Προς το περιεχόμενο

FM ραδιόφωνο στα smartphone.


naftis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι εταιρείες κάνουν ότι μπορούν για να μας παίρνουν περισσότερα λεφτά.

Σου βγάζουν το ράδιο για να παίρνεις δεδομένα σου βγάζουν την sd για να αγοράζεις κινητό με μεγαλύτερο χώρο..Σου βγάζουν το Jack για να πάρεις ασύρματα ακουστικά. Σου κλείνουν τη μπαταρία μέσα για να αγοράσεις άλλο κινητό.... 

Και καλά σου λένε για λόγους αδιάβροχης προστασίας.

Και αν πας στο σέρβις σου λένε μπήκε νερό και ας μην έχει πέσει σε νερό.

Παλια είχες καβατζα 3 μπαταρίες με 5€ και αν έμενες άλλαζες και τέρμα. 

Φυσικά και πρέπει να υπάρχουν και ράδιο και sd και θύρα ακουστικών και μπαταρία αποσπώμενη. 

Υπάρχουν σε χρεπια xiaomi των 100€ και δεν υπάρχουν σε κινητά 1000€

 

Με τις ενημερώσεις και καλά προσθέτουν κάτι αλλά αφαιρούν επίτηδες δυνατότητες.

Κάνεις μια ενημέρωση και αρχίζει και σέρνεται το κινητό πέφτει η μπαταρία χάνεις δυνατότητες πχ ηχογράφηση κλήσεων κλπ

Το ίδιο και στα στα pc 

Ενώ όταν είχες πάρει τη συσκευή πέταγε, μετά δεν ανοίγει τίποτα 

Αποκλείουν τη λειτουργία με παλιά προγράμματα πχ σε pc με  παλιό Chrome δεν μπορείς να δεις νετφλιξ disney. 

Εγώ κλείνω κάθε ενημέρωση και σε pc και κινητό και βρήκα την ησυχία μου.

Οι ενημερώσεις ασφαλείας είναι άλλο παραμύθι. 

Αν ξέρεις που μπαίνεις και έχεις ασφαλίσει τις κάρτες σου με φραγή online συναλλαγών δεν σου κλέβει κανείς τίποτα 

Επεξ/σία από adi32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή έτυχε να κάνω μια σχετική έρευνα πρόσφατα για smartphone που να έχει δέκτη ραδιοφώνου FM, μάλλον πρέπει να πούμε επισήμως πλέον πως το 2024 δεν πωλείται κανένα smartphone στην αγορά που να έχει ραδιόφωνο. Πολύ λυπηρό!

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στην ελληνική αγορά.

Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει σε κινητά από Κίνα ή για άλλες αγορές όπως η Ασία ή η Βόρεια / Νότια Αμερική.

Αλλη μια φορά που κάποιοι "καθοδηγούν" τις ανάγκες μας γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι θέμα κόστους...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, garros είπε

Επειδή έτυχε να κάνω μια σχετική έρευνα πρόσφατα για smartphone που να έχει δέκτη ραδιοφώνου FM, μάλλον πρέπει να πούμε επισήμως πλέον πως το 2024 δεν πωλείται κανένα smartphone στην αγορά που να έχει ραδιόφωνο. Πολύ λυπηρό!

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στην ελληνική αγορά.

Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει σε κινητά από Κίνα ή για άλλες αγορές όπως η Ασία ή η Βόρεια / Νότια Αμερική.

Αλλη μια φορά που κάποιοι "καθοδηγούν" τις ανάγκες μας γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι θέμα κόστους...

 

Πρόσφατα αγόρασα το Motorola G84 το οποίο διαθέτει fm radio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/3/2024 στις 12:03 ΜΜ, Thechosennone είπε

Πρόσφατα αγόρασα το Motorola G84 το οποίο διαθέτει fm radio.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω g84 , σου βγήκε καλό? Είναι μεταξύ αυτού, και του g54 power edition που έχει 6000mah μπαταρία, mediatek 7020 αλλά Lcd ips οθόνη, πως πάει από αυτονομία μπαταρίας? Αν και δεν χρησιμοποιώ πολύ τελευταία ραδιόφωνο στο κινητό το θέλω εκεί να υπάρχει, από ότι είδα για να δουλέψει πρέπει να κατεβάσεις το Motorola radio app από Google play 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω g84 , σου βγήκε καλό? Είναι μεταξύ αυτού, και του g54 power edition που έχει 6000mah μπαταρία, mediatek 7020 αλλά Lcd ips οθόνη, πως πάει από αυτονομία μπαταρίας? Αν και δεν χρησιμοποιώ πολύ τελευταία ραδιόφωνο στο κινητό το θέλω εκεί να υπάρχει, από ότι είδα για να δουλέψει πρέπει να κατεβάσεις το Motorola radio app από Google play 

Το τηλέφωνο το αγόρασα για την μητέρα μου η οποία το λιώνει στις σειρές. Από τα λεγόμενα της η μπαταρία είναι εξαιρετική κ μάλιστα το ίδιο θα διαβάσεις  κ σε όλες τις κριτικές. Η οθόνη του είναι πολύ καλή,δεν κολλάει λόγο αρκετής ram και η φόρτιση παρά πολύ γρήγορη. Οι φωτογραφίες απλά οκ. Γενικα στην τιμή του δεν βλέπω τίποτα καλύτερο αυτήν την στιγμή. Μου το πρότειναν εδώ στο insomnia και είχαν δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thechosennone είπε

Το τηλέφωνο το αγόρασα για την μητέρα μου η οποία το λιώνει στις σειρές. Από τα λεγόμενα της η μπαταρία είναι εξαιρετική κ μάλιστα το ίδιο θα διαβάσεις  κ σε όλες τις κριτικές. Η οθόνη του είναι πολύ καλή,δεν κολλάει λόγο αρκετής ram και η φόρτιση παρά πολύ γρήγορη. Οι φωτογραφίες απλά οκ. Γενικα στην τιμή του δεν βλέπω τίποτα καλύτερο αυτήν την στιγμή. Μου το πρότειναν εδώ στο insomnia και είχαν δίκιο.

Ok Thanks κι εγώ απ' την έρευνα που έκανα δεν βλέπω κάτι καλύτερο στα λεφτά αυτά, κάμερα/φωτογραφία δεν με νοιάζουν πολύ, απλά να είναι αξιοπρεπείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεώρητικα όλα τα κινητά με τον χιλιοφορεμενο (αλλά αξιόπιστο) 4G επεξεργαστή G99 έχουν ράδιο. Βέβαια σαν κινητά δεν είναι και τίποτα πύραυλοι... 

Γενικα πάντως τα καινούργια >250 κινητά δεν είναι τίποτα ουαου οπότε σε αυτό το μπάτζετ μια λύσεις είναι τα κινητα αυτά. Φανταστείτε ότι όλα (μα όλα) τα πατάει κάτω το X3 pro τριετίας που έχω και το είχα πάρει 214 ευρώ... 

Περιέργως ευχάριστη έκπληξη είναι το Σαμσουνγκ Α25, που έχει όλα τα καλούδια που είχαμε συνήθεισει στα κινητά μας συν μια οθόνη amoled και μια κάμερα με OIS. 

Οπότε από ναυαρχίδες γιοκ το ραδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι , τα Xiaomi και συγκεκριμενα το Poco x6 ξερει κανεις αν εχει radio app? Απο οτι ειδα στα χαρακτηριστικα στο google λεει οτι δεν εχει ραδιο αλλα λεω μηπως υπαρχει κανενα app που κατεβαζεις εξτρα απο Google Play και εχει ραδιο χωρις ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miatakias είπε

Να ρωτησω κατι , τα Xiaomi και συγκεκριμενα το Poco x6 ξερει κανεις αν εχει radio app? Απο οτι ειδα στα χαρακτηριστικα στο google λεει οτι δεν εχει ραδιο αλλα λεω μηπως υπαρχει κανενα app που κατεβαζεις εξτρα απο Google Play και εχει ραδιο χωρις ιντερνετ?

Δε γίνεται αυτό, χρειάζεται δέκτης FM στη συσκευή. Χωρίς δέκτη μόνο μέσω internet μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...