Προς το περιεχόμενο

FM ραδιόφωνο στα smartphone.


naftis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μενα το ραδιο στο κινητο ειναι απαραιτητη προυπεθεση.

Κι οταν δεν ειχε ραδιο ειχα το Sony mw 600, που εχει ραδιο.

Η lg συνεχιζει να εχει ραδιοφωνο στις Ναυαρχιδες της, οπως και η HTC.

Εταιριες που θα προτιμω στο εξης.

Καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νέοι σύνδεσμοι,

 

http://www.activatefmchip.com

Με έτοιμο email για κογκρέσο εταιρείες κινητής κλπ!

 

 

Activate Your Cell Phone's FM Chip

http://www.opb.org/about/connect/mobilefm/ 

έχει προτεινόμενο κείμενο και τηλέφωνα για επικοινωνία με τις εταιρείες!

 

http://freeradioonmyphone.org/take-action/

παραπέμπει σε τηλέφωνα εταιρειών  κλπ 

 

http://www.phonearena.com/phones/Multimedia/FM+Radio

λίστα τηλεφώνων με fm ράδιο

 

 

εκτός θέματος αλλά πολύ φρέσκο (2 h) και πολύ ενδιαφέρον, καλώς να έλθουν και με ραδιόφωνο fm  :-)  :-D

 

Android-powered Nokia phones and tablets are finally on their way

http://9to5google.com/2016/05/18/nokia-android-phone-official/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή την καταστροφή στο Μάτι, επαναφέρω το θέμα για να επισημάνω την χρησιμότητα του FM ραδιοφώνου στα smart phones.

Την ώρα του χαλασμού το ραδιόφωνο, ήταν το μόνο μέσο που μπορούσε να δώσει οδηγίες.

Βέβαια υπάρχουν δύο προϋποθέσεις:

1. να το χρησιμοποιήσουν οι αρχές, (δηλ. να στέλνουν οδηγίες σε κείμενο σε ραδιοφωνικούς σταθμούς και αυτοί να το εκπέμπουν).

2. Οι χρήστες να έχουν smart phone που έχει ραδιόφωνο.  

 

Γκουγκλάρισα για τον τελευταίο χρόνο και βρήκα μερικά ενδιαφέροντα θέματα

Είναι ενδιαφέρον ότι το θέμα προχωράει... Η Aple βέβαια αντιστέκεται και όπως γράφουν πιθανόν γιατί πουλάει σχετικές υπηρεσίες...

 

Επεξ/σία από naftis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, adi32 said:

Ειναι απαραδεκτο να αφαιρουνται δυνατοτητες απο καινουρια κινητα ενω  υπηρχαν και λειτουργουσαν μια χαρα σε αρχαιες συσκευες

Χωρίς να ξέρω. Αν διαβάσεις το τελευταίο άρθρο αναφέρει οτι στο S9/S9+ το FM radio υπάρχει απλά λείπει ένα API για να λειτουργήσει. Αυτό είναι το χειρότερο. Δεν κάνει οικονομία αφαιρώντας το chip απλά δεν σου επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις. Λόγω θεωρώ των streaming υπηρεσιών και για χάρη των δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, VonLoutsos said:

Χωρίς να ξέρω. Αν διαβάσεις το τελευταίο άρθρο αναφέρει οτι στο S9/S9+ το FM radio υπάρχει απλά λείπει ένα API για να λειτουργήσει. Αυτό είναι το χειρότερο. Δεν κάνει οικονομία αφαιρώντας το chip απλά δεν σου επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις. Λόγω θεωρώ των streaming υπηρεσιών και για χάρη των δεδομένων.

Το S9 (το ευρωπαικό μοντέλο) έχει Exynos chip ΧΩΡΙΣ ραδιοφωνο.

Αμερική και στις υπόλοιπες χώρες, έρχεται με Snapdragon chip το οποιο πλέον έχει ραδιόφωνο μετά από κάποια update που έγιναν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άρθρο του CNET αναφέρει,

"""Why is Apple so resistant to FM radio on the iPhone?

Apple hasn't offered an explanation. But the company does offer a streaming service called Apple Music, which costs $9.99 a month...."

 

Είναι ξεκάθαρο, το θέμα είναι οικονομικό... και αυτό είναι σε βάρος του κοινωνικού συνόλου...

Νομίζω ότι πρέπει να επέμβει η ΕΕ με κάποια οδηγία όπως έγινε με τους φορτιστές... Σκέφτομαι να στείλω email στις αρμόδιες υπηρεσίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, naftis said:

Στο άρθρο του CNET αναφέρει,

"""Why is Apple so resistant to FM radio on the iPhone?

Apple hasn't offered an explanation. But the company does offer a streaming service called Apple Music, which costs $9.99 a month...."

Είναι ξεκάθαρο, το θέμα είναι οικονομικό... και αυτό είναι σε βάρος του κοινωνικού συνόλου...

Νομίζω ότι πρέπει να επέμβει η ΕΕ με κάποια οδηγία όπως έγινε με τους φορτιστές... Σκέφτομαι να στείλω email στις αρμόδιες υπηρεσίες...

Αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να στείλουν πολλοί μαζί ταυτόχρονα, να γίνει ένας χαμούλης. 

Αν στείλεις τώρα εσύ μόνος σου πχ, μην περιμένεις κάποιο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιω συχνα ραδιο αλλα θελω να υπαρχει σαν επιλογη και ας το χρησιμοποιω μια φορα στους 6 μηνες.

Το ιδιο και για την θυρα ακουστικων.Δεν μου ειναι 100% αναγκαια και τα ασυρματα ακουστικα εχουν εξελιχθει πολυ,αλλα θελω να υπαρχει σαν επιλογη.

Μια απο τα ιδια και για το IR Blaster.Μπορει να τυχει να το χρησιμοποιησω 2φορες τους 5 μηνες,αλλα προτιμω να υπαρχει στο κινητο απο το να μην υπαρχει καθολου.

Βασικα αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που το προσωρινο μου κινητο(που θα γινει αργοτερα δευτερο)ειναι το Redmi note 5 μεχρι να αγορασω καποια ναυαρχιδα αργοτερα στο τελος του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι όταν είσαι κάπου εκτός wifi και δεν έχεις δεδομένα ή σήμα. 

Γενικά καταργούν δυνατότητες που υπήρχαν σε παλιότερα κινητά. Πχ αποσπώμενη μπαταρία, διπλή σιμ και sd, ράδιο, υποδοχή ακουστικών κλπ με σκοπό να σου τρώνε λεφτά 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο η ψυχαγωγία ή η απλή ενημέρωση που χρειαζόμαστε το ραδιόφωνο. Στο άρθρο από το CNET ρωτάει σε υποτίτλο με έντονους χαρακτήρες, "ένα φορητό FM ραδιόφωνο στην τσέπη μου είναι όπως '80s.  Γιατί θα το χρειαζόμουν στο τηλέφωνό μου?" και δίνει την απάντηση με μια λέξη: καταστροφές.

A portable radio that fits in my pocket is so '80s. Why would I need it on my phone?

I've got one word for you: disasters.

Όπως στο Μάτι. Φανταστείτε οι άνθρωποι να έπαιρναν υπεύθυνες οδηγίες της αστυνομίας από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και όχι σχόλια ή ειδήσεις για το τι έχει γίνει. Χρειαζόντουσαν οδηγίες για το τι πρέπει να γίνει. Είμαι σίγουρος ότι θα είχε σωθεί κόσμος.   

Και φυσικά αυτό μπορεί να γίνει από Stream Radio, αλλά η χωρητικότητα του δικτύου, κάθε δικτύου, είναι συγκεκριμένη, άσε που μπορεί να καταρρεύσει. Το FM ράδιο στο τηλέφωνο είναι πρακτικό, αξιόπιστο και δεν καταναλώνει μπαταρία...

 

 

Και καταστροφές σαν το Μάτι δυστυχώς έχουμε πολλές στην Ελλάδα. Έχουμε επίσης σεισμούς.

Στην Αμερική από όπου είναι το άρθρο έχουν τυφώνες, πυρκαϊές κλπ...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Με αφορμή την καταστροφή στην Θεσσαλία αλλά και τις πυρκαγιές που συνέβησαν τον τελευταίο καιρό επαναφέρω το παρόν νήμα.

Διαβάζοντας μάλιστα την προηγούμενη καταχώρηση επιβεβαιώνεται η ανάγκη για ραδιόφωνο στο τηλέφωνο ή ακόμα και ξεχωριστό ραδιόφωνο (τρανζίστορ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...