Προς το περιεχόμενο

XCOM 2


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Έκανα preorder το πρώτο και δεν το μετάνιωσα, το αντίθετο. Άξιζε τα λεφτά του 1000%. Πιθανόν να κάνω το ίδιο και εδώ. Δεν το κάνω για το όποιο bonus (που συνήθως είναι αμελητέο, ούτως ή άλλως). Κάποιοι τίτλοι, όμως, αξίζουν την πιο έμπρακτη δήλωση στήριξης. Και μέσα στον κυκεώνα των πίου-πίου, τέτοια παιχνίδια αξίζουν στήριξη.

 

Είναι ο ίδιος λόγος που έχω δώσει αρκετά χρήματα (πολύ περισσότερα από ό,τι θα μου στοίχιζαν για να τα αγοράσω) σε μικρές παραγωγές, όπως Curious Expedition, Battle Brothers, Bedlam κτλ. προπαραγγέλοντάς τα ή στηρίζοντάς τα μέσω KS.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα preorder το πρώτο και δεν το μετάνιωσα, το αντίθετο. Άξιζε τα λεφτά του 1000%. Πιθανόν να κάνω το ίδιο και εδώ. Δεν το κάνω για το όποιο bonus (που συνήθως είναι αμελητέο, ούτως ή άλλως). Κάποιοι τίτλοι, όμως, αξίζουν την πιο έμπρακτη δήλωση στήριξης. Και μέσα στον κυκεώνα των πίου-πίου, τέτοια παιχνίδια αξίζουν στήριξη.

 

Είναι ο ίδιος λόγος που έχω δώσει αρκετά χρήματα (πολύ περισσότερα από ό,τι θα μου στοίχιζαν για να τα αγοράσω) σε μικρές παραγωγές, όπως Curious Expedition, Battle Brothers, Bedlam κτλ. προπαραγγέλοντάς τα ή στηρίζοντάς τα μέσω KS.

Σωστά τα λες, αλλά γενικά το Pre-Order, είτε είναι για τον μικρό ή για τον μεγάλο παίκτη της βιομηχανίας, είναι κακό διότι ουσιαστικά πληρώνεις κάτι το οποίο δεν έχεις δει, δεν έχεις παίξει κ.ο.κ. Τώρα με το Steam πες εντάξει, σου δίνει ένα refund για δύο ώρες, κάπως θα βγει. Αλλά για εμάς τους παλιούς με τα hard-copies; Εντέλει, το Preorder περισσότερο χτυπά παρά βοηθά την βιομηχανία γιατί πληρώνουμε το marketing campaign (σίγουρα δεν μιλάω για το Call of Duty).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

H προπαραγγελία δεν είναι κακή, δε συμφωνώ. Αντίθετα, είναι ένα εργαλείο ουσιαστικής υποστήριξης (των μικρών, σε οικονομικό επίπεδο, των μεγάλων σε επίπεδο καταγραφής τάσεων). Οι προπαραγγελίες, άλλωστε (ή, έστω, το KS) είναι αυτές που μας χάρισαν την εντυπωσιακά ποιοτική ανάκαμψη των tbs, role-playing κτλ., κατηγοριών που κάποιοι "ειδήμονες" έχουν χαρακτηρίσει "νεκρές" εδώ και χρόνια.

 

Όπως κάθε εργαλείο, μπορεί να υπάρξει κατάχρηση, αλλά εκεί δε φταίει το εργαλείο, αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιεί ο καθένας, μικρός ή μεγάλος. Τη Firaxis στο XCOM θα τη στηρίξω, το κέρδισε με το σπαθί της. Αντίθετα, τα παιχνίδια όπου ο Meier κοτσάρει τελευταία το όνομά του δεν είναι αυτό που θα ήθελα.

 

Τώρα, αν πάει κάποιος και προπαραγγέλνει τα πάντα, θα την πατήσει, είναι βέβαιο από στατιστικής άποψης και μόνο. Αλλά, εκεί δε φταίει η προπαραγγελία. Από το KS βγήκε το Wasteland 2, από το KS βγήκε και το απογοητευτικό Massive Chalice. Και τα δύο τα στήριξα. Δε μου φταίει η προπαραγγελία που το ένα βγήκε θαυμάσιο και το άλλο φόλα. Τα studio και οι άνθρωποι από πίσω μου φταίνε.

 

Κι αυτός που με απογοήτευσε, με έχασε από υποστηρικτή του, απλά. Σε καμία περίπτωση, όμως, δε θα ευχόμουν να μην υπάρχουν προπαραγγελίες. Ειδικά για τους μικρούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν παιχνίδια που προπαραγγέλνω και υπάρχουν παιχνίδια που θα τα παίξω πολύ αργότερα όταν βγουν.

XCOM και XCOM 2 κατευθείαν προπαραγγελία. Όπως και Anno 2205.

 

Τα υπολοιπα θα πρέπει να βγουν πρώτα. Αν και είμαι στην beta του Vermintide και έτυχε να είμαι διακοπές και να μην μπορώ να το δώ :(

 

Αυτά. Η λίστα με τα παιχνίδια που βγαίνουν σύντομα και θα ήθελα να τα παίξω τεράστια, αλλά μόνο τα δύο παραπάνω αξίζουν κατ εμέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μόνος λόγος που δεν κάνω προπαραγγελία το XCOM είναι πως πιθανότατα εκείνη την περίοδο δε θα μπορώ να το παίξω (αν και αυτό ίσως αλλάξει με μια καλή προσφορά). Για μένα το θέμα εξαρτάται από δύο παράγοντες. Πρώτον, το πόσο εμπιστεύομαι τη δουλειά της εταιρίας (και εδώ την εμπιστεύομαι πάρα πολύ). Δεύτερον, το πώς θα είμαι από χρήματα και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προπαραγγελία δεν είναι κακή, δε συμφωνώ. Αντίθετα, είναι ένα εργαλείο ουσιαστικής υποστήριξης (των μικρών, σε οικονομικό επίπεδο, των μεγάλων σε επίπεδο καταγραφής τάσεων). Οι προπαραγγελίες, άλλωστε (ή, έστω, το KS) είναι αυτές που μας χάρισαν την εντυπωσιακά ποιοτική ανάκαμψη των tbs, role-playing κτλ., κατηγοριών που κάποιοι "ειδήμονες" έχουν χαρακτηρίσει "νεκρές" εδώ και χρόνια.

 

Όπως κάθε εργαλείο, μπορεί να υπάρξει κατάχρηση, αλλά εκεί δε φταίει το εργαλείο, αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιεί ο καθένας, μικρός ή μεγάλος. Τη Firaxis στο XCOM θα τη στηρίξω, το κέρδισε με το σπαθί της. Αντίθετα, τα παιχνίδια όπου ο Meier κοτσάρει τελευταία το όνομά του δεν είναι αυτό που θα ήθελα.

 

Τώρα, αν πάει κάποιος και προπαραγγέλνει τα πάντα, θα την πατήσει, είναι βέβαιο από στατιστικής άποψης και μόνο. Αλλά, εκεί δε φταίει η προπαραγγελία. Από το KS βγήκε το Wasteland 2, από το KS βγήκε και το απογοητευτικό Massive Chalice. Και τα δύο τα στήριξα. Δε μου φταίει η προπαραγγελία που το ένα βγήκε θαυμάσιο και το άλλο φόλα. Τα studio και οι άνθρωποι από πίσω μου φταίνε.

 

Κι αυτός που με απογοήτευσε, με έχασε από υποστηρικτή του, απλά. Σε καμία περίπτωση, όμως, δε θα ευχόμουν να μην υπάρχουν προπαραγγελίες. Ειδικά για τους μικρούς.

Αν θεωρείς το KS προπαραγγελία τότε δεν κατάλαβες το μήνυμα μου. Εννοώ προπαραγγελία τους μεγάλους τίτλους ΑΑΑ από studios. Τo crowdfunding γίνεται μόνο και μόνο για την υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς το KS προπαραγγελία τότε δεν κατάλαβες το μήνυμα μου. Εννοώ προπαραγγελία τους μεγάλους τίτλους ΑΑΑ από studios. Τo crowdfunding γίνεται μόνο και μόνο για την υποστήριξη.

Μα και ο σκοπός της προπαραγγελιας κανονικά είναι για να υποστηρίξεις την εταιρία δεν είναι κατι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και ο σκοπός της προπαραγγελιας κανονικά είναι για να υποστηρίξεις την εταιρία δεν είναι κατι άλλο. 

Ακριβώς. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να υποστηρίζουμε τα ζώα του gaming. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Αυτές τις μέρες κάθε δεύτερη εταιρεία κοροϊδεύει τους gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα είναι πως σε κάθε μήνυμα σου λες και κάτι διαφορετικό (τα bold δικά μου, για να επισημάνω τη μετατόπιση του επιχειρήματός σου). Πρώτο, χρονικά, μήνυμα, η προπαραγγελία είναι κακό πράγμα, γενικά:

 

Σωστά τα λες, αλλά γενικά το Pre-Order, είτε είναι για τον μικρό ή για τον μεγάλο παίκτη της βιομηχανίας, είναι κακό [...]

 

Μετά, πιάνουμε τους "μεγάλους" τίτλους:

 

Αν θεωρείς το KS προπαραγγελία τότε δεν κατάλαβες το μήνυμα μου. Εννοώ προπαραγγελία τους μεγάλους τίτλους ΑΑΑ από studios. Τo crowdfunding γίνεται μόνο και μόνο για την υποστήριξη.

 

Και κλείνεις με ένα σχόλιο που ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει:

 

Ακριβώς. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να υποστηρίζουμε τα ζώα του gaming. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Αυτές τις μέρες κάθε δεύτερη εταιρεία κοροϊδεύει τους gamers.

 

Από το "ποτέ προπαραγγελία, γιατί είναι γενικά κακό για μικρούς και μεγάλους", πήγαμε στο "μόνο από τους μεγάλους", και από τους μεγάλους γενικά πήγαμε στο "τα ζώα του gaming".

 

Εν πάση περιπτώσει, αυτά είναι κάπως off-topic και θα τα άφηνα ασχολίαστα αν δε μου είχε κάνει εντύπωση το ότι σε τρία μηνύματα γράφεις τρία διαφορετικά πράγματα. Εγώ, πάλι, θα επαναλάβω αυτό που είπα εξ αρχής: το συγκεκριμένο παιχνίδι από τη συγκεκριμένη εταιρία, σκοπεύω να το στηρίξω, εάν και εφόσον μπορέσω λόγω capital controls. 

 

Όπως και να έχει, ακόμη και σε μια κραυγαλέα περίπτωση ασυνέπειας εκ μέρους εταιρίας (ας παίξω το σίγουρο χαρτί της Ubisoft εδώ) δεν είναι η προπαραγγελία το πρόβλημα. Η συγκεκριμένη εταιρία είναι. Αν πάψουμε να στρεφόμαστε κατά ενός πολύτιμου εργαλείου και δούμε την ουσία του προβλήματος, δηλαδή την ασυνέπεια συγκεκριμένων εταιριών, θα έχουμε, φρονώ, ρεαλιστικότερη εικόνα, από τις γενικές τοποθετήσεις "ποτέ προπαραγγελία", που στάθηκε και αφορμή για την παρέμβασή μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με τα preorder, δεν είναι όπως παλιά όπου ψάχναμε με το ντουφέκι στα μαγαζάκια της Στουρνάρη για νέες κυκλοφορίες. Επίσης διαφωνώ και με το kickstarter εταιρειών που θέλουν να εξασφαλίσουν κέρδη πριν καλά καλά βγει το προιόν στην αγορά.

Σε ποιά άλλη επιχείρηση θα την προπληρώνατε για κάτι πού ΘΑ φτιάξει στο μέλλον και ΠΙΘΑΝΟΝ να σας αρέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διαφωνώ με τα preorder, δεν είναι όπως παλιά όπου ψάχναμε με το ντουφέκι στα μαγαζάκια της Στουρνάρη για νέες κυκλοφορίες. 

 

Παπασωτηρίου, Πλαίσιο, κ.ο.κ. έτσι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Transputer, Εγκέφαλος...

 

Α, αυτά τα μαγαζάκια. ^_^

(υπάρχει ακόμα ο Εγκέφαλος με την κυρά; Ακόμα γελάμε μ' έναν φίλο που μας έλεγε για το Command and Conquer "Φάγιερστορμ". :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...