Προς το περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την δουλειά σας


Gkostas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα άλλαξα εταιρεία. Καλύτερος μισθός και καλύτερη εταιρεία... Έλα όμως που οι συνθήκες εργασίας είναι άθλιες...

 

Τσακωμοί μεταξύ συναδέλφων κάθε μέρα, σεβασμός δεν υπάρχει μεταξύ του ενός και του άλλου, μανατζερς οι οποίοι σε λιώνουν στην δουλειά και το πιο σημαντικό; ενώ η σύμβαση προβλέπει 8ωρο και μισή ώρα διάλλειμα, δουλεύω 10ωρα χωρίς να προλαβαίνω να σηκώσω το κεφάλι μου απο την δουλειά...

 

Σκέψη μου είναι να σηκωθώ να φύγω, αλλά θα χαλάσει το βιογραφικό μου όταν κάποιος δει μόνο 1 μήνα προϋπηρεσία και μετά φυγή.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε καταντήσει να εργαζόμαστε με απάνθρωπα ωράρια και μισθούς που δεν σου φτάνουν να ζήσεις μόνος σου.

 

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Συμβαίνει συχνά νομίζω. Έχει κάποιος τέτοια εμπειρία; Τι έκανε;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξέρω που ήσουν πριν και τι χρήματα έπαιρνες,παίζουν ρόλο και οι εναλλακτικές που έχεις, αλλά αν τα χρήματα είναι καλά κάτσε εκεί που βρίσκεσαι! Τα πράγματα είναι πολύ ζορικα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω που ήσουν πριν και τι χρήματα έπαιρνες,παίζουν ρόλο και οι εναλλακτικές που έχεις, αλλά αν τα χρήματα είναι καλά κάτσε εκεί που βρίσκεσαι! Τα πράγματα είναι πολύ ζορικα!

900 μικτά είναι, 780 καθαρά. Ξέρω τι παίζει γι' αυτό φοβάμαι να φύγω. Λέω να κάτσω κανά 6μηνο (αν αντέξω) και μετά να φύγω. Δεν με ενοχλεί τόσο το ωράριο (αν κ απο την στιγμή που δουλεύω παραπάνω ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να πληρώνομαι και παραπάνω), αλλά το ότι δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρώ για 4ωρη εργασια 5ήμερο.

 

Ικανοποιημένος είμαι και από συνθήκες εργασίας και από συνέπεια στην πληρωμή (βασικότατο)

 

Θα προτιμούσα να μαι 8ωρος βέβαια, μιας και το 4ωρο δν είναι 4ωρο, αλλα πολλες φορες ειναι 5-6 ώρες απλήρωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκέφτεσαι να φύγεις μόνο και μόνο για το πως θα φανεί στο βιογραφικό σου ένας μήνας δουλειά, απλά μην το αναφέρεις

απ ότι κατάλαβα, είπες πως άλλαξες εταιρία οπότε γράψε μόνο για τις προηγούμενες εργασίες σου

 

εμένα η δουλειά μου μ αρέσει ως αντικείμενο και το κλίμα είναι καλό αλλά δεν πληρώνομαι όσα δουλεύω

ο μισθός ο καθαρός είναι καλός αλλά υπερωρίες κλπ δεν πληρώνονται

και με ενοχλεί απίστευτα που κουβαλάω το άγχος της δουλειάς και στο σπίτι. εκτός ότι με παίρνουν τηλέφωνο απογεύματα (μέχρι και 9.30 το βράδυ μ έχουν πάρει, ή σάββατο πρωί στις 8) για να με ρωτήσουν το οτιδήποτε (2-3 φορές την ημέρα), δυσκολεύομαι να κοιμηθώ επειδή πάλι σκέφτομαι τη δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψη μου είναι να σηκωθώ να φύγω, αλλά θα χαλάσει το βιογραφικό μου όταν κάποιος δει μόνο 1 μήνα προϋπηρεσία και μετά φυγή.

Αυτονοητο οτι 1-2 μηνες δουλεια δεν μπαινει σε βιογραφικο, θα γελαει οποιος το διαβασει.

 

Διαφορετικα , αν σωνει και καλα θες να βαλεις στο cv σου αυτην την επιχειρηση, συνεχιζεις εκει που εισαι για ενα διαστημα που μπορει να λογιζεται ως προυπηρεσια (για μενα, οχι λιγοτερο απο 1 χρονο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοω το ασχημο κλιμα που βιωνεις,κατανοω επισης το οτι δεν σου αρεσει αυτο που κανεις,αλλα..με τα σημερινα δεδομενα ο μισθος σου ειναι πολυ καλος..οποτε εντελως φιλικα σφιξε τα δοντια σου μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο και φυσικα να χτισεις και προυπηρεσια.

Θεωρω πιο βαρια την ανεργια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκέφτεσαι να φύγεις μόνο και μόνο για το πως θα φανεί στο βιογραφικό σου ένας μήνας δουλειά, απλά μην το αναφέρεις

απ ότι κατάλαβα, είπες πως άλλαξες εταιρία οπότε γράψε μόνο για τις προηγούμενες εργασίες σου

 

εμένα η δουλειά μου μ αρέσει ως αντικείμενο και το κλίμα είναι καλό αλλά δεν πληρώνομαι όσα δουλεύω

ο μισθός ο καθαρός είναι καλός αλλά υπερωρίες κλπ δεν πληρώνονται

και με ενοχλεί απίστευτα που κουβαλάω το άγχος της δουλειάς και στο σπίτι. εκτός ότι με παίρνουν τηλέφωνο απογεύματα (μέχρι και 9.30 το βράδυ μ έχουν πάρει, ή σάββατο πρωί στις 8) για να με ρωτήσουν το οτιδήποτε (2-3 φορές την ημέρα), δυσκολεύομαι να κοιμηθώ επειδή πάλι σκέφτομαι τη δουλειά

Το θέμα μου είναι ότι αν με ρωτήσουν γιατί έφυγα απο την προηγούμενη εταιρεία μου τι θα τους πω...

Και εγώ συμφωνώ με τον από πάνω, αν δεν την παλεύεις κάτσε 6-7 μήνες κατ' εμε και φύγε.

 

 

Κατανοω το ασχημο κλιμα που βιωνεις,κατανοω επισης το οτι δεν σου αρεσει αυτο που κανεις,αλλα..με τα σημερινα δεδομενα ο μισθος σου ειναι πολυ καλος..οποτε εντελως φιλικα σφιξε τα δοντια σου μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο και φυσικα να χτισεις και προυπηρεσια.

Θεωρω πιο βαρια την ανεργια.

Αυτό σκέφτομαι να κάτσω 6-7 μήνες. Αν την παλέψω φυσικά εκεί μέσα. Γενικά πρώτη φορά στην ζωή μου βλέπω σε πολυεθνική τόσο άσχημο κλίμα και περιβάλλον εργασίας. Έχω δουλέψει και αλλού για χαμηλότερους μισθούς, αλλά το πρωί που πήγαινα για δουλειά τουλάχιστον έλεγα ότι το περιβάλλον κ αυτό που κάνω μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι ότι αν με ρωτήσουν γιατί έφυγα απο την προηγούμενη εταιρεία μου τι θα τους πω...

 

Σε σχετικό σεμινάριο που είχα πάει όλοι έλεγαν να λέμε ψέματα οτι φύγαμε λόγω μισθολογικών περικοπών. Εγώ σου λέω να πεις την αλήθεια και οτι γίνει, γιατί απλά δεν γίνεται στην ζωή μας να προχωράμε λέγοντας ψέματα, ασε που αν θέλει ο μελλοντικός εργοδότης σου μπορεί να ρωτήσει την προηγούμενη εταιρεία και θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Οταν αποφασισες να φυγεις απο την προηγουμενη δουλεια δεν εψαξες πως ειναι οι συνθηκες στην αλλη?Δεν ρωτησες καποιον που εργαζεται εκει?Οποτε γιατι το ρισκαρες?

 

2)Αν τωρα φυγεις απο την καινουρια δουλεια τι θα κανεις,θα πας στην προηγουμενη να σε προσλαβουν παλι?Τι θα τους πεις?

 

780€ καθαρα που επαιρνες στην προηγουμενη δουλεια ειναι γενικα καλος μισθος για τα σημερινα δεδομενα.Πιθανον να ειναι ομως λιγα για αυτα που προσφερεις,συνθηκες εργασιας,ωραριο κλπ οπως οι περισσοτερες δουλειες.

 

Γραφεις οτι σε αυτην την δουλεια που εισαι τωρα παιρνεις παραπανω αλλα δεν πληρωνεσαι τις εξτρα ωρες.Οποτε υπολογισε ποσα χρηματα τον μηνα χανεις απο τις απληρωτες ωρες και ισως τα χρηματα να ειναι τα ιδια με την προηγουμενη δουλεια,εκτος και αν στην προηγουμενη δουλευες και εκει απληρωτες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Οταν αποφασισες να φυγεις απο την προηγουμενη δουλεια δεν εψαξες πως ειναι οι συνθηκες στην αλλη?Δεν ρωτησες καποιον που εργαζεται εκει?Οποτε γιατι το ρισκαρες?

 

Αν και έχεις δίκιο δεν είναι εύκολο αυτό, εκτός αν έχεις γνωστό ή φίλο που εργάζεται στην εταιρεία ή μιλάμε για κάποια δουλειά που μπορείς να το διαπιστώσεις μόνος σου αυτό π.χ μαγαζί εστιατόριο. Τώρα αν μιλάμε για εταιρεία π.χ με γραφεία που πηγαίνεις σε κάποιοιν εργαζόμενο σε εξυπηρετεί και φεύγεις τότε χλωμό να γνωρίζεις τι παίζει εκ των εσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε εκεί που είσαι, μην δίνεις σημασία στις διενέξεις της δουλειάς, να σκέφτεσαι τα λεφτά που παίρνεις στο τέλος του μήνα. Το οτι δεν θα ταακωνεσαι με τους αλλους θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...