Προς το περιεχόμενο

χρέωση καταστήματος σε περίπτωση πληρωμής με χρεωστική κάρτα


shine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν κάνουμε μια αγορά και πληρώνουμε με χρεωστική απ ότι ξέρω η επιχείρηση δε λαμβάνει ολόκληρο το ποσό αλλά υπάρχουν κάποιες κρατήσεις από την τράπεζα.

προφανώς είναι κάποιο ποσοστό επί του ποσού.

 

ξέρει κανείς πόσο είναι αυτό το ποσοστό, ή είναι κάποιο στανταρ ποσό;

 

κάποιος που έχει κατάστημα ίσως μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από όσα γνωρίζω, η επιχείρηση παίρνει το συνολικό ποσό της χρέωσης από το λογαριασμό που έχεις συνδέσει στη χρεωστική κάρτα.

Το θέμα των προμηθειών της τράπεζας είναι διαφορετικό σε κάθε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογαριασμός μου θα χρεωθεί με το συνολικό ποσό, ναι.

 

αλλά η επιχείρηση λογικά δε θα το πάρει όλο.

εννοείς ότι κάθε τράπεζα έχει ξεχωριστή προμήθεια ή έχει να κάνει αν η κάρτα είναι visa / mastercard.

 

ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω πόσο γύφτος ήταν ένας καταστηματάρχης σε μια αγορά που έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγράφω αυτό που έγραψα γιατί μάλλον δεν το πρόσεξες.

"η επιχείρηση παίρνει το συνολικό ποσό της χρέωσης από το λογαριασμό που έχεις συνδέσει στη χρεωστική κάρτα"

δηλαδή εισπράττει το συνολικό ποσό. 

 

Κάθε τράπεζα έχει διαφορετική πολιτική στο θέμα των προμηθειών για τις πράξεις που κάνει και φυσικά για τις κάρτες.

Μπορείς να διαβάσεις το τιμολόγιο εργασιών της τράπεζάς σου και να μάθεις τι χρεώνει σ' εσένα.

Ο επιχειρηματίας έχει σύμβαση με το σύστημα χρέωσης κάρτας (μηχανάκι κλπ) και πληρώνει σχετική προμήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3% είναι.

Και ναι, όποιος δεν δέχεται συναλλαγές με κάρτα αντί για μετρητά είναι γύφτος και καλύτερα να το κλείσει το μαγαζί.

 

βιάστηκες να απαντήσεις χωρίς να εξηγήσω τι εννοούσα με το χαρακτηρισμό "γύφτος".

δεν έγινε καν αναφορά σε καταστηματάρχη που δε δέχεται κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιάστηκες να απαντήσεις χωρίς να εξηγήσω τι εννοούσα με το χαρακτηρισμό "γύφτος".

δεν έγινε καν αναφορά σε καταστηματάρχη που δε δέχεται κάρτα.

 

Το να μην δέχεται καθόλου κάρτα είναι δικό του θέμα. Εγώ είπα να μην δέχεται κάρτα αντί για μετρητά, ήτοι να χρεώνει κάτι παραπάνω σε συναλλαγές με κάρτα σε σχέση με την τιμή επί τοις μετρητοίς. Ίσως να μην έχει να κάνει με την δική σου περίπτωση, αλλά ήθελα να το πω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Θέλει να περάσει την προμήθεια της τράπεζας στον πελάτη αντί να την ενσωματώσει στην τιμή

Το ticketpro π.χ. που πουλάει εισιτήρια το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνουμε μια αγορά και πληρώνουμε με χρεωστική απ ότι ξέρω η επιχείρηση δε λαμβάνει ολόκληρο το ποσό αλλά υπάρχουν κάποιες κρατήσεις από την τράπεζα.

προφανώς είναι κάποιο ποσοστό επί του ποσού.

 

ξέρει κανείς πόσο είναι αυτό το ποσοστό, ή είναι κάποιο στανταρ ποσό;

 

κάποιος που έχει κατάστημα ίσως μας διαφωτίσει.

Εξαρταται απο την καρτα και την τραπεζα αλλα στο περιπου θεωρησε οτι ειναι ~0.5% για χρεωστικες, κανα 2% για πιστωτικες και για American Express 4%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Θέλει να περάσει την προμήθεια της τράπεζας στον πελάτη αντί να την ενσωματώσει στην τιμή

Το ticketpro π.χ. που πουλάει εισιτήρια το κάνει

Δεν είναι ενετελώς παράλογο, είναι περίπου σαν την αντικαταβολή που την χρεώνουν παραπάνω γιατί αργούν να πάρουν τα λεφτά. Το ποσοστό για τις κάρτες κάπου 3-4% ξέρω ότι είναι αλλά σκέψου ότι παίρνει που παίρνει λιγότερα το μαγαζί, δεν τα παίρνει και στο χέρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5% - 2 % σε μαστερ βιζα 4% σε american καπου 7 % σε dinners 

(τα ποσοστα παιζουν αναλογος τη συμβαση του καταστηματος με τη τραπεζα) 

 

το βλέπω λογικό οι καταστηματαρχες να αρχίσουν να χρεώνουν τα έξοδα της προμήθειας που του κρατάει η τράπεζα 

προσοχή δε λέω το 1,5 %  να στο χρεώσει 3% .

σε μαγαζί  που βγάζει στα 200 ευρω κέρδος 10 ευρώ πχ

τα οποία 10 ευρω φορολογουνται αρα καπου 7,5 ευρω κερδος περιπου

πρέπει να πληρώσει 200 χ 2% = 4 ευρώ εξοδα τραπεζας

αρα 7,5- 4  = 3,5 ευρω κερδος , ας το κλεισει καλυτερα φως νερο ΔΕΗ ενοίκιο δε καλύπτονται 

 

οσο γύφτος ειμαι εγω σα κατάστημα  που θέλω να περάσω το έξοδο στο πελάτη αλλο τόσο ειναι και άλλος εξυπνάκιας ελληναρας 

 

ξαναλέω να περάσω το εξοδο στο πελάτη οχι να βγάλω κέρδος απο τη συναλαγη με τη κάρτα , να μη παρεξηγιομαστε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5% - 2 % σε μαστερ βιζα 4% σε american καπου 7 % σε dinners 

(τα ποσοστα παιζουν αναλογος τη συμβαση του καταστηματος με τη τραπεζα) 

 

το βλέπω λογικό οι καταστηματαρχες να αρχίσουν να χρεώνουν τα έξοδα της προμήθειας που του κρατάει η τράπεζα 

προσοχή δε λέω το 1,5 %  να στο χρεώσει 3% .

σε μαγαζί  που βγάζει στα 200 ευρω κέρδος 10 ευρώ πχ

τα οποία 10 ευρω φορολογουνται αρα καπου 7,5 ευρω κερδος περιπου

πρέπει να πληρώσει 200 χ 2% = 4 ευρώ εξοδα τραπεζας

αρα 7,5- 4  = 3,5 ευρω κερδος , ας το κλεισει καλυτερα φως νερο ΔΕΗ ενοίκιο δε καλύπτονται 

 

οσο γύφτος ειμαι εγω σα κατάστημα  που θέλω να περάσω το έξοδο στο πελάτη αλλο τόσο ειναι και άλλος εξυπνάκιας ελληναρας 

 

ξαναλέω να περάσω το εξοδο στο πελάτη οχι να βγάλω κέρδος απο τη συναλαγη με τη κάρτα , να μη παρεξηγιομαστε 

Συμφωνώ. Ειδικά όταν μιλάμε για πιο μικρά μαγαζιά με μικρό ποσοστό κέρδους (πχ μαγαζιά του skroutz κλπ) λογικό είναι να γράφουν ότι επιβαρύνεται η πληρωμή με κάρτα, όπως κάνουν και με την αντικαταβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσοστό που κρατάει η τράπεζα αποτο κατάστημα ειναι θεμα συμφωνίας, δεν πληρώνουν ολοι το ιδιο, συνήθως οι μικροι πολλά και οι μεγάλοι λίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...