Προς το περιεχόμενο

Η Google πατεντάρει παιχνίδια με ενσωματωμένες κάμερες και μικρόφωνα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις, καθώς ήμουν της ίδιας άποψης παλιότερα και τώρα αντιλαμβάνομαι ότι έχω βάλει αρκετό νερό στο κρασί μου. (όχι τόσο ώστε να θέλω να έχω αρκουδάκι, βέβαια)

Όλα ξεκινάνε και ολοκληρώνται προοδευτικά... 

Λες η Google να μην ξέρει ότι όλοι το έχουν καταλάβει το κόλπο με το παιχνίδι; Με υπομονή και διαφήμιση όλα γίνονται... ;)

 

Τα παιδιά μεγαλώνουν σε μια κοινωνία, όχι στο υπόγειο του σπιτιού σου.

Βλέπουν τους γύρω τους και συμπεριφέρονται αναλόγως, απαιτούν αναλόγως με τον κοινωνικό τους περίγυρο. Οι γονείς, δε, αναγκάζονται να συμβιβαστούν σε πολλές περιπτώσεις και να προσαρμοστούν στην εποχή τους.

Αν ο περίγυρος αποφασίσει ότι τα ναρκωτικά κάνουν καλό στο παιδί τους εσύ θα δώσεις στο δικό σου; Ακραίο παραάδειγμα για να δείξω ότι αυτή η "προσαρμογή", πολλές φορές, θα έπρεπε να λέγεται υπερκατανάλωση και μαθαίνει στο παιδί ότι, αν επιμείνεις και κλάψεις αρκετά, στο τέλος θα κερδίσεις ό,τι θέλεις.

Άλλο πράγμα προσαρμόζομαι κι άλλο εκθέτω το παιδί μου σε ακτινοβολία γιατί το κάνουν και οι άλλοι.

 

Επίσης, τα παλιά χρόνια δεν δούλευαν και οι δύο γονείς και είχαν άλλο χρόνο να αφιερώσουν - και άλλες αντοχές, η πειθαρχία και ο σεβασμός στους κανόνες, το φιλότιμο, ήταν βασικά στοιχεία της κοινωνίας.

Σε αυτό έχεις δίκιο, γι αυτό το λόγο σήμερα καλούνται να αφιερώνουν πιο ποιοτικό χρόνο απ' ότι στο παρελθόν. Αφού δεν έχουν την ποσότητα θα πρέπει να εξασφαλίσουν την ποιότητα και να διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους σωστά στο λίγο χρόνο που έχουν ελεύθερο.

 

Μπορείς να πεις ακόμα ότι το χρήμα και η αφθονία μας διέφθειρε, ότι πολλοί βγάζουν τα αποθημένα τους για τα στερημένα νιάτα τους παρέχοντας τα πάντα στα παιδιά, και φυσικά μέσα σ'αυτά είναι και τα διάφορα ηλεκτρονικά gadjets.
Μην τσουβαλιάζεις όλα τα ηλεκτρονικά gadgets. Κάποια είναι εκπαιδευτικά και κάποια άλλα βλαβερά (με πολλούς τρόπους).

 

Και σταματήστε επιτέλους το κυνήγι μαγισσών, με την ακτινοβολία. Νοιώθω σαν να ακούω τη Λουκά!

Όταν κρατάς το κινητό στο χέρι ή έχεις ακουμπισμένο το tablet στο τραπέζι, η ακτινοβολία που φτάνει στο εγκέφαλό σου (μειούμενη με το τετράγωνο της απόστασης) είναι πολύ πολύ μικρή. Επίσης δεν υπάρχει καμία σοβαρή έρευνα που να δείχνει ότι λειτουργεί σωρρευτικά. Δεν κάνεις αξονική, ούτε X-Rays, η ενέργεια είναι μικρή. Θες να προστατέψεις τα παιδιά σου απο υπερέκθεση στην ακτινοβολία; Μην τα αφήνεις να βάζουν κινητά στο αυτί τους! Αυτά είναι αρκετό!

 

Σε λίγο θα καταργήσουμε και το ρεύμα γιατί τα καλώδια του σπιτιού μας δημιουργούν μαγνητικά πεδία και ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!

Εδώ απλά γίνεσαι παρανοϊκός για να δείξεις ότι έχεις δίκιο. Το ότι δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει ότι δεν είναι καθόλου βλαβερη με πειράζει...

Είχα δει ντοκιμαντέρ στην ΝΕΤ (πριν 3-4 χρόνια) που έλεγε ότι, μετά από έρευνες, είδαν ότι η ακτινοβολία των κινητών εισέρχεται μέχρι το εσωτερικό του εγκεφάλου ενός παιδιού μέχρι 15 ετών. Μετά από αυτή την ηλικία σιγά σιγά μειώνεται και στους ενήλικες περιορίζεται μόνο στο φλοιό του εγκεφάλου. Το ότι θα πεις στο παιδί να μην βάζει το κινητό στο αυτί του δεν λέει τίποτα. Το παιχνίδι το έχεις ήδη χάσει, αφού εξαρχής δε σε ακουσε όταν του είπες ότι το κινητό είναι βλαβερό και δεν πρέπει να του το αγοράσεις, γιατί να σε ακούσει τώρα και να μην το βάλει στο αυτί του; Το ξέρεις ότι όλες οι μετρήσεις ακτινοβολίας γίνονται με το κινητό να μην έρχεται σε επαφή με το δέρμα, ακόμα και στους ενήλικες;...

Υπάρχουν έρευνες ότι στα 4W/kg τα συμπτώματα από την ακτινοβολία είναι άμεσα (εμετός, ζαλάδες κτλ) και το όριο είναι 2W/kg στην Ευρώπη. Θα εμπιστευόσουν μια τέτοια συσκευή στο παιδί σου; Προσωπικά όχι. Ας κλάψει όσο θέλει. Επειδή, έτσι κι αλλιώς, το θέλει για να παίζει, προτιμάω να του πάρω ένα ps vita ή κάποια φορητή παιχνιδομηχανή να παίζει, παρά να του πάρω κινητό. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι στο μελλον τα παιδια θα εχουν το προσωπικο τους drone να τα ακολουθει παντου! και θα κινητα θα μας τα εμφυτευουν απο μωρα! αυτο που κανει τωρα η google μου φαινεται αρχαια ιστορια.

 

μολις το βρηκα, το αφηνω εδω

http://thenextweb.com/insider/2015/05/23/watch-the-end-of-privacy-if-youve-got-nothing-to-hide-youve-got-nothing-to-live-for/?utm_source=t.co&utm_content=Watch:%20The%20end%20of%20privacy%20-%20%27If%20you%27ve%20got%20nothing%20to%20hide,%20you%27ve%20got%20nothing%20to%20live%20for%27&awesm=tnw.to_j4vr4&utm_medium=referral&utm_campaign=share%20button

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο περίγυρος αποφασίσει ότι τα ναρκωτικά κάνουν καλό στο παιδί τους εσύ θα δώσεις στο δικό σου; Ακραίο παραάδειγμα για να δείξω ότι αυτή η "προσαρμογή", πολλές φορές, θα έπρεπε να λέγεται υπερκατανάλωση και μαθαίνει στο παιδί ότι, αν επιμείνεις και κλάψεις αρκετά, στο τέλος θα κερδίσεις ό,τι θέλεις.

Άλλο πράγμα προσαρμόζομαι κι άλλο εκθέτω το παιδί μου σε ακτινοβολία γιατί το κάνουν και οι άλλοι.

 

 

Εδώ απλά γίνεσαι παρανοϊκός για να δείξεις ότι έχεις δίκιο. Το ότι δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει ότι δεν είναι καθόλου βλαβερη με πειράζει...

Είχα δει ντοκιμαντέρ στην ΝΕΤ (πριν 3-4 χρόνια) που έλεγε ότι, μετά από έρευνες, είδαν ότι η ακτινοβολία των κινητών εισέρχεται μέχρι το εσωτερικό του εγκεφάλου ενός παιδιού μέχρι 15 ετών. Μετά από αυτή την ηλικία σιγά σιγά μειώνεται και στους ενήλικες περιορίζεται μόνο στο φλοιό του εγκεφάλου. Το ότι θα πεις στο παιδί να μην βάζει το κινητό στο αυτί του δεν λέει τίποτα. Το παιχνίδι το έχεις ήδη χάσει, αφού εξαρχής δε σε ακουσε όταν του είπες ότι το κινητό είναι βλαβερό και δεν πρέπει να του το αγοράσεις, γιατί να σε ακούσει τώρα και να μην το βάλει στο αυτί του; Το ξέρεις ότι όλες οι μετρήσεις ακτινοβολίας γίνονται με το κινητό να μην έρχεται σε επαφή με το δέρμα, ακόμα και στους ενήλικες;...

Υπάρχουν έρευνες ότι στα 4W/kg τα συμπτώματα από την ακτινοβολία είναι άμεσα (εμετός, ζαλάδες κτλ) και το όριο είναι 2W/kg στην Ευρώπη. Θα εμπιστευόσουν μια τέτοια συσκευή στο παιδί σου; Προσωπικά όχι. Ας κλάψει όσο θέλει. Επειδή, έτσι κι αλλιώς, το θέλει για να παίζει, προτιμάω να του πάρω ένα ps vita ή κάποια φορητή παιχνιδομηχανή να παίζει, παρά να του πάρω κινητό. :-)

 

 

Για τα δύο point σου παραπάνω:

Έγινες κι εσύ παρανοϊκός, κάνοντας τη σύγκριση με τα ναρκωτικά.

Προφανώς από τα λεγόμενά μου βγαίνει ότι, ενώ είμαι επιφυλακτικός ως προς τη συνεχή έκθεση των παιδιών σε ακτινοβολία, δε θεωρώ ότι είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα όσο προσπαθούν κάποιοι να παρουσιάσουν.

 

Εμείς βλέπαμε τηλεόραση από κοντινή απόσταση στις παλαιού τύπου τηλεοράσεις με τους καθοδικούς σωλήνες, ενώ ταυτόχρονα υπήρχαν πολλές άλλες συνήθειες των ανθρώπων που φάνηκε πολύ νωρίς ότι έβλαπταν την υγεία. Έτσι οι τηλεοράσεις και τα monitors με καθοδικούς σωλήνες δεν απαγορεύτηκαν, ενώ οι σκεπές και οι φούρνοι από αμίαντο κατέστησαν παράνομοι.

 

Υπάρχουν "έρευνες" που καταλήγουν σε όλων των ειδών τα συμπεράσματα, αναλόγως με το στρατόπεδο που βρίσκεται η κάθε ομάδα, και αυτό με έχει κάνει να μην τις εμπιστεύομαι αλλά να εμπιστεύομαι περισσότερο τη δική μου αίσθηση: Αν παρακολουθήσω πολλή ώρα κάτι στο κινητό (μάλλον λόγω της μικρής οθόνης) και όταν μιλήσω πολλή ώρα (με σταθερό, κινητό ή τετ α τετ σε κάποια συνάντηση) στο τέλος με πονάει λίγο το κεφάλι μου. 

 

Το ότι ένα μέρος ακτινοβολίας εισέρχεται στον εγκέφαλο δε μου λέει κάτι.

Το αν είναι κακό που εισέρχεται με αφορά. Αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται ότι για την έντασή της ακτινοβολίας που γενικώς δεχόμαστε, οι όποιες συνέπειες φαίνεται να συντελούν ελάχιστα (αμελητέα) στο σύνολο των συνιστωσών που επηρεάζουν τη ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα δύο point σου παραπάνω:

Έγινες κι εσύ παρανοϊκός, κάνοντας τη σύγκριση με τα ναρκωτικά.

Προφανώς από τα λεγόμενά μου βγαίνει ότι, ενώ είμαι επιφυλακτικός ως προς τη συνεχή έκθεση των παιδιών σε ακτινοβολία, δε θεωρώ ότι είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα όσο προσπαθούν κάποιοι να παρουσιάσουν.

Εσύ μίλησες για κάτι το οποίο υπάρχει και είπες ότι είναι "κυνήγι μαγισσών". Από την αρχή σου έγραψα ότι το παράδειγμά μου ήταν ακραίο για να καταλήξω σε κάτι εντελώς λογικό και το έκανα για να τονίσω τη διαφορά μεταξύ "προσαρμόζομαι με τα δεδομένα της εποχής" από το "ακολουθώ τυφλά το ρεύμα της εποχής".

Αν μια στο εκατομμύριο αποδειχθεί βλαβερή για την ανθρώπινη υγεία, τότε να δω τί θα πεις στο παιδί σου όταν σου πει: "εγώ παιδί ήμουν και ζητούσα, εσύ, πατέρα, που ήσουν μεγαλύτερος και ωριμότερος δεν έπρεπε να υποκύψεις"... Εύχομαι ποτέ να μην σου συμβεί βέβαια, απλά λέω...

 

Εμείς βλέπαμε τηλεόραση από κοντινή απόσταση στις παλαιού τύπου τηλεοράσεις με τους καθοδικούς σωλήνες, ενώ ταυτόχρονα υπήρχαν πολλές άλλες συνήθειες των ανθρώπων που φάνηκε πολύ νωρίς ότι έβλαπταν την υγεία. Έτσι οι τηλεοράσεις και τα monitors με καθοδικούς σωλήνες δεν απαγορεύτηκαν, ενώ οι σκεπές και οι φούρνοι από αμίαντο κατέστησαν παράνομοι.
Η τηλεόραση δε κατηγορήθηκε ποτέ ότι προκαλέι καρκίνο... Για τον αμίαντο από την άλλη...

 

Υπάρχουν "έρευνες" που καταλήγουν σε όλων των ειδών τα συμπεράσματα, αναλόγως με το στρατόπεδο που βρίσκεται η κάθε ομάδα, και αυτό με έχει κάνει να μην τις εμπιστεύομαι αλλά να εμπιστεύομαι περισσότερο τη δική μου αίσθηση: Αν παρακολουθήσω πολλή ώρα κάτι στο κινητό (μάλλον λόγω της μικρής οθόνης) και όταν μιλήσω πολλή ώρα (με σταθερό, κινητό ή τετ α τετ σε κάποια συνάντηση) στο τέλος με πονάει λίγο το κεφάλι μου.

Δεν υπάρχουν στρατόπεδα. Υπάρχουν συμφέροντα. Κάποιοι εμπορεύονται μια συσκευή και προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι ασφαλής και άλλοι σου λένε οτι είναι πιθανώς βλαβερή, αλλά δε σου πουλάνε τίποτα. Ποιος, είναι πιθανόν, να σου λέει αλήθεια άραγε;...

 

Το ότι ένα μέρος ακτινοβολίας εισέρχεται στον εγκέφαλο δε μου λέει κάτι.

Το αν είναι κακό που εισέρχεται με αφορά. Αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται ότι για την έντασή της ακτινοβολίας που γενικώς δεχόμαστε, οι όποιες συνέπειες φαίνεται να συντελούν ελάχιστα (αμελητέα) στο σύνολο των συνιστωσών που επηρεάζουν τη ζωή μας.

Παρόλα αυτά οι καρκινοι, τα τελευταία χρόνια, θερίζουν...

Το ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι κακό για την υγεία του παιδιού σου πρέπει να σε απασχολεί...

Το "μπορεί να μην προκαλεί καρκίνο, αλλά δεν ειναι σίγουρο" δε με καλύπτει προσωπικά. Του δίνω το πλεονέκτημα της αμφιβολίας για την ώρα, γιατί χρειάζομαι το κινητό για τη δουλειά μου, αλλά σίγουρα δε θα εκθέσω το παιδί μου χωρίς λόγο σε τέτοια ακτινιβολία επειδή "το έχουν και τα άλλα παιδάκια"...

Αφού μπορώ να αποφύγω την αγορά ενός προϊόντος, που δεν είχε βγει για παιδιά εξαρχής, δε βρίσκω το λόγο να το ρισκάρω...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φανταστικό καινούργιο online game Σπάστε το δίκτυο του Bear-Net και δώστε την εντολή kill"

 

την επόμενη μέρα στις ειδήσης

"εκατοντάδες μωρά σφαγιάστηκαν απο το τζιχαντ-Bear της google!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αθώα παιδιά.... Μόνο εγώ σκέφτηκα ότι ξαφνικά όλα τα αγόρια θα παίρνουν δώρο αρκουδάκια στις κοπέλες τους :P

 

 

έχουν να κλείσουν σπίτια  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει και το πατεντάρει η Google. Με αυτή την κίνηση θα περάσει τη ρουφιανιά σε άλλο επίπεδο κα δεν πρόκειται να αφήσει κανένα να της πάρει τα πρωτία. Το έχει πιάσει το νόημα: όπου υπάρχουν παιδιά υπάρχουν και γονείς. Άρα ακούς τα παιδία, ακούς και τους γονείς.

Όποιος το αγοράσει είναι άξιος της μοίρας του...

 

Όταν ήμουν μικρός δεν υπήρχαν τα κινητά ούτε σαν ιδέα και οι γονείς μου με έβρισκαν πάντα. Μαγεία; Τύχη; Ή μήπως πειθαρχία; Τους έλεγα που θα είμαι και δεν έφευγα από εκεί μέχρι να έρθουν να με πάρουν. Απλά και εύκολα. Σήμερα οι περισσότεροι εκθέτουν τα παιδιά τους σε ακτινοβολία επειδή δε μπορούν να τα διαπαιδαγωγίσουν σωστά. Χρησιμοποιούν τη τεχνολογία για να καλύψουν λάθη ή παραλήψεις τους. Πραγματικά όταν βλέπω ανήλικο με κινητό τηλέφωνο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, όσο πιο μικρός τόσο πιο πολύ εκνευριστικό μου φαίνεται το θέαμα.

Ακριβώς φίλε μου. Αλλά εδώ καπνίζουν στα μούτρα των παιδιών στο σπίτι και στο αυτοκίνητο στο κινητό θα κολλήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και τοσα χρονια δεν κυκλοφορουν spy / nany-cams σε αρκουδακια/ρολογια. Απλα η Google το παντρεψε με το networking και voila...

 

Ε λέει να υπάρχει ρουφιάνος και να μείνω εγώ απ'εξω!

Έτσι, μέσα και τα παιδιά μας για μερικά "δωρεάν" καθρεφτάκια. Google monetizing the universe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Μπαμπα...Τι ειναι αυτο το κουτι,μου πηρες καινουριο παιχνιδι?

 

-Ναι,αυτος ειναι ο "μεγαλος σου αδερφος".Τωρα δεν θα εισαι ποτε μονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...