Προς το περιεχόμενο

χρέωση καταστήματος σε περίπτωση πληρωμής με χρεωστική κάρτα


shine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν είναι ενετελώς παράλογο, είναι περίπου σαν την αντικαταβολή που την χρεώνουν παραπάνω γιατί αργούν να πάρουν τα λεφτά. Το ποσοστό για τις κάρτες κάπου 3-4% ξέρω ότι είναι αλλά σκέψου ότι παίρνει που παίρνει λιγότερα το μαγαζί, δεν τα παίρνει και στο χέρι!

 

Ούτε καν.

 

Την αντικαταβολή την χρεώνουν παραπάνω γιατί η αντικαταβολή χρεώνεται παραπάνω από την μεταφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο λογαριασμός μου θα χρεωθεί με το συνολικό ποσό, ναι.

 

αλλά η επιχείρηση λογικά δε θα το πάρει όλο.

εννοείς ότι κάθε τράπεζα έχει ξεχωριστή προμήθεια ή έχει να κάνει αν η κάρτα είναι visa / mastercard.

 

ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω πόσο γύφτος ήταν ένας καταστηματάρχης σε μια αγορά που έκανα.

Δεν είναι τσιγκούνης, απλά σε κάθε συναλλαγή χρεώνεται ποσό .Δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν το ποσό αλλιώς θα το κλείσουν το μαγαζί, και το χρεώνεσαι εσύ. Αν έχεις τη δυνατότητα, κάνε ανάληψη και πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Σε ένα κατάστημα μου είπαν επιπλέον 1,5% αν πληρώσω με χρεωστική κάρτα.

Σε άλλο 2 με 2,5%.

Μόνο με μετρητά η κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό δέν χρεώνουν προμήθεια -αλλά και πάλι κάποια μεγάλα eshops δεν χρεώνουν προμήθεια με χρεωστική/πιστωτική.

 

Αν ήθελαν να είναι σωστοί θα έβαζαν την τελική τιμή (με την προμήθεια) στο skroutz.gr και όχι αυτές τις απατεωνιές (βλέπε: να "ανέβουν" στην λίστα των καταστημάτων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα κατάστημα μου είπαν επιπλέον 1,5% αν πληρώσω με χρεωστική κάρτα.

Σε άλλο 2 με 2,5%.

Μόνο με μετρητά η κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό δέν χρεώνουν προμήθεια -αλλά και πάλι κάποια μεγάλα eshops δεν χρεώνουν προμήθεια με χρεωστική/πιστωτική.

 

Αν ήθελαν να είναι σωστοί θα έβαζαν την τελική τιμή (με την προμήθεια) στο skroutz.gr και όχι αυτές τις απατεωνιές (βλέπε: να "ανέβουν" στην λίστα των καταστημάτων).

Δεν πληρώνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο όμως, άρα ποια τιμή να έβαζαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην δέχεται καθόλου κάρτα είναι δικό του θέμα. Εγώ είπα να μην δέχεται κάρτα αντί για μετρητά, ήτοι να χρεώνει κάτι παραπάνω σε συναλλαγές με κάρτα σε σχέση με την τιμή επί τοις μετρητοίς. Ίσως να μην έχει να κάνει με την δική σου περίπτωση, αλλά ήθελα να το πω :P

Η τράπεζα δίνει στον καταστηματάρχη να υπογράψει μια σύμβαση όταν λαμβάνει το μηχανάκι που χτυπάς την κάρτα. Ένας από τους όρους της σύμβασης είναι ότι απαγορεύεται να αυξήσει τις τιμές των προϊόντων/υπηρεσιών λόγω της προμήθειας. Στην τελική χάνει ο καταστηματάρχης. Αν αυξάνει τις τιμές για αυτό τον λόγο, θα μπορούσες να κάνεις καταγγελία. Αυτό ισχύει διότι οι τράπεζες θέλουν να προωθήσουν τις κάρτες, και αν οι καταστηματάρχες χρεώνουν παραπάνω τότε γίνεται δυσφήμιση των καρτών και των τραπεζών. Επίσης αν διαφημίζει ότι δέχεται κάρτες και όταν πας να πληρώσεις δεν την δεχτεί, μπορείς πάλι να κάνεις καταγγελία διότι δεν δέχεται την κάρτα (είναι το ίδιο πράγμα με το να μην δεχτεί χαρτονομίσματα τα οποία είναι επίσημα χαρτονομίσματα - "έγγραφα" του κράτους).

 

Τώρα από όσο ξέρω, τα λεφτά δεν τα επωμίζεται άμεσα ο καταστηματάρχης. Τα δεσμεύει η τράπεζα και κάθε μήνα γίνεται εκκαθάριση. Το ποσοστό της προμήθειας δεν είναι σταθερό ακόμη και εντός της ίδιας τράπεζας και διαφοροποιείται αναλόγως το ύψος των πωλήσεων κάθε μήνα. Τα ποσοστά κυμαίνονται περίπου στις τιμές που έχουν αναφερθεί εδώ σε αυτό το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν.

 

Την αντικαταβολή την χρεώνουν παραπάνω γιατί η αντικαταβολή χρεώνεται παραπάνω από την μεταφορική.

Λίγο αργά βέβαια αλλά τώρα το είδα. Μάλλον έχεις δίκιο αλλά πιστεύω ότι παίζει και κάποιο ρόλο ότι αργούν να πάρουν τα λεφτά..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δν αναφερθηκε απο κανεναν να πω επισης οτι εδω κ 1μιση χρονο(τουλαχιστον τοσο το ξερω εγω)για να αποκτησει τερματικο ενα καταστημα πληρωνει 150-200 ευρω ετησιως για ενοικιαση συν μια μηνιαια συνδρομη 5-10 ευρω αναλογως συν ντεμεκ αναβαθμιση μια φορα το χρονο κανα κατοσταρικο κ σε ολα αυτα καπακι οι προμηθειες επι του ποσου πληρωμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παλιο μηχανημα (δεν ειναι ασυρματο) και δεν πληρωνω καθε χρονο ουτε ετησια συνδρομη.Αν παρω απο τα καινουργιο θα χω τετοια χαρατσια?τραγικοτητες...Απλα για να κονομανε οι τραπεζες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παλιο μηχανημα (δεν ειναι ασυρματο) και δεν πληρωνω καθε χρονο ουτε ετησια συνδρομη.Αν παρω απο τα καινουργιο θα χω τετοια χαρατσια?τραγικοτητες...Απλα για να κονομανε οι τραπεζες...

Απ'όσο ξέρω μπορείς το μηχανάκι να το αγοράσεις ή να το νοικιάσεις και σε κάποιες περιπτώσεις (σε καλούς πελάτες προφανώς) οι τράπεζες τα δίνουν δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παλιο μηχανημα (δεν ειναι ασυρματο) και δεν πληρωνω καθε χρονο ουτε ετησια συνδρομη.Αν παρω απο τα καινουργιο θα χω τετοια χαρατσια?τραγικοτητες...Απλα για να κονομανε οι τραπεζες...

 

ναι..αν σε ενοχλησουν δηθεν να αλλαξεις μηχανημα μη πεσεις στη μπλοφα :P

Απ'όσο ξέρω μπορείς το μηχανάκι να το αγοράσεις ή να το νοικιάσεις και σε κάποιες περιπτώσεις (σε καλούς πελάτες προφανώς) οι τράπεζες τα δίνουν δωρεάν.

το δωρεαν ειναι παραμυθι κ προφανως δν αναφερεται για μικρομεσαιες επιχειρησεις..το "καλος πελατης" ετσι για την ιστορια συνεπαγεται καταθεσεις απο 60.000 κ πανω απ'οτι μου ειχαν πει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ερώτημα του τίτλου νομίζω έχει διαφορά

η κάρτα αν θα είναι πιστωτική ή χρεωστική.

Ειδικά η χρεωστική  ίσως να μην έχει προμήθειες για τον πελάτη

αφού το ποσό δεν πιστώνεται αλλά αφαιρείται άμεσα από το υπόλοιπο του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνουμε μια αγορά και πληρώνουμε με χρεωστική απ ότι ξέρω η επιχείρηση δε λαμβάνει ολόκληρο το ποσό αλλά υπάρχουν κάποιες κρατήσεις από την τράπεζα.

προφανώς είναι κάποιο ποσοστό επί του ποσού.

 

ξέρει κανείς πόσο είναι αυτό το ποσοστό, ή είναι κάποιο στανταρ ποσό;

 

κάποιος που έχει κατάστημα ίσως μας διαφωτίσει.

Μπορείς εδώ να πάρεις μια ιδέα:

 

http://www.vivawallet.com/el-gr/business/pricing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που είμαι αυτός που ξεκίνησα το θέμα...

 

έχω ρωτήσει και άλλους και το έψαξα λίγο.

σε πολλές περιπτώσεις οι καταστηματάρχες όντως αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

τι μου είπε ένας με mini market

στα τσιγάρα το κέρδος είναι ~2%, αν κάποιος πληρώσει με κάρτα η προμήθεια είναι ~2% οπότε σε μια τέτοια πώληση δε του μένει τίποτα. μάλιστα ο συγκεκριμένος δε πουλάει τσιγάρα με κάρτα. οκ, δε τον αδικώ.

 

το ίδιο πράγμα μου επιβεβαίωσε κι ένας γνωστός περιπτεράς.

οπότε υποθέτω αυτά που μου είπανε ισχύουν.

 

 

 

τώρα γιατί άνοιξα το θέμα. ποια ήταν η αφορμή. και περιμένω τη γνώμη σας

γίνεται αγορά της τάξης των ~2000€. χωρίς καθόλου παζάρια. πόσα θέλεις; τόσα, οκ....

την επόμενη μέρα γίνεται η κατάθεση όλου του ποσού μέσω τράπεζας.

 

πάω στην επιχείρηση να παραλάβω αυτό που παράγγειλα.

αγοράζω εκείνη τη στιγμή κάτι ακόμα αξίας ~100€. 

λέω θα πληρώσω κάρτα και μου πετάει το θεϊκό... οκ αλλά θα έχει μια επιβάρυνση μπλα μπλα...

και μένω μαλάκας.

 

ρε γύφτε, σου έχω δώσει 2000€ χωρίς παζάρια, χωρίς να σε πρήξω καν και μου λες ότι θα μου κρατήσεις 2€ (κάπου τόσο θα έβγαινε) επειδή σε πληρώνω με κάρτα;

πληρώνω όποτε μπορώ με κάρτα. ακόμα και για αγορά 2-3€ (έτυχε να μην έχω μετρητά) και ποτέ κανείς δε μου είπε τίποτα για επιπλέον χρέωση.

 

Μετά έχεις μερικούς εξυπνάκηδες που γκρινιάζουν γιατί δε στηρίζουμε τα "δικά μας" καταστήματα και ψωνίζουμε από εξωτερικό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που είμαι αυτός που ξεκίνησα το θέμα...

 

έχω ρωτήσει και άλλους και το έψαξα λίγο.

σε πολλές περιπτώσεις οι καταστηματάρχες όντως αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

τι μου είπε ένας με mini market

στα τσιγάρα το κέρδος είναι ~2%, αν κάποιος πληρώσει με κάρτα η προμήθεια είναι ~2% οπότε σε μια τέτοια πώληση δε του μένει τίποτα. μάλιστα ο συγκεκριμένος δε πουλάει τσιγάρα με κάρτα. οκ, δε τον αδικώ.

 

το ίδιο πράγμα μου επιβεβαίωσε κι ένας γνωστός περιπτεράς.

οπότε υποθέτω αυτά που μου είπανε ισχύουν.

 

 

 

τώρα γιατί άνοιξα το θέμα. ποια ήταν η αφορμή. και περιμένω τη γνώμη σας

γίνεται αγορά της τάξης των ~2000€. χωρίς καθόλου παζάρια. πόσα θέλεις; τόσα, οκ....

την επόμενη μέρα γίνεται η κατάθεση όλου του ποσού μέσω τράπεζας.

 

πάω στην επιχείρηση να παραλάβω αυτό που παράγγειλα.

αγοράζω εκείνη τη στιγμή κάτι ακόμα αξίας ~100€. 

λέω θα πληρώσω κάρτα και μου πετάει το θεϊκό... οκ αλλά θα έχει μια επιβάρυνση μπλα μπλα...

και μένω μαλάκας.

 

ρε γύφτε, σου έχω δώσει 2000€ χωρίς παζάρια, χωρίς να σε πρήξω καν και μου λες ότι θα μου κρατήσεις 2€ (κάπου τόσο θα έβγαινε) επειδή σε πληρώνω με κάρτα;

πληρώνω όποτε μπορώ με κάρτα. ακόμα και για αγορά 2-3€ (έτυχε να μην έχω μετρητά) και ποτέ κανείς δε μου είπε τίποτα για επιπλέον χρέωση.

 

Μετά έχεις μερικούς εξυπνάκηδες που γκρινιάζουν γιατί δε στηρίζουμε τα "δικά μας" καταστήματα και ψωνίζουμε από εξωτερικό.

 

 

 

Φαίνεται φάουλ του καταστήματος. Αλλά δεν ξέρω τι κατάστημα είναι, τι είδος αγόρασες κλπ. Αν μιλάμε για μια μεγάλη αλυσίδα ας πούμε είναι λογικό ο υπάλληλος να σου πει αυτό που προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...