Προς το περιεχόμενο

Η Google πατεντάρει παιχνίδια με ενσωματωμένες κάμερες και μικρόφωνα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γενικά αρκουδάκια και κούκλες με ηλεκτρονικά στοιχεία μέσα τους υπήρχαν από παλιά.

 

 

Ποιο είναι το μεγαλύτερο κοινό που όποιος το ελέγχει βγάζει εκατομμύρια;

Τα παιδιά φυσικά. Να δω πως θα αντιδράσουν τα βούρλα οι γονείς και γίνομαι κακός γιατί βλέπω από τι ηλικία κουβαλάνε κινητό και τις δικαιολογίες "το έχει για να το βρίσκω" τις ακούω βερεσέ.

Άντε και εις ανώτερα.

 

Πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κάνει και το πατεντάρει η Google. Με αυτή την κίνηση θα περάσει τη ρουφιανιά σε άλλο επίπεδο κα δεν πρόκειται να αφήσει κανένα να της πάρει τα πρωτία. Το έχει πιάσει το νόημα: όπου υπάρχουν παιδιά υπάρχουν και γονείς. Άρα ακούς τα παιδία, ακούς και τους γονείς.

Όποιος το αγοράσει είναι άξιος της μοίρας του...

 

Ποιο είναι το μεγαλύτερο κοινό που όποιος το ελέγχει βγάζει εκατομμύρια;

Τα παιδιά φυσικά. Να δω πως θα αντιδράσουν τα βούρλα οι γονείς και γίνομαι κακός γιατί βλέπω από τι ηλικία κουβαλάνε κινητό και τις δικαιολογίες "το έχει για να το βρίσκω" τις ακούω βερεσέ.

Άντε και εις ανώτερα.

Όταν ήμουν μικρός δεν υπήρχαν τα κινητά ούτε σαν ιδέα και οι γονείς μου με έβρισκαν πάντα. Μαγεία; Τύχη; Ή μήπως πειθαρχία; Τους έλεγα που θα είμαι και δεν έφευγα από εκεί μέχρι να έρθουν να με πάρουν. Απλά και εύκολα. Σήμερα οι περισσότεροι εκθέτουν τα παιδιά τους σε ακτινοβολία επειδή δε μπορούν να τα διαπαιδαγωγίσουν σωστά. Χρησιμοποιούν τη τεχνολογία για να καλύψουν λάθη ή παραλήψεις τους. Πραγματικά όταν βλέπω ανήλικο με κινητό τηλέφωνο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, όσο πιο μικρός τόσο πιο πολύ εκνευριστικό μου φαίνεται το θέαμα.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το μεγαλύτερο κοινό που όποιος το ελέγχει βγάζει εκατομμύρια;

Τα παιδιά φυσικά. 

 

Για αυτό λοιπόν κ λέμε ναι στην ανεξαρτησία των παιδιών κ γονέων.Δώστε τους αρκουδάκια με κάμερες κ κινητά με σουπερ ντουπερ ανιχνευτές.Ζήτω οι ξέγνοιαστοι γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εντάξει, όλα πλέον γίνονται "έξυπνα" αλλά ας υπάρχει και η απιτούμενη ασφάλεια της ιδιωτικής ζωής. δεν βλάπτει. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το αρκουδάκι με την καμερα κ το  μικρόφωνο σηματοδοτεί το τελος της ιδιωτικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, όλα πλέον γίνονται "έξυπνα" αλλά ας υπάρχει και η απιτούμενη ασφάλεια της ιδιωτικής ζωής. δεν βλάπτει. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το αρκουδάκι με την καμερα κ το  μικρόφωνο σηματοδοτεί το τελος της ιδιωτικότητας.

Σίγουρα, όμως, δε φαίνεται να συμβάλει και στην προστασία της κι όταν μια εταιρεία, όπως η Google, που κερδίζει από την πώληση των προσωπικών δεδομένων, το πατεντάρει, τότε πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνει απλά για να βοηθήσει τους γονείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, όμως, δε φαίνεται να συμβάλει και στην προστασία της κι όταν μια εταιρεία, όπως η Google, που κερδίζει από την πώληση των προσωπικών δεδομένων, το πατεντάρει, τότε πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνει απλά για να βοηθήσει τους γονείς...

 

Ναι,το θεματάκι των προσωπικών δεδομένων (για τα οποία η google δεν φημίζεται) είναι παράγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει και το πατεντάρει η Google. Με αυτή την κίνηση θα περάσει τη ρουφιανιά σε άλλο επίπεδο κα δεν πρόκειται να αφήσει κανένα να της πάρει τα πρωτία. Το έχει πιάσει το νόημα: όπου υπάρχουν παιδιά υπάρχουν και γονείς. Άρα ακούς τα παιδία, ακούς και τους γονείς.

Όποιος το αγοράσει είναι άξιος της μοίρας του...

 

Όταν ήμουν μικρός δεν υπήρχαν τα κινητά ούτε σαν ιδέα και οι γονείς μου με έβρισκαν πάντα. Μαγεία; Τύχη; Ή μήπως πειθαρχία; Τους έλεγα που θα είμαι και δεν έφευγα από εκεί μέχρι να έρθουν να με πάρουν. Απλά και εύκολα. Σήμερα οι περισσότεροι εκθέτουν τα παιδιά τους σε ακτινοβολία επειδή δε μπορούν να τα διαπαιδαγωγίσουν σωστά. Χρησιμοποιούν τη τεχνολογία για να καλύψουν λάθη ή παραλήψεις τους. Πραγματικά όταν βλέπω ανήλικο με κινητό τηλέφωνο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, όσο πιο μικρός τόσο πιο πολύ εκνευριστικό μου φαίνεται το θέαμα.

 

Για το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις, καθώς ήμουν της ίδιας άποψης παλιότερα και τώρα αντιλαμβάνομαι ότι έχω βάλει αρκετό νερό στο κρασί μου. (όχι τόσο ώστε να θέλω να έχω αρκουδάκι, βέβαια)

 

Τα παιδιά μεγαλώνουν σε μια κοινωνία, όχι στο υπόγειο του σπιτιού σου.

Βλέπουν τους γύρω τους και συμπεριφέρονται αναλόγως, απαιτούν αναλόγως με τον κοινωνικό τους περίγυρο. Οι γονείς, δε, αναγκάζονται να συμβιβαστούν σε πολλές περιπτώσεις και να προσαρμοστούν στην εποχή τους.

 

Επίσης, τα παλιά χρόνια δεν δούλευαν και οι δύο γονείς και είχαν άλλο χρόνο να αφιερώσουν - και άλλες αντοχές, η πειθαρχία και ο σεβασμός στους κανόνες, το φιλότιμο, ήταν βασικά στοιχεία της κοινωνίας.

 

Μπορείς να πεις ακόμα ότι το χρήμα και η αφθονία μας διέφθειρε, ότι πολλοί βγάζουν τα αποθημένα τους για τα στερημένα νιάτα τους παρέχοντας τα πάντα στα παιδιά, και φυσικά μέσα σ'αυτά είναι και τα διάφορα ηλεκτρονικά gadjets.

 

Και σταματήστε επιτέλους το κυνήγι μαγισσών, με την ακτινοβολία. Νοιώθω σαν να ακούω τη Λουκά!

Όταν κρατάς το κινητό στο χέρι ή έχεις ακουμπισμένο το tablet στο τραπέζι, η ακτινοβολία που φτάνει στο εγκέφαλό σου (μειούμενη με το τετράγωνο της απόστασης) είναι πολύ πολύ μικρή. Επίσης δεν υπάρχει καμία σοβαρή έρευνα που να δείχνει ότι λειτουργεί σωρρευτικά. Δεν κάνεις αξονική, ούτε X-Rays, η ενέργεια είναι μικρή. Θες να προστατέψεις τα παιδιά σου απο υπερέκθεση στην ακτινοβολία; Μην τα αφήνεις να βάζουν κινητά στο αυτί τους! Αυτά είναι αρκετό!

 

Σε λίγο θα καταργήσουμε και το ρεύμα γιατί τα καλώδια του σπιτιού μας δημιουργούν μαγνητικά πεδία και ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το μεγαλύτερο κοινό που όποιος το ελέγχει βγάζει εκατομμύρια;

Τα παιδιά φυσικά. Να δω πως θα αντιδράσουν τα βούρλα οι γονείς και γίνομαι κακός γιατί βλέπω από τι ηλικία κουβαλάνε κινητό και τις δικαιολογίες "το έχει για να το βρίσκω" τις ακούω βερεσέ.

Άντε και εις ανώτερα.

Με τα αρκουδάκια κλπ εννοείται διαφωνώ κάθετα για τα υπόλοιπα μάλλον δεν έχεις παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...