το ίδιο hardware, λογικά θα επιλέξει να δώσει αυτό το πετσοκομμένο update και στο iPhone, προκειμένου να ανεβάσει την ικανοποίηση των πελατών της. Δεν έχει καμία υποχρέωση να το δώσει στους πελάτες του 4S, εντούτοις εκμεταλεύεται την ευκαιρία και το κάνει. Με ένα σμπάρο, δυό τρυγόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ενέργεια από την Apple έστω και αν η έκδοση 9 δεν θα είναι όπως η κανονική.

iPhone 4s έχει A5 όπως και το iPad mini 1. Θα δωθεί και εκεί (φυσικά) η αναβάθμιση και ίσως να προοριζόταν για το iPad mini εξαρχής αλλά δίνεται και στο 4s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple μπορεί εύκολα να δίνει αναβαθμίσεις γτ εχει λιγες συσκευές να  υποστηρίξει, η ms πάλι ειναι σε καλό δρόμο αφου θα δώσει 10αρια ακόμα και στο 520, για το android ούτε λόγος 1-2 χρόνια υποστήριξη με το ζόρι στις ναυαρχίδες (για τα low-end μηδενική).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστήριξη και updates παίρνεις για πάνω απο 5χρονακια με τη google. Το οτι δεν αλλάζεις επίσημα έκδοση android αυτο ειναι αλλο κομμάτι και δεν απασχολεί κανέναν. Αφου πρωτίστως αν εισαι tech guru το ξεκλειδώνεις και του βάζεις custom αν δεν είσαι tech guru δεν υπάρχει και λόγος να εχεις καθε 3ης και λίγο νέο android οs.

Στη περίπτωση του android με 800 ευρω υπάρχει λυση στη περίπτωση τις apple με 800 ευρω δεν υπάρχει.
Απλα τα πράγματα πιο απλά δεν μπορούν να γίνουν οπότε μη του κουράζετε στο android vs ios τζάμπα ο χρόνος και ο κόπος.
Το ενα ειναι σαν pc που θέλει φορματ το αλλο ειναι σαν psp που κατεβάζει αναβάθμιση μια στο τοσο μέχρι να βγει το psvita :P
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σταματήστε να γκαριζετε πια. Έλεος πια. Το γ@μης@τε το θέμα.

 

Τεχνολογικό μπλογκ ειναι εδω? η διαγωνισμός ποιος την εχει πιο μεγάλη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πληρωνω 800 ευρω δηλαδη για να μου προσφερει ενα πετσοκομμενο λογισμικο που αντι να με αναβαθμιζει να με υποβαθμιζει με συνεπεια να με αναγκαζει να αγορασω iphone 6? χαχαχα ασε τις ευχες καλυτερα :)

 

Ο ορισμός της τρολιάς. Πήγαμε και στην... υποβάθμιση τώρα!!!

Ε ρε να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1  Ρουταρε ενα android της Sammy, LG , whateva, 

 

  2  βαλε custom rom

 

  3  στειλτο στην αντιπροσωπεια για σερβις (κεραιας πχ, ή wifi, απλα να ανοιγει και να μπουταρει κανονικα)

 

 4  Πες μας τι υποστηριξη θα εχεις. 

 

:-D

 

1-4 εγώ έχω δύο χρόνια εγγύηση (παράλληλα παίρνω αναβαθμίσεις). Μετά τα δύο χρόνια έτσι κι αλλιώς δεν έχω εγγύηση, υποστήριξη επί πληρωμή έχω, όπως κι εσύ μετά τον πρώτο χρόνο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πανηγυρίζεις ενώ έχεις την μισή εγγύηση σε σχέση μ εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...