Προς το περιεχόμενο

Doom: Το θρυλικό franchise που ετοιμάζεται να ξαναγεννηθεί απ’ τις στάχτες του


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

doom και 1993!! Ωραίες εποχές. Τυρόπιτα με 100δρχ και πίτα γύρος 250δρχ. Νιάτα είχαμε λεφτά δεν είχαμε αλλά τι μας ένοιαζε αν ο 286 δεν παίζει καλά το doom I. Μόλις είχαμε τερματίσει το wolfenstein. Σβήσαμε και τις δισκέτες να μην πιάνουν χώρο. Το είχαμε άλλωστε στο δίσκο των 40mb. Το κάναμε και ARJ ή LHZ για archive (rar ακόμα δεν υπήρχε). Του χρόνου (1994) θα παίρναμε 486 dx με 4mb ram και οθόνη Low radiation που θα πετούσε..

Το doom II έφερε το τρομερό δίκαννο που έκανε και αυτό εντύπωση. Ωραίες εποχές πρωτότυπα παιχνίδια που γράψαν ιστορία. Σνιφ..

 

Υ.Γ. Η εισαγωγή φοβερή. Μπράβο στον αρθρογράφο..

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό δεν είχε δημοσιευθεί ξανα εδώ πριν κανα δίμηνο; τέλος πάντων εγώ απο το footage (και καλά "leaked" μαρκετίστικα κόλπα και αμερικανιές :P ) είμαι απογοητευμένος...

ενα BF4/UT/HL2 βλέπω και τίποτα απο doom ήλπιζα πως θα συνέχιζε το storyline του 3 όπου θα ψάχνανε για επιζώντες στην βάση αυτή την φορά όμως οργανωμένες ειδικές δυνάμεις και κάπως το κακό θα τους πότιζε και ο ήρωας του doom είτε ο αρχηκακός είτε ο ήρωας του παίχτη θα προσπαθούσε να αποτρέψει το κακό να παρεισφρήσει στην γή (και ίσως προς τις τελευταίες πίστες να τα είχε καταφέρει το κακό και να μολύνει την γή και εσύ με κάποιο πολύ γαμάτο τεράστιας κλίμακας τρόπο να του γ@#@#σες την μάνα και να το εξάλειφες απο την γή και απο παντού... ή μήπως όχι απο παντού; -αυτό θα ήταν υπονοούμενο για το 5- :P )

EDIT τώρα διάβασα το θέμα (πριν είδα μόνο τον τίτλο και τα βίντεο :P  χαίρομαι που δεν θα ειναι έτσι το νέο doom :D

EDIT2 η απογοήτευση γύρησε ξανά... θα είναι fastpaced shooter φτιαγμένο για κονσόλες (με στόχο να τρέχουν 1080p@60fps) :( θα βιάσουν ακόμη και το doom οι ιερόσυλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του χρόνου (1994) θα παίρναμε 486 dx με 4mb ram και οθόνη Low radiation που θα πετούσε..

 

Το "Low Radiation" ήταν μια έξυπνη εφεύρεση του μάρκετινγκ που δεν σήμαινε απολύτως τίποτα (όλες οι CRT οθόνες είναι "low radiation", αλλιώς όλοι ανεξαιρέτως οι προγραμματιστές που δούλευαν μπροστά απο CRT θα είχαν πάθει καρκίνο).

 

Αν βέβαια ξέρει κάποιος να μας πει τι πρέπει να μετρήσω σε μια CRT οθόνη για να είναι low-radiation, και ποιές είναι οι τιμές για τις μη-low-radiation (λέμε τώρα), ας το πει.

 

ΥΓ: Έτρεχε το Doom σε 286; Εγώ ήξερα ότι ήθελε 386 (με FPU) για να είναι playable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Low Radiation" ήταν μια έξυπνη εφεύρεση του μάρκετινγκ που δεν σήμαινε απολύτως τίποτα (όλες οι CRT οθόνες είναι "low radiation", αλλιώς όλοι ανεξαιρέτως οι προγραμματιστές που δούλευαν μπροστά απο CRT θα είχαν πάθει καρκίνο).

 

Αν βέβαια ξέρει κάποιος να μας πει τι πρέπει να μετρήσω σε μια CRT οθόνη για να είναι low-radiation, και ποιές είναι οι τιμές για τις μη-low-radiation (λέμε τώρα), ας το πει.

 

ΥΓ: Έτρεχε το Doom σε 286; Εγώ ήξερα ότι ήθελε 386 (με FPU) για να είναι playable.

 

Κανένα παιχνίδι τότε δεν απαιτούσε FPU (387 ή και μετά 486DX). Τωρα για τον 286 δεν είμαι σίγουρος, σε 386 το είχα τρέξει πρώτη φορά (αναβαθμισάρα από NEC V20 με Hercules κάρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα γραφικά που ήταν πρωτοποριακά για την εποχή, το doom είχε εξαιρετικό gameplay. Αλλά παιχνίδια που βγήκαν τότε είχαν καλύτερα γραφικά αλλά το gameplay είναι που κράτησε το doom όλα αυτά τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα παιχνίδι τότε δεν απαιτούσε FPU (387 ή και μετά 486DX). Τωρα για τον 286 δεν είμαι σίγουρος, σε 386 το είχα τρέξει πρώτη φορά (αναβαθμισάρα από NEC V20 με Hercules κάρτα).

hercules κάρτα.... άκυρο αλλά  ακόμη θυμάμαι να την βλέπω στο συγκριτικό του pcmag και να μου τρέχουν τα σάλια... :P  (υλοποίηση ATI 9800Pro της Hercules) α ρε τους τυχερούς που την είχαν...

 

00057558-photo-carte-hercules-3d-prophet

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Low Radiation" ήταν μια έξυπνη εφεύρεση του μάρκετινγκ που δεν σήμαινε απολύτως τίποτα (όλες οι CRT οθόνες είναι "low radiation", αλλιώς όλοι ανεξαιρέτως οι προγραμματιστές που δούλευαν μπροστά απο CRT θα είχαν πάθει καρκίνο).

 

Αν βέβαια ξέρει κάποιος να μας πει τι πρέπει να μετρήσω σε μια CRT οθόνη για να είναι low-radiation, και ποιές είναι οι τιμές για τις μη-low-radiation (λέμε τώρα), ας το πει.

 

ΥΓ: Έτρεχε το Doom σε 286; Εγώ ήξερα ότι ήθελε 386 (με FPU) για να είναι playable.

Με έπιασες!  :-D  Οντως ήθελε 386 και πάνω. Και αυτό σε 486 το τερμάτισα (καθυστερημένα μέχρι να τον πάρω τον 486).. Ισχύει και το low radiation αλλά πως να περιγράψεις την εποχή αν δεν το αναφέρεις? Εμεις έτσι και αλλιώς μπροστά φίτρο UV γυάλινο βάζαμε με καλωδιάκι σπιράλ που κούμπωνε στο κουτί (πύργο) δλδ στη γείωση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hercules κάρτα.... άκυρο αλλά  ακόμη θυμάμαι να την βλέπω στο συγκριτικό του pcmag και να μου τρέχουν τα σάλια... :P  (υλοποίηση ATI 9800Pro της Hercules) α ρε τους τυχερούς που την είχαν...

 

00057558-photo-carte-hercules-3d-prophet

Ντουμ παιζαμε με diamond stealth,trident,s3 virge και κατι τετοια σαπακια,αυτο ηταν διαστημικη τεχνολογια,εκτως και αν μιλας για το doom 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπαιζω το doom 3 για να μπω στο κλιμα!! Αν και κλεινει 10 χρονια ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες συγχρονες φολες που κυκλοφορουν...

 

 

Μα Ποτε πέρασαν 10 χρονια σαν εχτές το θυμάμαι που το έπαιζα!!!! :( 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...