Προς το περιεχόμενο

OS X El Capitan


γροσερισοπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφυγε ο Jobs παντως, και χαθηκε κι η εμπνευση στην ονοματολογια.

Προτιμουσα τα...γατια!

Τωρα, yosemite, και el capitan, και σε λιγο και βουνοκορφες του Ολύμπου!

 

 

 

Μακαρι.  :rolleyes:

 

"Olympus OS X" ...χίλιες φορές καλύτερα ακούγεται και από το "el capitan" που θυμίζει κάτι από το γνωστό τραγούδι ΄΄Γιο Νο σόι μαρινερο, σόι καπιταν σόι καπιταν σόι καπιταν''! :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

SOS

το wifi νέκρωσε τελείως προσπαθεί να συνδεθεί αλλα δεν συνδεέται. προσπάθησα πολλά να το φιξάρω αλλά δεν . (όσο είχα το airport όλα μια χαρά).


πως κάνω downgrade? δεν εχω backup. καμια σοβαρή ευκρινέστατη λύση? thanks in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS

 

το wifi νέκρωσε τελείως προσπαθεί να συνδεθεί αλλα δεν συνδεέται. προσπάθησα πολλά να το φιξάρω αλλά δεν . (όσο είχα το airport όλα μια χαρά).

 

 

πως κάνω downgrade? δεν εχω backup. καμια σοβαρή ευκρινέστατη λύση? thanks in advance.

 

 

 Τι συμπτώματα παρουσιάζει ;

 

Κάτι στην βεντάλια του στην menu bar, κάποιο pop-up, κάτι άλλο ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι συμπτώματα παρουσιάζει ;

 

Κάτι στην βεντάλια του στην menu bar, κάποιο pop-up, κάτι άλλο ;.

δίχνει πως κάνει connect πηγαινει πάνω κάτω το icon στο menubar αλλά τίποτα, ούτε σε iPhone δεν μπορώ να συνδεθώ δίκτυο από hotspot. έχω δοκιμασει πολλά από pram μέχρι να πετάξω όλα τα network.plist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίχνει πως κάνει connect πηγαινει πάνω κάτω το icon στο menubar αλλά τίποτα, ούτε σε iPhone δεν μπορώ να συνδεθώ δίκτυο από hotspot. έχω δοκιμασει πολλά από pram μέχρι να πετάξω όλα τα network.plist.

Δηλαδη το Ελ καπιταν συνδεεται μονο με airport?

Τελος παντων downgrade δεν ξερω αν γινεται χωρίς φορμάτ, οποτε πρέπει να κάνεις backup. Eνα timemachine backup θα ηταν καλό.

Δοκιμασε να κανεις reinstall απο το recovery partition,αν γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μιας και είναι beta, η όποια δυσλειτουργία είναι λίγο-πολύ αναμενόμενη. Για δοκίμασε λοιπόν διαδοχικά τις πρακτικές αφού προηγούμενα πάρεις ένα backup.

 
1. Δημιουργία νέου location.
 
Πήγαινε System Preferences > W-Fi > Assist me > Assistant και ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη.
 
2.  Αναδημιουργία του Wi-Fi preference file.
 
Ενδέχεται να να έχει αλλοιωθεί, οπότε το διαγράφεις, όμως στη συνέχεια θα πρέπει να ρυθμίσεις εκ νέου το Wi-Fi.
 
Πήγαινε /Macintosh HD > Library > Preferences > System Configuration και σύρεις στον κάδο το αρχείο com.apple.airport.preferences.plist. Restart το Mac.
 
Downgrade χωρίς backup δεν είναι εφικτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες έφτιαξε, είχε φυγει ενα καλωδιακη απο την airport..

 

Και γιατί φίλε μου δεν μας είπες ότι "σκάλισες" το μηχάνημα να μην παιδευόμαστε άδικα

με αναζήτηση σφαλμάτων σε software ;. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί φίλε μου δεν μας είπες ότι "σκάλισες" το μηχάνημα να μην παιδευόμαστε άδικα

με αναζήτηση σφαλμάτων σε software ;. :wacko:

που να ξερω ρε φιλε θα ξεμάκωνε το καλώδιο από την airport? και ποιος σου είπε το εχω σκαλίσει;

Σκεύτηκα όλα τα πιθανά σενάρια πριν φορμάρω όσο εσυ κοίταζες το software.

και όπως σου ειπα αυτα που πρώτεινες τα ειχα ολα κανει εγώ για φορματ ρωτησα πως κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να ξερω ρε φιλε θα ξεμάκωνε το καλώδιο από την airport? και ποιος σου είπε το εχω σκαλίσει;

Σκεύτηκα όλα τα πιθανά σενάρια πριν φορμάρω όσο εσυ κοίταζες το software.

και όπως σου ειπα αυτα που πρώτεινες τα ειχα ολα κανει εγώ για φορματ ρωτησα πως κανεις.

 

Σε καμία περίπτωση, δεν θέλω να κλιμακωθεί η διαφωνία.

 

Με όλο τον σεβασμό λοιπόν, δεν πιστεύω ότι στα καλά καθούμενα μπορεί να "ξεμακωθεί" το καλώδιο του airport. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση, δεν θέλω να κλιμακωθεί η διαφωνία.

 

Με όλο τον σεβασμό λοιπόν, δεν πιστεύω ότι στα καλά καθούμενα μπορεί να "ξεμακωθεί" το καλώδιο του airport. :)

 

με αυτή τη ποιότητα που κουβαλάει η Apple πλέον όλα είναι πιθανά πλέον.

φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να έβαλε el capitan public beta να μας πει τι παίζει με το wifi? ακόμα και με το τελευταίο update στο yosemite, μου κάνει άπειρα κόλπα το wifi, σε μερικά router παίζει τέλεια, σε άλλα κάνει freeze και disconnect κάθε 5 λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αφού δεν το έχουν λύσει ουσιαστικά σε 4 Updates θα το λύσουν στην beta του Capitan ?  :rolleyes:

Το καινούριο concept της Apple τον τελευταίο ενάμιση+ χρόνο δείχνει να είναι το "μάθετε να ζείτε με τα προβλήματα σας"..  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αφού δεν το έχουν λύσει ουσιαστικά σε 4 Updates θα το λύσουν στην beta του Capitan ?  :rolleyes:

Το καινούριο concept της Apple τον τελευταίο ενάμιση+ χρόνο δείχνει να είναι το "μάθετε να ζείτε με τα προβλήματα σας"..  B)

 

Σε πρόσφατο άρθρο έλεγε ότι θα κάνει rollback στο wifi service που είχε στο mavericks, που δούλευε απροβλημάτιστα, ήδη το έκανε από το latest update στο yosemite (λείπει το discoveryd service), αλλά μάλλον έχει ακόμα κάποια issues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα κι εγώ σε Καπετάνιο δεδομένου οτι beta ή stable δεν έχει και ιδιαίτερη διαφορά τα τελευταία χρόνια για την apple.

 

Παρατηρώ οτι το scroll πάνω - κάτω με τα δύο δάκτυλα σε safari κάποιες φορές δεν αποκρίνεται τόσο καλά.

 

Επίσης δεν μπορώ να κάνω επιλογή κειμένου για πχ με τα 2 δάκτυλα (χωρίς να κλικάρω το trackpad δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...