Προς το περιεχόμενο

Πλήρης Οδηγός Κράτησης των Windows 10


Andrew Geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι...

Είδα ότι αν τα Windows δεν είναι στα αγγλικά και σε κάποιες άλλες γλώσσες, ΔΕΝ μπορώ να κρατήσω τα προγράμματα μου και τις ρυθμίσεις μου, παρά μόνο τα αρχεία μου.

Ισχύει αυτό?

 

Επειδή έχω πολύ σημαντικά προγράμματα εγκατεστημένα και games πολλών GB που δεν έχω υπομονή να κατεβάσω παλι...

Διαφωτίστε με λοιπόν όσοι ξέρετε  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι...

Είδα ότι αν τα Windows δεν είναι στα αγγλικά και σε κάποιες άλλες γλώσσες, ΔΕΝ μπορώ να κρατήσω τα προγράμματα μου και τις ρυθμίσεις μου, παρά μόνο τα αρχεία μου.

Ισχύει αυτό?

 

Επειδή έχω πολύ σημαντικά προγράμματα εγκατεστημένα και games πολλών GB που δεν έχω υπομονή να κατεβάσω παλι...

Διαφωτίστε με λοιπόν όσοι ξέρετε  :-D

Και αγγλικα να ειχες παλι τα αρχεια θα εμεναν.

Ειναι οπως τον φακελο Windows.old νομιζω

οτι εχεις και δεν εχεις ειναι εκει μεσα, αλλα μπορει καποια να αχρηστευθουν

μια χαζη ερωτηση,τα win 10 θα κατεβουν σαν ενημερωση και θα γινει η εγκατασταση;τα τυχον προγραμματα που εχουμε εγκατεστημενα θα πειραχθουν η οχι;περα απο αυτο πολυ περιεργο που τα δινουν τζαμπα,μακαρι να μην κρυβεται κατι απο πισω το μελλον θα δειξει.

Θα σε ειδοποιησει το Get Windows 10 App, για το ποτε κατεβηκαν και μπορεις να κανεις Install οποτε θες.

Ισως ειναι σε μορφη ενημερωσης το κατεβασμα.

Λογικα, ο,τι εχεις θα παει στον φακελο Windows.old μερικα προγραμματα μπορει να λειτουργουν απο 'κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ακόμα να καταλάβω... λαπτόπι δουλειάς (i3 ουτε δύο ετών), με αυθεντικά, με 7άρια professional με SP1, με όλα τα updates, με όλα τα βήματα (και το .bat) της πρώτης σελίδας και ακόμα να δω το εικονιδιάκι...

φφς δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, ακόμα να καταλάβω... λαπτόπι δουλειάς (i3 ουτε δύο ετών), με αυθεντικά, με 7άρια professional με SP1, με όλα τα updates, με όλα τα βήματα (και το .bat) της πρώτης σελίδας και ακόμα να δω το εικονιδιάκι...

φφς δλδ

σβησε την ενημερωση(KB3035583)κ ξαναπερασε την..ετσι εμφανιστηκε σε εμενα μετα απο αλλα τοσα που ειχα δοκιμασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Έχω δύο υπολογιστές ο ένας έχει εγκατεστημένα Windows 7 Enterprise και ο άλλος υπολογιστής Windows 8.1 Enterprise και οι δύο είναι από msdn που τα είχα κατεβάσει όταν είχα πρόσβαση, τώρα πλέον δεν έχω διότι έχει λήξει ο λογαριασμός.

Σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω για να έχω και στους δύο υπολογιστές την αναβάθμιση των Windows 10;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω κρατηση για αναβαθμιση σε windows 10 αλλα εχω καποιες αποριες.Ερχεται εκεινη η ωρα και την κανω την αναβαθμιση..Οτι εχω απο προγραμμα και αρχειο στον υπολογιστη χανεται σαν να κανω format η οχι?..Επισης ειμαι σε windows 7 οχι σε 8 Οποτε αυτο το στυλακι που εχουν τα 8 και τα προγραμματα ειναι σαν  εφαρμογες σε phone δεν το εχω. Για αυτο ρωταω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Έχω δύο υπολογιστές ο ένας έχει εγκατεστημένα Windows 7 Enterprise και ο άλλος υπολογιστής Windows 8.1 Enterprise και οι δύο είναι από msdn που τα είχα κατεβάσει όταν είχα πρόσβαση, τώρα πλέον δεν έχω διότι έχει λήξει ο λογαριασμός.

Σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω για να έχω και στους δύο υπολογιστές την αναβάθμιση των Windows 10;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Οι χρηστες των Enterprise εκδοσεων ΔΕΝ θα λαβουν την αναβαθμιση των Windows 10, διοτι υπαρχει για εταιριες και οργανισμους.

Εφοσον, εισαι κανονικος χρηστης και οχι εταιρια μπορεις να ζητησεις κλειδι απ'την Microsoft για εκδοσεις εκτως της Enterprise.

Δεν ξερω ομως που να απευθυνθεις και αν θα σου δωσουν κλειδι.

Εκανα και εγω κρατηση για αναβαθμιση σε windows 10 αλλα εχω καποιες αποριες.Ερχεται εκεινη η ωρα και την κανω την αναβαθμιση..Οτι εχω απο προγραμμα και αρχειο στον υπολογιστη χανεται σαν να κανω format η οχι?..Επισης ειμαι σε windows 7 οχι σε 8 Οποτε αυτο το στυλακι που εχουν τα 8 και τα προγραμματα ειναι σαν  εφαρμογες σε phone δεν το εχω. Για αυτο ρωταω τι παιζει.

Δεν κανεις "Format" (λαθος εννοια σε σχεση με τον ορο, καλυτερα επανεγκατασταση να το λεμε),  τα Windows 10 ειναι αναβαθμιση, αρα τα αρχεια και τα προγραμματα θα μενουν στο φακελο Windows.Old. Τα προγραμματα μπορει να δουλευουν απο εκεινο το φακελο αλλα μπορει να αχρηστευθουν.

Επισης, το User Interface των 10, ειναι μια αναμειξη των 7 και 8. Αρα, θα υπαρχει πληρης συμβατοτητα και χρηστικοτητα σε χρηστες PC και Tablet ταυτοχρονα. Δεν ξερω ομως τι θα γινει με το Aero των Vista και 7, μακαρι να μην καταφυγουμε σε Third Party μαλακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει κράτηση, αν τελικά δεν επιθυμώ να περάσω τα 10αρια θα μπορώ να το ακυρώσω;

Ανοιγεις παλι την εφαρμογη, πανω αριστερα εχει ενα κουμπακι με 3 γραμμες, στο μενου που θα σου βγαλει επιλεγεις προβολη επιβεβαιωσης και κατω αριστερα ακυρωση κρατησης

Έβγαλα το update και το ξαναέβαλα, έτρεξα το exe, έτρεξα το bat, αλλά δεν μου βγάζει το εικονίδιο. Πως μπορώ να δω εάν το δικαιούμαι ή κάνω κάτι λάθος;

Δεν θα εχουν ολοι οι χρηστες την εφαρμογη πριν τις 29 Ιουλιου λογο συλλογης πληροφοριων (σαν NSA ακουγεται) και επιπροσθετης ερευνας σε hardware / drivers για καλυτερη συμβατοτητα.

Μετα τις 29, ολοι θα ειναι ενταξει συμφωνα με την Microsoft.

 

~Εκτος αν εχεις Enterprise εκδοση των Windows.

  Οσοι εχουν εκδοσεις Enterprise ΔΕΝ θα λαβουν την ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσουμε σε Win 10 από 8.1 και μέτα απο 2-3 μήνες για κάποιον λόγο χρειαστεί να κάνουμε format, θα απαιτηθεί εγκατάσταση πάλι Win 8.1 και update σε 10?

 

Αυτό ισχύει σίγουρα απο τα windows 7 και update στα 8.

Είχα αγοράσει με 15ε τα win8 σαν update, και οταν εκανα φορματ κ πηγα να τα βαλω ξανα, μου ειπε οτι δεν γίνεται να τα βάλω απευθείας κ οτι προυποθέτει τα win7..

 

φανταζομαι οτι ετσι θα γινει κ τωρα με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι χρηστες των Enterprise εκδοσεων ΔΕΝ θα λαβουν την αναβαθμιση των Windows 10, διοτι υπαρχει για εταιριες και οργανισμους.

Εφοσον, εισαι κανονικος χρηστης και οχι εταιρια μπορεις να ζητησεις κλειδι απ'την Microsoft για εκδοσεις εκτως της Enterprise.

Δεν ξερω ομως που να απευθυνθεις και αν θα σου δωσουν κλειδι.

Δεν κανεις "Format" (λαθος εννοια σε σχεση με τον ορο, καλυτερα επανεγκατασταση να το λεμε),  τα Windows 10 ειναι αναβαθμιση, αρα τα αρχεια και τα προγραμματα θα μενουν στο φακελο Windows.Old. Τα προγραμματα μπορει να δουλευουν απο εκεινο το φακελο αλλα μπορει να αχρηστευθουν.

Επισης, το User Interface των 10, ειναι μια αναμειξη των 7 και 8. Αρα, θα υπαρχει πληρης συμβατοτητα και χρηστικοτητα σε χρηστες PC και Tablet ταυτοχρονα. Δεν ξερω ομως τι θα γινει με το Aero των Vista και 7, μακαρι να μην καταφυγουμε σε Third Party μαλακιες.

Καλησπέρα σας,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από τις Enterprise εκδόσεις που μου είπατε, αν έχω από MSDN Professiοnal, Ultimate ή Home έκδοση Windows 7 ή 8.1 μπορεί να γίνει η δωρεάν αναβάθμιση στα Windows 10;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από botakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από τις Enterprise εκδόσεις που μου είπατε, αν έχω από MSDN Professiοnal, Ultimate ή Home έκδοση Windows 7 ή 8.1 μπορεί να γίνει η δωρεάν αναβάθμιση στα Windows 10;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Εφοσον δεν εχει ειπωθει τιποτα απ' την Microsoft σχετικα με Windows απο το Developer Network, πιστευω πως η αναβαθμιση θα εξακολουθει να ειναι δωρεαν.

Ειναι σχεδον σιγουρη η δωρεαν αναβαθμιση μιας και δεν υπαρχει αρθρο που να λεει το αντιθετο, αρα μην αγχωνεσαι

 Στο system γράφει απλά 8.1

Δοκιμασε απο msinfo32 και dxdiag να δεις τι σου βγαζει

Τα βρισκεις ειτε απο το search box στην εναρξη ή απο το Run

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυθεντικά WIndows 7 Ultimate SP1 με περασμένο το (KB3035583) και ακόμα δε μου έχει βγάλει το εικονίδιο για κράτηση. Το Pc μου δεν υπάρχει περίπτωση να μην πληροί τις απαιτήσεις (ι5 4590 8gb ram).

Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...