Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όσο περνάει ο καιρός, αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ο καλύτερος ρουφιάνος της εργοδοσίας είναι το HR...

 

Ειναι κοινο misconception πως το HR υπαρχει στην εταιρεια για να προστατευει τους εργαζομενους απο την εταιρεια. Καθε αλλο το HR υπαρχει για να προστατευει την εταιρεια απο τους εργαζόμενους. Το προβλημα ειναι πως στο Ελλαδα ακομα και σε πολυεθνικες το HR υπολειτουργει και εχει υποβιβαστει σε εναν ρολο ρουφιανου.

Μια εταρεια την χαρακτηρίζουν δυο πραγματα. Το ύφος και η γραμμή. Το ύφος της εταιρείας καθορίζεται απο τον ιδιοκτήτη και τον γενικό διευθυντή. Αυτοί οι δύο πρέπει να δημιουργήσουν ενα δυνατό τμήμα HR του οποιου δουλεια ειναι να βρει τα υπολοιπα στελέχη και να καθορίσει την γραμμή (πολιτική) της εταιρείας. Οταν το HR υπολειτουργεί βλεπεις μεσα στην εταιρεία να δημιουργούνται χωνια, δηλαδή το προσωπικο "μαζευεται" γυρω απο το τμήμα του η κάποιο στέλεχος και δημουργεί ενα παραμάγαζο μεσα στην ίδια την εταιρεία. Οποιος καινούργιος έρχεται πρέπει να πέσει μεσα σε ενα απο αυτά τα χωνιά αλλιώς θα τον φαει η μαρμάγκα. Ολα αυτά που περιγράφεις ειναι μια αρρωστη κατάσταση η οποία μονο το συμφέρον της εταιρείας δεν εξυπηρετεί και μέγιστη απόδειξη ειναι πως με το που πάτησες το πόδι σου μέσα ήθελες να φύγεις.

Κατά την γνώμη μου δεν αντέχεται να εισαι κάπου που πρέπει να τσακώνεσαι ολη μερα και οπου δίκιο έχει όποιος φωνάζει πιο πολύ.  Σου έυχομαι να βρείς σύντομα κάτι άλλο το οποίο να σε ευχαριστεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10ωρα έχω δουλέψει κ γω, αλλά 10ωρα ανθρώπινα. Οπου έχεις χρόνο να φας το μεσημέρι, να σηκώσεις λίγο το κεφάλι απο τον υπολογιστή και να στρεσάρεσε σε επίπεδα φυσιολογικά. Αυτό το 10ωρο είναι 10 ώρες non stop δουλειά. Στο μάρκετινγκ ήμουν κ έκανα την βλακεία και πήγα σε διαφημιστικό agency γιατί νόμιζα ότι ήταν πιο δημιουργικό... τελικά έχω καταντήσει ένας ζωντανός υπολογιστής....

 

Δέκα ώρες σε διαφημιστική; You lucky bastard! :unsure: :-D

 

Μόλις είδα ότι παραιτήθηκες οπότε πέταξα όλα όσα είχα γράψει. Κρατάω μόνο αυτό:

Και φυσικά μη κάνεις το λάθος να θάψεις την εταιρία σου σε μια μελλοντική συνέντευξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δεν παλεύεται αλλο με το ποδήλατο, θέλω 2 πίτσες μετά να στρώσω.

βρηκα εναν σουβλατζή κύπριο τώρα να κάνουμε κουμάντα με 9λιράκια την ώρα κυμπάρικα.

περιμενω και απο 2-3 interviews και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα ώρες σε διαφημιστική; You lucky bastard! :unsure: :-D

 

Μόλις είδα ότι παραιτήθηκες οπότε πέταξα όλα όσα είχα γράψει. Κρατάω μόνο αυτό:

Και φυσικά μη κάνεις το λάθος να θάψεις την εταιρία σου σε μια μελλοντική συνέντευξη.

 

Κλασσικά έφυγα γιατί δεν είναι αυτό που αναζητούσα κλπ κλπ... Άλλο που ήταν ένα τρελάδικο, όπου ο παραλογισμός, οι φωνές και οι πίεση επικρατούσαν.

 

Όσο για 10 ώρες σε διαφημιστική και λίγες... πραγματικά αν είναι να ξεζουμισθώ προτιμώ να το κάνω για κάτι δικό μου και όχι για την κάθε κωλοεταιρεία που έχει μάθει απλά να ξεζουμίζει εργαζόμενους, να τους πετάει μόλις πάρει όσα έχουν να δώσουν και να συνεχίζει με το ξεζούμισμα ενός πιο νέου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για 10 ώρες σε διαφημιστική και λίγες... πραγματικά αν είναι να ξεζουμισθώ προτιμώ να το κάνω για κάτι δικό μου και όχι για την κάθε κωλοεταιρεία που έχει μάθει απλά να ξεζουμίζει εργαζόμενους, να τους πετάει μόλις πάρει όσα έχουν να δώσουν και να συνεχίζει με το ξεζούμισμα ενός πιο νέου

 

Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό, αν είχα δική μου δουλειά θα καθόμουν μέχρι να πεθάνω της κούρασης αν ήταν να κάνω κάτι δικό μου ακόμα κι αν δεν υπήρχε η αντίστοιχη ανταμοιβή σε χρηματική αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μετά απο 7 μήνες άνεργος, πολλές συνεντεύξεις, ελπίδες που τελικά διαψεύδονται και την ψυχολογία στα τάρταρα κάθομαι και αναρωτιέμαι αν αξίζει να σου σπάνε τα νεύρα σε μια εταιρεία που θα βαράς 10+ ώρες και με άθλιο περιβάλλον αλλά θα πληρώνεσαι ή να περιμένεις να ξαναβρείς δουλειά, με άπειρο χρόνο για τον εαυτό σου (σε σημείο που δεν έχεις πως να τον γεμίσεις, ειδικά όταν η παρέα σου δουλεύει), να μην έχεις εισόδημα και την ψυχολογία σου να αγγίζει τα επίπεδα της κατάθλιψης... και τα 2 είναι τρομερά ψυχοφθόρα για μένα

 

ΥΓ Μερικοί μελλοντικοί εργοδότες με το να σε προσβάλουν στις συνεντεύξεις τι νομίζουν ότι καταφέρνουν; Εκτός αν το κάνουν για να βρουν κανά βλάκα... αλλά ο βλάκας, βλακεία θα τους κάνει...

ΥΓ2 Το 8ωρο έχει πεθάνει... πλέον η φάση είναι όποιος αντέξει

ΥΓ3 Αυτό που σου λενε ότι θα σε ενημερώσουν σε 2 μέρες και τελικά σε ενημερώνουν σε 2-3 βδομάδες ενώ εσύ είσαι μέσα στο άγχος;

ΥΓ4 Η εταιρεία που δούλευα πάει για κλείσιμο απ' ότι ακούω... τελικά ένα άθλιο περιβάλλον εργασίας, δημιουργεί και κακές-μη βιώσιμες εταιρείες

ΥΓ5 Πραγματικά είναι τρομερά ψυχοφθόρο να είσαι άνεργος... βλέπεις ένα νούμερο ανεργίας στο 25% και νομίζεις ότι ειναι απλά ένα νουμερο... κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είναι το 1/4 του εργατικού δυναμικού, ότι είναι κάποια εκατομμύρια άνθρωποι που πολλοί απο αυτούς φτάνουν σε επίπεδα απόγνωσης, χάνουν κάθε ελπίδα για ζωή, σκέφτονται και το 1 ευρώ που θα δώσουν για καφέ στο χέρι, άνθρωποι που έχουν οικογένειες... Είναι ντροπή για μια κοινωνία και ένα κράτος να αποδέχεται ότι ένας τόσο μεγάλος πληθυσμός ανθρώπων, πολλοί απο τους οποίους ούτε χαζοί είναι, ούτε αγράμματοι, να είναι σε αυτή την κατάσταση!

ΥΓ6 Για να καταλάβει κάποιος πόσο ταξική είναι η εύρεση εργασίας θα σας πω πως όσα παιδιά ξέρω απο γονεις με καλή οικονομική ευχέρια, βρίσκουν δουλειά μέσα σε 2-3 μήνες... όλοι οι υπόλοιποι... η πλέμπα... πρέπει να δεκτούμε μισθούς 600 ευρώ καθαρά συνδιαζόμενους απο ωράρια μεσαίωνα και πάλι χωρίς να είναι σίγουρο ότι κάποιος θα σε προσλάβει

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω θα αναφερθώ στο τελευταίο που παραθετεις. Δυστυχως τοσο στην Ελλάδα οσο και στο εξωτερικό ολα μα ολα είναι θεμα γνωριμιών. Στην Ελλάδα δε που είναι μικρότερη και τριτοκοσμικοτερη απο την υπόλοιπη τριτοκοσμική Ευρώπη το βύσμα και το μέσον ειναι ο νόμιμος τροπος για να βρεις δουλειά ή για να γίνει η δουλειά σου και δεν υπερβάλλω καθόλου. Μονο με γνωριμίες λειτουργεί η χώρα. Βλέπεις τρελα πράγματα, Στράτος, δημόσιο, ιδιωτικός τομεας, παπαδομανι, αστυνομία και αν δεν έχεις καποιον γνωστό στην κατάλληλη θεση απλα παλεύεις με τα θηρία και άκρη δεν βγάζεις. Έτσι οι ευκαταστατες οικογενειες με τις ευκαταστατες γνωριμίες τακτοποιούνται και η οικογένεια που δεν μεριμνησε (εγλυψε κατουρο) για το μέλλον πληρώνει τη σαπίλα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Προς το παρόν τουλάχιστον. Κάθε δουλειά έχει τα αρνητικά και τα θετικά θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως μπορώ να εκφέρω ακόμα άποψη καθώς είναι φρέσκια η δουλειά, αλλά είναι σχετικά στον κλάδο που θέλω να ακολουθήσω. Σε άλλη εταιρεία με (βαρετό) αντικείμενο είχα συμφωνήσει, άλλος εργοδότης με βρήκε και άλλαξα δουλειές :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τέλος της εβδομάδας απολύομαι από την τωρινή δουλειά και κατεβαίνω Πύργο. Από το καλοκαίρι άρχισα να στέλνω βιογραφικά άλλα μάταια. Ουτε καν μου είχε απαντήσει έστω και ένας στα email.

Μιλάω τώρα με 2 εταιρείες και εχω ραντεβού αρχές Μαρτίου. Θα δω τι μου προσφέρει η κάθεμια και αναλόγως θα κινηθώ.

Γενικά και εδώ που είμαι μου αρέσει μόνο όταν στην δουλειά που κάνω εμπλέκεται και το δημιουργικό κομμάτι. Ναι μεν είναι δουλειά γραφείου αλλά είναι πολλές φορές που πρέπει να βάλω το μυαλό μου να δουλέψει για να καταφέρω κάποια πράγματα περίπλοκα. Αλλά άντε αυτές οι στιγμές να είναι 3-4 φορές το μήνα.

Εύχομαι τουλάχιστον να πάω κάτω να δουλέψω σε αυτό που ξέρω (τεχνικός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ6 Για να καταλάβει κάποιος πόσο ταξική είναι η εύρεση εργασίας θα σας πω πως όσα παιδιά ξέρω απο γονεις με καλή οικονομική ευχέρια, βρίσκουν δουλειά μέσα σε 2-3 μήνες... όλοι οι υπόλοιποι... η πλέμπα... πρέπει να δεκτούμε μισθούς 600 ευρώ καθαρά συνδιαζόμενους απο ωράρια μεσαίωνα και πάλι χωρίς να είναι σίγουρο ότι κάποιος θα σε προσλάβει

 

 

Φιλε μου εγω θα αναφερθώ στο τελευταίο που παραθετεις. Δυστυχως τοσο στην Ελλάδα οσο και στο εξωτερικό ολα μα ολα είναι θεμα γνωριμιών. 

 

Δεν έχω καμία αντίρρηση ότι παντού η δουλειά είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα γνωριμιών, αλλά....

  1. Μερικές φορές το "μέσω γνωριμίας" μεταφράζεται αυτόματα σε "βύσμα" και δεν έχω ιδέα γιατί γίνεται αυτόματα αυτή η μετάφραση. Εγώ ο ίδιος βρήκα αρκετές δουλειές επειδή κάποιος (άγνωστος σε μένα) έψαχνε να βρει ΧΥΖ και κάποιος ήδη συνεργάτης το άκουσε αυτό και με πρότεινε. Το να έχεις επαφές με άτομα που γνωρίζεις στο χώρο της δουλειάς λέγεται δικτύωση και αν δεν το κάνεις βάζεις τρικλοποδιά στον εαυτό σου.
  2. Δεδομένο #1: με καλύτερη δικτύωση βρίσκεις πιο εύκολα δουλειά. Δεδομένο #2: τα παιδιά οικογενειών που έχουν οικονομική ασφάλεια βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά. Από πού προκύπτει ότι η οικονομική ασφάλεια είναι αυτή που διευκολύνει την εύρεση εργασίας; Μπορεί κάλλιστα να είναι κάποιο άλλο χαρακτηριστικό, όπως π.χ. η δικτύωση. Όσοι κάνουν καλή δικτύωση τα καταφέρνουν καλύτερα => είναι οικονομικά ασφαλείς και ταυτόχρονα καλή δικτύωση => περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες για εύρεση εργασίας των παιδιών. Βασικά δηλαδή αυτό που λέω εδώ είναι είστε σίγουροι πως πρόκειται για causation και όχι corellation?
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λέει ο defacer.

έχουν παρεξηγηθεί λίγο τα πράγματα.

το να βρω δουλειά μέσω γνωριμιών δεν είναι κακό. κι εμένα έχει τύχει να με προτείνει παλαιότερα γνωστός και να κάνω κάποιες δουλειές.

 

δηλαδή εσείς που γκρινιάζετε για τις γνωριμίες, αν χρειαστείτε κάτι πχ service στο αυτοκίνητο δε θα πάτε σε κάποιον που μπορεί να σας προτείνει φίλος?

ή αν ζητάτε υπάλληλο /εργάτη και εμφανιστεί ένας γνωστός και σας πει ξέρω αυτόν... είναι καλός, δε θα τον προτιμήσετε επειδή είναι μέσω γνωριμίας; το αντίθετο θα έλεγα. θα ψάξετε να ρωτήσετε γνωστούς αν ξέρουν κάποιον να μπορεί να κάνει τη δουλειά σας.

 

το βύσμα όμως είναι να πάρεις μια θέση χωρίς να το αξίζεις που υπό κανονικές συνθήκες δε θα μπορούσες να δουλέψεις εκεί. αυτό είναι κατακριτέο.

έτσι το βλέπω εγώ δηλαδή.

 

όσο γι αυτούς με οικονομική ευχέρια, ε λογικό είναι να είναι σε καλύτερη μοίρα.

θα έχουν τις γνωριμίες, προφανώς με ανάλογης τάξης ανθρώπους οπότε λύνεται ευκολότερα το πρόβλημα.

ενώ ο μπατίρης το πολύ πολύ να γνωρίζει άλλους μπατίρηδες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσο το επιτρεπουν οι υποχρεωσεις του καθενος πανω απολα πρεπει να μπαινει η ψυχικη ισορροπια.Το να παιρνεις 700-1000ε κ να καταληγεις φαντασμα του εαυτου σου δεν αηξιζει σε καμια περιπτωση.

Γενικα μια μικρη πειρα απο πολυεθνικες εχω κ γω,κ αυτο που καταλαβα ειναι η μικρογραφια του ελλαδισταν με τους γνωστους/ξαδερφους/κονε για υπαλληλους κ αφετερου η ασεβεια στο ωραριο κ στον εργαζομενο.Υπογραφεις για 5/8 εργαζεσαι 6/10.Με ψυχολογικο πολεμο,αν θες να κρατησεις τη θεση σου κλπ.

 

Κ ενδιαμεσα παντα δυστυχως,δεν παιζει ρολο ποσο πρασπαθεις κ ποσο χαλιεσαι για τη θεση σου κ τις ευθυνες της,υπαρχει ο ξαδερφος/γειτονας/φιλος που ειναι καλυτερος απο σενα χωρις λογο.

 

Εχεις κανα φιλο να σε "κατευθυνει" καπου?Εχει καλως.Δεν εχεις?Καλη δυναμη κ ψαξε για κονε.Ετσι δουλευει η αγορα εργασιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποσο δικιο εχεις...

Στην προηγουμενη δουλεια μου η προσληψη ηταν για 5ωρο 5ημερο.

Κατεληξα να δουλευω κατα μεσο ορο 10 ωρο. Κ ενα εξτρα 2ωρο καθε μερα στο πηγαινελα, περισσοτερο οταν κατα τη γνωμη του αφεντικου βολευε να περασω απο καποιο πελατη συν δουλεια που "ελα μωρε καντο το βραδυ σπιτι αυτο" (απληρωτος αυτος ο χρονος, αν κ αθροιστικα ηταν αρκετος).

Διαλειμμα σχεδον ανυπαρκτο.

Εκτος απ αυτο που προσληφθηκα να κανω, εμαθα να κανω κ πιο εξειδικευμενες εργασιες (εξτρα διαβασμα στο σπιτι).

Οτι εκανα ηταν κανονικα δουλεια για 3 ατομα.

Μπηκαν κ τα σ/κ σε σχεδον μονιμη βαση στο προγραμμα (φυσικα με μορφη ανακοινωσης -σ/κ που θα ρθεις θα κανεις αυτο κ αυτο).

Για να προλαβω κ τα του σπιτιου μου, κοιμομουν 3 ωρες μονο. Ειχα περασει βδομαδα χωρις τιποτα φαγωσιμο σπιτι, επειδη δε προλαβαινα τιποτα ανοιχτο.

Απαγορευοταν να αρρωστησω η να φαινομαι κουρασμενη.

Καποια στιγμη ζητησα να μειωσουμε λιγο το ωραριο μην αντεχοντας αλλο και οταν βγηκαν θεματα υγειας απ την κουραση.

Αποτελεσμα: απολυση κ την αμεσως επομενη μερα προσληψη ατομου χωρις καμια προυπηρεσια, που ομως ηταν φιλη καλου φιλου του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο λοιπον εφεξης μετριοτητες.Ειδικα σε εταιριες που εχουν ιεραρχια κ μανατζεριλικια,τα ζωα μου αργα.Ηπροσπαθεια δεν αναγνωριζεται παρα σκαβεις το λακο σου.Αν γ%μηθεις τη μια μερα να βγαλεις ετσι λιγο παραπανω δουλιεα για να δειξεις καλο προσωπο κ υπευθυνοτητα ε την επομενη την εβαψες θα σε πηγαινει ετσι τρενο συνεχεια.Απλα δειχνεις οτι εχεις περιθωρια σαν υπαλληλος κ το μανατζερακι θα σε ξεζουμισει,γιατι στοχους κυνηγαει κ μπονους.Ασχετα που ερχονται στις 11 κ φευγουν στις 5 ενω εσυ θα πηδιεσαι ολη μερα ως αργα.Κ διπλα τα βυσματα/γνωστοι θαναι αραχτοι κ λαιτ.

 

Οπως λεει ενας "οσο κανουν οτι μας πληρωνουν θα κανουμε οτι δουλευουμε.Κανενα αγχος,κ καμια προθυμια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...