Προς το περιεχόμενο

FM ραδιόφωνο στα smartphone.


naftis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλο ειναι να υπαρχει φυσικα, αλλα προσωπικα μου ειναι αδιαφορο. Ακουω πολυ ραδιοφωνο, αλλα παντοτε e-radio.

 

 

 

Τι εννοείς "αδιάφορο" ; εαν διαβάσεις τις πηγές που παραθέτω θα δεις ότι υπάρχει πραγματική ανάγκη.

πχ η ανάλωση της μπαταρίας, είναι πολύ μεγαλύτερη με το streaming, η ογκοχρέωση, έχω το W της wind και μου δίνει 4-5 μέρες ραδιόφωνο, μετά θα πρέπει να πληρώσω. Άσε που δεν έχω καλή λήψη... Το θέμα της ασφάλειας, στην Αμερική έχουν τυφώνες εδώ έχουμε σεισμούς, ρώτησε άλλους που έχουν την εμπειρία... και άλλα θέματα...

Το σπουδαιότερο, κατά την γνώμη μου είναι ότι εφαρμόζεται εμπορική πολιτική σε βάρος μας και χωρίς να υπάρχει όφελος από την πλευρά του καταναλωτή. Δηλαδή για την ίδια υπηρεσία ο καταναλωτής πληρώνει πολύ περισσότερα επειδή το θέλει η εταιρεία κινητής.  

Αν διαβάσεις επίσης και την αναφορά στο Κογκρέσο θα δεις ότι το θέμα δεν είναι απλό.

Μάλιστα η τεχνική εξέλιξη είναι τέτοια που το υβριδικό s/w του BBC, είναι fm radio αλλά μπορείς να έχεις και DAB radio και διαδραστική επικοινωνία.

Γιατί όλα αυτά σε αφήνουν αδιάφορο;;; Για έναν άνθρωπο που κινείτε μου φαίνεται παράξενο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοείς "αδιάφορο" ; εαν διαβάσεις τις πηγές που παραθέτω θα δεις ότι υπάρχει πραγματική ανάγκη.

πχ η ανάλωση της μπαταρίας, είναι πολύ μεγαλύτερη με το streaming, η ογκοχρέωση, έχω το W της wind και μου δίνει 4-5 μέρες ραδιόφωνο, μετά θα πρέπει να πληρώσω. Άσε που δεν έχω καλή λήψη... Το θέμα της ασφάλειας, στην Αμερική έχουν τυφώνες εδώ έχουμε σεισμούς, ρώτησε άλλους που έχουν την εμπειρία... και άλλα θέματα...

Το σπουδαιότερο, κατά την γνώμη μου είναι ότι εφαρμόζεται εμπορική πολιτική σε βάρος μας και χωρίς να υπάρχει όφελος από την πλευρά του καταναλωτή. Δηλαδή για την ίδια υπηρεσία ο καταναλωτής πληρώνει πολύ περισσότερα επειδή το θέλει η εταιρεία κινητής.  

Αν διαβάσεις επίσης και την αναφορά στο Κογκρέσο θα δεις ότι το θέμα δεν είναι απλό.

Μάλιστα η τεχνική εξέλιξη είναι τέτοια που το υβριδικό s/w του BBC, είναι fm radio αλλά μπορείς να έχεις και DAB radio και διαδραστική επικοινωνία.

Γιατί όλα αυτά σε αφήνουν αδιάφορο;;; Για έναν άνθρωπο που κινείτε μου φαίνεται παράξενο...

 Επαναλαμβανω, μου ειναι αδιαφορο. Ακουω απο tunein απο και προς την δουλεια, 2 ωρες καθε μερα και περιπου 1 γιγα μου τρωει. 

Πως ακριβως πιστευεις οτι το ραδιοφωνο θα σε βοηθησει σε περιπτωση σεισμου; 

 

Δεν πληρωνω περισσοτερα στα δεδομενα επειδη δεν εχω φμ στο κινητο μου επειδη μου το επιβαλει η εταιρια, το κανω επειδη αυτο με ευχαριστει περισσοτερο. 

 

  Αρα θα επαναλαβω οτι το αν ενα κινητο εχει η οχι φμ δεν με αφορα. (Ουτε και sd card ουτε αποσπωμενη μπαταρια, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "αδιάφορο" ; εαν διαβάσεις τις πηγές που παραθέτω θα δεις ότι υπάρχει πραγματική ανάγκη.

πχ η ανάλωση της μπαταρίας, είναι πολύ μεγαλύτερη με το streaming, η ογκοχρέωση, έχω το W της wind και μου δίνει 4-5 μέρες ραδιόφωνο, μετά θα πρέπει να πληρώσω. Άσε που δεν έχω καλή λήψη... Το θέμα της ασφάλειας, στην Αμερική έχουν τυφώνες εδώ έχουμε σεισμούς, ρώτησε άλλους που έχουν την εμπειρία... και άλλα θέματα...

Το σπουδαιότερο, κατά την γνώμη μου είναι ότι εφαρμόζεται εμπορική πολιτική σε βάρος μας και χωρίς να υπάρχει όφελος από την πλευρά του καταναλωτή. Δηλαδή για την ίδια υπηρεσία ο καταναλωτής πληρώνει πολύ περισσότερα επειδή το θέλει η εταιρεία κινητής.  

Αν διαβάσεις επίσης και την αναφορά στο Κογκρέσο θα δεις ότι το θέμα δεν είναι απλό.

Μάλιστα η τεχνική εξέλιξη είναι τέτοια που το υβριδικό s/w του BBC, είναι fm radio αλλά μπορείς να έχεις και DAB radio και διαδραστική επικοινωνία.

Γιατί όλα αυτά σε αφήνουν αδιάφορο;;; Για έναν άνθρωπο που κινείτε μου φαίνεται παράξενο...

Αυτα που ανεφερες φιλε μου καποιους δεν τους εχει αγγιξει καθολου γι'αυτο και δεν εχουν προβλημα ραδιο ή να πληρωνουν για ογκοχρεωσεις και ιντερνετ.Η πλειοψηφια που ξερω το ζητανε με τις αναλογες επιλογες παντως.Εχεις δικιο σε αυτα που λες απολυτα κατα την γνωμη μου.

Εμενα προσωπικα με απασχολει παρα πολυ και την επομενη φορα θα ειναι ενας καθοριστικος παραγοντας στην επιλογη.Παντα ειχα smart με ραδιο,sd,αποσπωμενη μπαταρια κλπ.Στο χερι μας ειναι να τα απαιτησουμε και να τα εχουμε.

Χωρις φραγκο οι εταιρειες ειναι ενα τιποτε.Καιρος ειναι να φτιαχνουν συσκευες με τις αναγκες μας και οχι βασει την τιμολογιακη πολιτικη τους σε τριτες υπηρεσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως ακριβως πιστευεις οτι το ραδιοφωνο θα σε βοηθησει σε περιπτωση σεισμου; 

 

 

Τα ραδιοφωνικά κύματα FM ταξιδεύουν πολύ μακριά και τα ΑΜ ακόμα περισσότερο με έναν πολύ απλό, ακόμα και homemade εξοπλισμό.

 

Όλα τα κράτη μάλιστα έχουν την υποδομή σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (π.χ. πολέμου, βιολογικής καταστροφής, φυσικής καταστροφής κ.τ.λ.) να «κλειδώσουν» τις συχνότητες και να εκπέμψουν φωνητικά μηνύματα-οδηγίες προς τους πολίτες για τους οποίους αυτές οι οδηγίες ίσως κρίνουν τη λεπτή γραμμή μεταξύ ζωής και θανάτου (στέλνουν επίσης και μηνύματα κειμένου μέσω του RDS).

 

Σε περίπτωση σοβαρής καταστροφής μόνο τα ραδιοφωνικά κύματα θα μείνουν όρθια στη πράξη που και καταστροφές να γίνουν οι πομποί στήνονται στο άψε σβήσε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρίσκω λόγο γκρίνιας από τη στιγμή που οι εταιρείες αυτές επικροτούνται με τα χρήματα του κόσμου

 

Ποιος νοιάζεται για τη γκρίνια στα φόρουμ, το θέμα είναι ποιος πουλάει περισσότερο

 

Αν λοιπόν κάποιος γκρινιάζει που τα κινητά πλέον γίνονται περισσότερο iPhone και μετά πάει και τα αγοράζει είναι λάθος

 

Ας πάρει από αυτούς που βγάζουν υλοποιήσεις στα μέτρα του, ευτυχώς ακόμα υπάρχουν επιλογές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

ενδιαφέροντα άρθρα:

Americans can now listen to FM radio on their cell phone – for free

http://communicationleadership.usc.edu/news/free-radio-on-phones/

 

How phone companies redline cell phone customers into digital ghettos

http://communicationleadership.usc.edu/news/how-phone-companies-redline-cell-phone-customers-into-digital-ghettos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με προβληματίζει πολύ η τάση τα τελευταία χρόνια να μην περιλαμβάνεται δέκτης fm στα smartphones. Βέβαια, αν και θα ήθελα να υπάρχει στο κινητό μου, το καινούριο μου κινητό θα είναι το nexus 5x που δεν έχει, ο δέκτης fm θυσιαστηκέ στο value for money...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με προβληματίζει πολύ η τάση τα τελευταία χρόνια να μην περιλαμβάνεται δέκτης fm στα smartphones. Βέβαια, αν και θα ήθελα να υπάρχει στο κινητό μου, το καινούριο μου κινητό θα είναι το nexus 5x που δεν έχει, ο δέκτης fm θυσιαστηκέ στο value for money...

 

Θα πας εθελοντής στο digital ghettos  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω παντως το θελω το ραδιο.Εκτως απο τις πολλες και σπαστικες διαφημισεις, και φυσικα σε μεσα οπως το Μετρο που δεν εχει καν σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει ραδιοφωνο και sd δεν το κοιταζω καν.

Ειναι καποια features με αμεληταιο κοστος για τις εταιριες, οποτε απλα δεν υπαρχει λογος να μην τα βαζουν.

 

Υ.γ και η μη αποσπωμενη μπαταρια με προβληματιζει, αλλα μαλλων θα τη θυσιαζα, μιας και

Α)Αντιλαμβανομαι οτι εχει δομικο λογο σε ορισμενα σασι κινητων.

Β)Προσωπικα δεν εχει χρειαστει να την αλλαξω σε κανενα κινητο μου μεχρι τωρα

Γ)Εαν παρουσιαστει αναγκη μαλλων θα τα καταφερω να την αλλαξω μονος μου(εχω αλλαξει σε αρκετα iphone φιλων).

 

Οποτε ο λογος που συνεχιζει να με προβληματιζει ειναι μονο η περιπτωση να πεσουν νερα στο κινητο..Οταν τυχει αυτο δεν μπορεις να εχεις την εργαλειοθηκη απο διπλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω παντως το θελω το ραδιο.Εκτως απο τις πολλες και σπαστικες διαφημισεις, και φυσικα σε μεσα οπως το Μετρο που δεν εχει καν σημα.

 

Είσαι εχθρικός προς το ραδιόφωνο δηλαδή; Δεν το θέλεις ή δεν το χρειάζεσαι; Τα κείμενα πάντως που έχω ανεβάσει αποδεικνύουν εκτός από την ανάγκη για το ραδιόφωνο και την υποχρεωτική καθοδήγηση των καταναλωτών από τις εταιρείες κινητής προς το web radio. Εσύ λοιπόν θέλεις να είσαι υπάκουος καταναλωτής...

Οι διαφημίσεις πιθανόν, υπάρχουν γιατί έχεις το έχεις κατεβάσει από store του adroid, επίσης στο μετρό δεν έχεις ούτε σήμα κινητής...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το ράδιο είναι αστείο.

Μιλάμε για ένα feature το οποίο σαν τσιπ υπάρχει ήδη στα περισσότερα smartphones απενεργοποιημένο. 

Δηλαδή εγώ που ζω σε λίγο απομακρυσμένη περιοχή πρέπει να σκάω κάθε 3 και λίγο για 3g προκειμένου να κάτσω ένα κυριακάτικο απόγευμα με τον καφέ μου ν'ακούσω μπάλα;

Ή όταν κάνω εξωτερικές εργασίες πρέπει να έχω το νου μου μην χαθεί το σήμα ή μην τελειώσουν τα data και μείνω με το σκαλιστήρι στο χέρι;

Τί στο καλό, δεν έχει πάει κανείς παραλία βράδι με το αίσθημα και να παίζει ραδιοφωνάκι; :-P

Ρε παιδιά όταν λέτε ότι δεν το χρειάζεστε, καλά κάνετε αλλά υπάρχουμε και πολλοί που το χρειαζόμαστε.

Δε μιλάω για επιβολή της άποψής μου. Ξανά, μιλάω για feature το οποίο προϋπάρχει στην πλειοψηφία των smartphones.

Όπως εύστοχα αναφέρει το άρθρο του naftis, μας εξωθούν σε digital ghettos. Αυτό το πράγμα θα πρέπει να μας εξοργίζει όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω παντως το θελω το ραδιο.Εκτως απο τις πολλες και σπαστικες διαφημισεις, και φυσικα σε μεσα οπως το Μετρο που δεν εχει καν σημα.

Σεβαστο,

Ομως το ραδιοφωνο δεν επηρεαζει σε κατι αυτους που δεν το χρησιμοποιουν.Οποτε εαν βρισκετε στην συσκευη σου και δεν σε εξυπηρετει, απλα δεν το ανοιγεις ποτε.

 

Εαν πχ η γκρινια ηταν για φακο που κανει και ζουμ(οπως ειχαν βγει καποια samsung) προφανως θα σε δυσκολευε ο παραπανω ογκος/βαρος/design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω πολύ FM και αντιμετώπισα πρώτη φορά το πρόβλημα της έλλειψής του όταν έπρεπε να αντικαταστήσω το Z1c μου, που είχε FM radio. Τα μοντέλα που με ενδιέφεραν δεν είχαν FM radio και προβληματιζόμουν για τον αν έπρεπε να δεχτώ την χαζή πολιτική τους να έχουν απενεργοποιημένο κάτι το οποίο ήδη υπήρχε στο SoC. Δυστυχώς υπέκυψα τελικά και αγόρασα τηλέφωνο χωρίς FM radio, άλλα πράγματα είχαν πιο μεγάλη σημασία. Αγόρασα όμως και το SBH50, το bluetooth της Sony που έχει ενσωματωμένο FM radio. Δεν είναι και η τέλεια λύση, αλλά τουλάχιστον η ύπαρξη ή όχι FM radio δεν με απασχολεί πλέον στις συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...