Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Lenovo S60 5'' dual sim 4G LTE 4core 2gb ram 179€@mediamarkt


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, με 4000mAh και 16GB δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

P1m επιπλεόν mediatek, usb on the go , 8mp camera 169 στο ΜΜ ή με δώρα απο το e-lenovo, καινούργιο μη δοκιμασμένο

 

S60  Snapdragon Θεωρείται καλύτερος?.., οχι onthe go, 13mp camera, 149 ΜΜ

 

γενικά είναι μια δύσκολη σύγκριση ... Και τα δύο όμορφα που τα είδα σήμερα απο κοντά στο MM , λιγο βαρύτερο - μεγαλύτερο πάχο το P1m απλά με ανυσηχεί που στο άλλο φόρουμ έχει πόσες σελίδες που ασχολούνται με τις ROM και τα θέματα που υπάρχουν.

 

Με το γέγονός πάντως ότι μπορείς να το πάρεις και σε 6 άτοκες με 25ε περίπου το μήνα έχεις ένα πολύ καλό κινητό και αν δεν σου αρέσει στο εξάμηνο το πουλάς...

 

Απο την άλλη , ο heavy user έχει θέμα αλλά πιθάνον να του είναι πιο εύκολα να αλλάξει ROM και να πειραματιστεί ενώ ο απλός χρήστης που δεν θέλει και πολλές εφαρμογές θα του φτάσει και η μνήμη και η μπαταρία και ο χώρος ...

 

Τι να πω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο την στιγμη που το Vibe P1m καταλαμβανει μια sim slot για να βαλεις καρτα μνημης,δεν λεει....

αν ειναι να το δουλευεις ως μονοκαρτο,τοτε παμε σε αλλες συγκρισεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, 1.8 gb για apps, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Για νορμαλ χρήση νομίζω δεν είναι και καταστροφή. Οι βασικότερες εφαρμογές χωράνε. Λελογισμένη επιλογή θέλει. Δεν ξέρω με το andrpoid 4.4 ή το 5.01 αν μπορείς σε αυτό το κινητό να στείλεις εφαρμογές στην SD, γιατί αν μπορείς δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

 

Στα 150€ με snapdragon 410, 2gb ram, 5'' ips, 13mp/5mp camera, dual sim, sd, band 20 στο 4g, από Ελλάδα, δεν μπορούμε να γκρινιάζουμε για τα 8gb :). Όλα είναι θέμα και τι πληρώνουμε όχι μόνο τι μας δίνει. Και για 150€ δίνει πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, 1.8 gb για apps, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Για νορμαλ χρήση νομίζω δεν είναι και καταστροφή. Οι βασικότερες εφαρμογές χωράνε. Λελογισμένη επιλογή θέλει. Δεν ξέρω με το andrpoid 4.4 ή το 5.01 αν μπορείς σε αυτό το κινητό να στείλεις εφαρμογές στην SD, γιατί αν μπορείς δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

 

Στα 150€ με snapdragon 410, 2gb ram, 5'' ips, 13mp/5mp camera, dual sim, sd, band 20 στο 4g, από Ελλάδα, δεν μπορούμε να γκρινιάζουμε για τα 8gb :). Όλα είναι θέμα και τι πληρώνουμε όχι μόνο τι μας δίνει. Και για 150€ δίνει πολλά. 

βρε φιλε δεν μιλαμε για 8Γιγα μιλαμε για 1,8 διαθεσιμο...ποσες φορες να το γραψω ;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να αγοραζουμε ενα κινητο με βαση την τσεπη μας και της αναγκες μας...

και οχι με βαση της αναγκες των διπλανων μας...

για ενα τετοιο κινητο στα 150 ευρω με 2 χρονια εγγυηση ,διπλα μας και οχι στην αλλη ακρη της γης...τι αλλο να κοιταξεις?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έλεος!!!

 

Το χω από το καλοκαίρι και ναι είναι σπαστικά λίγη ή διαθέσιμη rom. Αλλά μέσα στο ελληνίδες γιαγιάδες φόρουμ θα καταλάβαιναν την μουρμουρα... Στο insomnia όλοι κατέχουμε τα βασικα. Πανευκολα γυρνάει το τηλέφωνο σε official KitKat και ή rom είναι πολύ περισσότερη έτσι. Το κινητό τα σπάει για την τιμή του

 

Οποίος γουσταρει το ρουταρει κιόλας σε κιτκατ

 

Οι οδηγοί είναι απλά πανευκολοι!!!

 

Αρπαξτε το και μην ακούτε μουρμουρα

 

Εκτός αν έχετε κάποιο καλύτερο ή περισσότερα χρήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έλεος!!!

 

Το χω από το καλοκαίρι και ναι είναι σπαστικά λίγη ή διαθέσιμη rom. Αλλά μέσα στο ελληνίδες γιαγιάδες φόρουμ θα καταλάβαιναν την μουρμουρα... Στο insomnia όλοι κατέχουμε τα βασικα. Πανευκολα γυρνάει το τηλέφωνο σε official KitKat και ή rom είναι πολύ περισσότερη έτσι. Το κινητό τα σπάει για την τιμή του

 

Οποίος γουσταρει το ρουταρει κιόλας σε κιτκατ

 

Οι οδηγοί είναι απλά πανευκολοι!!!

 

Αρπαξτε το και μην ακούτε μουρμουρα

 

Εκτός αν έχετε κάποιο καλύτερο ή περισσότερα χρήματα...

αν βρουνε πως γινεται ρουτ και αν ρισκαρουν τα 150 ναι ας το παρουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το Ρουτ????? Μην παραπληροφορεις σε παρακαλώ. Κιτκατ φτανει

ρε μεγαλε Loli φοραει και δεν ξερω αν η κιτ κατ κανει μεταφορα εφαρμογων στην καρτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε φιλε δεν μιλαμε για 8Γιγα μιλαμε για 1,8 διαθεσιμο...ποσες φορες να το γραψω ;;;;;;

το ίδιο λεμε. Ούτε εγώ λέω για 8gb. Αν ξαναδιαβάσεις λέω το 1.8 δεν είναι "τραγικό", όχι για όλους τουλάχιστον. Για μένα ναι, θα ήταν λίγα και είναι deal breaker. Για την κοπέλαμου, όχι. Ένα FB/messanger/pixlr/vrisko/tetris/here maps (με χάρτες στην sd) και μερικά ακόμα εγκαθίστανται άνετα ακόμα και με 1.8gb free. 

 

Έχω android ταμπλέτα με 8gb (μάλλον όμως με περισσότερη ελεύθερη) και δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε χώρος εκτός όταν το παρατράβηξα με άχρηστα apps. Και με 1.8 θα έκανα την δουλειά μου αν δεν ήθελα να έχω τα πάντα όλα. Το android έχει χιλιάδες χρησιμες εφαρμογές που πιάνουν μερικά mb μόνο.

 

Τες πα. Σωστά και εσύ και εγώ τα λέμε όπως τα αντιλαμβανόμαστε. Ο καθένας αποφασίζει βάσει αναγκών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι Οκ συμφωνώ....

με 199 ευρω οποιος θελει χτυπαει αυτο και εχει κινητο για 3 χρονια σιγουρα!!

 

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-meizu-m2-note-16gb-dual-sim-gkri/prod7840398pp/?utm_source=Facebook&utm_medium=CPC&utm_campaign=FB-meizu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιας και το κινητό αγοράστηκε από φίλη και του έριξα μία ματιά, ο αρχικός ελεύθερος χώρος στο κινητό (μόλις βγήκε από το κουτί  και πριν συνδεθεί σε google play με andorid 5.0.2) είναι 2,54gb  από τα 8gb. H ελεύθερη ram μετά από restart είναι 1,3gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγες μέρες το απέκτησα και εγώ από την προσφορά του media markt σε χρώμα γκρι. Μπορώ να πω μέχρι στιγμής ότι είμαι ευχαριστημένος και ότι δεν περίμενα να είναι τόσο καλό για 150 ευρώ. έχω πρώτη συσκευή το samsung galaxy note 3 32gb. Αποφάσισα να κάνω μια παρουσίαση με εμπειρία 2 ημερών.

όπως ξέρουμε όλοι μας το κάθε τηλέφωνο έχει τα θετικά του  και τα αρνητικά του.

 

Θετικά:

Πολύ γρηγόρο στην πλοήγηση στο διαδίκτυο.Πιστεύω ότι βοηθάει το ότι έχει 2gb ram και 4πυρηνο στο 1,2.

Το ui του  είναι πολύ όμορφο και εύχρηστο.

Dual sim όπου μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και τις 2 ενεργοποιημένες και να διαλέγεις από ποια θα μπεις διαδίκτυο κτλ κτλ.

Πολύ καλή οθόνη ωραία χρώματα.

Παίρνει κάρτα sd όπου μπορείτε να κάνετε να αποθηκεύετε εφαρμογές στην sd και όχι στην εσωτερική όπου είναι μικρή.

Ηχεία/ακουστικά αρκετά καλά για 150 ευρώ κινητό.

Πολύ όμορφος εξωτερικός σχεδιασμός και όχι κάτι πλαστικούρες.

Πολύ ελαφρύ

Έχει μέσα μεμβράνη και θήκη. Βέβαια εδώ συστήνω να  πάρετε μια tpu απλή εάν θέλετε να το προστατέψετε πλήρως. Αν και χαλάει την εξωτερική αίσθηση.

Αρνητικά:

Μικρή εσωτερική μνήμη όπου διαθέσιμα είναι 2,65GB με την 5.02( εδώ λιγάκι θα διαφωνήσω με τον normal40 αφού έχει διαθέσιμα 2,65gb και όχι 1,8gb όπως λέει. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι λέει) Αν και λύνεται με κάρτα sd

Ναι μεν γρήγορο αλλά προσέξτε να μην το φορτώσετε με πολλές εφαρμογές και σέρνεται μετά.

οι sim είναι η μια nano sim( 2G) και η άλλη είναι micro sim( 2G,3G,4G-LTE)

η μπαταρία του μην αφαιρούμενη.

Γενικό συμπέρασμα από εμένα. Πρόκειται για ένα καλό τηλέφωνο των 150 ευρώ από Ελλάδα και με 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα και όχι από κίνα όπου εκεί κάνει 125 ευρώ και έχει 1 χρόνο εγγύηση. Επίσης οι δυνατότητες dual sim είναι πολλές και χρήσιμες.Το συστήνω για όποιον το θέλει σαν 2η συσκευή ή ως dual sim ή για 1η συσκευή με λίγες εφαρμογές. 

 

Τέλος δεν μπαίνω στην διαδικασία σύγκρισης με samsung note 3 vs lenovo s60 αφού  θα είναι πολύ  άκυρη η σύγκριση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...