Προς το περιεχόμενο

Η Mercedes-Benz στα χνάρια της Tesla, παρουσίασε μπαταρίες για το σπίτι


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ευχαριστω πολυ, δεν θα παρω ουτε ενα γερμανικο προιον....

Με τίποτα όμως! Προτιμώ να σπάσω τα νεύρα μου και να το φτιάξω μόνος μου και με έχω κεριά μέχρι τότε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύεις πως η Mercedes είδε πρώτα τη λύση της Tesla και μέσα σε λίγους μήνες είχε έτοιμη τη δική της πρόταση? Έτσι πιστεύεις πως σχεδιάζονται και κυκλοφορουν προϊόντα, μέσα σε ένα δυο μήνες???

 

Πιστεύω μάλλον θα γνώριζαν ή θα είχαν υπόννοιες οτι η Tesla θα βγάλει μπαταρίες και ετοίμαζαν και τις δικές τους για λίγο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίποτα όμως! Προτιμώ να σπάσω τα νεύρα μου και να το φτιάξω μόνος μου και με έχω κεριά μέχρι τότε!

 

Ετσι παμε μπροστα ΕΛΛΑΔΑΡΑ μου. Μιας και εσενα σου χρειαζεται αμεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν καδος αποριματων ειναι 

αντε να βγει και μια εταιρια που θα πουλαει powerbanks για να φορτιζουμε τις αδειες μπαταριες του σπιτιου ,να εχει  να χαιρεται και η κερκιδα των οπαδων της καταναλωσης  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως η Mercedes είδε πρώτα τη λύση της Tesla και μέσα σε λίγους μήνες είχε έτοιμη τη δική της πρόταση? Έτσι πιστεύεις πως σχεδιάζονται και κυκλοφορουν προϊόντα, μέσα σε ένα δυο μήνες???

Τι σε κανει να πιστεύεις το αντίθετο; Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις πως ειναι κατι που απαιτεί επιστημονική γνώση αρα και οτι χρειάζεται χρόνο;Αν εχεις αποδείξεις για το αντίθετο βάλτες εδω αλλιώς η γνώμη σου ειναι ισάξια με κάθε αλλη γνωμη το να θεωρείς πως ειναι λανθασμένη απο ττη στιγμη που δεν συμβαίνει αποτελείται απο δικο σου ψυχολογικό παράγοντα πράγμα που εστι πως δεν συμβαίνει στη κοινή γνώμη αρα ο φιλος ειναι τοσο λάθος οσο είσαι και εσυ λάθος :)

 

On topic καλο θα ηταν να σαμποτάρουμε τέτοιες εταιριεουλες ακα mercedes που τοσα χρόνια την ένοιαζε ο ορυκτός πλουτος κλπ γενικά καλό ειναι για να το πω πιο κομψα να υποστηρίζουμε τους πρωτοπόρους οταν αυτοι οι πρωτοπόροι συμβάλουν για το καλο του πλανήτη ή την ελευθερία μας (ενεργειακή στη προκείμενη περίπτωση της τεσλα)

 

Φυσικά αν αυριο μεθαύριο βγαζει 5kw μπαταρίες στα 200 ευρω και η mercedes 10kw για 200 ευρω υποστηρίζουμε τη mercedes :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε φθηνό ρεύμα ακόμα και χωρίς τα λοιπά του λογαριασμού. 

 

 

Ναι, κι όμως έχουμε. Αρκετά κάτω από τον μέσο όρο της ΕΕ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο θλιβερο ειναι οτι ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν ετοιμες λυσεις στα συρταρια τους και μαλιστα σχεδον ολες τις πατεντες λεει με τις πιο αποδοτικες κ φτηνες μπαταριες τις εχουν αγορασει οι πετρελαικες για να εξαφανισουν την πιθανοτητα να μη βασιζομαστε στο πετρελαιο.

 

Το καλο ειναι οτι ανοιγει σαν αγορα κ αν ο κοσμος ειχε ιδεα ποσο βλαμμενα σπαταλη ειναι η ΔΕΗ της καθε χωρας θα το ειχε επιβαλει με την βια να εχουμε ολοι απο μια σπιτι. 

 

Πρακτικα για να μπορεις με το που πατας το φως αυτο να ανοιγει πρεπει ηδη να εχεις παραγει την ενεργεια απο πριν. 

Οποτε ειναι σαν μια βρυση που τρεχει μονιμα νερο κ εμεις οποτε χρειαστει γεμιζουμε ποτηρια. Ειδικα τα βραδια την μιση ενεργεια την πεταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ακινητο σου ειναι μη ηλεκτροδοτουμενο, θα πρεπει να αναφερεις στο δημο διευθυνση για να σου στελνουν το ραβασακι με Δημοτικα Τελη + Τελος ακινητης περιουσιας που διαφορετικα το πληρωνες μεσω λογαριασμους ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι όμως έχουμε. Αρκετά κάτω από τον μέσο όρο της ΕΕ.

 

Αν μας συγκρίνεις με τον μέσο όρο της ΕΕ ναι, αν μας συγκρίνεις με το κατά κεφαλήν μας πλέον είναι άστα να πάνε.

 

Ο Fotis13 έκανε like, φαντάζομαι δεν τον πειράζει ο μέσος μισθός 4000 ευρώ στην ΔΕΗ ε; :P

 

Το ρεύμα μας για να είναι πραγματικά φθηνό πρέπει να πάει σε τιμές Βουλγαρίας/ Σκοπίων. Επίσης στον ίδιο πίνακα, η Τσεχία που έχει παραπλήσιο κατά κεφαλήν με εμάς έχει πολύ πιο φθηνό ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι όμως έχουμε. Αρκετά κάτω από τον μέσο όρο της ΕΕ.

 

Παρ' 'όλο που το ίδιο σκέφτηκα δεν είμαι ακριβώς σίγουρος ότι ισχύει.

Πράγματι είναι ένας πίνακας που δείχνει την τιμή της κιλοβατώρας. Όμως ο λογαριασμός που πληρώνουμε και αφού αφαιρέσουμε δημοτικά τέλη, φόρους κλπ δεν αντιστοιχεί μόνο στην τιμή της κιλοβατώρα αλλά και σε μια σειρά επιβαρύνσεις που περιλαλμβάντονται για το δίκτυο, τις ΑΠΕ κλπ.

 Οπότε δεν είναι αυτή η πραγματική τιμής της κιλοβατώρας και δεν ξέρουμε αν είναι και στις άλλες χώρες. Κατά την γνώμη μου ο λογαριασμός της ΔΕΗ έπρεπε να αναγράφει μια ενιαία τιμή για την Κιλοβατώρα (πλην τέλη, φόρου) και από κάτω μια ανάλυση του στυλ:

60% για ρεύμα ποσό τάδε

20% για την συντήρηση του δικτύου ποσό τάδε κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι εταιρειες που κερδιζουν απο τα πετρελαια και αερια τωρα, καπου στα συρταρια τους εχουν σχεδια για μελλοντικες ενεργειακες τεχνολογιες. ομως δε συμφερει ακομα να τις βγαλουν (ο,τι δουλευει δεν το πειραζουμε).

εκτος και καποιος τρελος οραματιστης (elon musk) που στα τετοια του γραφει το κερδος, κανει την αρχη. τοτε οσο αργα μπορουν και οι υπολοιποι θα ακολουθησουν και καποια στιγμη θα προσπαθησουν να πρωτοπορησουν μαλιστα. βεβαια συνηθως ειναι αργα αν δεν προλαβουν την αλλαγη νοοτροπιας του καταναλωτη, ολα απο τον καταναλωτη εξαρτωνται.

αν αυριο οι μισοι ελληνες πουλουσαν τα αμαξια και επαιρναν ποδηλατα, να δειτε φοροι που θα επεφταν στο καημενο το ποδηλατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...