Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 6 (Open Spoiler Thread Seasons 1-5)


CarbonFibre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τηλεθεατής που να μην πιστεύει ότι θα αναστηθεί με κάποιο τρόπο. Έχει στηθεί ένα μυστήριο γύρω από το πρόσωπό του, έχει παίξει ένα ρόλο που, αν παραμείνει νεκρός, όλα αυτά δε βγάζουν κανένα νόημα! Οι υπόλοιποι θάνατοι που έχουμε δει, όσο σοκαριστικοί και αν ήταν, δεν αμφισβητούνται από κανέναν, γιατί όλοι αυτοί οι χαρακτήρες φαίνεται να ολοκλήρωσαν το ρόλο τους στην ιστορία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έσπασε  :-D  Link.png Site: Game of Thrones season finale breaks BitTorrent swarm record

ας ελπίσουμε ο Jon με κάποιο τρόπο να μείνει στην σειρά, όλοι πιστεύω ότι περιμένουν μια μάχη με τον βασιλιά των white walker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τηλεθεατής που να μην πιστεύει ότι θα αναστηθεί με κάποιο τρόπο. Έχει στηθεί ένα μυστήριο γύρω από το πρόσωπό του, έχει παίξει ένα ρόλο που, αν παραμείνει νεκρός, όλα αυτά δε βγάζουν κανένα νόημα! Οι υπόλοιποι θάνατοι που έχουμε δει, όσο σοκαριστικοί και αν ήταν, δεν αμφισβητούνται από κανέναν, γιατί όλοι αυτοί οι χαρακτήρες φαίνεται να ολοκλήρωσαν το ρόλο τους στην ιστορία.

Ετσι ειναι, εχει αφησει πολλα θεματα αναπαντητα η σειρα για τον Jon αλλα απο ολους τους χαρακτηρες μαζι με τον Tyrion ειναι οι 2 πιο αγαπημενοι στο κοινο,τηλεοπτικο και αναγνωστικο,και απο οτι εχω διαβασει σε καμμια δεκαρια φορα μεγαλων εφημεριδων το βρισιμο και η αγαναχτηση πεφτει αβερτα. Απειλει ο κοσμος οτι αν δε γυρισει θα παρατησουν και την σειρα και τα βιβλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ ότι εφόσον δεν τον έκαψαν μπορεί να γίνει  white walker

 

Δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν θα τον κάψουν ή όχι. Η σκηνή έκλεισε με τον Snow ξαπλωμένο στο χιόνι να πεθαίνει. Από εκείνο το σημείο και μετά, είδωμεν τι θα γίνει στην 6η season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την πιθανη ανασταση του τζον.

 

Σαν σκηνη κρατησε λιγοτερο απο καθε αλλη σκηνη του επεισοδιου αλλα το κοντινο στον πτωμα του κρατησε περισσοτερο απο καθε αλλο. Τελευταια σκηνη του τελευταιου επεισοδιου. Υποθετεις οτι ειναι και θα μεινει νεκρος. 

 

Η μελισαντρε και που ειναι στο τοιχος τι θα κανει; Θα σκοτωσει ολους τους αντρες της φρουρας μεσα σε 1-2 λεπτα ωστε να τον αναστησει αμεσως; Δεν υπαρχει περιπτωση. 

 

Ο τζον σνοου οπως τον ξεραμε πεθανε. Μπορει να γυρισει σε μορφη white walker, λυκου ή οτι αλλο υπαρχει. 

 

Νομιζω οτι θα παραμεινει νεκρος. Δεν ειμαι στο μυαλο του martin αλλα ξερω πανω κατω τι θελει να πετυχει με ολο αυτο το επος. Η ανασταση του τζον ερχεται σε αντιθεση με αυτο.

 

Αλλα αν αναστηθει, καλυτερα να γινει καπως ετσι:

Ο νταβος δεν ξερει οτι η μελισαντρε επεισε τον σταννις να σκοτωσει την πριγκηπισα οποτε ειναι πιθανο να συνεργαστει μαζι της. Με το που καταλαβουν οτι ο τζον ειναι νεκρος δεν νομιζω οτι θα δρασουν αμεσως. Ή και αν το κανουν θα ειναι αργα. Αυτο που ισως προσπαθησουν στην επομενη σεζον ειναι να τον φερουν καπως πισω στην ζωη αφου απετυχαν να τον επαναφερουν οπως εκανε ο αρχοντας του φωτος τοτε, σε κατι παλια επεισοδια. Αλλα σε ολη την σεζον. Σκοπος των μελισαντρε - νταβος να ειναι αυτος. Ο σαμ παει για μειστερ, δεν γινεσαι σε μια μερα οποτε θα αργησει, ο μπραν ισως θα μπορουσε να βοηθησει αλλα δεν το κοβω για επανενωση των σταρκ. 

 

Ξαναλεω, το να αναστηθει ενας χαρακτηρας την επομενη σεζον, που πεθανε αρκετα δραματικα στην τελευταια σκηνη του τελευταιου επεισοδιου της προηγουμενης σεζον, ειναι δυσκολο και επικινδυνο για την σειρα - βιβλια - ιστορια. Οι σταρκ πεθαινουν, το εχουμε δει να γινεται. Συν το οτι το να αναστησει χαρακτηρα ο martin μετα απο οσα εχει κανει το θεωρω πισωγυρισμα. Ερχεται και σε αντιθεση η ανασταση του με οσα παει να καταφερει η σειρα. Εκτος και αν ο τζον σνοου μετατραπει σε κατι σκοτεινο, παντοδυναμο που θα τα διαλυσει ολα. 

 

EDIT: Ξεχασα το ενδεχομενο να υπαρχει καποια τρυπα στην ιστορια που δεν ξερουμε σχετικα με το αιμα του τζον και το πως μπορει να πεθανει ή να αναστηθει αντιστοιχα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ηθοποιος που παιζει τον jon snow βγηκε και ειπε οτι δεν θα ειναι στην σειρα την επομενη σεζον, απο την αλλη ψαχνω για σποιλερς απο τα βιβλια. η ιστορια με τον λυκο ισως να ειναι και legit αλλα ειλικρινα δεν μπορει να μας το κανει αυτο ο πουστης ο σκατογερος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την ανάσταση μέσω του Lord of Light αφού περάσει κάποια ώρα είναι νομίζω οτι χάνεται ένα κομμάτι της ψυχής του νεκρού (όσο αργότερα γίνει η ανάσταση τόσο μεγαλύτερο) όπως για παράδειγμα

 

Βιβλιοσποιλερ:

 

με τη Lady Stoneheart

 

 

Εγώ θεωρώ πως αν δε γίνει αμέσως η ανάσταση λογικά ο Σνοου θα μπει στο σώμα του Direwolf του ώστε να διατηρηθεί μέχρι να επανέλθει ως άνθρωπος.

 

o ηθοποιος που παιζει τον jon snow βγηκε και ειπε οτι δεν θα ειναι στην σειρα την επομενη σεζον, απο την αλλη ψαχνω για σποιλερς απο τα βιβλια. η ιστορια με τον λυκο ισως να ειναι και legit αλλα ειλικρινα δεν μπορει να μας το κανει αυτο ο πουστης ο σκατογερος

Τα βιβλία τελειώνουν ακριβώς στο ίδιο σημείο για τον Σνοου οπότε δε θα βρεις κάτι παρά μόνο θεωρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ηθοποιος που παιζει τον jon snow βγηκε και ειπε οτι δεν θα ειναι στην σειρα την επομενη σεζον, απο την αλλη ψαχνω για σποιλερς απο τα βιβλια. η ιστορια με τον λυκο ισως να ειναι και legit αλλα ειλικρινα δεν μπορει να μας το κανει αυτο ο πουστης ο σκατογερος

 

Και να είναι (που και εγώ δεν το πιστεύω) δεν υπάρχει περίπτωση να το πει διότι αμέσως ακυρώνει το "cliffhanger" και όλο το buzz γύρω από το θάνατό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, αφού κλείσαμε για φέτος μετά και το τελευταίο επεισόδιο, να πω ότι προσωπικά η φετινή σεζόν δεν με ικανοποίησε. Πολύ μεγάλη εισαγωγή μέχρι και το 7ο επεισόδιο, ένα καλό 8ο και στα υπόλοιπα 2, έγιναν πράγματα που λίγο πολύ τα είχες στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ότι θα συμβούν, οπότε η έκπληξη δεν ήταν και ιδιαιτέρως μεγάλη.

Δηλαδή, ποιος δεν φοβόταν ότι θα τον έτρωγαν τον Τζον; Τόσες συνωμοτικές ματιές είδαμε και τον πιτσιρικά Όλυ να δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν μπορούσε να ανεχτεί την συμμαχία με τους άγριους.
Τώρα διαβάζω παντού για θεωρίες για το πως θα αναστηθεί. Πιστεύω πως αυτός ο Μάρτιν είναι τόσο αρχιδάκι, που τελικά ο Τζον έχει πεθάνει οριστικά. Αυτή θα είναι η ανατροπή του απέναντι σε όλες τις θεωρίες που θα συζητιούνται μέχρι του χρόνου.

Τον Στάνις δεν τον έδειξε να πεθαίνει απο το σπαθί της Μπριέν, αλλά πάλι θεωρώ πως κι αυτός τελείωσε.

Θίον με Σάνσα, φαντάζομαι οτι θα έπεσαν στο μαλακό χιόνι, αλλιώς αν σκοτώθηκαν τότε μιλάμε για απίστευτο fail.

Αμ το άλλο με την Καλίσι; Τόσος δρόμος, τόσες σεζόν, και κατέληξε εκεί απο όπου ξεκίνησε;;; OMG!!!

Σέρσεϊ..... ωχ ωχ ωχ..... ετοιμαστείτε για μακελειό. Μετά από αυτό που της έτυχε, θα τους πάρει όλους ο διάολος. Βέβαια βλέπουμε και την προφητεία που παρακολουθήσαμε στο 1ο επεισόδιο, να επιβεβαιώνεται. Μένει πλέον ένα παιδί της ζωντανό. 

Α! Μην μου πείτε οτι μόλις είδατε το φιλί στο στόμα μεταξύ των κορασίδων, δεν σας πήγε απευθείας το μυαλό για δηλητηρίαση.

RR Martin... fuck you ρε! Έχουμε πονειρευτεί τώρα! flipout.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ξεκίνημα του 5ου βιβλίου αφιερώνεται ένα ολόκληρο κεφάλαιο με την ιστορία ενός wildling που έχει ξεμείνει μόνος βόρεια του τοίχους. Αυτός ο Wildling έχει την ικανότητα να "μπαίνει" μέσα στο μυαλό ζώων, όπως μας έχουν δείξει να κάνει ο Μπραν Σταρκ (επίσης στα βιβλία έχουν δείξει πως και ο Τζον Σνόου έχει αυτήν την ικανότητα χωρίς όμως να την έχει καλλιεργήσει καθόλου). Αυτός λοιπόν ο wildling πεθαίνει από το κρύο και την πείνα αλλά πριν ξεψυχήσει "στέλνει" τη συνείδηση του σε ένα λύκο και στο εξής "ζει" μέσα σε αυτόν.

 

Με βάση αυτά, υπάρχει λοιπόν μια θεωρεία πως ο Τζον Σνόου θα επιζήσει μέσα στο σώμα του λύκου του, τουλάχιστον μέχρι να βρει κάποιο άλλο ανθρώπινο σώμα.

 

Βέβαια, και αυτή, και η θεωρεία της ανάστασης από τη Μελισάντρε, είναι απλώς θεωρίες και ευσεβείς πόθοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε ότι μπορεί να γίνει White Walker νομίζω δεν ισχύει λόγω του Τείχους.

Χωρίς αυτό και τη μαγεία που έχει, όσοι πέθαιναν νότια του θα γίνονταν και αυτοί Wights. Αλλά λόγω της μαγείας του, αυτό δεν γίνεται και έτσι μου φαίνεται κάπως σαθρή η θεωρία ότι θα γίνει WW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε ότι μπορεί να γίνει White Walker νομίζω δεν ισχύει λόγω του Τείχους.

Χωρίς αυτό και τη μαγεία που έχει, όσοι πέθαιναν νότια του θα γίνονταν και αυτοί Wights. Αλλά λόγω της μαγείας του, αυτό δεν γίνεται και έτσι μου φαίνεται κάπως σαθρή η θεωρία ότι θα γίνει WW

Στις αρχές που είχε πάει ο jon στο τοίχος δεν είχαν αναστηθεί κάποιοι και μετά τους έκαψαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι δεν πέθαναν Στάνις, Σάνσα και Θήον είναι σίγουρο. Από τη στιγμή που δεν έδειξαν να σκοτώνονται, ζουν. Είναι από τα πιο κλασσικά τεχνάσματα που το κάνουν σε πολλές ταινίες και σειρές.

Το να γίνει ο Σνόου WW μου φαίνεται τελείως παρωδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αρχές που είχε πάει ο jon στο τοίχος δεν είχαν αναστηθεί κάποιοι και μετά τους έκαψαν;

Ο ένας που είχε αναστηθεί και είχε επιτεθεί στον τότε Lord Commander (που έσωσε ο Γιάννης) είχε βρεθεί βόρεια του Τείχους και απ' ό,τι θυμάμαι κιόλας ο Σαμ πρέπει να είχε κάνει την παρατήρηση ότι δεν μύριζε ή ότι το αίμα του είχε κάτι περίεργο. Κάτι τέτοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...