Προς το περιεχόμενο

Πλήρης Οδηγός Κράτησης των Windows 10


Andrew Geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

με σιγουριά υποθέτω ότι θα ξέρουμε τέλη Ιουλίου, λογικά θα δίνουν νέο key το οποίο θα μπορείς να το κάνεις activate μετά το update...

 

για περισσότερες πληροφορίες υπομονή, από την MS, δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι σχεδόν 2 μήνες πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μεταφράσω τότε γιατί το είπα προφανώς σε άλλη γλώσσα (Κορεάτικα ίσως).

Κάνω αναβάθμιση σε Windows 10 (απο 8.1 που είμαι τώρα) και αύριο, η Βίκυ Παγετάκη λέει ότι το ζώδιο μου πρέπει να κάνει format. Κι επειδή την ακούω πάντοτε, κάνω format (γιατί ο Ερμής μου είναι ανάδρομος) αλλά τα Win 10 ΔΕΝ είναι πλέον δωρεάν.

Εγώ ώς νόμιμος κάτοχος Win 8.1.... τι κάνω;

 

Edit : Sry για το ύφος, τώρα που το ξαναδιάβασα είδα ότι μπορεί να παρεξηγηθώ. Χιουμοριστικό είναι "κατα βάθος" :-)

Ο ThReSh έχει δίκιο, μπορείς επισης να κανεις format απο το recovery, ή στην χειριτερη απευθύνεσαι στη Microsoft. Σιγά τα ωά.

 

Δεν σε παρεξηγώ, ίσα ίσα...

Ανάδρομος Ερμής χαχαχαχαχα....

 

 

Edit: η Βίκυ Παγετακη, ποια είναι;;

 

Edit: σε κορεατικα είναι έτσι:

 

때문에 분명히 다른 언어로 번역하기 (한글 아마도). 나는 윈도우 10 (8.1에서 지금은 오전)과 내일로 업그레이드 비키 Pagetaki 내 조디악 표지판 포맷을해야 말한다

ttaemun-e bunmyeonghi daleun eon-eolo beon-yeoghagi (hangeul amado). naneun windou 10 (8.1eseo jigeum-eun ojeon)gwa naeillo eobgeuleideu biki Pagetaki nae jodiag pyojipan pomaes-eulhaeya malhanda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, εννοειται πως σε επανεγκατασταση you are on your own. Εγω εννοουσα γιατι να παει πισω στα Windows 8.1 για να παει στα 10

 

Besides, δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα παρά να μπει στο recovery και να κάνει επανεγκατασταση από εκεί. Όπως είπε ο ThReSh

 

όσο αφορά το format, η μόνη φορά που χρειάστηκε ήταν όταν ένας φίλος μου δεν μπορούσε ούτε να bootαρει ούτε απο safe mode. Δηλαδή εννοούσα πως με λίγη ώρα και αρκετό configuration δεν χρειάζεται το format.

Και νομίζω πως ο όρος format Κανονικα χρησιμοποιείται για να εκφράσει την αλλαγή του τύπου filesystem. Π.χ. Απο FAT32 σε NTFS. Correct me, if I'm wrong

 

Ηταν ξεκαθαρη η ερωτηση του, οπως επανελαβε και σε μεταγενεστερο ποστ οτι αναφερεται σε επανεγκατασταση (την οποια κακως εχει επικρατησει να λεμε format, εχεις δικιο σε αυτο).

Ναι υπαρχει και το recovery, υπαρχουν και image που μπορει να παρει κλπ κλπ. Αυτο ομως δεν απανταει στην ερωτηση αν μπορει να κανει επανεγκαταση και τι συμβαινει μετα το 12μηνο.

 

Το τι θα πρεπει να κανει μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε προς το παρον. Αν δεν δινει αλλο κλειδι η MS που δουλευει απευθειας σε καθαρο Install media των 10, τοτε δεν βλεπω πως θα μπορουσε να αποφυγει την επιστροφη στα 8.1 ως ενδιαμεσο σταδιο.

 

Και worst case scenario, ισως δεν υπαρχει καν κλειδι, η αναβαθμιση γινεται μονο σε ζωντανη εγκατασταση και οσο κρατησει. Αν χαλασει... χασατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν ξεκαθαρη η ερωτηση του, οπως επανελαβε και σε μεταγενεστερο ποστ οτι αναφερεται σε επανεγκατασταση (την οποια κακως εχει επικρατησει να λεμε format, εχεις δικιο σε αυτο).

Ναι υπαρχει και το recovery, υπαρχουν και image που μπορει να παρει κλπ κλπ. Αυτο ομως δεν απανταει στην ερωτηση αν μπορει να κανει επανεγκαταση και τι συμβαινει μετα το 12μηνο.

 

Το τι θα πρεπει να κανει μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε προς το παρον. Αν δεν δινει αλλο κλειδι η MS που δουλευει απευθειας σε καθαρο Install media των 10, τοτε δεν βλεπω πως θα μπορουσε να αποφυγει την επιστροφη στα 8.1 ως ενδιαμεσο σταδιο.

 

Και worst case scenario, ισως δεν υπαρχει καν κλειδι, η αναβαθμιση γινεται μονο σε ζωντανη εγκατασταση και οσο κρατησει. Αν χαλασει... χασατε!

πιθανες λύσεις δίνουμε. Αλλα σίγουρα κάτι τέτοιο θα έχει κανει η Microsoft. Κατι βρώμαγε απο το "Windows 10 δωρεάν". Για αυτο, δεν θα αργήσουν να βγαίνουν παράνομα ISO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν νομίζω ότι θα δώσει key που θα δουλεύει απευθείας clean installation...

 

το πιο λογικό είναι ότι θα δώσει upgrade key και μετά από format θα πρέπει να κάνουμε install τα win7 ή 8 ή 8.1 και μετά upgrade σε 10 κι activation είτε έχουμε περάσει τους 12 μήνες είτε όχι...

 

εκτός αν ισχύει πάλι η πατέντα με τα win8 που έβαζες το upgrade key ακόμα και σε clean installation, όχι officially όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι θα δώσει key που θα δουλεύει απευθείας clean installation...

 

το πιο λογικό είναι ότι θα δώσει upgrade key και μετά από format θα πρέπει να κάνουμε install τα win7 ή 8 ή 8.1 και μετά upgrade σε 10 κι activation είτε έχουμε περάσει τους 12 μήνες είτε όχι...

Τζάμπα κόπος. Ότι την συμφέρει θα κάνει, αυτο είναι σίγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουν και οι πειρατες να κανουν κρατηση τζαμπε ; και τα 10 θα εμφανιζουν watermark (οπως διαβασα πιο πανω) του στυλ "παρακαλω ενεργοποιηστε το λειτουργικο" στην επιφανεια εργασιας ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια οτι έγινε με το upgrade των win 7 με τα win 8 των 5 ευρω,το πιθανότερο ειναι να γινει το ίδιο και τωρα,με λιγα λογια δώρο άδωρο,μιας και θα πρεπει να κάνεις upgrade καθε φορά που θα θέλεις clean installation..

 

Θα μου πειτε γιατι το λες ετσι και δεν αποδέχεσαι ενα Δωρεάν λειτουργικό.. γιατι ουσία δεν είναι δωρεάν,ειναι ένας τρόπος ν'αναβαθμισουν όσο πιο πολλοί γίνεται σε Win-10 με οτι αυτό συνεπάγεται, Δωρεάν λειτουργικά είναι μόνο τα Linux και το osX.

Μπαίνεις,τα κατεβάζεις και τελείωσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουν και οι πειρατες να κανουν κρατηση τζαμπε ; και τα 10 θα εμφανιζουν watermark (οπως διαβασα πιο πανω) του στυλ "παρακαλω ενεργοποιηστε το λειτουργικο" στην επιφανεια εργασιας ή κατι αλλο?

Θα κανουν κρατηση τζαμπε και ναι, θα εμφανιζει το watermark. Καποιοι λενε οτι ορισμενα features θα απενεργοποιηθουν αλλα δεν ειναι official.Μπορει επισης αντι του watermark να εμφανιζει ενα pop up πριν μπει στο desktop.

Με λιγα λογια οτι έγινε με το upgrade των win 7 με τα win 8 των 5 ευρω,το πιθανότερο ειναι να γινει το ίδιο και τωρα,με λιγα λογια δώρο άδωρο,μιας και θα πρεπει να κάνεις upgrade καθε φορά που θα θέλεις clean installation..

 

Θα μου πειτε γιατι το λες ετσι και δεν αποδέχεσαι ενα Δωρεάν λειτουργικό.. γιατι ουσία δεν είναι δωρεάν,ειναι ένας τρόπος ν'αναβαθμισουν όσο πιο πολλοί γίνεται σε Win-10 με οτι αυτό συνεπάγεται, Δωρεάν λειτουργικά είναι μόνο τα Linux και το osX.

Μπαίνεις,τα κατεβάζεις και τελείωσες..

Οντως, δωρεαν λειτουργικο δε θα ειναι, εντελως, ουτε και μεσα στον ενα χρονο. Τουλαχιστον δεν ξερουμε ακομα.

Το πολυ - πολυ καταφευγουμε στη λυση του Dual Boot - Windows 10 και Windows 7/8.

 

Οσο για τα Linux και OS X, βασιζονται στο UNIX. Για αυτο και ειναι δωρεαν οπως καθε παραλλαγη του. Το UNIX ομως που δημιουργηθηκε απο την AT&T δεν ηταν δωρεαν.

Αλλοστε κατ' εμε τα Windows ειναι πολυ πιο φιλικα και ευχρηστα για τον μεσο χρηστη. Για IT Professionals και Programmers  Linux και Windows εννοειται...

Εκτος αν καποιος φτιαχνει multi-platform software..

 

~Off Topic~

 

Γενικα η Apple το χει παρακανει με τα προϊοντα της και προσωπικα καθε προϊον της ειναι αχρηστο και πωλειται μονο χαρη στο ονομα και την διαφημιση της Apple.

Ναι ειμαι λιγο Hater αλλα ενα iPad δεν θα με χαλαγε, τωρα να περπατας στο δρομο με το iPhone και καπελο Swag και μαλακιες που κανει η γενια μου... ειναι υπερβολικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ μου είχε τον μόνο στόχο να ξεκαθαρίσει ότι δεν είναι ένα Δωρεάν λειτουργικό που άφηναν να εννοηθεί ένα χρόνο τώρα όλοι..

Όσο για το dual boot τώρα που είχα βάλει την preview έκδοση σε δεύτερο δίσκο,συνεχώς έβρισκε λάθη το ένα στον δίσκο του άλλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω υπάρχει ο φάκελος στο system32 και κανω εκτέλεση το exe παλι δεν ανοιγει ούτε με δικαιώματα διαχειριστή.

 

 

κανε αυτο.......

 

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/539337-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-windows-thresholdwindows-10/page-32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φορμάτ που λέτε... υποθέστε ότι παίρνουμε ολοκαίνουριο pc. Δε θα μπορώ να εγκαταστήσω τα νόμιμα "παράθυρα" μου στο νέο pc, εφ'όσον το παλιό θα αχρηστευθεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ μου είχε τον μόνο στόχο να ξεκαθαρίσει ότι δεν είναι ένα Δωρεάν λειτουργικό που άφηναν να εννοηθεί ένα χρόνο τώρα όλοι..

Όσο για το dual boot τώρα που είχα βάλει την preview έκδοση σε δεύτερο δίσκο,συνεχώς έβρισκε λάθη το ένα στον δίσκο του άλλου..

Μα, λογικο ειναι να μην ειναι εντελως δωρεαν, εφοσον το διαφημιζουν ως δωρεαν λειτουργικο χωρις να εχουν δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

Στο Technical Preview γινεται αυτο ομως. Λογικα μεχρι της 29 Ιουλιου θα το εχουν φτιαξει. Ελπιζω εστειλες αναφορα στην Microsoft απο το Feedback :P

 

Για το φορμάτ που λέτε... υποθέστε ότι παίρνουμε ολοκαίνουριο pc. Δε θα μπορώ να εγκαταστήσω τα νόμιμα "παράθυρα" μου στο νέο pc, εφ'όσον το παλιό θα αχρηστευθεί;;

Λογικα θα γινεται..

Εκτος αν ειναι απο εκεινη την εκδοση των Windows που τιο κλειδι χρησιμοποιειται μονο μια φορα (νομιζω OEM;;;;)

Αλλα αν δεν γινεται μπορεις να ζητησεις απ'την Microsoft κλειδι, εξηγοντας το προβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγο κάνω την κράτηση κι εγώ (κατεβάζω το update τώρα). Και είδωμεν τον Ιούλιο. Αρχές Ιουλίου backup και αναβαθμιζόμαστε.

 

Edit--> Εμένα μετά το update και την επανεκκίνηση δεν μου έβγαλε κάτι. Ούτε με το GWX.

Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...